Mayovky na Internetu

Nová adaptace Vinnetoua???

Zakladatel: pedlar

  

Zatinka
26.11.2007 08:53
Hehe, no já se až tak důrazně nebráním :-) Jasně - klasika je klasika a tu nic nepřekoná. Zas na druhou stranu, co když se dílo podaří a vznikne z toho pěkný dobrodružný film s hlavními motivy z děl KM (celá kniha se do filmu nevleze). Já jsem pro, jen ať to zkusí - je to holt obchodní riziko a buď to vyjde nebo ne. Třeba se kdysi na počátku 60. let taky tak lidi hrozili a jak to nakonec dopadlo... :-)

Mayománie se vrací po 30. až 40. letých intervalech (za Mayova života, knihy od TaM ve 30. letech, filmy z 60. let), takže to vypadá, že je nejvyšší čas :-)

deerslayer
25.11.2007 20:08
Dnes som si na Markíze opäť pozrel Winnetoua III.....a preto hovorím novým mayovkám dôrazné NIE.....

deerslayer
01.11.2007 21:27
Ja sa skôr divím, že až doteraz nevyužili popularitu mayoviek v Chorvátsku.....adaptácia mayoviek na miestach ich natáčania, to by bol hit....
pedlar
21.10.2007 17:27
Já se taky divím, že toho Němci nenatočili podle K. Maye moc. A to ještě 80 % těch filmů má s románovou předlohou společné jen pár postav a prostředí (např. Vinnetou II a III, Old Surehand). Některé názvy ani nepochází od Maye - Vinnetou a míšenka Apanači, Old Shatterhand. Taková díla May nenapsal...
Co se týče případných nových adaptací Vinnetoua z USA nechám se překvapit, ale bojím se že to zase nebude skoro vůbec podle knih.
Brad Pitt mně do mayovek ovšem celkem sedí. Old Shatterhanda by klidně mohl hrát.
Je pravda, že většina amerických filmů nemá valné kvality. Ty německé jsou však v kontextu všech žánrů horší. A natočení 17 filmů na motivy románů Karla Maye v průběhu 6 let(1962-1968)byly filmovou průmyslovou výrobou par excellence(především rok 1965).
irena
20.10.2007 20:41
No já si tedy nedovedu představit v tom ani jednoho z nich a na americké filmy se dívám víc jako na průmyslovou výrobu než na umění. Ale moc se divím Němcům, že podle Mayových románů toho natočili tak málo. May je jeich národním spisovatelem a jeho románů tolik! Je velká škoda, stačilo by to na desítky filmů. Bylo by jenom dobře, kdyby se natočily nové. Ale opravdu kvalitní a dobře udělané.

Zatinka
19.10.2007 09:41
Taky jsem to četla a nevím nevím. Docela bych se divila, že by toto točili Pitt nebo Rusel, a když už, tak to asi nebudou naše staré známé mayovky, ale spíše tvrdé americké westerny.

Belenor
19.10.2007 08:26
V redakčním e-mailu jsme dnes našel zprávu od Ivana Vredíka, ve které upozorňuje na článek deníku SME, jenž zmiňuje natočení deseti mayovek v příštím roce.

Článek zde: http://www.sme.sk/c/3541699/Pre-velke-deti.html

Myslíte, že je to kachna? Napsal jsem dotaz osobě, která se v USA snaží mayovky prosadit, tak jsem zvědav, zda mi odpoví :-)
pedlar
03.10.2006 13:44
Když ne Američani, tak by mohli aspoň Němci natočit něco podle K. Maye, který by si to rozhodně zasloužil. Navíc se pomalu a jistě blíží pro Maye magický rok 2012 - to jest 100 let po jeho smrti. Na druhé straně se mi současná něm. kinematografie vůbec nelíbí a bylo by pro ni asi dost těžké natočit něco na úrovni.
Mimo Německo a USA + koprodukční filmy s účastí těchto zemí asi těžko někdo jiný natočí mayovku.

Naposledy upraveno: 03.10.2006 13:49, pedlar


honza.
02.10.2006 16:40
K těm adaptacím Vinnetoua jsem také kdysi zaslechl nějaký šum, režisérem snad měl být nějaký německý Američan, snad proto. Když si vybavím Muže se Železnou maskou nebo třeba Bídníky, točené na Hradčanském náměstí, běhá mi mráz po zádech, protože Amíci nemají žádný cit pro evropské reálie, v případě Masky si nedali ani tu práci, aby se podívali někam, jak to chodilo na dvoře Ludvíka XIV., vztah Anny a d´Artagnana byl neskutečným šílenstvím a vrcholem byl "americký" hrob na konci filmu (v době velkolepých hrobek v Evropě). Něco jiného by snad byl Vinnetou, i když i zde by mi ten "evropský nádech" trochu chyběl. Ale kdyby to natočili v duchu Posledního Mohykána... hm, hm, přece jen výrazové a umělecké prostředky jsou dnes někde jinde, než byly před 40 lety a téma nenaplněné lásky rudé dívky a bílého lovce či smrt náčelníka Apačů by jistě mělo říci divákům i dnes...

Zatinka
02.10.2006 16:30
Tak to jsme četli na stejných stránkách :-)

Co se týče fan-filmů, ano jsou to amatérské filmy, ale dle mého názoru velice podařené a dělané s velikým nadšením. také obdrželi kladnou kritiku tisku i diváků a jsou k dostání dokonce na DVD. Před pár dny se vrátila skupinka nadšenců v čele s Mikem Dietrichem (Vinnetou) z "natáčení" dalšího filmu, film bude hotov snad v březnu. Předchozí film se jmenoval Winnetou und der Schatz der Marikopas, natáčelo se na originálních místech v Chorvatsku.

Více informací najdeš zde: http://karl-may-treff.de/html/body_winnetoufilm_06.html

Naposledy upraveno: 02.10.2006 16:33, Zatinka

pedlar
02.10.2006 15:59
Ano, adaptace románů dopadají často špatně, což se určitě týká i některých filmových Mayovek, často jde navíc o filmy, které mají s knihou společné jen postavy - viz. Old Firehand.
Já jsem tedy toho názoru, že dobří filmaři by měli bez problémů umět natočit lepší mayovky než jsou ty se Surehandem nebo Apanači a Firehand. Pokud by však měla vzniknout podobná "veledíla" nebo dokonce něco na úrovni seriálu Vinnetou nebo TV-filmu Vinnetou se vrací, tak si to klidně odpustím.
Velmi dobrou látkou pro filmaře je podle mne kromě "vinnetouovek" také román "Ztracený syn". Příběhy z Orientu by se v případě dalšího natočení mohly stát hodně diskutovanou látkou kvůli vztahům mezi Islámem a křesťanstvím. Muslimové jsou dnes na všechno hákliví.
Pro Zatinku: O plánované am. sérii podle K. Maye jsem se dočetl na diskuzním fóru na webových stránkách www.karl-may-filme.de. Taky se tam píše o nějakých Karl-May-Fanfilmech, což budou asi nějaké amatérské filmy.

Naposledy upraveno: 02.10.2006 16:08, pedlar


Zatinka
02.10.2006 14:58
No, někdy je to opravdu hrůza, ale už jsem občas i zažila, že je filmové zpracování lepší než kniha, i když osobně zastávám názor, že knihu nic nenahradí...

Belenor
02.10.2006 14:55
Přiznám se, že se jakýchkoliv adaptací knih většinou obávám (zejména mají-li to na starosti Američani).

Zatinka
02.10.2006 14:55
Také jsem o tom něco zaslechla, ale z realizace podle mě prozatím sešlo. Dle mého názoru mají filmaři strach se pustit do nového projektu, protože mají pocit, že zlatou sérii z 60. let nemůže nic a nikdo překonat. Což je škoda, protože kdyby z toho udělali výpravný film natočený co nejvěrohodněji podle knih KM, určitě by to našlo své příznivce. Uvidíme co bude, třeba také nějakému producentovi našeptá do ouška jeho synek, že je načase začít s novými mayovkami... :-)

Můžu se zeptat, na kterém webu jsi tuto informaci našel ty?

Naposledy upraveno: 02.10.2006 15:46, Zatinka

pedlar
02.10.2006 14:34
Nevíte někdo něco o plánovaném americkém seriálu, který má být natočen podle románu Vinnetou (snad i podle jiných knih s Vinnetouem)? V Karl-May-Filmbuchu se píše, že se měl seriál natáčet koncem 90. let. A teď jsem zase na jedněch něm. stránkách, které se věnují filmovým mayovkám, narazil na zprávy (z r. 2004 nebo 2005), že se pro tento projekt hledají sponzoři. Já si myslím, že to nakonec asi ztroskotalo, což je dost možná škoda. Myslím si, že kdyby se našel solidní scénarista s chutí přečíst si třeba Satana a Jidáše nebo třeba Old Surehanda, k tomu dobrý režisér, hudba ve stylu Bóttchera, sympatičtí a neokoukaní herci do hlavních rolí, nemohlo by to snad propadnout, zvlášť pokud by šlo o televizní projekt.

Naposledy upraveno: 02.10.2006 14:35, pedlar