Mayovky na Internetu

Pouští a Harémem

Zakladatel: pavlina

  

Zeta
10.07.2017 21:44
Belenor: Souhlasím, také mě právě ta otevřenost zaujala - už ve druhém dílu Satana a Jidáše jsem byla překvapená tím, jak se May staví k islámu a jak ho popisuje. IMHO už tehdy si všímal toho, jakou mají ženy v islámu podřízenou úlohu a nezáviděníhodné postavení, alespoň zatím jak v SaI2, tak v Pouští byly všechny výraznější ženské postavy buď unesené, týrané chudinky v područí nebo se naopak chtěly svým pánům za příkoří pomstít. Spokojená, vdaná muslimka zatím kromě Hanneh ani jedna, a i ta Hanneh je dost diskutabilní vzhledem k tomu, že se jí nikdo nezeptal, jestli si chce Halefa vzít (ale aspoň dostala možnost se s ním posléze rozvést).

A napříkladza geniální považuji jednocuhé vysvětlení postavení Jezídů - shrnuto "ani muslim ,ani křesťan, ale někde mezi". Kdyby se to takhle učilo ve škole v občanské výchově, tak by to pochopili všichni.

Belenor
01.07.2017 20:58
To mi právě přijde super, jak je orientální May dnes aktuální. Tohle je cesta, jak Maye udržet v povědomí čtenářů :-)

Zeta
30.06.2017 23:31
Nenašla jsem téma, věnované cyklu "Ve stínu Pádišáha", a protože bych se ráda opět podělila o dojmy po prvním přečtení Pouští, tak mi tohle vlákno přijde nejvhodnější :)

Ano, ze začátku mi chyběl Vinnetou. Hodně chyběl. Respektive chyběl mi ten vztah OS a V, to nezištné přátelství, "čtení myšlenek", chybělo mi to, že Olda obdivuje, že je někdo jiný ve spoustě věcí lepší, než on sám. Na druhou stranu pak jsem si dala ve čtení Pádišáha tak na měsíc a půl pauzu, mezi tím přečetla Old Deatha, a došlo mi, že tohle je prostě JINÉ. V amerických příbězích měl OS vždycky nějaký řekněme osobní zájem - buď se to týkalo jeho práce (Vinnetou 1, Old Death, Satana a Jidáš 1), nebo bylo ublíženo blízkým jeho samotného (Satan a Jidáš 2, Old Surehand 2,. Vánoce), případně blízkým Vinnetoua (Old Firehand, Old Surehand 1).

Na blízký východ jede ale vyloženě za dobrodružstvím, Halefa si platí coby sluhu a pomocníka, i když třeba to, jak Karu osvobodí ze zajetí na lodi, se mi líbilo moc. Přesto v tom není ani tak bratrská náklonnost, jako peníze, co Halefovi Kara platí, a tím u mne zkrátka příběh trochu ztrácí body - byť rozumím tomu, že by bylo divné, kdyby měl OS/Kara stejně pevné vazby na USA a na Orient.

Moje nejoblíbenější kapitola je záchrana Zenicy, když Olda plaval tunelem, kde narazil na překážku, od které se nemohl vrátit, držela jsem dech s ním, tahle kapitola mě opravdu vtáhla. Stejně jako Údolí Stupňů, to byla skvělá strategie, napětí, tam bylo zkrátka všechno!

Z pojetí islámu mě solidně mrazí - kdyby dneska napsal a publikoval někdo větu, co řekne Jezíd, kterého OS osvobodí ze zakopání v hlíně:
„Cože? Nechcete odplatu?“
„Ne, nechceme! Ty jsi muslim a pomýšlíš na pomstu, ale my máme jiné náboženství. Byli jsme znovu navráceni životu a odpouštíme mu.“
tak ho budou vláčet po soudech. A v tom stejném kontextu se mi líbí (a navíc mi připadá velmi reálné) množství ženských postav, které se proti područí šejků a pánů bouří - jako Ajša, nebo žena, která Karovi potvrdí, že vězně na ostrově trýzní sám šejk.

Za mě tedy zatím 8/10, a určitě budu číst dál :)

pavlina
20.10.2011 11:15
Tuto informaci mám z Planetoshopu,knížka je tam i vyobrazena.Tak doufám že térmín vydání bude platit.
Kačka
20.10.2011 10:50
Můžu se optat, z jakého zdroje je tato informace? Protože jestli je to z planetashopu, tak tam to dost často není pravda :)

pavlina
20.10.2011 09:44
Koncem října by měl vyjít 2 díl knížky Pouští a Harémem.