Mayovky na Internetu

Karel May jako čtenář

Zakladatel: pedlar

  

Apanači
01.05.2017 19:38
Ouha, a mne sa hneď zdalo, že to nebude len také ľahké, že raz-dva-tri!
Ďakujem Vám obom zo srdca za uvedenie do ST!
Určite chcem začať starou klasikou - tam, kde sa to spustilo. A nepochybne neobídem tie, ktoré odporúčate najviac.

A údajne aj FF ako taká, sa odvíja od ST - v 60. rokoch minulého storočia - aspoň tak to píšu na wiki.

Belenor
01.05.2017 07:56
Jo, tak já myslím, že se dost shodujeme :-)

Ještě bych dodal, že druhý film z rebootu je jen parodie na Khanův hněv a vůbec se mi nelíbí :-) Zato třetí (česky Do neznáma?) se podle mě hodně povedl.

TOS skutečně vypadá hodně zastarale, ale podle mě spolu s DS9 to nejlepší, co Star Trek nabízí.

Kniga
30.04.2017 23:27
Hehe tohle bude na dlouho :-D Apanači se světem Star treku si není co zahrávat aneb co tě čeká a nemine pokud ST propadneš?

Star trek - serial toceny v letech 65-68. Bez pridavneho nazvu jen ST. dnes oznacovany jako The original series. zkratka TOS ten tedy ma 3 rady, celkem 79+1 dil. Pro mne srdcova zalezitost, aneb Spock a McCoy jsou proste Spock a McCoy :-).

Star trek - dve rady animovaneho serialu z pocatku sedmdesatych, epizody kratoucke, mireno na detskeho divaka dnes oznacujeme jako TAS - The animated series. Asi 40 epizod, dle me temer nekoukatelne, az na vyjimky.

Pak se zacal tocit Star wars a prisli i ST filmy, tech s TOS posadkou je 6. Nejlepsi je i dle mne Khanuv hnev. Cesta domu (4) je take luxusni, zejmena vtipnymi scenami a ekologickym zamerenim... Nejproblematictejsi byva paty film. DLe mne nepochopen, ja mam vytky vuci nekterym vecem, ale obecne mi ten film nevadi tolik jak vadi vetsine trekkies.

V 1986 zacli tocit Star trek The new generations - TNG. 7 rad po cca 25, tedy celkem je jich 177 :-)
K tomu pokracovali v toceni filmu, v sedmem filmu spojili pribeh Kapintana Kirka a prave posadky Nove generace. tedy kapitan Picard (Patrick Steward), Deanna Troi a tak podobne. Z tech filmu 7-10 mam nejradeji Prvni kontakt. Asi nejekvalinejsi z nich. Nemesis (10. film) povazuji za horsi jak 5!

Po skonceni nataceni TNG (1993-94 nejak tak) zacli temer soubezne tocit dva serialy, dle me zamerne urcene kazdy jinemu publiku.

Star trek Deep space Nine - evidente urceny trosku premyslivejsimu publiku, svet ST uz zde neni tak dokonaly, Epizoda Nutne zlo atd... Opravdu ma Beleanor pravdu DS9 stoji za to shlednout! To ze s touto "posadkou" nebyl natocen film povazuji za velkou chybu. Stejne jako TNH ma i DS9 sedm rad tedy 176 episod.

Star Trek Voyager - je mydlova opera :D Je to star trek,a le cileny na jine publikum :) Ma par vybornych dilu, koukatelne jsou docela vsechny, ale proste je to, no neni to to co DS9... tehdy s VOY prave nejak doslo k mensimu rozdeleni na trekkies a trekkery, ale to uz je stejne pase :D.
Byt v jedne filkove pisnice se zpiva "TNG i TOSku zerem, DS9 je nas hit, vsak dej si pozor s VOYagerem, to bys mohl narazit!"
Holodoktor je ale proste holodoktor a je tam kapitankou zena. A vite proc? protoze kdyby tam byl chlap tak litaj v Delta kvandrantu do ted. Chlap by se na cestu dom nezeptal :). VOY ma opetne 7 rad a tedy 172 episod! (kdyz vyskrkas ty nekvalitni tak pocet kvalitnich bude nizsi nez v TOS :))

Tyhle dva dotocili kolem 1999. Pak prisla tragedie jmenem ENTERPRISE. Prvni dve sezony bez spojeni Star trek na zacatku. Na treti a ctvrtou sezonu tam ST pridali a hend se to projevilo na kvalite! ENT neni spatny serial, minimalne od posledni tretiny druhe rady to je nahodou hodne dobry serial a treti a ctvrta rada jsou dobre! Jen pak bohuzel se nevratila ta sledovanost, ktera behem prvni seozony propadla :( Takze po tech 4 sezonach a 98 epizodach byl serial ukoncen.

Vypadalo to, ze nad ST se uzavre voda, lec nastesti i nanestesti doslo k REBOOTu a mame tu TRI dalsi filmy, prvni a treti me zcela nadchly, s dvojkou mam problem, kvuli strasnym blbostem. Ale jo povedly se vsechny tri filmy! Je zde zpet TOS posadka, ale v novem opbsazeni pochopitelne :) Kazdpadne reboot se da shlednout i bez shlednuti kalsiky, otazka je jestli to pak bude mit ten efekt, ale zas muzes docilit jineho efektu, ze kdyz se budes koukat pak na klasiku budes ten efeklt mit vlastne stejny.


Kazdopadne je tu tedy 13 filmu a pres 700 epizod :D Hodne stesti pri sledovani :D
Ja kazdemu kdo prezije, ze v TOS neni tuna efektu, ze je videt, ze je to tocene v atelierech doporucuji TOS. Zejmena lidem co si uvedomi, ze Gene Rodenbery dal na mustek Asiata, v dobe studene valky Rusa, ze v puvodnim pilotu dal zenu jako Prvniho dustojnika, ze kdyz to mu zakazali tak dal na mustek cernosku - star trek tos obsahuje prvni televizni polibek mezi belochem a cernoskou . Dulezitost role Nyoty Uhury potvrzoval i Martin Luther King a nebo dnes tolik znama herecka Whoopi Goldbergova. No a nejsilnejsim argumentem je proste tahle epizoda :D


Naposledy upraveno: 30.04.2017 23:47, Kniga


Belenor
30.04.2017 20:51
Kniga asi poskytne fundovanější odpověď, než já, nicméně:

Osobně za nejlepší film ze světa Star Treku považuji "Khanův hněv" (The Wrath of Khan), ale asi to chce trochu znát už ty postavy (Kirk, Spock, McCoy, Khan). Možná před tím shlédnout něco z nejstaršího seriálu ze šedesátých let (zejm. epizodu "Space Seed", nevím, jak se jmenuje česky, která je "prequel" k tomuto filmu).

Čerstvě zmapovaný mám pak akorát seriál Deep Space Nine, který má hodně silných momentů, ale nejlepší epizody mám ve svých poznámkách až v pozdějších sezónách. Z první sezóny je silný díl jménem "Duet", tak třeba zkusit pilot ("Emissary") na seznámení s postavami a pak ten "Duet".

Spíš bych se pro začátek vyhnul seriálům Voyager a Enterprise. Lepší start je ten prvotní, pak The Next Generation. Seriál Deep Space Nine je trochu jiný v tom, že oproti ostatním tam sedí na vesmírné stanici. V ostatních létají lodí po celé galaxii, což více reprezentuje Star Trek :-)

Problém Star Treku je ovšem právě mj. i v tom, že je tak rozsáhlý a různé lidi zaujme různými věcmi, takže má volba Tě třeba zcela odradí :-)

--------
Když o tom tak přemýšlím, tak jestli něco vidět, tak Khanův hněv, Duet a epizodu The Visitor (taky DS9).

Naposledy upraveno: 30.04.2017 21:16, Belenor


Apanači
30.04.2017 19:28
Rada by som si niečo zo ST pozrela - raz som to aj skúšala, ale je toho toľko...Nevedela som, kde začať. Nejaká rada, pls?

Kniga
28.04.2017 17:39
Ja jsem jednoznacna trekkie :D. Jako ano mela bych se nekdy na SW zkusit zas podivat, ale nevim nevim :)
Jiste, ze ma ST slabsi mista, al eproad je to proste Star trek :)

Apanači
28.04.2017 17:09
Belenore, s Rey si si to vybral dobre - tuším a očakávam, že prežije aj koniec IX a že si bohate užije svoje on screen scény.

Ja som dopadla horšie - zahľadela som sa doi Qui-Gon Jinna - tak som mala do 2 hodín po hrdinovi. :-P Ale páčil sa mi ako postava s tou schopnosťou uchovať si slobodný názor aj voči Rade Jedi. To je podľa mňa väčší prejav Síly, ako bez dotyku dotiahnuť k sebe laserový meč silou vôle! :-)

To by bola téma na FF - keby to Qui-Gon prežil a venoval sa výchove Anakinka. V tomto vesmíre by veci asi išli inak :-) Len zase, či by v ňom boli Luke a Leia? :-(

OK, prepínam na tému "k veci" - a idem čítať Hiawathu: Dýmku míru. :-) Začína to tam byť dosť epic!

Belenor
27.04.2017 21:49
No, já mám rád ST i SW a netroufám si teda tvrdit, co z toho je lepší :-) Star Trek má taky spoustu slabých míst :-) Já teď třeba po večerech sjíždím ST:VOY a místy je to dost utrpení :-) Jediná dobrá postava je tam holodoktor :-)

Kniga
27.04.2017 21:38
Me na Star wars neuzije :D Star trek je daleko lepsi :)

Jinak co se tyce pozeie, take nepatrim k jejim velkym stoupencum, ale jsou dila, ktera me nadchla. A mam takovou zkusenost, ze je pro men si pozeii predcitat, recitovat si ji pro sebe. Cte se mi pak daleko lepe, vice si uvedomuji krau, pokud ctu jen ocima tak neni zazitek tak velky. u poezie :) takze prozu ocima a poezii nahlas :)

Belenor
27.04.2017 20:33
H: No, načtené ano, zapamatované ne :-)

SW: tak já jsem platonicky zabouchnutej do Rey, takže hlavně co nejvíc Rey :-) Co se týče stíhaček, tak u mě dosud zůstává nepřekonaný útok na Hvězdu smrti ve IV. epizodě a moc bych se divil, kdyby v E8 natočili ještě lepší vesmírnou bitvu. Podle mě je to nepřekonatelná scéna, pro mě vlastně nejlepší ze všech dílů Star Wars. Vyrovnají se jí akorát scény v knižní sérii X-wing.

Apanači
27.04.2017 19:15
Mescalero, to si pekne napísal! Úplne to súhlasí aj s mojou skúsenosťou Dumas x May.

Belenore, H teda asi nebol Tvoj štýl, ale máš to načítané, a to je podľa mňa super!
Dnes som dala úvod - a som v extáze - krása! Ale budem si to asi aj naďalej dávkovať len takto - po kvapkách.

Trošku mimo témy: Videli ste nový trailer na SW VIII? Vyzerá to byť nárez! Zdá sa, že stíhačkové boje si "chlapčenské " časti nášho JA tentokrát riadne užijú! :-) Už aby to bolo tu!

Naposledy upraveno: 27.04.2017 20:22, Apanači

mescalero
27.04.2017 10:22
Dumas versus May ... Svět možná více uznává Dumase, já ovšem preferuji Maye a to z jednoduchého důvodu: snad 80% románů A. D. končí tragédií, hlavní a také kladní hrdinové často končí na popravišti či jinou smrtí, Dumas také neumí akční scény, souboj či bitku často vyřeší suchým komentováním výsledku. Z mayovek končí tragicky snad jen 3. díl Vinnetoua, ale ani zde není tragédie úplná, neboť strana dobra vítězí. U Dumase zahyne vše, hrdinové i jejich věc.

Belenor
26.04.2017 21:29
Já teda měl s Hiawathou co dělat. Mám teda překlad od Pavla Eisnera, tak možná zkusím toho Sládka :-) Ale já na básně nikdy moc nebyl, já zvládám akorát jednoduchou prózu :-)

Kniga
26.04.2017 20:57
Apanaci nevim zda to vis, ale myslim si, ze Sladkuv je nejlepsi, zejmena proto ze sam Ameriku navstivil...
Jinak super, ze jsme pomohla vytazenim starsiho tematu :) Hiawatha fakt stoji za to!

Apanači
26.04.2017 20:52
Fíha, ako to, že ma Hiawatha doteraz obišla!
To je super nová inšpirácia - cítim z toho svieže čerstvé podnety na maľovanie.
Už prvé štyri riadky sú tým nabité: príroda a človek.
Díki moc, to je zase niečo pekné do života!

Kniga
26.04.2017 20:19
Jana
uz sem mozna nechodi, ale

Prvni preklad Hiawathy do cestiny mel na svedomi Josef Vaclav Sladek. Mela jsem vydani z roku 1875, lec sezral mi ji pes... Ted mam nejaky moderni preklad a moc se mi to nelibilo.
Aaaa koukam na odkaz od Belenora a to je ten Sladkuv! Juuu!

honza.
06.10.2006 08:36
May nepochybně Dumase četl, některé odrazy lze najít i v jeho knihách; nechal se jím inspirovat. Možná ono tvrzení o "nemožném Dumasovi" mělo být zastíracím manévrem, které tak často dělal a které se mu moc nedařily...

Belenor
04.10.2006 13:46
Mno, anglicky jsem našel http://etext.lib.virginia.edu/toc/modeng/public/LonHiaw.html

česky http://dusan.pc-slany.cz/hiawata/default.htm

Naposledy upraveno: 04.10.2006 13:46, Belenor

jana
04.10.2006 11:29
V knížce V. rudý gentleman 1 na str. 220 (Návrat) jsem četla o básni od Longferllowova - Hiawatha , kterou měl Vinnetou v ruce jako knížku.Old Shaterhand napsal:"Long. slavná báseň v rukou apačského Indiána! O tom se mi ani v mé horečce nesnilo!". Našla jsem si ji na internetu.Je dlouhá a zajímavá.Doporučuji si ji přečíst.Žel už si nepamatuji,kde jsem ji našla.
pedlar
03.10.2006 11:30
Když jsem si nedávno někde (nevím už kde...) přečetl, že oblíbenou četbou K. Maye byly romány "Tajnosti Pařížské" nebo dokonce Dumasův Monte Cristo, vzpomněl jsem si na povídku "Kristus či Mohamed" - kde je naopak napsáno, že Monte Cristo je trapný román... Karel May (Kara ben Nemsi) to aspoň říká Turnerstickovi u příležitosti návštěvy ostrova If.
Neví tady náhodou někdo (nejspíš asi Honza), jaká je pravda? Popř. které světoznámé knihy té doby měl K. May v oblibě?