Mayovky na Internetu

Článek o Karlu Mayovi v History revue č. 8, r. 2012

Zakladatel: Zatinka

  
old death
04.09.2012 09:19
ona ta History revue je spíš takový bulvár pro širší masy čtenářů. Už ta přímá řeč historických postav, která má zvýšit akčnost a tím i čtivost. Různé skandály a pikanterie jsou tam na denním pořádku, často se chlubí tím, že "vše je jinak, HR vám teď prozradí, jak to bylo"...prostě pro zvýšení nákladu udělají vše. V článcích chybují často, někdy jde fakt poznat, že autoři nemají o tématu páru a vaří z vody. Daleko lepší pověst má časopis Živá historie, jenže ten je psán odborněji a nemá tak krásné barevné obrázky, tak holt není tak čten. Článek o Karlu Mayovi je fakt katastrofální z mnoha pohledů, ať už se týká nesmyslů, nebo nepodstatných věcí, či opomenutí podstatného
mescalero
04.09.2012 08:33
Pokud D. Halatka nesplnil svým článkem zadání redakce, pak mu měl být jeho paskvil hozen na hlavu! Vyhmátnout ze života člověka jen to negativní, navíc mimo veškerý kontext, zdůrazňovat postavu stiženou křivicí ... nemám slov. Dále, nikdy a nikde jsem neslyšel a nečetl, že by se K. May setkal s Geronimem - chtěl bych vědět, jaké má p. Halatka podklady k tomuto tvrzení. Podobné "očerňující" články budou vycházet v období kampaní jedn. prezidentských kandidátů - některému z nich by p. Halatka mohl nabídnout své pero a talent, věřím, že by s ním jeho zaměstnavatel byl spokojen. P. Halatka pro mě není žurnalistou, nýbrž žumpalistou. Solidní časopis by měl otisknout reakci na tento vyloženě dehonestující článek.

Naposledy upraveno: 04.09.2012 08:47, mescalero


Belenor
03.09.2012 21:30
Tak jsem to udělal přes fotoaparát:

http://karel-may.majerco.net/images/clanky/km-history-revue-1.jpg
http://karel-may.majerco.net/images/clanky/km-history-revue-2.jpg

Ještě mi Honza poslal reakci autora článku:

Vážený čtenáři a fanoušku Karla Maye,

veškerá načerpaná a do článku přetavená fakta jsou posbírána z magazínu Reflex (duben 2012), Lidé a země (květen 2012) a dalších periodik, připomínajících stoleté jubileum. Mayova autobiografie je jistě velmi čtivá, ovšem strádající autorovou tendencí poupravovat svou kontroverzní minulost.

S úctou

David Halatka

Belenor
03.09.2012 08:27
Až se dostanu domů, tak to zkusím natáhnout do počítače :-)

Ale teda přijde mi, že mistr Halatka má zřejmě nějaké kukátko do nějakého paralelního vesmíru či co. Samozřejmě je tu možnost, že toho vím o Mayovi málo a to, co vím, je historicky špatně, a Halatka to má správně, ale nepřijde mi to pravděpodobné :-)

Přijde mi, že jediné, o co článku jde, je šokovat, ale to, že May kradl, přece všichni víme, už to zdůrazňovalo tolik plátků, že to nelze nevědět. Ještě mistr Halatka zapomněl zmínit, že byl May nejspíš homosexuál :-)

deerslayer
02.09.2012 20:43
Scan by sa nenašiel?

Zatinka
31.08.2012 19:27
Kopíruji starší příspěvky z Knihy návštěv, aby informace časem nezapadly.

- - - - - - -

honza. (30.08.2012 11:37)
Upozorňuji všechny přátelé KM na nové číslo HISTORY revue. Je tam třístránkový článek o KM - ale tolik nesmyslů, výmyslů a hovadin v jednom článku jsem za celý svůj sběratelský život ještě nečetl. Kdyby to nebylo k pláči (dnes už je po ruce dost informací i pro píšící diletanty), tak bych se nad tím s chutí zasmál. Bohužel, lidé berou HISTORY revui za seriózní časopis (i já ji tak do dneška bral) a přečtené budou považovat za pravdu. Pokud jsou všechny články takhle věrohodné, pak se obávám, že ta padestátikoruna měsíčně jsou vyhozené peníze.

Zatinka (30.08.2012 12:32)
Osobně bych napsala nejen "stížnost" do redakce, ale i nový článek reagující na tuto hovadinu. Pokud mají jen trochu svědomí a odvahy, článek musí zveřejnit.

polija (31.08.2012 09:55)
Zkusit se to může, ale je to historie ve stylu bulváru. V tomto případě to dokážeme posoudit - téma je nám více než blízké. Autor článku zcela bez zábran žongluje s pojmy kleptoman, lhář... a s historickými fakty si hlavu nelámal. Ale ne lámal, téměř vymyslel nový příběh. Naházel vše do jednoho hrnku, promíchal a pak vytahoval a sestavil podle své libosti. O obsahu a hodnotě Mayova díla ani slovo - jen trapná snaha šokovat. Ale koho v dnešní době? Možná ale je to obraz dneška - pošpinit a zesměšnit úplně vše a každého.

Honza. (31.08.2012 18:08)
Naházet do jednoho pytle a promíchat je jedna věc, ale vycucávat si z prstu znalost angličtiny a francouzštiny, otcovu snahu, aby se neučil, ale vydělával (bylo to přece naopak! a kuželky stavěl, aby měl na hodiny jazyků, kterým se nikdy dost dobře nenaučil), poté pět zlatek na cestu a vyhazov z domova, "drzé" vniknutí do domu skladatele Schumanna a jeho přesvědčení, aby mladého Maye sponzoroval v semináři - a to je jen začátek toho paskvilu - to už je přece něco úplně jiného! Tyhle věci přece nemají s Mayem nic, ale vůbec nic společného!!! A pan Halatka se přitom tváří, že je všechno v pořádku... Prý se držel pramenů z Reflexu, Lidé a Země a podobných. A že prý Mayova autobiografie (o které v mém mailu nebylo ani slovo) není použitelná, protože není objektivní. Přesně novinářský způsob. Já o voze, on o koze, ale odpověděl a tím je to vyřešené. Že tím shazuje práci celého, jinak solidního časopisu, to ho nijak nevzrušuje.