Mayovky na Internetu

Aký je pôvod mena Winnetou?

Zakladatel: clubph2007

  

Kniga
08.06.2017 16:56
Mno kdyz si vezmete Vandu, jakpak se nam tam jmenuje hlavni hrdina? Winter... Mno a od Wintera neni az tak daleko k Winnetouovi :) Je to jen takova blbost co mne napadla, ale kdyz potrebujete vymyslet jmeno pro nejakeho hrdinu neni to zadna lehka vec,,,
Sapfo
05.08.2015 19:25
Apanači, díky za uznání a solidaritu. Jinak platí ten návrh z "knihy návštěv" na překlad dokumentu KM-poslední záhada. Je to dobrý nápad. Některé dok. filmy by občas fakt chtělo přeložit/opatřit titulky pro ty, kdo si nechtějí, nemají čas, či si je nemohou pouštět v originále.

Apanači
05.08.2015 18:54
Ďakujem, Sapho, a ďakujem, Belenore, ten članoček prišiel v pravý čas - postarali ste sa mi o meninový darček pre kamarátku Susan Merrilovou :), takáto kuriozitka ju poteší a ja budem mať aspoň príležitosť porozprávať jej ako to bolo za čias Cochisa, že Apači ovládli celú Arizonu, že jeho syn šiel rokovať s Bielym Otcom, že tam zomrel na zápal pľúc a je pochovaný vo Washingtone, že Apači boli koncom 19. st. TÉMOU aj v Európe, veď aj Sherlok Holmes mal svojich apačov - bandu bezprízorných chlapcov z ulice - bezdomovcov,ktorých používal pre svojich detektívnych kúskoch.
A oceňujem aj Mescalerovu snahu držať diskusiu na určitej úrovni- ak som teda dobre pochopila, že o to ti išlo.

Naposledy upraveno: 05.08.2015 18:54, Apanači

Sapfo
05.08.2015 16:47
tak snad všem je jasné už předem, že Enigma nic rozumného nevypotí. Článek jsem oskenovala jen jako takovou raritu, tj. že jméno Vinnetou padlo i v časopise o záhadách.

Belenor
04.08.2015 08:20
Zde je odkaz na sken od Sapfo: http://karel-may.majerco.net/images/clanky/enigma-srpen-2015.jpg
Sapfo
04.08.2015 08:10
něco málo o původu této postavy píší v srpnovém vydání časopisu ENIGMA. Stručný článek jsem oskenovala a poslala na správce webu

Apanači
02.08.2015 14:51
Páni, teda to bolo čítaníčko! Prešla som si všetko a skláňam skalp pred vaším prehľadom a hĺbkou ponoru do tejto tématiky! Ďakujem, bolo to pre mňa prínosné a zaujímavé. Teším sa na ďalšie nové výskumy a snáď aj to objavenie Ameriky - že sa nájde dáky dokument, kde to KM písal.

Belenor
13.07.2015 17:56
Ještě by možná bylo zajímavé zjistit, jestli něco nenapoví i postupná přeměna Vinnetoua. Ve starších věcech byl starší, jinak rostlý, krvežíznivější, kuřák aj. Jestli to třeba taky nejde nějak srovnat s tím Gian-na-the. A kdo byl ten původní bezejmenný vypravěč? Mám pocit, že ve starších věcech nepadá žádné jméno (mám na mysli věci, jako Old Firehand, Both Shatters tuším, možná ještě něco). Možná, že starší díla napoví víc, než pozdější idealizovaný Vinnetou.

Abych řekl pravdu, tak do starších věcí zabředávám pořádně až teď během svého "překladatelského projektu" a jsem příjemně překvapen. Např. i tím, že OS a V v Petrolejovém požáru dělají chyby a protivníci je umí překvapit.

honza.
08.07.2015 08:46
Za sebe mohu s Maescalerem jen souhlasit, a to ve všech bodech. Už před dlouhými roky, když jsem si v rámci svého privátního samizdatu překládal Ročenku Společnosti KM, článek o významu jména Vinnetou, připsal jsem si pod čarou poukaz na nápadnou fonetickou shodu jména Vinnetou se jménem Gian-na-thé.
Proč si May vybral zrovna Mescalery - možná i právě proto, že se o nich moc nepsalo a tím i nevědělo. Tak si o nich mohl napsat v podstatě co chtěl - ale i to je jen a jen spekulace...

Belenor
30.06.2015 14:08
Hm, hm, tak to mohl být Vinnetou mix těchto dvou :-) Je fakt, že by bylo zajímavé vědět, proč si May vybral zrovna Mescalery.

Belenor
30.06.2015 10:47
No, nevím, jestli se najde někdo, kdo by cupoval :-) Cadeta sis nevymyslel a myšlenka, že by jeho jméno mohlo být původem, rozhodně není zcestná. Dokonce to podle wikipedie vypadá, že se pokoušel i o nějaké mírové mise - a na poslední byl zabit :-) Pokus o smír by seděl na Vinnetoua.

Zatinka
27.06.2015 14:05
http://karel-may.majerco.net/mdl/lexikon/?pismeno=vinnetou
clubph2007
26.06.2015 15:03
Ja si myslím, že meno Winnetou vzniklo tak, že sa podobalo na meno Manitou, pretože Winnetou je niečo ako Boh medzi Indiánmi. - Myslíte, že by to tak mohlo byť? Píšte mi prípadne aj na peter.hasko@seznam.cz