Mayovky na Internetu

V jakém pořadí je číst

Zakladatel: Belenor

Nová stránka na toto téma: http://karel-may.majerco.net/knizni-mayovky/jak-cist-mayovky/

Máte vlastní názor, jak mayovky číst? Sem s ním :-) Zajímavé názory možná ocituji na zmíněné stránce

 > | >>
kodado
28.08.2017 20:00
to kniga (a pro úplnost): verneovky žádnou osu času nemají, vždyť v každém díle, vyjma, no, trilogie o cestě na měsíc a trilogie Nemo&spol. a vyjma (to píšu se zavřenýma očima) dvou druhých dílů románů od jiných autorů, jde vždy o zcela jiné postavy, a pokud možno, i jiné místo konání. Jestli Verne uvádí data, kdy se daný příběh odehrává, beru je jako orientační - vždyť i sám verne na několika místech píše, že "z určitých důvodů, a nemohu je zde publikovat" si zkrátka pravé místo a čas nechává pro sebe ...
Omluvte ty dlouhé promluvy, to se ve mně probudil badatel-verneolog :-)) jo a stroj času si musím nechat projít mozkovnou, *Odkaz je to na mne moc složitý ;-)

Naposledy upraveno: 30.08.2017 17:00, kodado

mescalero
09.06.2017 09:56
Kniga: marnou snahou mám na mysli fakt, že se v pokusu o chronologii Mayova díla nemůže dojít ke kýženému cíli; jistě - částečně ano, když pomineme některé věci v dějích knih, většinu reálné historie Div. západu a některá Mayova vyjádření: tak nějak postupoval Ingram.
Literárně nepořádný je takřka každý spisovatel - málokdo si dopředu stanoví cíl a plán na desetiletí své činnosti. Když je nějaký hrdina u čtenářů uspěšný, autor se k němu vrací a ne vždy vezme v dalších pokračování v potaz vše, co o něm kdy napsal či řekl. Na rozdíl od jiných May svého Vinnetoua nikdy nevzkřísil, tuhle krkolomnost si odpustil, což je podle mého dobře.
Stasovi bylo 14 ... ano, podobných hrdinných náctiletých naleznete všude možně plno. Ale May je všechny trumfnul 5-letým gerojem z Lesní růženky, který střílí vlky a kance.
Mně O. Shat. a Vin. přišli vždy jako věční ranní třicátníci, ale nikomu neberu jeho jiné pocity. Možná, že kdybych se k mayovkám dostal v pozdějším věku, tak oba pokr. bratry považoval také za starší, nevím.
Bilbovi bylo 51, stejně tak bylo kolem 50 Frodovi nebo Aragornovi, ovšem musíme také vidět, že ve Středozemi se zdejší "lidé" dožívali podstatně vyššího věku než dnes my. V dnešní době, kdy se opravdu prodlužuje věk (a to i ten aktivní), se může posunovat i věk literárních akčních hrdinů. Ovšem ne v historických románech, kolem r. cca 1900 byl průměrný věk (teď nevím zda muže nebo bez ohledu na pohlaví) kolem 47 let.
Ono to bylo různé i jedn. spisovatelů - např. Rafael Sabatini uvádí na scénu hrdiny většinou po třicítce či pětatřicítce (např. kpt. Bloodovi je na počátku příběhu 33 let, na konci, kdy překoná protivenství a získá lásku je 36-letý, tedy žádný mladík, na tehdejší dobu). Curwoodovi mužští hrdinové se věkově pohybují mezi 32-40 lety, nejčastěji je jím 37-38 let, často jde o muže (dle autora) ještě tzv. nepolíbené, kteří se teprve připravují na to, že se ožení (starší jsou i jiní hrdinové tzv. severských románů, především ve srovnání s věkem hrdinů kovbojek, např. věčný desátník Downey z románů a novel J. Hendryxe se žení jako čtyřicetiletý). Verneovi hrdinové jsou buď náctiletí klučinové nebo zralí muži mezi 30-50 lety, obvykle pak je jim 40 let. Févalův Hrbáč je v závěru knihy 38-letý (a bere si za ženu o 20 let mladší dívku, kterou vychovával a přebaloval). T. M. Reid má hrdiny mladší než třicetileté. Altsheler preferuje náctileté hochy (tak je to u mnohých spisovatelů, kteří své knihy určovali děten a mládeži).
Ber to prosímtě jako žert (a vůbec si prosím neber nic v našich diskusích osobně, to už jsem chtěl napsat několikrát) - ale představa stroje času ve spojení se stárnutím kpt. Nema mi působí skoro až fyzickou bolest. To ne, ne, ne.

Kniga
08.06.2017 17:02
Mescalero hele cokoliv co nesouvisi se ziskanim potravy a rozmnozenim se muze byt vykladano jako marna snaha.
Mno tak byl literarne neporadny, ok, bohuzel. I bohudik :D
Hele takovemu Stasovi bylo ctrnact a jak byl udatny! Ja to s tim vekem a evidneten dost lidi nevim stejne. Navic ve Vanocich i v Satanovi mi prisli proste uz starsi, spis k te ctyricitce, Preci jen kdyz Voglovi je k dvaceti letum a jim by bylo teprve tricet.
Nebo to ze nekdo to dela tak a tak, a ze vetsina autoru dobrodurzne literatury ma mladiky kolem tricitky, pro mne nic neznamena, ze to nekdo dela tak a tak, ze to vetsina dela tak a tak nezanmena, ze je to tak jedine spravne. Hele Bilbovi bylo 51 :D. Ted leti young adult, kdy hrdinum je 16-20. Proste tricetiletej hridna by pro dnesnimladez byl uz tezce za zenitem. Za par let klidne nastoupi fronta hrdinu 50+. I to je docela mozne. Vse se meni.

A proc by to mela byt sranda? Proc ne, jsou to verneovky, zaklad scifi. Kdybych roubovala stroj casu na mayovky tam bych nelibost chapala, ale u verneovek? proc by ne.
mescalero
06.06.2017 11:17
Kniga: špatného na tom není nic, jen je to marná snaha. Kupodivu jsem ohledně knižních mayovek přemýšlel o všem možném, avšak nad chronologií příběhů nikdy, a už vůbec ne poté, když jsem zjistil takové lapsy jakými je v Lesní růžence ta robinsonáda či zapomenutí na bratry Čmuchálky. Prostě May byl literárně "nepořádný" až anarchistický a chronologii nikdy neřešil, respektive nikdy nevzal v potaz vše, co už napsal nebo své výroky tu či onde. Nevím proč, ale vždy jsem měl v hlavě, že Vinnetou umřel mladý, někdy krátce po třicítce, i v době, kdy jsem neznal Mayův upřesňující výrok. Ostatně pro dobr. geroje je věk kolem třicítky ten nejlepší: už to nejsou ucha, ale stále jsou relativně mladí a mají dostatek sil.
Já opravdu nevím, podle čeho bych chronologicky sestavil takové tituly jako Syn lovce medvědů (odkaz na zabité oglalské náčelníky oběma pobratimy vylučuje zařazení na 3. místo), Černý mustang, Poklad ve Stř. jezeře, Petr. princ, Old Surehand (tady je jediná jistota, že tomuto cyklu musí předcházet S. l. medvědů a D. L. Estacada). A Ingram (dle Belenora) si ledacos přizpůsobuje, aby mu to hrálo do jeho teorií. Je to jen hra, nic víc, nic míň. Může to být i dobrá zábava (jak pro koho), ale nějakou solidnost či přesvědčivost v tom nehledejme.
Doufám, že to o kpt. Nemovi je jen sranda.

Naposledy upraveno: 07.06.2017 07:06, mescalero


Kniga
05.06.2017 20:27
Tak tohle me trosku halva nebere, na jednu stranu Mescalero riaks, ze preferujes historickou a zemepisnou presnost a kdyz se tedy snazim, dat si k tomu nejakou plus minus casovou osu tak je to najednou spatne. jeste s pejorativnim oznacenim nudiciho se cloveka :-D

Me je zcela jasne, ze neni mozn udelat presnou casovou osu, orientacni ale lze a je to pro me treba dulezite. holt jsem uz tak naucena od trekkies, kde se kresli nakresy vsech palub lodi o nichz je jen letmá zmínka v seriálu a tak podobne. A dam krk na to, ze verneologové mají taky nejakou casovou osu jeho del (Kapitana nema bych ja resila spekulaci o stroji cas :-D)
mescalero
05.06.2017 10:15
Kniga: žádnou jinou informaci o datumech narození a úmrtí Vinnetoua nemáme. Stvořitel této literární postavy tato data uvedl, tudíž se jimi řídím, žádná jiná nejsou. Co si Ingram vybájil či vyfabuloval je jen jeho hříčka. Někdo jiný (ve srovnatelné "badatelské" pozici) by knihy třeba seřadil jinak. Jak už jsem psal, nevím, proč má být ta či ona mayovka v pomyslné chronologii před nebo za jinou. Někde to lze odvodit, např. II. díl Vinnetoua, část O. Firehand, je-li Harrymu tolik a tolik let a Vinnetou umřel v 34 letech, potom se tento děj musí odehrávat tak rok dva před Vin. smrtí a tudíž 3. díl Vinnetoua (část Smrtící prach) se musí odehrávat také nedlouho před Vin. smrtí. Anebo se jako rozumní lidé na jakoukoli chronologii vykašleme a budeme si v klidu užívat četbu knih a číst je budeme, jak nám budou přicházet do ruky.

Kniga
04.06.2017 20:27
Mescalero no,a le May to napsal jen v dopise, nenapsal to v zadne knize ne? Tady zalezi jak kdo chape kanon :) A pro me je kanon jen to co je v knihach. Ne to co napsal v nejakem dopise :)

A udelat si vlastni seznam je prave imho dobre :D Jasne kldine na boleni hlavy, al ekdyz me to bavi :D
sapfo
30.12.2016 08:51
Zeta, já sehnala Vánoce tady v tomto bazaru na Databázi knih
http://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/vanoce-61803

Nabídky tam ještě nějaké jsou, pokud máš chuť, prober se tím

Belenor
29.12.2016 23:45
Pardon, použil jsem neběžný název - Mateřská láska obvykle (vždy) vycházela jako Synové Upsaroků - je to povídka, za sebe doporučuji vydání ve sbírce Pouští a prérií - sice ne zcela věrné, ale s o to krásnějšími ilustracemi Zdeňka Buriana. Další kratší s OS+V jsou pak Blizzard, Old Cursing-dry, Petrolejový požár.

Jo a kniha Vánoce je super, byť poněkud smutná.

Naposledy upraveno: 29.12.2016 23:45, Belenor


Kniga
29.12.2016 19:35
Zeta dam krk na to, že se stane tvou nejoblíbenější :D. Vážně.. ja si ji čtu každý advent... aspoň úryvky...
Zeta
29.12.2016 19:19
Zatinka: Děkuji za doporučení, Vánoce jako takové (nemyslím knížku) mám moc ráda, takže myslím, že knihu téhož jména, navíc pokud v ní je Vinnetou a Old Shatterhand si oblíbím na první přečtení. Budu ji muset akorát sehnat, snad se poštěstí online v nějakém antikvariátu ;-)
Life is too short for what ifs.

Zatinka
29.12.2016 19:13
Vánoce jsou krásná a neprávem opomíjená kniha, doporučuji.
Zeta
29.12.2016 19:04
Belenor: Děkuji za odpověď a za radu, vyprávění ve třetí osobě určitě nevadí (vlastně mě překvapilo, když jsem otevřela Vinnetou I a bylo to v první osobě), na to se dá zvyknout rychle. Rychle jsem proběhla co mám stažené a nenašla jsem ani Vánoce, ani Mateřskou lásku, ale předpokládám, že nejsou natolik stěžejní, abych se tím musela teď zaobírat, tak je sna ddoplním později .
Life is too short for what ifs.

Belenor
28.12.2016 07:39
Závěť moc dobrá není, tu bych nechal na konec. Navíc se silně odkazuje na Surehanda.
Myslím, že teď už je v podstatě jedno, v jakém pořadí je budeš číst, akorát bych zachoval sekvenci Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Poklad, Princ, Mustang - tam nějaké odkazy na předchozí jsou, a Old Surehanda číst až po Duchovi. Jinak je to, myslím, jedno.
Resp. nejlepší je vzít to v pořadí napsání :-)
A ještě poznámka: Syn, Duch, Poklad, Princ a Mustang jsou ve třetí osobě. Nevím, jestli to má pro Tebe nějaký význam. Jak tak nad tím teď přemýšlím, doporučoval bych Ti pokračovat touto pětkou, pak Surehand, Satan, Vánoce, Závěť.
(a pak teda zbývá ještě několik kratších textů jako např. Mateřská láska).
Zeta
27.12.2016 23:44
Ahoj kamarádi, zase jednou bych ocenila radu :) Během předvánočního týdne se mi podařilo dočíst do konce Vinnetou II a Vinnetou III (na chvíli mě zmátlo, že ta druhá zmiňovaná kniha začíná kapitolou "Muž bez uší", nicméně v půlce už jde (aspoň myslím?) o dva rozdílné překlady téhož - musím říct, že boj o Doupě se mi líbil opravdu moc, to jsem četla jedním dechem, Ostrovid byl také sympaťák, železnice a divoký západ patří k sobě jak poklička k hrnci, Vinnetouovu smrt zmiňovat nebudu, napsat ji takhle brzo, to bylo od Maye nečestné a nesportovní, navíc tak obyčejně, kulkou bezejmenného siouxe...nicméně CO TEĎ?

Určitě chci pokračovat ve čtení, ale obzvlášť vzhledem k novým filmům se nechci vzdát "nastavení" na Vinnetoua a Old Shatterhanda. Vím, že jejich příběhy jsou ve vícero knížkách, a tak váhám, do které se pustit. Mám začít Závětí - a tím dokončit základní příběh? Nebo se mám pustit do Old Firehand, Satan a Jidáš, Duch Llana Estacada atd., a závěť nechat až úplně na konec? (asi bych tomu dala přednost, pokud by to nijak zásadně nepoškodilo vnímání děje jako celku)

Děkuji za každou radu a postřeh, budu se jimi řídit.
Life is too short for what ifs.

Belenor
17.12.2016 22:22
No, podle těch stránek to vypadá, že nejvíce poznamenaný je příběh Synové Upsaroků :-) Já už si to tak zas nepamatuji a nemám po ruce teď svou knihovnu, abych se podíval. Mám pocit, že verze od GABI bývají obecně věrnější než Tave-šala.

black
17.12.2016 21:45
Belenor: Zarazilo mě jen jak si dole psal "Tave-šala - samé převyprávěné verze." nevěděl jsem co si pod tím "převyprávěné" představit:-)

Belenor
17.12.2016 20:35
Prosím Tě, asi takhle: zásadní rozdíl je ten, že to je amatérský překlad bez jazykové korektury :-)

Jinak textové rozdíly se vždy snažím po přeložení shrnout na stránce příslušného příběhu, tj. v tomto případě:

http://karel-may.majerco.net/knizni-mayovky/bibliografie/blizzard/
http://karel-may.majerco.net/knizni-mayovky/bibliografie/materska-laska/
http://karel-may.majerco.net/knizni-mayovky/bibliografie/old-cursing-dry/

black
17.12.2016 18:51
Belenor: Jen bych upravil (Lev krevní msty - Úvod V zemi černých stanů) Na: V zemi černých stanů - Úvod.

Chtěl bych se zeptat jak se liší ty tři povídky s Vinnetouem co jsou tady na webu online a ty v knize Tave-Šala?

Belenor
17.12.2016 17:43
Tak jsem pro zájemce doplnil i Imgramovo pořadí příběhů Kary ben Nemsího: Odkaz
 > | >>

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


od 1. 9. 2005