Mayovky na Internetu

V jakém pořadí je číst

Zakladatel: Belenor

Nová stránka na toto téma: http://karel-may.majerco.net/knizni-mayovky/jak-cist-mayovky/

Máte vlastní názor, jak mayovky číst? Sem s ním :-) Zajímavé názory možná ocituji na zmíněné stránce

 > | >>

Belenor
21.01.2018 13:14
No hned za Indiánské léto, protože v Old Cursing Dry a Synech Upsaroků jsou Dick a Pitt taky a znají se už s Vinnetouem, ale v Kajmanovi se s ním seznamují. Teda jestli se nepletu :-)

black
20.01.2018 20:35
Takže Kajmana házíme před Syna lovce medvědů? Chápu to dobře?:-)

Belenor
19.01.2018 07:08
No, problém je, že při psaní Zajati na moři neměl May ani páru o nějakém Inču-čunovi, domnívám se, ale jinak jo, pozice 2 zní dobře :-)

hunterN
18.01.2018 20:07
Dějově se odehrává román Ztraceni na moři (resp. jeho různé úpravy jako Kapitán Kajman, Ohnivá puška, či část 2. dílu Surehanda) po smrti Inču-čuny - Vinnetou je již náčelníkem a zároveň ještě během americké občanské války (bitva mezi Horrible a Swallow). Jelikož Old Death (Scout) by se měl odehrávat těsně po válce, jsou dle mého názoru Ztraceni na moři (Kajman) mezi romány ze Západu na pozici 2., pokud nepočítám povídky ;-)

Belenor
11.01.2018 22:23
No, já myslím, že tady už narážíme na nedokonalost Mayova díla a Imgramova experimentu :-) Pokud se nepletu, tak v příběhu jsou Dick a Pitt, kteří ale figurují i v Old Cursing-dry, jestli se nemýlím, hihihi :-) Tj. v příběhu na pozici 2, takže by Kapitán Kajman musel být na pozici 1,5 nebo dokonce 0 :-)

Problém s Imgramem je, že vychází ze škod, které napáchalo KMV. Má to samozřejmě jistou logiku, protože to je oficiální tvar Mayova díla, ale poněkud to snižuje význam Imgramova experimentu. No nicméně jsem přidal teda poznámku na stránku se seznamem.

Abych řekl pravdu, tak ani nevím, zda existuje příběh, kde by se Shatterhand s Dickem a Pittem seznamoval.

Btw. mě trochu ranila zmínka o čerpání z Wikipedie :-) Asi to znamená, že bych měl na stránkách zapracovat, protože mají malou informační hodnotu, byť se v poslední době snažím u orientálních kratších děl, ostatně viz nově prolinky z Odkaz :-) Škoda, že nevím, co by tak návštěvníci chtěli za informace, takhle tam píšu jen to, co zajímá mě.

Naposledy upraveno: 11.01.2018 22:27, Belenor


black
10.01.2018 23:17
Čerpám jen z wikipedie a tam píšou, že Old Surehand je trilogie a já si sehnal vydání od Olympie (jak je psáno v chronologii) a to jsou jen dvě knihy. takže by to asi chtělo dopsat KK od Olympie před Old Surehanda:-)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Old_Surehand

Naposledy upraveno: 10.01.2018 23:17, black


Belenor
10.01.2018 07:24
Myslíš ten příběh, kde je Vinnetou, Dick a Pitt, ale nikoliv Shatterhand, tj. Zajati na moři? Myslím, že chybějící OS je důvod, proč ho Imgram nezahrnul do svého seznamu.

Každopádně se v tomto příběhu Vinnetou seznamuje s Dickem a Pittem (str. 73 dole), status Shatterhanda není znám - nelze brát v potaz vydání od Návratu, které zmiňuje Shatterhanda (str. 73 nahoře), to neodpovídá originálu na zeno.org (str. 467).

Každopádně lze s úspěchem tvrdit, že se odehrává před románem Old Surehand, protože je do prostředního dílu zařazen jako vyprávění v hospodě (Návrat, III, str. 80+), tj. ti, kteří čtou zkráceného Surehanda (od Olympie) by Kapitána Kajmana měli číst buď úplně před Surehandem, nebo po prvním dílu.

black
08.01.2018 19:21
Ještě bych měl menší dotaz na chronologii. Nechybí tam Kapitán Kajman?
kodado
28.08.2017 20:00
to kniga (a pro úplnost): verneovky žádnou osu času nemají, vždyť v každém díle, vyjma, no, trilogie o cestě na měsíc a trilogie Nemo&spol. a vyjma (to píšu se zavřenýma očima) dvou druhých dílů románů od jiných autorů, jde vždy o zcela jiné postavy, a pokud možno, i jiné místo konání. Jestli Verne uvádí data, kdy se daný příběh odehrává, beru je jako orientační - vždyť i sám verne na několika místech píše, že "z určitých důvodů, a nemohu je zde publikovat" si zkrátka pravé místo a čas nechává pro sebe ...
Omluvte ty dlouhé promluvy, to se ve mně probudil badatel-verneolog :-)) jo a stroj času si musím nechat projít mozkovnou, *Odkaz je to na mne moc složitý ;-)

Naposledy upraveno: 30.08.2017 17:00, kodado

mescalero
09.06.2017 09:56
Kniga: marnou snahou mám na mysli fakt, že se v pokusu o chronologii Mayova díla nemůže dojít ke kýženému cíli; jistě - částečně ano, když pomineme některé věci v dějích knih, většinu reálné historie Div. západu a některá Mayova vyjádření: tak nějak postupoval Ingram.
Literárně nepořádný je takřka každý spisovatel - málokdo si dopředu stanoví cíl a plán na desetiletí své činnosti. Když je nějaký hrdina u čtenářů uspěšný, autor se k němu vrací a ne vždy vezme v dalších pokračování v potaz vše, co o něm kdy napsal či řekl. Na rozdíl od jiných May svého Vinnetoua nikdy nevzkřísil, tuhle krkolomnost si odpustil, což je podle mého dobře.
Stasovi bylo 14 ... ano, podobných hrdinných náctiletých naleznete všude možně plno. Ale May je všechny trumfnul 5-letým gerojem z Lesní růženky, který střílí vlky a kance.
Mně O. Shat. a Vin. přišli vždy jako věční ranní třicátníci, ale nikomu neberu jeho jiné pocity. Možná, že kdybych se k mayovkám dostal v pozdějším věku, tak oba pokr. bratry považoval také za starší, nevím.
Bilbovi bylo 51, stejně tak bylo kolem 50 Frodovi nebo Aragornovi, ovšem musíme také vidět, že ve Středozemi se zdejší "lidé" dožívali podstatně vyššího věku než dnes my. V dnešní době, kdy se opravdu prodlužuje věk (a to i ten aktivní), se může posunovat i věk literárních akčních hrdinů. Ovšem ne v historických románech, kolem r. cca 1900 byl průměrný věk (teď nevím zda muže nebo bez ohledu na pohlaví) kolem 47 let.
Ono to bylo různé i jedn. spisovatelů - např. Rafael Sabatini uvádí na scénu hrdiny většinou po třicítce či pětatřicítce (např. kpt. Bloodovi je na počátku příběhu 33 let, na konci, kdy překoná protivenství a získá lásku je 36-letý, tedy žádný mladík, na tehdejší dobu). Curwoodovi mužští hrdinové se věkově pohybují mezi 32-40 lety, nejčastěji je jím 37-38 let, často jde o muže (dle autora) ještě tzv. nepolíbené, kteří se teprve připravují na to, že se ožení (starší jsou i jiní hrdinové tzv. severských románů, především ve srovnání s věkem hrdinů kovbojek, např. věčný desátník Downey z románů a novel J. Hendryxe se žení jako čtyřicetiletý). Verneovi hrdinové jsou buď náctiletí klučinové nebo zralí muži mezi 30-50 lety, obvykle pak je jim 40 let. Févalův Hrbáč je v závěru knihy 38-letý (a bere si za ženu o 20 let mladší dívku, kterou vychovával a přebaloval). T. M. Reid má hrdiny mladší než třicetileté. Altsheler preferuje náctileté hochy (tak je to u mnohých spisovatelů, kteří své knihy určovali děten a mládeži).
Ber to prosímtě jako žert (a vůbec si prosím neber nic v našich diskusích osobně, to už jsem chtěl napsat několikrát) - ale představa stroje času ve spojení se stárnutím kpt. Nema mi působí skoro až fyzickou bolest. To ne, ne, ne.

Kniga
08.06.2017 17:02
Mescalero hele cokoliv co nesouvisi se ziskanim potravy a rozmnozenim se muze byt vykladano jako marna snaha.
Mno tak byl literarne neporadny, ok, bohuzel. I bohudik :D
Hele takovemu Stasovi bylo ctrnact a jak byl udatny! Ja to s tim vekem a evidneten dost lidi nevim stejne. Navic ve Vanocich i v Satanovi mi prisli proste uz starsi, spis k te ctyricitce, Preci jen kdyz Voglovi je k dvaceti letum a jim by bylo teprve tricet.
Nebo to ze nekdo to dela tak a tak, a ze vetsina autoru dobrodurzne literatury ma mladiky kolem tricitky, pro mne nic neznamena, ze to nekdo dela tak a tak, ze to vetsina dela tak a tak nezanmena, ze je to tak jedine spravne. Hele Bilbovi bylo 51 :D. Ted leti young adult, kdy hrdinum je 16-20. Proste tricetiletej hridna by pro dnesnimladez byl uz tezce za zenitem. Za par let klidne nastoupi fronta hrdinu 50+. I to je docela mozne. Vse se meni.

A proc by to mela byt sranda? Proc ne, jsou to verneovky, zaklad scifi. Kdybych roubovala stroj casu na mayovky tam bych nelibost chapala, ale u verneovek? proc by ne.
mescalero
06.06.2017 11:17
Kniga: špatného na tom není nic, jen je to marná snaha. Kupodivu jsem ohledně knižních mayovek přemýšlel o všem možném, avšak nad chronologií příběhů nikdy, a už vůbec ne poté, když jsem zjistil takové lapsy jakými je v Lesní růžence ta robinsonáda či zapomenutí na bratry Čmuchálky. Prostě May byl literárně "nepořádný" až anarchistický a chronologii nikdy neřešil, respektive nikdy nevzal v potaz vše, co už napsal nebo své výroky tu či onde. Nevím proč, ale vždy jsem měl v hlavě, že Vinnetou umřel mladý, někdy krátce po třicítce, i v době, kdy jsem neznal Mayův upřesňující výrok. Ostatně pro dobr. geroje je věk kolem třicítky ten nejlepší: už to nejsou ucha, ale stále jsou relativně mladí a mají dostatek sil.
Já opravdu nevím, podle čeho bych chronologicky sestavil takové tituly jako Syn lovce medvědů (odkaz na zabité oglalské náčelníky oběma pobratimy vylučuje zařazení na 3. místo), Černý mustang, Poklad ve Stř. jezeře, Petr. princ, Old Surehand (tady je jediná jistota, že tomuto cyklu musí předcházet S. l. medvědů a D. L. Estacada). A Ingram (dle Belenora) si ledacos přizpůsobuje, aby mu to hrálo do jeho teorií. Je to jen hra, nic víc, nic míň. Může to být i dobrá zábava (jak pro koho), ale nějakou solidnost či přesvědčivost v tom nehledejme.
Doufám, že to o kpt. Nemovi je jen sranda.

Naposledy upraveno: 07.06.2017 07:06, mescalero


Kniga
05.06.2017 20:27
Tak tohle me trosku halva nebere, na jednu stranu Mescalero riaks, ze preferujes historickou a zemepisnou presnost a kdyz se tedy snazim, dat si k tomu nejakou plus minus casovou osu tak je to najednou spatne. jeste s pejorativnim oznacenim nudiciho se cloveka :-D

Me je zcela jasne, ze neni mozn udelat presnou casovou osu, orientacni ale lze a je to pro me treba dulezite. holt jsem uz tak naucena od trekkies, kde se kresli nakresy vsech palub lodi o nichz je jen letmá zmínka v seriálu a tak podobne. A dam krk na to, ze verneologové mají taky nejakou casovou osu jeho del (Kapitana nema bych ja resila spekulaci o stroji cas :-D)
mescalero
05.06.2017 10:15
Kniga: žádnou jinou informaci o datumech narození a úmrtí Vinnetoua nemáme. Stvořitel této literární postavy tato data uvedl, tudíž se jimi řídím, žádná jiná nejsou. Co si Ingram vybájil či vyfabuloval je jen jeho hříčka. Někdo jiný (ve srovnatelné "badatelské" pozici) by knihy třeba seřadil jinak. Jak už jsem psal, nevím, proč má být ta či ona mayovka v pomyslné chronologii před nebo za jinou. Někde to lze odvodit, např. II. díl Vinnetoua, část O. Firehand, je-li Harrymu tolik a tolik let a Vinnetou umřel v 34 letech, potom se tento děj musí odehrávat tak rok dva před Vin. smrtí a tudíž 3. díl Vinnetoua (část Smrtící prach) se musí odehrávat také nedlouho před Vin. smrtí. Anebo se jako rozumní lidé na jakoukoli chronologii vykašleme a budeme si v klidu užívat četbu knih a číst je budeme, jak nám budou přicházet do ruky.

Kniga
04.06.2017 20:27
Mescalero no,a le May to napsal jen v dopise, nenapsal to v zadne knize ne? Tady zalezi jak kdo chape kanon :) A pro me je kanon jen to co je v knihach. Ne to co napsal v nejakem dopise :)

A udelat si vlastni seznam je prave imho dobre :D Jasne kldine na boleni hlavy, al ekdyz me to bavi :D
sapfo
30.12.2016 08:51
Zeta, já sehnala Vánoce tady v tomto bazaru na Databázi knih
http://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/vanoce-61803

Nabídky tam ještě nějaké jsou, pokud máš chuť, prober se tím

Belenor
29.12.2016 23:45
Pardon, použil jsem neběžný název - Mateřská láska obvykle (vždy) vycházela jako Synové Upsaroků - je to povídka, za sebe doporučuji vydání ve sbírce Pouští a prérií - sice ne zcela věrné, ale s o to krásnějšími ilustracemi Zdeňka Buriana. Další kratší s OS+V jsou pak Blizzard, Old Cursing-dry, Petrolejový požár.

Jo a kniha Vánoce je super, byť poněkud smutná.

Naposledy upraveno: 29.12.2016 23:45, Belenor


Kniga
29.12.2016 19:35
Zeta dam krk na to, že se stane tvou nejoblíbenější :D. Vážně.. ja si ji čtu každý advent... aspoň úryvky...
Zeta
29.12.2016 19:19
Zatinka: Děkuji za doporučení, Vánoce jako takové (nemyslím knížku) mám moc ráda, takže myslím, že knihu téhož jména, navíc pokud v ní je Vinnetou a Old Shatterhand si oblíbím na první přečtení. Budu ji muset akorát sehnat, snad se poštěstí online v nějakém antikvariátu ;-)
Life is too short for what ifs.

Zatinka
29.12.2016 19:13
Vánoce jsou krásná a neprávem opomíjená kniha, doporučuji.
 > | >>

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


od 1. 9. 2005