Mayovky na Internetu

Fanfiction - mayovky

Zakladatel: Apanači

Fanúškovia mnohých obľúbených autorov a filmov si vytvárajú nové vlastné príbehy svojich hrdinov: píšu o nich, točia filmy alebo robia hry.
Ako je to vlastne s mayovkami a týmto fenoménom?

Existující fanfiction:
Apanači: Doolé, dcéra Apačov (příp. zde)
Kačka: Shatterhand
Kakho-oto: Rils Mirkis a Old Secretman
Kniga:
Neznámý autor:
Vinnetou a Old Sugarhand v údolí mrtvých skunků

<< | <> | >>

Zeta
20.05.2017 23:03
Za mne nova kapitola Hrichu skvela, celkove me ve fanfikcich bavi pohled ze strany Vinnetoua a tesim se na dalsi kapitoly z tveho pera, at uz budou spadat do Hrichu nebo ne!!!

Apanači
17.05.2017 13:54
Super zásah, šerife! :-)
Za mňa len toľko, že ďakujem!

Belenor
17.05.2017 13:22
Dovolil jsem si zneužít svou administrátorskou moc a do záhlaví jsem přidal přehled toho, co zde proběhlo. Pokud má některá z dam něco proti (zejm. Apanači jakožto autorka tématu), tak mi to, prosím, sdělte, děkuji :-)

Apanači
17.05.2017 10:17
Ďakujeeem, urobilo mi to pekný deň! Prečítané, okomentované. :-)

Kniga
15.05.2017 17:14
jen v rychlosti druha kapitola Hrichu konecne po trech mesicich a vice dokoncena :D http://blog.knigy.cz/2017/05/15/hrich-old-shatterhanda-2-kapitola/
mescalero
02.05.2017 10:07
Kniga: Kvalitu genetiky zajišťovaly u Indiánů únosy dětí a žen. Někde bylo i přísně určeno, s kým se mohou uzavírat sňatky a s kým nikoliv. Únosy u Indiánů vyrovnávaly i ztráty v bojích a po epidemiích.
Žen u Indiánů nebylo většinou nikdy nedostatek, proto jsem uváděl polygamii. Nedostatek byl bojovníků, obyčejně se na jednoho muže (což ještě nemusí být bojovník) uvádí čtyři nebojující (ženy, děti, starci, mrzáci atp.), obvykle však tento poměr byl ještě horší: na jednoho bojovníka (a lovce, muže schopného danou komunitu bránit a živit) připadalo 7, 8 a v některých dobách i více "neválečníků a nelovců".
Obecně je také indiánská populace podceňována - kdyby platila dlouhodobě uváděná čísla a současně čísla obětí válek, hladomorů a nemocí, pak by některé kmeny byly v průběhu své známé historie vyhlazeny několikrát - což se vlastně nikdy nestalo: pokud nějaký ind. kmen dnes už neexistuje, pak má tuto "neexistenci" na svědomí nedostatek vůle udržet tu či onu komunitu, tzn. že se její členové rozprchli po světě, smísili se s černochy a míšenci a hlavně v tomto procesu "asimilace" přišli o svůj jazyk - jakmile zemře poslední mluvící v daném dialektu, je to obecně považováno za jakýsi neoficiální konec "národa".

Kniga
28.04.2017 16:35
Mescalero
no ja psala prumer, nevycucala jsem si to z prstu. Mam to od nekud opsane, bohuezl jsme zatim zdroj nenasla, jak najdu tak dolozim. Uvedomuji si, ez jhe jeasne ze bez matrik jsou cisla kolem indianu jen neuatalou domnekou a dohady.

Jde o prumer, nikdo nerika, ze nemohly mit deti vic, logicky musely, protoze urcite procento zen proste neotehotni nebo neni schopno dite donosit k terminu. U belosek toto procento bylo vyssi jeste z duvodu kulturnich (nejvice "na ocet" zustavaly dcery z urednich rodin, behem 19.stol. bylo v Evrope 20% zen bezdetnych) a tyto bezdetne se vsak vzdy do prumeru "deti na zenu" zapocitavaji.

Polygamie ti tu nevyrovna vubec nic, zen budes mit v polulaci stale stejny pomer. Je totiz ejdno jestli trem zenam udelaji deti tri rozdilni muzi nebo jeden. Porad tu mas jen tri zeny. Pokud se i zeny v monogamnim svazku rozmnozuji stejne ochotne jak v polygamnim tak ti polygamie prinasi akorat moznost vetsiho obetovani muzu. Zaroven ti tim vsak strasne klesa kvalita genetiky, takze v dlouhodobem dusledku je polygamie pro spolecenost ztratova - je vice problemu.

Jedine kde se nam polyfamie muze ztdat uspesnou je nyni na uzemi Evropy. problem neni vsak v polygamii, ale v tom, ze do te polygamie vstupuji zeny (neresimd obrovolnost) ochotne se mnozit ve velkem a proti nim stoji zeny z monogamnich paru kde se jim zda jedno dite idealni.
mescalero
27.04.2017 10:44
Porodnost Indiánek - je to různé, pravdou je, že lovecká tlupa se mohla uživit jen v určitém počtu, výkyvy směrem nahoru a dolů se řešily vznikem nových tlup či naopak jejich spojováním. A i kdyby nastala něj. populační exploze, pak ji rychle zredukovaly ztráty na nájezdech a v dalších bojových a vyhlazovacích akcích a také různé epidemie - ty měly rozhodující vliv na vymírání Indiánů. Ale i tak ind. žena rodila, dokud mohla, byť někde se dodržovaly určité intervaly mezi jedn. dětmi. Např. takový Tekumseh měl nejméně 9 sourozenců - všechny porodila jedna žena. Pokud Indiánky rodily méně než bělošky, pak tu bylo jisté vyvážení v podobě polygamie - ind. muž měl často více žen (už jen proto, že vždy existoval přebytek vdov) a nikdo nebyl dlouho vdovcem, často byl nucen vzít si sestru zemřelé ženy, případně bylo dost obvyklé přidat novomanželi ke chtěné ženě i její sestru.

Zeta
26.04.2017 21:23
Kniga, Apanaci, Kacka: Já vás stejně obdivuji, že dokážete takhle jít se svou kůží na trh - obzvlášť ve světě mayovek, kde je dobrá polovina fanoušků neúprosná a zkrátka neodpouští ani sebemenší prohřešek...

Kniga: Krásná kapitola, moc se mi líbí vnitřní konflikt Vinetoua - spoustě věcí (oprávněně) nerozumí, ale přesto se na ně nezeptá, i když by rád, ale bere vše tak, jak to přichází. Tvůj průzkum ohledně porodnosti indiánek a bělošek dává smysl (a v dnešní době je to trošku hořké poznání - běloši zkrátka původní obyvatele "přemnožili", což nedává úplně dobré vyhlídky pro dnešní Něměcko, Francii, atd.) Těším se na to, jak si poradíš s rodiči OS (hlavně s jeho otcem) - hodláš to pojmout jinak, než německé autorky a ten přístup se mi velmi líbí - vzato v úvahu že tvůj OS prošel vězením, to muselo být pro jeho rodiče na malém městě velmi těžké, takže těžko házet vinu jenom na jednu stranu.

Moc a moc se těším na pokračování, hlavně na to, jakse popereš se setkáním OS otce a Vinnetoua ;-)
Kačka
26.04.2017 21:01
Apanači, na tohle mě tedy napadají jako reakce pouze slova mého kamaráda, který by řekl, cituji: "to je hustý!".

Hodně zajímavá náhoda a moc děkuji, že jsi to zde napsala.

Knigo, máš pravdu, trénováním se dá hodně zlepšit. Taky mi tedy pomohlo něco si o psaní i přečíst a i něco o češtině, ale stále mám co dohánět :)

Kniga
26.04.2017 20:50
Kačka
mno me psani taky trikrat nejde, ale take bavi mne to. A to je imho to nejdulezitejsi. Ono, kdyz nebudu psat, tak se nikdy nezlepsim, takhl se sice taky mozna nidky nezlepsim, ale mam vetsi nadeji, nez kdyz psat nebudu.


Apanači
abych nezapomela :-) Citadela je proste narocna kniha, neni to kniha co se da cist v jednom tazeni, ted ji shanim papirovou, elektronicky mi totiz nevyhovuje to, ze ji nemohu nahodne otevrit a precist si kousek a pak nad tim premyslet...

Apanači
26.04.2017 20:45
Kačko, k mojim prvým dojmom z Tvojho príbehu by som chcela pridať ešte jeden - dlhšie som váhala, či s tým vyjsť - ale napokon sa mi zdá, že veď sa tým nič nedá pokaziť.

Už roky mi funguje jeden dobrý tip na dobrý spánok, keď sa mi nedá zaspať.
A bola som v šoku - celá prekvapená, keď to zaznelo aj v Tvojej story.
Tie slová, ktoré Winnetou povedal Kateřine v noci pri ohni, keď sa chystal strážiť.

Keď som niekedy pred spaním zaťažená starosťami, predstavím si, že leziem s obrovským batohom na veľkú horu - kde ma už čakajú pokrvní bratia a W mi povie tie slová: "Moja sestra (hm, ešte nikdy nepovedal krásna - nuž, ale ja nie som Kateřina, to je pravda:D) si teraz môže odložiť svoju záťaž a ísť spokojne spať a cítiť sa v bezpečí, ja s mojím bratom ju budeme chrániť."

Pomôže mi dať dole ruksak a ja cítim, ako sa mi chrbát odľahčí.

V tej predstave dostanem ešte jedného z koní za podušku, ohník tichúčko sliepňa a ja zaspávam...
Dobrú noc!

Funguje mi to aj teraz, už sa mi oči krížia, ale predsa by som chcela ešte dodať, že je to fascinujúce, že tie "obrazy v duši" (nechcem písať rovno že kolektívne vedomie) máme v niečom spoločné - myslím a fakt verím, že nielen my dve.

Naposledy upraveno: 26.04.2017 20:46, Apanači

Kačka
26.04.2017 20:44
Obojí Kateřina. Mayovky zatím nic dalšího. Pokud se ale objeví nějaký nápad, tak se napsání další fanfiction nebráním, akorát nevím, jestli to není moc drzé. Já vlastně nijak zázračně psát neumím, jen mě to baví :)

Kniga
26.04.2017 20:40
kačka a to nove je o Katerine nebo ze sveta mayovke? na odkaz mrknu zitra :)
Kačka
26.04.2017 20:33
Jako že něco dalšího s Kateřinou?
Mám toto: http://talaniel.wz.cz/blaboly/kacka/samotar/
A teď mám podstatně rozepsaný další kus, ale ještě nevím, co z toho nakonec vyleze.

Kniga
26.04.2017 20:15
Opakovacka
Mam to presne jak Mescalero -vzdycky jsme si take predstavovala "buben" jak u revolveru, jen jsem si rikala, ze by to nejak mohlo ve dvou radach, jako venkovni okruh na 13 ran a druhy, vnitrni na 12. Urcite klidne neco vyrazneho, prote, aby ta opakovacka byla hned napadna a rozpoznatelna :)

mescalero

no pokud se budu drzet Maye tak v tom 1855, by Vinnetouovi bylo 15. a klidne bych brala to, ze je to predovka, ale ze mu ji Henry predela na zadopvku, coz dle wiki je mozne a delo se to :) Ale klidne bych nechala i tu dvojku zadovku cos psal, s tim ze ji ma treba od toho slechtice, ten by si nejakou novinku mohl dovolit, ne?
Doufam, ze to napises! Je to zajimavy napad, z pohledu KlekiPetry proc ne! :)!
A vis toho dost, takze by to mohlo byt i hodne naucne.
Diky za info, uz rozhazuju site po Slovacich :), aby navstevovali antikvariaty!

Kačka
:) tak treba zkusi neco dalsiho napsat?
mescalero
26.04.2017 10:23
V době prvních velkých coltů si k nim někteří vojáci i civilové přidělávali pažbu, čímž vznikala jakási "minipuška".
mescalero
26.04.2017 10:20
Belenor: já si to vždy představoval na stejném principu jako u revolveru (už dlouho jsem neměl v ruce 1. díl Vinnetoua, v paměti jsem měl "otočný válec), kde je bubínek na 6 nábojů tak akorát. Samozřejmě, že jsou i jiné způsoby umístění. O moderních zbraních tu vůbec nepolemizuji, klidně si představím zásobníky na 200 nábojů. Myslím, že už před r. 1850 existovaly pušky se zásobníkem na 40 nábojů, možná i více, ale nikdy se nerozšířily, nebyly spolehlivé a pak to dlouhé nabíjení. Mnozí Indiáni i zálesáci preferovali jednoranné zadovky, nabití bylo relativně rychlé, dostřel větší než u opakovaček.

Belenor
26.04.2017 09:45
Válec na 25 nábojů: Nemuselo by to být moc velké. Viděl jsem "buben" na 60 nábojů pro útočnou pušku a vypadal velice skladně. Ostatně ani standardní 30ranné zásobníky nejsou nijak velké. Mám pocit navíc, že to ve Vinnetouovi nepopisoval jako válec, ale jakousi kouli či co. No, cucal si z prstu. Škoda, že Maye tehdy nenapadl nyní již klasický vyměnitelný zásobník :-) To by bylo cool :-)
Kačka
26.04.2017 09:12
Kniga: myslím, že Kateřina se do světa mayovek už nevrátí. Svůj úkol splnila a teď už je na Shatterhandovi, jak se postaví ke svému životu :)
<< | <> | >>