Mayovky na Internetu

Karl May a Adolf Hitler, resp. Karl May a nacizmus.

Zakladatel: ph2007club

  

oldmilanman
02.09.2022 12:41
Jestli to nebude tím, že May neměl s nacismem a s Hitlerem nic společného...

O Mayovi v souvislosti s Hitlerem nebo nacismem nic není proto, že když Hitler začal jančit a nacismus byl "in", tak May byl ve věčných lovištích. Spíš než na Maye a Hitlera nebo na Maye a nacismus by asi stálo za to hledat, co Hitler a knihy od Maye, protože May neměl s Hitlerem nebo nacismem společného nic. A tahle oblast je pak probádaná, ví se, že Hitler Maye četl, stejně jako další dobrodružnou literaturu (kdy snad nic náročnějšího nikdy nečetl) a jak u něj bylo zvykem, využil až zneužil Maye ke svým rejdům.

Podobně nemá s nacismem nebo Hitlerem nic společného Robinson Crusoe a jeho autor Defoe, ač Hitler měl toto dílo rád, nebo nemá s Ádou nic společného Wagner jenom proto, že ho Hitler rád poslouchal a Wagnerova snacha lezla Ádovi do zadnice. Wagner s Hitlerem nemá a nemůže mít společného lautr nic, to platí i pro Maye.
ph2007club
08.03.2022 07:49
Áno, Moc fantázie poznám.
Kačka
02.03.2022 15:59
Pár informací je v knize Moc fantázie (Helmut Schmiedt, nakl. Európa)
Kakho-oto
02.03.2022 14:11
Neznám zdroj, kde se k tomu dají dohledat bližší a seriózní informace. Je však všeobecně známo, že Adolf Hitler byl jednou z osobností, které patřily k zapáleným čtenářům a obdivovatelům Mayových děl. Tato skutečnost bývá Mayovi zazlívána, jako by mohl za to, kdo ho četl a kdo se k němu hlásil. May navíc zemřel v době, kdy byl Hitler anonymním dvaadvacetilým mužem. Paralela: Jacka Londona miloval V. I. Lenin, nevšiml jsem si, že by to Londonovi někdo vyčítal. Vdova po Karlu Mayovi (Klára) se bohužel stala velkou příznivkyní nacismu a Hitlera, přestože její první muž byl žid (a druhý známý spisovatel hlásící se k humanismu a pacifismu, samozřejmě). O tom, že Hitler uznával indiánské bojovníky - zejména pak Siouxy - za velké bojovníky, vnímal je jako árijské hrdiny apod. jsem osobně poprvé slyšel v nepříliš kvalitním pořadu, který uváděl kanadský indián. Teď něco takového znovu zmínila novinářka Mirka Spáčilová.
ph2007club
02.03.2022 13:38
Zdá sa mi, že na túto tému je akosi málo úvah a pojednaní. Kde by som mal hľadať, ak sa chcem dozvedieť niečo bližšie?