Mayovky na Internetu

Pražský případ doktora Maye

Zakladatel: Zatinka

Kniha: Pražský případ doktora Maye -- Banální kapitola z nakladatelských dějin

Autor: Moravec Jaroslav

Rok vydání: 2006, Počet stran: 148, Vydání: 1., Nakladatelství: » Toužimský a Moravec, ISBN: 80-7264-080-1. CENA 160Kč.

Autor této knížky pracoval postupem let jako redaktor, nakladatel, později se stal účetním a konečně sám psal. Do světa dobrodružství jej už v dětství přilákala tvorba německého spisovatele Karla Maye. Když se asi dvanáct let poté stal redaktorem nakladatelství J.R.Vilímka, našel v tamním archivu sadu dopisů, psaných na přelomu dvacátého století. Některé podepsal p. Vilímek, jiné samotný tvůrce Vinetoua a Old Shatterhanda - Karel May! Neodolal a příběh zpracoval.
Zhruba v roce 1970 se autor k "Případu" vrátil. Karel May zemřel před šedesáti lety a také po J.R.Vilímkovi a jeho firmě se slehla zem. Autorovi bylo jasné, že má v ruce historický dokument, s téměř detektivními prvky. Na vydání však tehdy nebylo ani pomyšlení. Tak tedy až nyní ...

  

honza.
02.11.2006 17:18
Pan Jaroslav Moravec měl Maye moc rád, to je poznat už z jeho příběhu Klekí-petra, bílý otec Apačů a také z vánočního řlání Strašidla z Čech, kdy K. May jede vlakem do Čech, usne a zdá se mu, že mluví s postavami, které vytvořil a nebo se s nimi v Čechách setkal (vyšetřování v Benešově, např.

Zatinka
02.11.2006 08:31
Právě jsem dočetla výše popsanou knihu, a jsem velice překvapená a nadšená zároveň. Pan Moravec příběh zpracoval opravdu velice dobře, není to jen suchopárné citování korenspondence nakladatale s Mayem, ale je to psáno jakoby formou "románu" s jakýmsi až detektivním nádechem. Dověděla jsem se zde spoustu zajímavostí nejen o samotném nakladatelství J.R. Vilímka, ale také i o poměrech v tehdejším Rakousku-Uhersku co se týče autorského práva...