Mayovky na Internetu

Ve stínu pádišáha

Zakladatel: mescalero

  
pedlar
15.02.2007 16:09
Kartičkovou encyklopedii "Kdo byl kdo" vlastním. Jejím autorem je pokud si dobře vybavuji Ludvík Souček. Kartička věnovaná Karlu Mayovi je podle mě otřesná. Souček zde popisuje Maye a hlavně jeho tvorbu v hodně negativním světle, přičemž se uchýlil i k tvrzením, která jsem o Mayovi nikde jinde nečetl. Celá kartičková encyklopedie je více méně poplatná době normalizace a nahlíží na leccos "komunistickým úhlem pohledu".

honza.
08.02.2007 13:40
Souhlasím, May byl skutečně tolerovaný (a to snad ještě se skřípěním zubů), to "jim" ale nebránilo, aby jeho knihy tiskli a vylepšovali si jimi prodělečné propadáky, které nikdo nechtěl ani "za pracovní výsledky." Dobře si vzpomínám, že jeho biografie byla tehdy tabu a jeho podobenka vyšla jen dvakrát - jednou v kartičkové encyklopedii "Kdo je kdo" a jednou v časopise "Pionýr" v článku Ondřeje Neffa (jestli si dobře vzpomínám). V prvním případě biografické údaje nic moc, ve druhém šlo o kvalitní článek v mezích daných možností. Ale na dlouho zase jediný...
mescalero
08.02.2007 06:26
Honza: tak to může být i nemusí, vydávání knih se u nás, a vůbec v případě problematických autorů, kterým May v očích tehdejšího režimu bezpochyby byl, neřídilo ani tak prodejnosti jako ideologií. Pamatuji si, ne osobně, viděl jsem to u známých, kteří si to schovávali, na otřesné recenze na mayovky z počátku 70. let, na neustálé volání kritiků, ať se tiskne raději něco jiného. Faktem je, že V balkánských roklinách a V zemi Škipetarů se samostatně opravdu shánějí hůře, což není jen má zkušenost. Už před 15 lety, kdy jsem začal více sbírat mayovky, jsem s tímto problémem setkal a byl na něj několikrát upozorněn kolegy sběrateli.

honza.
07.02.2007 20:19
Statistika je ošidná - uvedené údaje souhlasí pouze za předpokladu, že se tehdy prodaly všechny výtisky. Pokud se od prvních tří dílů prodala pouze polovice nákladu, mají cyklus kompletní všichni a stoly si mohli podkládat v Olympii. Která varianta je pravdivá, to už se asi po těch letech nedozvíme. Já to tehdy jako dorostenec kupoval a neměl jsem problém - vždycky jsem to sehnal, bez protekce a fronty. Předpokládám ale, že v Olympii byli natolik chytří, že 4. a 5. díl tiskli podle prodejnosti předchozích, takže ty stoly podkládali asi opravdu spíše v kancelářích nakladatelství.
mescalero
06.02.2007 11:36
Knihy V balkánských roklinách a V zemi Škipetarů může mít jen polovina lidí, která vlastní první tři díly cyklu Ve stínu pádišáha, mluvím o vydání Olympie z počátku 70. let 20. století. Důvod je ten, že první 3 díly měly náklad 100000 kusů, 4. a 5. už jen 50000 ks a Žut 70000. Takže jen 50000 lidí může mít cyklus kompletní, ostatní si se svými nezkompletovatelnými díly mohou podložit stůl. Pochopitelně ve skutečnosti každý, kdo bude chtít, všechny díly sežene, neboť zájem o tento cyklus není 50000-ový. Doporučuji všem a vždy - shánějte jen kompletní cykly, jinak si zaděláte na velké problémy.

honza.
02.02.2007 23:10
Pedro, zkus aukro, tam se vždycky něco najde a myslím, že nebudeš muset dlouho čekat.

Zatinka
02.02.2007 21:44
Ahoj, je mi líto, ale ty už putují do sbírky ke mě...
pedro.cb
02.02.2007 21:02
Ahoj,chybí mi do sbírky 4 a 5 svazek - Zemí škipetarů a V balkánských roklinách,nakl.Olympia.Pokud bys je ještě měl,tak mi napiš na pedro.cb@sezna.cz,měl bych o ně velký zájem,cenu respektuji.
mescalero
04.12.2006 11:36
Nabízím k prodeji cyklus Ve stínu pádišáha z nakl. Olympia z počátku 70. let 20. století. Skvělé ilustrace G. Krum, na předsádkách knih mapy. Šest dílů za 300,- Kč. Stavy velmi dobré až perfektní.