Mayovky na Internetu

Němé mayovky

Die Karl-May-Stummfilme (1920)

První filmové mayovky byly natočeny již ve dvacátých letech minulého století. U jejich zrodu stála mladá scenáristka, režisérka a producentka Marie Luise Droop, narozená 15. ledna 1890 ve Štětínu. Již od dětství milovala příběhy Karla Maye. V roce 1903 napsala spisovateli svůj první dopis a navázala s ním dlouholeté přátelství. O několik let později navštívila Karla Maye v Radebeulu a pomáhala mu překonat období plné vražedných pomluv a soudních procesů. V roce 1910 se Marie seznámila se školním radou Dr. Adolfem Droopem (1882-1938), kterého si v říjnu roku 1912 vzala za muže. V následujícím roce založili Sdružení Karla Maye (Karl-May-Vereinigung), které bojovalo mimo jiné proti vyřazení mayovek z veřejných knihoven. Po vypuknutí 1. světové války musel Adolf nastoupit na vojnu a Marie si našla místo dramaturgyně u dánské produkční společnosti Nordisk Film. Po úspěchu dobrodružného filmu Die Lieblingsfrau des Maharadscha (1916), který vznikl na motivy jejího stejnojmenného příběhu, si stále častěji pohrávala s myšlenkou převést na plátna kin také dílo Karla Maye.

Konkrétních rysů začal nabývat tento plán počátkem roku 1920, kdy manželé založili vlastní produkční firmu Ustad-Film Dr. Droop & Co. Ke společníkům patřili např. turecký režisér Muhsin Ertuğrul, obchodník Johann Friedrich Knevels, šéf nakladatelství Karl-May-Verlag Dr. Euchar Albrecht Schmid, vdova po spisovali Klara May a malíři Carl Lindeberg a Sascha Schneider. Tito lidé rozhodně nebažili po slávě a penězích; prostřednictvím filmů chtěli spíše šířit Mayovu víru ve spravedlnost, mír, rasovou či náboženskou toleranci. Nasvědčuje tomu i výběr firemního jména: Ustad je totiž postava z třetího a čtvrtého dílu symbolistického románu V říši stříbrného lva, která je ztělesněním lidského ideálu.

Ustad-Film chtěl v první sezoně 1920/1921 natočit pět mayovek:

  • Vom Stamme der Verfluchten (Z rodu proklatců)
  • Auf den Trümmern des Paradieses (Na troskách ráje)
  • Bei den Teufelsanbetern (U uctívačů ďábla)
  • Die Todeskarawane (Karavana smrti)
  • Old Shatterhand (Old Shatterhand)

Posledně jmenovaný film měl vzniknout na motivy románu Vánoce. V dalších sezonách chtěla společnost Ustad-Film zfilmovat romány Pouští, V roklinách balkánských, Vinnetou, Old Surehand, V zemi Mahdího, Satan a Jidáš, Poklad ve Stříbrném jezeře a Inkův odkaz. Záměr vzbudil v odborném tisku velkou pozornost, neboť příběhy Karla Maye byly stále oblíbené a dala se očekávat velká divácká návštěvnost. Z mnoha důvodů, o kterých bude ještě řeč, se však prognózy nenaplnily a realizovány byly pouze tři mayovky: Uctívači ďábla, Na troskách ráje a Karavana smrti.

Na troskách ráje

První mayovkou promítanou v německých biografech byl snímek Na troskách ráje (Auf den Trümmern des Paradieses), který vznikl na motivy románu Z Bagdadu do Stambulu, přesněji podle kapitoly Přepadení. Snímek režíroval divadelní herec, filmový režisér a producent Josef Stein. Narodil se 2. února 1876 ve Vídni, ale vyrůstal v Prostějově. Byl členem malého divadelního souboru, s nímž se v rámci turné dostal až do Německa. První kontakty s filmem navázal již v roce 1896, kdy začal pracovat jako distributor filmů bratří Lumièrů. V roce 1907 se stal inspicientem v divadle Neues Theater Berlin a v roce 1911 získal stejnou pozici v newyorském divadle Irving Place Theatre, kde v té době působil také český malíř Alfons Mucha. V dalších letech hostoval v divadlech na Kubě a v Mexiku, vystřídal divadelní scény v Kolíně, Düsseldorfu, Cáchách a Magdeburgu, krátce působil i v Rusku. V letech 1917-1925 režíroval celou řadu nepříliš významných filmů. Poté se začal věnovat výhradně produkci. V roce 1933 emigroval kvůli svému židovskému původu do Československa, kde pokračoval v činnosti producenta a spolupracoval na slavných veselohrách Barbora řádí (1935) a Advokátka Věra (1937). Zemřel 16. června 1937 v Praze.

Do role Kary ben Nemsího byl obsazen známý německý herec a zpěvák Carl de Vogt (1885-1970). V počátcích kariéry působil na divadelních scénách v Mohuči, Freiburgu a Berlíně, brzy ho ale zlákal svět filmu. Přestože natočil více než 130 snímků, zemřel téměř zapomenut v jednom berlínském domově důchodců. Jeho manželka, známá německá herečka a tanečnice Cläre Lotto (1893-1952), ztělesnila Bendu, sestru perského prince Hassana, kterého si zahrál Gustav Kirchberg. Karova věrného služebníka hadžiho Halefa Omara ztvárnil herec maďarského původu Meinhart Maur (1884-1964), jenž působil na mnoha německých divadelních scénách. Když se moci chopili národní socialisté, utekl do Anglie, kde našel uplatnění jako filmový herec. Džanu, manželku prince Hassana, si zahrála herečka a kabaretní zpěvačka Dora Gerson (1899-1943). Jako Židovka nesměla od roku 1933 vykonávat svou profesi a o tři roky později emigrovala do Nizozemí. V roce 1942 chtěla utéct do Švýcarska, byla však zatčena a dopravena do tranzitního tábora Westerbork, kde vystupovala pro své spoluvězně a členy strážních oddílů. Zemřela i se svými dětmi v koncentračním táboře Osvětim. V úloze Mary Durimeh se objevila Anna von Palen (1875-1939), Omrama si zahrál herec, scenárista, producent a režisér Erwin Báron, Selima Agu ztělesnil dánský herec Tronier Funder.

Natáčení filmu probíhalo v létě roku 1920 v úchvatné krajině Saského Švýcarska a ve filmových ateliérech berlínské společnosti Jofa. Premiéra filmu proběhla 7. října 1920 v Drážďanech a zúčastnili se jí šéf nakladatelství Karl-May-Verlag Dr. Euchar Albrecht Schmid a vdova po spisovateli Klara May. Na první pohled se mohlo zdát, že se představení divákům líbilo. Také některé dobové deníky nešetřily chválou a vyzdvihovaly především moderní režii a skvělé herecké výkony. Za zavřenými dveřmi se však odborníci shodovali, že film postrádá napětí a je příliš prošpikován filosofickými proslovy o míru a přátelství. A pokud divák nezná knižní předlohu, brzy se začne v příběhu ztrácet.

Obsah filmu

Filmu předchází rozsáhlá předehra o třech dějstvích, v níž Kara ben Nemsí sní o počátcích islámu a jeho rozdělení do sunnitského a šíitského směru. V hlavním ději příběhu se Kara ben Nemsí a jeho věrný sluha hadži Halef Omar setkávají se skupinou šíitských Peršanů, kteří jsou přepadeni sunnitskými Kurdy. Vůdcem Peršanů je princ Hassan Ardžir-Mírza, který si brzy uvědomuje, že se zrádce nachází v jeho vlastní skupině. Kara ben Nemsí nabízí pomoc a doprovází karavanu až do Bagdádu.

Herecké obsazení

Kara ben Nemsí ......................Carl de Vogt
Hadži Halef Omar ...................Meinhart Maur
Hassan Ardžir-Mírza ...............Gustav Kirchberg
Džana .....................................Dora Gerson
Benda .....................................Cläre Lotto
Selim Aga ..............................Tronier Funder
Omram ...................................Erwin Báron
Marah Durimeh ......................Anna von Palen

Filmový štáb

Režie ......................................Josef Stein
Scénář ....................................Marie Luise Droop
Kamera ...................................Joseph Rona
Stavby ....................................Gustav Knauer
Vedoucí výroby .......................Fritz Knevels
Produkce ................................Ustad-Film Dr. Droop & Co.
Distribuce ...............................Filmhaus Bruckmann & Co, Berlin
Doba natáčení ........................od července 1920
Premiéra ................................7.10. 1920, Drážďany (Kammer-Lichtspiele)
Délka filmu .............................90 minut

Karavana smrti

Jako druhý v pořadí promítala německá kina snímek Karavana smrti, který vznikl na motivy románu Z Bagdádu do Stambulu a dějově navazuje na předchozí film. Natáčení probíhalo od 4. října 1920 v ateliérech společnosti Jofa. Obsazení rolí zůstalo v podstatě stejné jako u snímku Na troskách ráje. Nově přibyl bavič maďarského původu Karl Huszar-Puffy (1884-1943), který ztvárnil sluhu Kepeka a Maximilian Werrak, který si zahrál Selima Agu. Do role šejka byl angažován další maďarský herec Béla Lugosi (1882-1956), později známý jako hrabě Drákula.

Dne 16. listopadu 1920 se v Hamburgu konalo neveřejné představení pro zástupce tisku. Kdy se konala premiéra Karavany smrti se ovšem nedá s jistotou říci. Většina pramenů uvádí, že film byl poprvé promítán 17. listopadu 1920 v Breslau (dnes Wrocław). V některých zdrojích se píše, že premiéra filmu proběhla 18. listopadu 1920 v Drážďanech. Dodnes se ale nepodařilo najít novinové zprávy a recenze, které by o tomto představení informovaly. Je také záhadou, proč se domnělé drážďanské premiéry nezúčastnili Klara May a Euchar Albrecht Schmid, přestože se konala v místě jejich bydliště. Klara se ho dočkala teprve 6. ledna 1921, kdy si poznamenala do svého deníku: "Všechno velmi dobré. Skvělý Báron. Vogt se v mnohém podobá Karlu Mayovi." I přes pozitivní ohlasy filmových kritiků však zůstaly kinosály poloprázdné a finanční situace Ustad-Filmu se přiostřovala.

Obsah filmu

Kara ben Nemsí a hadži Halef Omar se připojí ke karavaně šíitských mohamedánů, kteří směřují k poutnímu místu, aby tam pochovali mrtvoly svých blízkých. V karavaně vypukne mor a nakazí se jím i oba hrdinové. Nad zákeřnou nemocí se jim však podaří zvítězit a odolají také mnohým nástrahám svých nepřátel.

Herecké obsazení

Kara ben Nemsí ......................Carl de Vogt
Hadži Halef Omar ...................Meinhart Maur
Hassan Ardžir-Mírza ................Gustav Kirchberg
Džana .....................................Dora Gerson
Benda .....................................Cläre Lotto
Selim Aga ...............................Maximilian Werrak
Omram ...................................Erwin Báron
Marah Durimeh ......................Anna von Palen
Šejk ........................................Béla Lugosi
Amina .....................................Erna Felsneck
Kepek .....................................Karl Huszar-Puffy

Filmový štáb

Režie ......................................Josef Stein
Scénář ....................................Erwin Báron
Kamera ..................................Otto Stein, Gustave Preiss
Stavby ....................................Gustav Knauer
Vedoucí výroby ......................Fritz Knevels
Produkce ................................Ustad-Film Dr. Droop & Co.
Distribuce ...............................Filmhaus Bruckmann & Co, Berlin
Doba natáčení ........................od 4.10. 1920
Premiéra ................................17.11. 1920, Breslau (Tivoli-Lichtspiele)
Délka filmu .............................92 minut

Uctívači ďábla

Jako poslední z trojice němých mayovek se v kinech promítal snímek Uctívači ďábla, který vznikl na motivy románů Pouští a Divokým Kurdistánem. Natáčel se v průběhu června a července 1920 a je tedy vůbec první filmovou mayovkou v historii kinematografie. Film režíroval turecký herec a režisér Muhsin Ertuğrul (1892-1979). V hlavních rolích účinkovali staří známí: Carl de Vogt, Meinhart Maur, Erwin Báron, Béla Lugosi, Gustav Kirchberg a Tronier Funder. Premiéra se konala 2. ledna 1921 ve Würzburgu. Tvůrci filmu i kritikové se shodli na tom, že snímek Uctívači ďábla je po režijní i obsahové stránce nejzdařilejší mayovkou. Bohužel po dvou nepodařených projektech zájem o filmové mayovky zcela opadl a kina zela prázdnotou. Pod tíhou obrovských dluhů musel Ustad-Film v létě roku 1921 vyhlásit konkurs. Frustrovaná Marie Luise Droop onemocněla v roce 1922 těžkou formou nedoslýchavosti. Rozvedla se s Adolfem Droopem, ale vídala se s ním až do jeho smrti v roce 1938. I přes svůj handicap nadále působila jako scenáristka a režisérka. Během druhé světové války pracovala jako překladatelka, novinářka a spisovatelka. Chtěla vydat biografii Karla Maye, ale dříve než stačila svůj sen uskutečnit, podlehla rakovině žaludku. Zemřela 22. srpna 1959 v nemocnici v Gengenbachu. Jaká byla skutečná hodnota trojice mayovek se můžeme jen domnívat - tato němá díla se bohužel nedochovala, resp. nepodařilo se vypátrat nikoho, kdo by vlastnil filmové kopie.

Obsah filmu

Příběh vypravuje o záhadné sektě Jezídů, kterou pronásledují křesťané i muslimové. Machredž přísahal, že tyto uctívače ďábla zničí, a proto přepadává jejich vesnice. Do jedné ze zničených vesnic přijíždí Kara ben Nemsí a hadži Halef Omar a slibují Jezídům pomoc v boji proti Machredžovi.

Herecké obsazení

Kara ben Nemsí ......................Carl de Vogt
Hadži Halef Omar ...................Meinhart Maur
V dalších rolích .......................Gustav Kirchberg
  ..............................................Erwin Báron
  ..............................................Béla Lugosi
  ..............................................Tronier Funder
  ..............................................Ilja Dubrowski
  ..............................................Fred Imler

Filmový štáb

Režie ......................................Muhsin Ertuğrul
Scénář ....................................Marie Luise Droop
Kamera ...................................Joseph Rona
Stavby .....................................Ernst Stern
Vedoucí výroby .......................Fritz Knevels
Produkce .................................Ustad-Film Dr. Droop & Co.
Distribuce ................................Filmhaus Bruckmann & Co, Berlin
Doba natáčení .........................Červen - červenec 1920
Premiéra .................................2.1. 1921, Würzburg (Vaters-Lichtspiele)
Délka filmu ..............................76 minut

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch : Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. Zweite erweiterte Auflage. Bamberg : Karl-May-Verlag, 1999. 544 S. ISBN 3-7802-0153-4.
  • UNUCKA, Christian. Karl May im Film : eine Bilddokumentation. Revidierte 2. Auflage. Hebertshausen : Vereinigte Verlagsgesellschaften Franke, 1991. 303 S. ISBN 3-88626-000-3.

Autor článku - Zatinka, aktualizováno 9.12. 2012