Mayovky na Internetu

Mayovky v česko-slovenském komiksu

Vinnetou, náčelník Apačů a Old Shatterhand, jeho bílý bratr, byli idoly celých generací a navždy se zapsali do našich srdcí. Učili nás, že i v dobách násilí a útlaku jen přátelství a smysl pro spravedlnost jsou ty jediné hodnoty, za které se vyplatí bojovat. Od mládí jsem ty příběhy miloval a dones se snažím, aby i mé děti ctily ty samé hodnoty. Stále mám před očima den, kdy mne táta chtěl vzít prvně do kina na Vinnetoua (byl to Rudý gentleman). Protože kino bylo narvané k prasknutí, musel přemlouvat biletářku, že on už sice film viděl, ale jeho syn nikoliv. Nakonec nás do kina pustila oba. Sice jsme seděli oba na jednom sedadle, ale zážitek mám zaručeně doživotní. Stejně doživotní je i má představa dokonalých Vánoc - nesmí chybět rozzářený vánoční stromeček, vůně kapustnice se sladkou domácí vánočkou s mandlemi a v televizi příběhy Karla Maye. Filmové zpracování legendárních mayovek tady zná snad každý, málokdo ale ví, že tento fenomén vnikl i do oblasti česko-slovenského (snad mi to čtenáři prominou, ale ve své podstatě jsem federalista) komiksu. A o komiksovém Vinnetouovi Vám chci nyní povědět...

Vinnetou, 1964-66

  • Karel May / Gustav Krum / Zápisník
  • Později souborné vydání díla Gustava Kruma, BB Art 2002

Tento první komiksový Vinnetou je shodou okolností i jediný, který mne vzhledem k době svého vzniku obešel (v letech 1964-66 jsem nefiguroval ani v těch nejodvážnějších plánech svých rodičů). Jeho existenci mi připomíná jen několik naskenovaných stránek a beznadějně vyprodaná kniha Krumových komiksů z dílny BBartu z roku 2002. Přestože Krum byl skvělým ilustrátorem knih Karla Maye, tomu komiksovému Vinnetouovi jakoby chyběla šťáva. Je statický, zcela zde absentuje klasický komiksový prvek (bublina pro přímou řeč postav), a i přes barevné provedení (nebo právě proto) je kresba docela nevýrazná. V porovnání s pozdějšími nádhernými černobílými komiksy Gustava Kruma Kapitán Blood (1970) a Král Madagaskaru (1975-76) vyznívá Vinnetou jako chudý příbuzný.

Gustav Krum - Vinnetou (Zápisník 1964-66) | Il. Gustav Krum.

Winnetou, 1990

  • Karel May / kresba Peter Stankovič / text Jozef Kollár / Kamarát 1990/1991
  • 42 stran, formát A4, barevné

To Vinnetou kreslíře Petra Stankoviče je z docela jiného soudku - nádherně černobílý (co se charakterů týče, nikoliv obrázků), dětsky hravý a srozumitelný, a přesto si zachovává epickou šířku vyprávěných dobrodružství. Nosným pilířem příběhu je setkání greenhorna s apačským náčelníkem, které zabírá 31 stran z celého příběhu. Až na malé odchylky, kdy se autor nechal ovlivnit filmovým zpracováním (Shatterhand vezme Vinnetouovi při jeho osvobození přívěšek s drápem medvěda namísto pramenu vlasů), se autor až překvapivě drží předlohy. Zbývajících 11 stran je jakýmsi mixem motivů z druhého a třetího dílu filmových mayovek - přepadení kolony a obvinění Apačů, nastrčení zraněného "kolonisty", indiánský úkryt v jeskyni, vyjednávání a následná smrt Vinnetoua ve skalách. Autor v tomto komiksu používá dostupné komiksové výrazové prostředky i hru barev, a proto patří mezi moje nejoblíbenější i přesto, že v závěru je patrný úbytek kvality jak scénáře, tak kresby.

Peter Stankovič - Winnetou (Kamarát 1990/1991). | Il. Peter Stankovič.

Syn lovce medvědů, 1991

  • Karel May / František Mráz / Bublinky 03-05/1991
  • 15 stran, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

Když se v roce 1990 objevil na pultech trafik nový česko-slovenský časopis Bublinky, bylo jen otázkou času, kdy se na jeho stránkách objeví i jedni z nejpopulárnějších knižních a filmových hrdinů - Vinnetou a Old Shatterhand. A nebylo žádným překvapením, že se tohoto úkolu zhostil tehdejší šéfredaktor Bublinek, slovenská komiksová a ilustrátorská hvězda František Mráz, který už měl s indiánskou tematikou své zkušenosti - v roce 1990 mu ve Středoslovenském vydavatelství v Banské Bystřici vyšly komiksové sešitky na motivy románů J.F. Coopera Stopař (14 s. A4, B) a Poslední mohykán (2x 14 s. A4, B). Vždy jsem měl slabost pro Mrázův kreslířský styl, schopnost používat komiksové výrazové prostředky k vyprávění, či gradaci děje, jeho hru s barvami, světlem i stínem, a když k tomu kreslil Vinnetoua a Old Shatterhanda, kteří vypadali jako ti filmoví, ničehož víc jsem nepotřeboval. Mráz nám na zlatém podnosu naservíroval pravou nefalšovanou mayovku se vším, co k ní patří a přidal i něco navíc - vystřihovánku hlavních postav - tak, jak bylo v Bublinkách zvykem. V době, kdy videopřehrávač mělo doma jen pár vyvolených, jsme najednou měli doma vinnetouovku, kterou jsme si mohli "přehrát" kdykoliv se nám zachtělo a na poličce vedle knih stáli hrdinové našeho mládí coby papírové figurky. Opravdu neuvěřitelné, jak málo bylo zapotřebí, abychom byli dokonale šťastní.

František Mráz - Syn lovce medvědů (Bublinky, 1991). | Il. František Mráz.

Petrolejový princ

  • Karel May / Matějka a Ája / Kometa 20-26/1991
  • 48 stran, formát A4, barevné

Komiksový časopis Kometa začal vycházet už v roce 1989 a když v roce 1992 skončil, měl na svém kontě 36 regulerních čísel, speciální Magazín Komety a na svých stránkách dvakrát nabídl příběhy Karla Maye. Prvním z nich byl Petrolejový princ autorské dvojice Matějka a Ája, který se věrně drží knižní předlohy. Po výtvarné stránce je však docela svérázný - kresba je jednoduchá až schematická, stejně tak koloring. Ale i přes tu jednoduchost je komiks dobře čitelný a srozumitelný a ani schematičnost neubrala hlavním hrdinům podobnost s těmi filmovými. Komiks nepostrádá ani základní komiksové výrazové prvky jako gradování děje pomocí umístění komiksových rámečků, onomatopoie a zvýraznění konkrétních objektů.

Ája - Petrolejový princ (Kometa, 1991). | Il. Ája.

Vinnetou, 1992

  • Karel May / Jiří Zvolský / Kometa 34-35/1992
  • 60 stran, formát A4, barevné

Druhou "kometovou" mayovkou je komiksový epos Vinnetou autora Jiřího Zvolského, který na 60 stranách rozvíjí velmi pěkně nakreslený první díl Vinnetoua. Autor se snaží striktně držet knižní předlohy a daří se mu to. Jeho hrdinové však zůstávají svérázní a zevnější podoba s filmovým zpracováním zde absentuje. Malými nedostatky Zvolského Vinnetoua je slabší práce s komiksovými výrazovými prostředky (prapodivné dělení stran do geometricky zkosených rámečků, statická akce...) a špatně čitelný lettering (písmo). Velké celostránkové ilustrace přispívají k celkové atraktivitě díla.

Jiří Zvolský - Vinnetou (Kometa, 1992). | Il. Jiří Zvolský.

Winnetou, 1992

  • Karel May / Stano Lajda / Bublinky 01/1992
  • 2 strany, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

V prvním čísle ročníku 1992 přidal kreslíř Stano Lajda k oblíbeným specialitám Bublinek (plakát, vystřihovánka, tematická alba, komiks čtenářů) tzv. FilmStory komiks - příběh filmu, vyprávěný pomocí kreslených scén s doprovodným textem. Jedním z nich byl také Vinnetou, složený ze záběrů, které jsme jako černobílé pohlednice kupovali za nekřesťanské peníze u kolotočů a na poutích (aby nám je záhy ukradli pouliční rváči). Tentokrát jsme však Vinnetoua dostali v plné barvě a s kvalitními, téměř fotorealistickými kresbami zabírajícími více než jeden a půl strany, a k tomu veliký obrázek Vinnetoua se Stříbrnou puškou. Komiksově samozřejmě dílo pokulhává. Už z prvních řádků je patrné, že věrně kopíruje filmové vyprávění, ale byl to ten pravý Vinnetou, kterého jsme milovali, a tak jsme tyto drobné nedostatky rádi prominuli. Kromě toho byl FilmStory doplněn o informace o hereckém obsazení a vystřihovánku hlavních postav příběhu - Klekí-Petru, Inču-čunu s Nšo-či, Tanguu, Santera a Trojlístek.

Stanislav Lajda - Winnetou (Bublinky, 1992). | Il. Stanislav Lajda.

Old Shatterhand, 1992

  • Karel May / Stano Lajda / Bublinky 04/1992
  • 2 strany, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

Druhý FilmStory komiks Stana Lajdy přinesl méně známý filmový příběh - Old Shatterhand (tehdy se pravidelně reprizovaly zejména tři díly Vinnetoua a Poklad na Stříbrném jezeře). Lajda opět barevně reprodukoval klíčové scény filmu a doplnil je téměř půlstránkovým obrázkem Old Shatterhanda s jeho legendární opakovačkou. K tomu tradičně přidal vystřihovánku s dokonale namalovanými postavami Vinnetoua, Old Shatterhanda, apačského medicinmana, Velkého Medvěda, Gunsticka Unclea, mladého Tujungy, chlapce Toma, kapitána Bradleyho a Palomy. Informace o hercích tentokrát chybí.

Stanislav Lajda - Old Shatterhand (Bublinky, 1992). | Il. Stanislav Lajda.

Poklad na Stříbrném jezeře, 1992

  • Karel May / Stano Lajda / Bublinky 06/1992
  • 2 strany, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

Úspěšná mayovská série FilmStory komiksů Stana Lajdy pokračovala i v šestém čísle Bublinek notoricky známým (přesto neskutečně oblíbeným) příběhem Poklad na Stříbrném jezeře. Dvoustrana s deseti nádhernými barevnými kresbami a velkým detailem indiánské mapy pokladu doplnila rozrůstající se sbírku indiánských komiksovo-filmových crossoverů. Nechyběl ani seznam účinkujících herců. Vystřihovánka tentokrát přinesla lorda Castlepoola s jeho vysněným motýlem papiliem polymnestorem parindou, medicinmana Utahů, Ellen Pattersonovou, Freda Engela, Cornela Brinkleyho, náčelníka Utahů Velkého vlka, Pattersona i část zlatého pokladu.

Stanislav Lajda - Poklad na Striebornom jazere (Bublinky, 1992). | Il. Stanislav Lajda.

Winnetou - Rudý gentleman, 1992

  • Karel May / Stano Lajda / Bublinky 08/1992
  • 2 strany, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

Nezklamal ani druhý díl filmové ságy o náčelníkovi Apačů s podtitulem Rudý gentleman. Dvoustraně s osmi krásnými ilustracemi a doprovodným textem kraluje kresba Ribanny s nádherně smutným pohledem. Seznam herců v hlavních rolích filmu je zde doplněn i o dosud chybějící herecké obsazení filmu Old Shatterhand. Bonusová vystřihovánka zahrnuje postavy z druhého i třetího dílu filmového Vinnetoua - náčelníka Bílého buvola, Hbitého pantera, Rollinse, Davida Luku, Forrestera, náčelníka Tah-ša-tungu, Ribannu a Merrila.

Stanislav Lajda - Vinnetou, Rudý gentleman (Bublinky, 1992). | Il. Stanislav Lajda.

Winnetou - Poslední výstřel, 1992

  • Karel May / Stano Lajda / Bublinky 10/1992
  • 2 strany, formát A4, barevné + 1 vystřihovánka

Všechno dobré jednou končí a tak se v roce 1992 v desátém čísle Bublinek objevil poslední FilmStory komiks s tematikou filmových mayovek - Poslední výstřel. Jako obvykle byl tvořený dvoustranou s přepracovanými kresbami a popisem dějové linie filmu, nechyběla ani akční sekvence Vinnetouova smrtelného zranění podlým Rollinsem, ani sloupek s hereckým obsazením a seznamem publikovaných FilmStory mayovek. Vystřihovánka nabídla obrázky Old Shatterhanda sklánějícího se nad umírajícím náčelníkem Apačů, Vinnetouovu Stříbrnou pušku, čelenku a nůž, dále koně obou pokrevních bratrů, postavy Apačů, totem a stany tee-pee. Tím byla uzavřena i největší série vystřihovánek.

Stanislav Lajda - Vinnetou, Poslední výstřel (Bublinky, 1992). | Il. Stanislav Lajda.

V roce 1992 začal česko-slovenský komiks upadat, postupně zanikly všechny původní komiksové časopisy, do roku 1995 i komiksové akce (Comics x5 1992, Comicsové Svety 1994, Slovenské Dni Comics 1993-1995). Po pár letech komiksové svobody nastoupilo období komiksového temna, které až na pár individuálních pokusů trvá dodnes...

 

Originální znění článku naleznete na http://komiksarchiv.blogspot.com

(Autor článku - Dark Tower, vytvořeno dne 14.1. 2011)