Mayovky na Internetu

Americký dvojitý souboj

Ein amerikanisches Doppelduell (1896), později Ein Blizzard (1897)

Rok
Vazba
Poznámky
1910
Různá dobrodružství - vazba, Hynek, 1910 | Il. Věnceslav Černý.

Alois Hynek - ve sbírce Různá dobrodružství jako Blizzard nejprve sešitově, později v knižní podobě. Překlad J.L.Turnovský, il. V. Černý.

1933
Hadži Halef Omar - obálka, TaM, 1933 | Il. Zdeněk Burian.

Toužimský a Moravec - ve sbírce Hadži Halef Omar jako Blizzard. Přel. Jiří Freund. Vynechán první odstavec příběhu. V textu je Grindler místo Grindera.

1992
Blizzard, TaM, 1992 | Il. Alois Křesala.

Toužimský a Moravec - ve sbírce Blizzard jako Blizzard. Vynechán první odstavec příběhu. V textu je Grindler místo Grindera. Úprava textu Mikuláš Moravec.

1994
Ve stínu palem, GABI, 1994 | Il. Adam Glajc.

GABI - ve sbírce Ve stínu palem jako Blizzard. V textu je Grindler místo Grindera. Překlad J. Landy a J. Turnovského upravil Luděk Ondruška.

2010
Tave-šala, TaM, 2010 | Il. Jaromír Vraštil.

Toužimský a Moravec - ve sbírce Tave-šala jako Blizzard. Stejný text jako ve sbírce Blizzard.

Tuto povídku May napsal v prosinci roku 1895 a vyšla poprvé v roce 1896 v Einsiedler Marien-Kalender na rok 1897. Ještě v roce 1897 May příběh začlenil do sbírky Auf fremden Pfaden - provedl drobné opravy, změnil název na Ein Blizzard a zejména předělal první odstavec, aby více odpovídal tomuto vydání. Po smrti Maye zřejmě došlo k dalším stylistickým úpravám a verzi lze asi identifikovat podle toho, že se jeden z padouchů nejmenuje Grinder, nýbrž Grindler.

May příběhem ukazuje, že každý špatný čin je odměněn spravedlivým trestem. V příběhu Old Shatterhand a Vinnetou zapadnou sněhem v pevnosti Niobrara, kde se seznámí se zlatokopy Burningy a dvěma padouchy Grinderem a Slackem. Po oblevě všichni vyrazí dále a padouši zabijí a okradou zlatokopy. Za to a za své rouhání jsou stiženi božím trestem.

Překlad původní verze najdete v e-knihách.

Použitá literatura:

(bel, vytvořeno 13. 2. 2011)