Mayovky na Internetu

Poklad ve Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee (1890)

Román Poklad ve Stříbrném jezeře patří do skupiny příběhů, které May psal pro mládež. Old Shatterhand není tedy vypravěčem, nýbrž pouze jedním z mnoha hrdinů románu. Úvodní scénu s panterem May vzal ze své povídky Inn-nu-woh (1875).

Román byl v šedesátých letech (r. 1962) zfilmován a stal se prvním ze série s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích. Více si o tomto filmu můžete přečíst na stránce Poklad na Stříbrném jezeře.

Ve vydání od Návratu ([4], str. 86) dole mluví Frank o poslední čtvrtině 19. století.

Rok
Vazba
Poznámky
1902
Obálka sešitového vydání od pražského nakl. Alois Hynek. | Il. Věnceslav Černý

Alois Hynek - přel. J.L.Turnovský, il. V. Černý

1932
Obálka vydání románu nakladatelstvím Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - přel. E. Musil-Daňkovský, il. Zd. Burian. Nová vydání 1937, 1944.

1981
Obálka svazku v rámci řady vydávané nakl. Olympia. | Il. Gustav Krum

Olympia - přel. Jaroslav Hulák dle KMV Bamberg, 1952, il. Gustav Krum, textové vynechávky, mapy na předsádce.

1991
Obálka brožovaného popřevratového vydání nakl. Albatros. | Il. Ervín Urban

Albatros - "Poklad na Stříbrném jezeře", přel. Jiří Bernard podle originálu Union DVG, 1989, textové vynechávky - od vět až po celé stránky textu, podobné Olympii

2005
Obálka prvního svazku dvoudílného vydání od Návratu | Il. Miroslav Pospíšil

Návrat - přel. E. Musil-Daňkovský a V. Šunda podle Union 1894, il. Miroslav Pospíšil

2013
Obálka vydání románu nakladatelstvím Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - překlad E. Musil-Daňkovský, text upravil Michal Moravec, il. Gustav Krum (převzato od Olympie).

2018
Dvojjazyčné vydání od Ediky | Il. Jan Šenkyřík

Edika - přel. Jana Navrátilová, il. Jan Šenkyřík. Jedná se o dvojjazyčné vydání pro výuku němčiny. Text je zkrácen přibližně na čtvrtinu. Zcela vynechán boj na železnici. Zredukovány souboje na život a na smrt u Utahů. Vinnetou psán s W. Old Firehandovu roli převzal Old Shatterhand. Frank, Jemmy a Davy taktéž nahrazeni. Nakladatel poskytl ke stažení MP3 s namluvenou knihou.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Cornel Brinkley a jeho trampská banda se rozvalují na palubě parníku Dogfish, plujícího po řece Arkansas. Dalšími zajímavými cestujícími jsou Tonkawové Malý a Velký Medvěd. Majitel pardála jej předvádí za úplatu cestujícím a poté se krotitel rozhodne vstoupit do klece a nakrmit pantera, ale šelma mu ukousne hlavu a vyřítí se z klece. Vrhne se na malou Ellen Butlerovou, kterou Indián Malý Medvěd zachrání skokem do řeky. Panter se vrhne za nimi a je zastřelen tetkou Drollovou, která pluje spolu s Fredem Engelem za parníkem na voru. Pak spolu nastoupí na parník, kde se tetka Drollová seznamuje s Old Firehandem a Černým Tomem, kteří jsou také na palubě.

Trampové se dozvědí, že s sebou mají Droll, Tom a Butler spoustu peněz a dozvědí se, že Butler putuje ke Stříbrnému jezeru. Podaří se jim Butlera okrást a prchnout z lodi. Old Firehand, Droll, Tom, Fred a oba Medvědové se vydávají za nimi.

Přesouváme se do tábora rafterů, mezi nimi je i Missouri Blenter, muž, kterému Brinkley vyvraždil rodinu. Dojde ke střetu rafterů a trampů, podaří se Brinkleye zajmout, ale osvobodí se díky nepozornosti ostatních. Trampové vypálí srub rafterů a vydají se k Butlerově farmě.

Na scénu přichází zvláštní dvojice - hrbáč Humply Bill a veršující Gunstick Uncle. Seznamují se s věčně se sázejícím Lordem Castlepoolem. Objeví se prchající náčelník Osagů Dobré slunce (Menaka šecha, Olympia: Menaka Tanka), jehož malou družinu zajali trampové. Osvobodí náčelníkovy druhy a dozví se plány trampů, chystajících přepad Butlerovy farmy. Cestou na farmu se spojí s Old Firehandem a jeho skupinou. Náčelník jede pro posily k Čejenům a Arapahům.

První útok trampů se povede odrazit. Zločinci na útěku zajmou Butlera s dcerou. Droll přijde na plán, jak je v noci osvobodit využitím podzemní chodby. Osvobodí zajatce a hned na to následuje útok na trampy, kteří jsou definitivně zahnáni.

Brinkley získá průvodní dopis pro účetního a využije jej k infiltrování železniční stanice. Vinnetou je mu ale na stopě a dostavuje se i Old Firehand. Ve stanici Sheridan připraví na trampy past. Podaří se jim lapit je v tunelu a pěkně vyudit, ale Brinkley prchne, tentokrát už ke Stříbrnému jezeru.

Old Shatterhand, Hobble Frank, Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy padnou do zajetí Utahů s náčelníkem Velkým vlkem (Ovuts Avath), na kterých bylo bělochy spácháno bezpráví, tak se mstí. V případě této slavné čtveřice udělají výjimku a nepopraví je hned. Nabídnou jim boj. Každý ze čtveřice dostane soupeře více než rovnocenného, co se týče těl, ale duševně nestačí a jsou bělochy přelstěni. Běloši hned po skončení posledního souboje prchají a Utahové jdou zuřivě za nimi.

Běloši se setkávají s Old Firehandem a ostatními. Frank a Droll zjišťují, že jsou bratranci ([4], str. 116). Utahové sledují bělochy až ke Stříbrnému jezeru, kde jsou zaraženi při střetu s Navaji a Timbabačů. Uprostřed uměle vytvořeného jezera je ostrůvek, z nějž vede pod vodou cesta mimo jezero. Do chodby vlezou Utahové a Velký medvěd aktivuje past, která zapříčiní utonutí mnoha Utahů. Poklad je ztracen, ale Old Firehand jel k jezeru z jiného důvodu. Skrývá se zde zlatá a stříbrná žíla. Se zbytkem Utahů je uzavřen mír, po dvou měsících začíná těžba a z výdělku si Frank v Německu na Labi nechá postavit vilu Medvědí sádlo.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.
[4] MAY, Karel. Poklad ve Stříbrném jezeře II. Brno: Návrat, 2005. ISBN 80-7174-621-5.

Obálky


http://www.karelmay.cz/

(bel)