Mayovky na Internetu

Poklad ve Stříbrném jezeře

Der Schatz im Silbersee (1890)

Rok
Vazba
Poznámky
1902
Obálka sešitového vydání od pražského nakl. Alois Hynek. | Il. Věnceslav Černý

Alois Hynek - překl. J.L.Turnovský, il. V. Černý

1932
Obálka vydání románu nakladatelstvím Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - překl. E. Musil-Daňkovský, il. Zd. Burian. Nová vydání 1937, 1944. V roce 2013 další vydání, tentokrát s ilustracemi Gustava Kruma (převzato od Olympie), text upravil Michal Moravec.

1981
Obálka svazku v rámci řady vydávané nakl. Olympia. | Il. Gustav Krum

Olympia - překl. Jaroslav Hulák dle KMV Bamberg, 1952, il. Gustav Krum, textové vynechávky, mapy na předsádce.

1991
Obálka brožovaného popřevratového vydání nakl. Albatros. | Il. Ervín Urban

Albatros - "Poklad na Stříbrném jezeře", překl. Jiří Bernard podle originálu Union DVG, 1989, textové vynechávky - od vět až po celé stránky textu, podobné Olympii

2005
Obálka prvního svazku dvoudílného vydání od Návratu | Il. Miroslav Pospíšil

Návrat - překl. E. Musil-Daňkovský a V. Šunda podle Union 1894, il. Miroslav Pospíšil

Román Poklad ve Stříbrném jezeře patří do skupiny příběhů, které May psal pro mládež. Old Shatterhand není tedy vypravěčem, nýbrž pouze jedním z mnoha hrdinů románu. Úvodní scénu s panterem May vzal ze své povídky Inn-nu-woh (1875).

Román byl v šedesátých letech (r. 1962) zfilmován a stal se prvním ze série s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích. Více si o tomto filmu můžete přečíst na stránce Poklad na Stříbrném jezeře.

Ve vydání od Návratu ([4], str. 86) dole mluví Frank o poslední čtvrtině 19. století.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Cornel Brinkley a jeho trampská banda se rozvalují na palubě parníku Dogfish, plujícího po řece Arkansas. Dalšími zajímavými cestujícími jsou Tonkawové Malý a Velký Medvěd. Majitel pardála jej předvádí za úplatu cestujícím a poté se krotitel rozhodne vstoupit do klece a nakrmit pantera, ale šelma mu ukousne hlavu a vyřítí se z klece. Vrhne se na malou Ellen Butlerovou, kterou Indián Malý Medvěd zachrání skokem do řeky. Panter se vrhne za nimi a je zastřelen tetkou Drollovou, která pluje spolu s Fredem Engelem za parníkem na voru. Pak spolu nastoupí na parník, kde se tetka Drollová seznamuje s Old Firehandem a Černým Tomem, kteří jsou také na palubě.

Trampové se dozvědí, že s sebou mají Droll, Tom a Butler spoustu peněz a dozvědí se, že Butler putuje ke Stříbrnému jezeru. Podaří se jim Butlera okrást a prchnout z lodi. Old Firehand, Droll, Tom, Fred a oba Medvědové se vydávají za nimi.

Přesouváme se do tábora rafterů, mezi nimi je i Missouri Blenter, muž, kterému Brinkley vyvraždil rodinu. Dojde ke střetu rafterů a trampů, podaří se Brinkleye zajmout, ale osvobodí se díky nepozornosti ostatních. Trampové vypálí srub rafterů a vydají se k Butlerově farmě.

Na scénu přichází zvláštní dvojice - hrbáč Humply Bill a veršující Gunstick Uncle. Seznamují se s věčně se sázejícím Lordem Castlepoolem. Objeví se prchající náčelník Osagů Dobré slunce (Menaka šecha, Olympia: Menaka Tanka), jehož malou družinu zajali trampové. Osvobodí náčelníkovy druhy a dozví se plány trampů, chystajících přepad Butlerovy farmy. Cestou na farmu se spojí s Old Firehandem a jeho skupinou. Náčelník jede pro posily k Čejenům a Arapahům.

První útok trampů se povede odrazit. Zločinci na útěku zajmou Butlera s dcerou. Droll přijde na plán, jak je v noci osvobodit využitím podzemní chodby. Osvobodí zajatce a hned na to následuje útok na trampy, kteří jsou definitivně zahnáni.

Brinkley získá průvodní dopis pro účetního a využije jej k infiltrování železniční stanice. Vinnetou je mu ale na stopě a dostavuje se i Old Firehand. Ve stanici Sheridan připraví na trampy past. Podaří se jim lapit je v tunelu a pěkně vyudit, ale Brinkley prchne, tentokrát už ke Stříbrnému jezeru.

Old Shatterhand, Hobble Frank, Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy padnou do zajetí Utahů s náčelníkem Velkým vlkem (Ovuts Avath), na kterých bylo bělochy spácháno bezpráví, tak se mstí. V případě této slavné čtveřice udělají výjimku a nepopraví je hned. Nabídnou jim boj. Každý ze čtveřice dostane soupeře více než rovnocenného, co se týče těl, ale duševně nestačí a jsou bělochy přelstěni. Běloši hned po skončení posledního souboje prchají a Utahové jdou zuřivě za nimi.

Běloši se setkávají s Old Firehandem a ostatními. Frank a Droll zjišťují, že jsou bratranci ([4], str. 116). Utahové sledují bělochy až ke Stříbrnému jezeru, kde jsou zaraženi při střetu s Navaji a Timbabačů. Uprostřed uměle vytvořeného jezera je ostrůvek, z nějž vede pod vodou cesta mimo jezero. Do chodby vlezou Utahové a Velký medvěd aktivuje past, která zapříčiní utonutí mnoha Utahů. Poklad je ztracen, ale Old Firehand jel k jezeru z jiného důvodu. Skrývá se zde zlatá a stříbrná žíla. Se zbytkem Utahů je uzavřen mír, po dvou měsících začíná těžba a z výdělku si Frank v Německu na Labi nechá postavit vilu Medvědí sádlo.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.
[4] MAY, Karel. Poklad ve Stříbrném jezeře II. Brno: Návrat, 2005. ISBN 80-7174-621-5.

Obálky


http://www.karelmay.cz/

(bel)

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


od 1. 9. 2005