Mayovky na Internetu

Syn lovce medvědů

Der Sohn des Bärenjägers (1887)

Rok
Vazba
Poznámky
1888
Syn lovce medvědův od nakladatele Josefa R. Vilímka z roku 1892

J.R. Vilímek - přeložil J. Pekař, Vilímek román vydal nejprve v časopise a později i knižně (s il. V. Černého)

1922
Syn lovce medvědů od nakladatele Vojtěcha Šeby z roku 1922

Vojtěch Šeba - přeložil F. Gabriel

1933
Jedna z obálek, které byly použity ve vydáních od Toužimského a Moravce | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - přeložil F. X. Andrlík, upravil J. Franta, il. Zd. Burian. Znovu vyšlo 1934 a 1940. Další vydání v roce 1995, text modernizoval Gustav Kadlec. Tokvi-tey (1995/78).

1958
Obálka vydání Syna lovce medvědů od SNDK | Il. Zdeněk Burian

SNDK - podle Der Gute Kamerad, volný překlad Vítězslav Kocourek, il. Zd. Burian, předmluva od F. Hrubína. Znovu vydáné 1964, 1969 a 2011 (viz níže). Místy pokráceno, chybí scéna, ve které Martin zastřelí medvěda (bylo by na str. 129). Tokvi-tey (str. 80).

1983
Obálka vydání Syna lovce medvědů od vyd. Olympia | Il. Gustav Krum

Olympia - podle Karl-May-Verlag, Bamberg, 1953, přel. Věra Houbová, il. Gustav Krum. Vydání tvrdí, že Shatterhandův kůň je Hatátitlá, místy vynechávky. Náčelníkem Šošonů je Oihtka-petay (Statečný bizon, v originálu Tokvi-tey - Černý jelen - 2/43). Medvěd na str. 88.

1997
Obálka vydání Syna lovce medvědů od vyd. Návrat | Il. Libor Balák.

Návrat - podle Der Gute Kamerad (dle uvedeného jména překladatele zřejmě použit překlad TaM), il. Libor Balák. Dotisk v r. 2003. Tokvi-tey (str. 77)

2011
Obálka vydání Syna lovce medvědů od Albatrosu | Il. Zdeněk Burian

Albatros - volný překlad Vítězslava Kocourka, doplněný o původně vynechanou scénu s medvědem (str. 111). Údajně poprvé kompletní ilustrační doprovod od Zdeňka Buriana.

Syn lovce medvědů je prvním románem ze série, kterou psal Karel May výslovně pro mládež. Nejprve vycházel v časopise Der Gute Kamerad a poté knižně u stuttgartského vydavatelství Union. Na román volně navazuje příběh Duch Llana Estacada - tyto dva romány bývají spojovány pod titulem Mezi supy (Unter Geiern, od 1914).

Originální text na karl-may-gesellschaft.de.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy se vydávají po stopě Indiána, najdou ho v zajetí bělochů (jejich šéf je Walker - Olympia: Brake), osvobozují ho a zjišťují, že se jmenuje Vohkadeh, je to přibližně 18 let starý Sioux. Na scéně se objevují Martin Baumann a Hobble Frank a seznamují se s Jemmym, Davym a Vohkadehem. Cestují k Baumannovu srubu, kde je černoch Bob.

Lovce medvědů zajali Ogallallové, kteří jeli uctít mrtvé náčelníky, které kdysi (podle [4], str. 44, před sedmi lety) porazil Old Shatterhand. Lovil sám v Yellowstonu, byl tam údajně jako vůbec první běloch. Shatterhand se schovával na převisu, kde ho nemohli trefit, aby vyřešili situaci, sestoupil a bojoval se třemi z nich - Udatný bizon, Zlý oheň a jeden bez medicíny.

Před pěti lety pobili běloši oddíl Šošonů u Krvavého jezera. Jemmy a Frank jedou po podivné stopě, na jejímž konci nacházejí Old Shatterhanda, který je jak ze škatulky, ač je již osm měsíců na Západě. Chvilku si z něj utahují, ale pak se Karl představí. Právě s Vinnetouem sledují čtyřicet Šošonů. Náčelník Šošonů se jmenuje Tokvi-tey (Černý jelen). Šošoni zajmou Franka a Jemmyho, Shatterhand a Vinnetou je osvobodí, spolčují se s Šošony proti Ogallallům.

Následuje pasáž, kdy mladý Baumann zastřelí medvěda. Jedou kolem Želví hory, kde byl Shatterhand již třikrát, před několika lety se zde setkal s Vraním indiánem Velikým psem. Shatterhand a Vinnetou předvádějí boční výstřel a zabijí dva Upsaroky. Se zbytkem výpravy Upsaroků se pak střetnou, bojují o svobodu a vítězí, Upsarokové se přidávají k výpravě za Ogallally, kteří jim ukradli medicíny. Jeden z Upsaroků je Ohnivé srdce, bratr Velikého psa, další je Stonásobný hrom.

Jemmy, Davy, Frank, Martin a Vohkadeh se vydávají na vlastní pěst za Ogallally a upadnou do zajetí, Ogallallům velí Těžký mokasín. Nakonec jsou osvobozeni, Těžký mokasín uniká se zajatým staším Baumannem. Frank ho dopadne, ale než se s ním stihnou domluvit, ve zmatku náčelník prchá a při souboji s Martinem Baumannem se zřítí ze skály a zemře.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.
[4] MAY, Karel. Syn lovce medvědů. 2. vyd. Brno: Návrat, 2003. ISBN 80-7174-562-6.

Obálky


http://www.karelmay.cz/

(bel - aktualizováno 29. 9. 2011)