Mayovky na Internetu

Robert Surcouf

Robert Surcouf(1882)

Vydání, rokPoznámky
1882 Deutscher Hausschatz
GABI, 1995 sbírka "Černý kapitán", povídka "Černý kapitán".

Úvod

V roce 1882 May napsal krátkou povídku ze života slavného francouzského korzára Roberta Surcoufa. Povídka později vyšla pod názvy Ein Kaper (Pirát, 1894) a Der Kaperkapitän (Pirátský kapitán, 1917).

Děj

Francie roku 1793. Beaussetem kráčí mladík Robert Surcouf ke krčmě plné vojáků. Ti obtěžují kněze Martina, Robert se postaví na jeho stranu. Následuje bitka, kterou přeruší příchod plukovníka Napoleona Bonaparta. Kněz a Robert jsou zajati. Toulon je obsazen Angličany, tak propuštěný Robert nabídne Bonapartovi své služby námořníka, ale je odmítnut. Robert tedy osvobodí kněze a společně zmizí. O něco později v Toulonu v krčmě nacházíme Bertranda Ervillarda, Robertova známého. Společně lstí zajmou anglickou loď a proplují blokádou.

Po sedmi letech je Robert již Angličany obávaným kapitánem. Zajal spousty jejich lodí. Jde po něm kapitán Shooter s lodí Eagle. V Shooterem vypleněné osadě se Robert setkává s námořníkem Helmersem, který utekl ze Shooterovy lodi, a dozvídá se, že Shooter zajal kněze Martina. Robert Shooterovu loď v noci zajme a zachrání kněze.

Po nějaké době se Robert vrací do Paříže, kde opět odmítá Bonapartovu nabídku na vstup do francouzského válečného loďstva. Až do konce života Robert po mořích prohání Angličany.