Mayovky na Internetu

Umm ed džamál

Die "Umm ed Dschamahl" (1898), později Bei den Bachtijaren (1927, U bachtijarů)

RokVazbaPoznámky
1992Laser - ve svazku Tajemství babylonské věže cyklu V říši stříbrného lva, kapitola Za mastí matky krásy.

Úvod

Příběh je v některých vydáních cyklu V říši stříbrného lva vložen jako epizoda po událostech u Birs Nimrudu, kde odhalili Karl a Halef doupě podloudníků. Originální text je dostupný na adrese http://www.karl-may-gesellschaft.de/kmg/primlit/erzaehl/reise/marienk/08-dschamahl/index.htm.

Děj příběhu

Kara ben Nemsí a hadži Halef se doslechnou v Bagdádu o masti na vrásky a vyrážejí na cestu za ženou, která mast vyrábí. Při noclehu jsou přepadeni, zajati a vlečeni do vsi kmene Idízů, jehož členkou má být shodou okolností zmíněná žena, zvaná "matka krásy", umm ed džamál. Ve vsi vládne stará žena, nesnášející haddády a křesťany. Karl se sice pokouší ji přesvědčit o dobrotě křesťanství, ale stařenu nepřesvědčí. Dozvídají se, že je to hledaná umm ed džamál.

Druhého dne je jim sděleno, že jejich koně Assil a Barkh byli odvedeni spolu s dalšími koňmi perskými vojáky. Navíc se dozvídají o zajatých potomcích stařeny. Karl a Halef se osvobodí ze zajetí a prchnou do města. Díky Karlově pasu přinutí vydat velitele vojáků rozkaz k propuštění zajatých Idízů a navrácení koní. Po návratu k Idízům stařena uvěří, že ne každý křesťan je špatný a Halefovi věnuje mast krásy. Dvojice odjíždí na další cestu.