Mayovky na Internetu

Vinnetou IV

Winnetou IV (1909-1910, později Winnetous Erben)

RokVazbaPoznámky
1910 Fehsenfeld - svazek 33. sebraných spisů.
1922 Vojtěch Šeba - Závěť Winnetouova, přel. J. Vávra, il. Karel Šimůnek.
1932, 1940, 1944Toužimský a Moravec - Vinnetouův odkaz, přel. O.Flögl, il. Zd. Burian, V. Černý, J. Ulrich.
1990Laser - Vinnetouova závěť.
1992GABI - Závěť Vinnetoua.
1992Olympia - podle Bambergu, 1960, přel. Jiří Stach, il. Gustav Krum.
1994Návrat - pět svazků s kresbami Zd. Buriana, poslední kapitola čvtrtého svazku a pátý svazek je "Vinnetouův odkaz", textově odpovídající až na pár detailů velké řadě od Návratu.
1997-1999Návrat - poslední dva svazky sedmidílného vydání, v sedmém svazku je navíc povídka Petrolejový požár.

Úvod

Výraznou odlišností jednotlivých vydání je Max Pappermann, který je u Olympie místo Dicka Hammerdulla a Pitta Holberse u Návratu. Podle originálního textu je správně Max, tj. zde Návrat selhal ve svém slibu vydávat původní texty.

Originální text: http://karl-may-gesellschaft.de/kmg/primlit/reise/winn_4/index.htm

Z tohoto románu pochází úryvek Slepý výstřel, který se objevil v několika sbírkách (viz Vinnetouovi dědicové, Olympia, kapitola Ašta).

Děj románu

Old Shatterhand doma dostává řadu dopisů - pozvánek do Ameriky. Některé od přátel (např. Šošon Žlutý jelen, kterého zná z "Vánoc" před více jak třiceti lety, pravděpodobně krátce před Vinnnetouovou smrtí), některé od nepřátel (např. Tangua, To-kei-chun, kterému dluží dva lidské věky skalp). S Klarou vyrážejí do Ameriky. U Niagarských vodopádů potkávají dva syny Santera a dva vzdělané Indiány. Santerové se pokoušejí zjistit, kde se nalézá Nugget-tsil a Temná voda.

Při další cestě v Trinidadu potkává Old Shatterhand starého známého Maxe Pappermanna. S ním pokračují dále přes Mannitouovo ucho až na Nugget-tsil, kde vykopávají zbytek Vinnetouovi závěti.

Kiowové, Komančové, Utahové a Siouxové chtějí přepadnout lidi u Mount Vinnetou, kde se synové Old Surehanda a Apanačky chystají postavit sochu Vinnetoua. Při poradě zanechají na rituálním místě své medicíny a díky tomu je nakonec Old Shatterhand porazí, když medicíny ukradne.

Použitá literatura:

  • Vinnetou (kniha) - Wikipedie, otevřená encyklopedie. [online]. [cit. 17. 11. 2007]. Dostupný z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vinnetou_(kniha).
  • MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman VI. Brno : Návrat, 1999. ISBN 80-7174-235-X.

Obálky:

http://karelmay.wz.cz/

(Autor článku: bel)
od 1. 9. 2005