Mayovky na Internetu

Vinnetou, rudý gentleman

Winnetou der Rote Gentleman (1893)

RokVazbaPoznámky
1901J.R. Vilímek - tři svazky neupraveného textu, přeložil Oskar Flögl, ilustroval Josef Ulrich.
1930Toužimský a Moravec - přeložil Oskar Flögl, upravil J. Vávra, ilustrace Zdeněk Burian, Claus Bergen a Sascha Schneider. Malá řada 1930, velká řada 1. vydání 1939-1940, 2. vydání 1943-1944. Vždy pět svazků: 1. Indiánské léto, 2. Rudý gentleman, 3. Na válečné stezce, 4. Soumrak Indiánů (malá řada) nebo Do věčných lovišť (velká řada) a Vinnetouův odkaz. Jedná se pravděpodobně o verzi s úpravami jmen, což je zvláštní, pokud se jedná o nové vydání Vilímkova překladu.
1965SNDK - vydání z roku 1965 je v edici KOD (svazek 85-I, II, III), další vydání mimo KOD v letech 1967 (brož) a 1968 (vázané). V části "Scout" je vynechán střet s Ku-klux-klanem, porůznu textové úpravy. Od Vinnetoua má Hatátitlu a s Firehandem se seznamuje u přepadené pevnosti, v části "Deadly Dust" Vinnetou nebojuje s tyčkaři a Shatterhand nebojuje s medvědem. Il. Zd. Burian.
1976Albatros - vydání ve dvou svazcích ve žlutých deskách s kresbami Zd. Buriana. Překl. Emanuel a Taťána Tilschovi. Vynechány části "Scout", "Deadly Dust" a další textové úpravy. Dotisk v roce 1987. Hatátitla, Old Firehand u přepadeného vlaku.
1994Návrat - pět svazků s kresbami Zd. Buriana, poslední svazek je román Vinnetou IV. Hatátitlá, Old Firehand u přepadené pevnosti.
1997-1999Návrat - vydáno v sedmi svazcích podle Freiburgu, 1893, 1909, poslední dva svazky odpovídají románu Vinnetou IV, v sedmém svazku je navíc povídka Petrolejový požár. Old Shatterhand dostává koně Swallowa, s Old Firehandem se setkává u přepadeného vlaku. Zřejmě stejný překlad, jako pro malou řadu, akorát dopřeloženy rozdíly německých verzí - asi za pomoci vydání od Vilímka.
2000-2001Levné knihy - Neúplné vydání. Vyšly pouze čtyři svazky z plánovaných šesti, přičemž poslední svazek nemá ani kompletní část "Deadly Dust". Vinnetouova smrt a navazující děj chybí úplně. Text je stejný jako malá řada Návratu. Ilustrace Milan Fibiger, výrazná inspirace Barkerem a Bricem (výslovně vyžádáno majitelem KMa[1]). Svazky Indiánské léto (2000), Rudý gentleman (2000), Na válečné stezce (2000), Smrtící prach (2001), končí předposlení kapitolou části "Deadly Dust" (srv. s Návratem, 1994).
2006-2007Toužimský a Moravec - nové vydání, il. Zd. Burian, překl. Oskara Flögla upravil Gustav Kadlec, tři svazky Indiánské léto, Na válečné stezce a Do věčných lovišť. Na knižním veletrhu Svět knihy 2008 jsem se od pana Moravce dozvěděl, že je kresba na předsádce vzata z reklamního letáku, který Burian nakreslil pro nakladatelství, když vydávalo román ve třicátých letech 20. století. Později byla tato kresba z rozličných důvodů postupně rozstříhána a pro toto vydání znovu složena dohromady.

V roce 2014 u TaM vyšel znovu první díl, tentokrát s ilustracemi J. Ulricha. Další dva díly v roce 2015.

2014Albatros - překlad V. Kocourek, il. Zd. Burian (kvaše z třicátých let). Vyšel pouze první díl.
2014Naše vojsko - Překlad E. a T. Tilschovi. Bez ilustrací.

Úvod

Zřejmě jeden z nejlepších a nejoblíbenějších románů Karla Maye popisuje Old Shatterhandův příchod na Divoký západ a jeho seznámení s Vinnetouem, několik dalších dobrodružství a nakonec i Vinnetouovu smrt. Celým románem se vine spojující linka honby padoucha Santera, ale jinak je román vpodstatě složen z pěti volně navazujících celků.

Děj

Greenhorn (Indiánské léto)

Tuto část napsal May pro vydání v roce 1893. Částečně podle nápovědí v části "Scout" lze usuzovat, že příběh začíná na podzim roku 1864

Mladý Karl, greenhorn, přijíždí do St. Louis do německé rodiny jako učitel. Seznamuje se s puškařem Benjaminem Tylerem Henrym, který si Karla oblíbí, vybaví jej medvědobijkou a koněm a vypustí jako zeměměřiče do světa v doprovodu Sama Hawkense a jeho kamarádů Dicka Stona a Willa Parkera. Na konci podzimu, když už mají skoro hotovo, se Karl popere s ochlastou Rattlerem a skolí ho pěstí. Dostává jméno Old Shatterhand.

Sam jej učí znalosti zálesáků, loví spolu bizony, chytají koně (Samova mezka Mary) a potkávají první Indiány - Apače. Se zeměměřiči přicházejí jednat Klekí-petra, Inču-čuna a Vinnetou. Klekí-petra je Němec a odpadlík od Boha. Před důsledky svých chybných činů prchl do Ameriky a usídlil se u Apačů. Oblíbí si Karla. Je zastřelen ožralým Rattlerem, když skočí do rány určené Vinnetouovi. Otec a syn mrtvolu mlčky odvážejí, což nevěští nic dobrého.

Sam a Shatterhand se spojí proti očekávanému útoku s Kiowy. Apačové jsou zajati. Old Shatterhand Vinnetoua a Inču-čunu tajně osvobodí, předtím odřízne Vinnetouovi pramínek vlasů. S Kiowou Bleskurychlým nožem (Metan-akva) bojuje za životy Apačů, zvítězí, ale neraduje se dlouho, na scénu se vrhají, tentokrát vítězně, Apačové. Vinnetou bodne Old Shatterhanda nožem do tváře a jazyka.

V pueblu Apačů Old Shatterhanda ošetřuje Nšo-či, aby zesílil na mučení. Zotavuje se skoro dva měsíce, cvičí s kameny, aby zesílil. Apačové rozhodnou, že bude Old Shatterhand bojovat s Inču-čunou o svobodu svojí a svých druhů. Má přeplavat řeku a dotknout se stromu na druhé straně, náčelník jej má lovit tomahawkem. Zvítězí. Poté bojuje s Tanguou, náčelníkem zajatých Kiowů, a prostřelí mu obě kolena. Následuje umučení Rattlera a sbratření krví.

Old Shatterhand dostává indiánskou školu od Vinnetoua. Nšo-či chce kvůli Old Shatterhandovi jet na východ a učit se zvyky bělochů. Cestou při vybírání zlata na hoře Nugget-tsil jsou Inču-čuna a Nšo-či zastřeleni Santerem, kterému se podaří prchnout za pomoci Kiowů. Dočasně do zajetí padne Sam Hawkens, ale je vyměněn za Pidu, syna Tanguy. Vinnetou pohřbí své příbuzné a vydává se po Santerově stopě.

Scout (německy Der Scout, 1888)

Odehrává se někdy po dobytí Mississippi seveřanským admirálem Farragutem (N76/207), Francouzi jsou ještě v Mexiku, ale válka severu proti jihu již zřejmě skončila nebo končí, tj. se děj odehrává někdy v roce 1865 (N76/234, zejm. N77/19)

Karl dostane zaplaceno za vyměřování a chce odplout domů, ale loď ztroskotá a Karl je rád, že si zachová holý život. Dostane se do New Yorku a přivydělává si jako detektiv. Bankéř Ohlert žádá o pomoc při hledání syna Williama, kterého kamsi odvedl podvodník Gibson. Stopa vede do New Orleans, kde se Karl seznamuje s Old Deathem, starým scoutem. Stopa pokračuje do Quintany. Cestou se opět setkává s Old Deathem a také s Vinnetouem, který ovšem nedává znát známost.

Později v La Grange se Old Shatterhand a Old Death zúčastní boje s členy Ku-klux-klanu a pokračují v cestě do Mexika za Gibsonem. Dozvídají se o konfliktu mezi Apači a Komanči. U Komančů najdou Gibsona s Ohlertem. Tábor je napaden Apači vedenými Vinnetouem. Vinnetou chce mír, ale nakonec dá povel ke střelbě a Komanči jsou pobiti. Gibson, který uprchl, má zálusk na bonanzu, její obránci v noci omylem zastřelí Old Deatha, který je chce varovat. Gibson také padne a Ohlert je osvobozen. Mezi obránci je i Old Deathem dlouho hledaný bratr, se kterým poté Old Shatterhand putuje k bonanze, kterou Old Death svému bratrovi přenechal.

Old Firehand (1875)

Nejvíce přepracovávaná část. Z koně Swallowa se později stává Hatátitlá, setkání s Old Firehandem se od vlaku přesouvá k pevnosti. Bohužel příběh vytváří některé konflikty. Předně je cítit větší časový odstup od předchozích částí, než jaký se snaží May navodit. Pak je zmínka o šedivějícím Hawkensovi, která vyvolává dojem, že ho znal Old Shatterhand neskalpovaného, Old Firehand je zde starší, než je později v Pokladu ve Stříbrném jezeře, Dick Stone a Will Parker zde umírají, ale opět později v Petrolejovém princovi ožívají. Také trochu nesedí časový odstup od zabití Ribanny. Některé problémy později zřejmě ještě May v reedicích řeší. V původní povídce je místo Harryho dívka Ellen a Old Firehand umírá.

Cestou z Mexika se Old Shatterhand seznamuje s Angličanem Emerym Bothwellem. Spolu ledaccos zažijí a smluví si schůzku v Alžíru. V St. Louis získává henryovku a vyráží za Bothwellem (povídka Gum) a za šest měsíců je zpět ve Státech. Navštíví Vinnetoua a dostává koně Swallowa.

Při další cestě Karl poznává mladíka Harryho. Dojedou do New Venanga, petrolejového vrtu. Večer zde vypukne požár a Karl jen tak tak unikne, odveze i Harryho, který ovšem ráno nevděčně prchne zpět do údolí. Karlovi zůstane akorát prsten.

Pokračuje v cestě, setká se s Vinnetouem a seznamuje se s Old Firehandem u vlaku, který chtějí přepadnout Indiáni Poncové, vedení bílým náčelníkem Parranohem. V bitvě je Old Shatterhandem Parranoh sražen a považován za mrtvého, Vinnetou jej dokonce skalpuje.

Cestují k Firehandově pevnosti, kde je kromě jiných zálesáků i Sam Hawkens s druhy a mladý Harry. Karl se dozvídá o Ribanně a o účtech s Parranohem. Při cestě za bobry nalézají Karl, Sam a Harry dva Indiány a skolí je - jsou to Poncové. V ležení Indiánů zahlédnou i Parranoha. Po informování obyvatel skrýše zajmou Parranoha při výzvědách. Má být popraven na místě, kde zabil Ribannu, ale Indiáni zaútočí a zatlačí bělochy do pevnosti. V noci proniknou dovnitř a polapí obyvatele, Old Firehand je těžce raněn, Dick a Will zabiti. Sam má skrytý nůž, takže se mu podaří spolu s Karlem, Harrym a Vinnetouem uniknou. Jsou pronásledováni. Parranoh je zabit a objevují se dragouni z nedaleké pevnosti. Poncové jsou rozprášeni.

Po tři měsíce se zotavují. Karl s Vinnetouem hledají pedlara, aby odprodali Firehandovy kožešiny. Setkají se s Rollinsem, který se vydává za spolupracovníka takovéhoto pedlara. Jsou nalákáni do pasti a zajmuti Santerem. Jeho hamižnost umožní pokrevním bratrům uniknout, ale Santera se jim lapit nezdaří, takže se Vinnetou vydává po jeho stopě. Old Shatterhand ještě zůstává u Old Firehanda.

Deadly Dust (něm. jako Deadly Dust, 1880)

Karlovým druhem je zde Samuel Hawerfield, v novějších verzích přejmenován - Mark Jorrocks. Sam hledá jizvy od medvěda, Mark od Vinnetouova bodnutí. Stará verze: černoch Bob, nová verze César. U velkého Návratu zřejmě drobné nekonzistence s částí Old Firehand - N78/135, N78/141. Vyvolání deště v poušti je u novějších verzí odkazováno na Duch Llana Estacada, u starší nikoliv. Podle pokročilosti úprav umírá padouch Holfert buď zákeřně kulkou Vinnetoua nebo pouze nešťastnou náhodou.

Karl se při osamělé cestě seznamuje se Sans-earem, neboli Samuelem Hawerfieldem, který přišel kdysi o uši. Hledá vrahy své rodiny. Dvojice varuje vlak, který chtějí Siouxové-Ogallallové přepadnout, ale železničáři na ně moc nedají a dojde k bitvě s nepřesvědčivým výslekem. Indiány navedl běloch Fred Morgan, kterého Sans-ear hledá. Fred ovšem prchne.

Dvojice po něm pátrá a nacházíme je zmírající žízní v Estacadu. Zachrání krví kojotů nejen sebe, ale i černocha Boba, kterého Karl zná od klenotníka Marshalla z Louisville. Klenotník byl zavražděn a jeho syn Bernard pátrá po svém bratru Allanovi. Najdou Bernarda a jeho doprovod, vedený jakýmsi Williamsem, ze kterého sevyklube stakeman. Vše nasvědčuje, že Morgan je vrahem Marshalla. Karl nalézá další tlupu a fintou vybere jejich hnízdo a získá jednoho zajatce. Ten je pak donucen navigovat ke skrýši Patricka Morgana, syna Freda.

Cestou se setkají s Vinnetouem a spatří Komanče Racurrohy. Podaří se jim zajmout Holferta, příručího zabitého Marshalla. Výslech jej odhalí jako zrádce a je popraven. Morgani se spolčili s Racurrohy a když už je skoro Karl s ostatními mají, tak se objeví Komančové. Na svobodě zůstanou akorát Karl a Bob. Lapí Ma-rama, syna náčelníka Komančů To-kei-chuna (Rohatý býk).

V táboře Komančů Karl dojedná šestihodinový náskok pro sebe a své společníky. Tento náskok stačí na únik a ocitáme se v San Francisku. V hotelu "U podivínky" zvláštní doňa Elvíra Karlovi sdělí, že Allan odjel do Sacramenta a Morgani za ním. V lovištích Šošonů nalézají Indiány, kteří zajali muže, co právě zabili Allana. Následuje honba za Morgany a ti jsou zabiti.

Na Divokém západě (Im wilden Westen Nordamerika's, 1882)

Poslední kapitoly dopsány až pro souborné vydání v roce 1893. Malý Návrat obsahuje zmínku, že den událostí na hoře Hancock je 2. září 1874, ale jinde tento datum není. Datum by měl pocházet z Mayova dopisu fanynce. Fred Walker se mění na Stephena Moodyho, padouch Samuel Haller na padoucha Lewise Monka, a Santerův společník Gates je nověji Payne. Ze stránek je cítit tíže blížící se katastrofy, text je pochmurný, zejména ví-li čtenář, co se stane.

Karl přijíždí z Německa do Spojených států. Vlakem se veze směrem k Yellowstonu až k místu, kde vlak musí zastavit kvůli vytrhaným kolejím. Vykolejený vlak je spálený a vyrabovaný. Karl se seznamuje s Fredem Walkerem, který pátrá po zločinci Samuelu Hallerovi. Karl a Fred se vydávají po stopách Indiánů, které vede zřejmě právě Haller, a setkávají se s Vinnetouem, od kterého dostává Karl siouxského koně. Trojice najde a vyslechne Siouxy-Ogallally, kteří chtějí přepadnout stanici Echo. Cestou na stanici projíždí trojice osadou Helldorf, kde Vinnetouovi učaruje zpěv Ave Maria. Následující hovor s Karlem zanese do Apačovy mysli chmury. Je lepší Mannitou či křesťanský Bůh?

Útok na stanici Echo je brutálně odražen, více jak polovina Indiánů zde nalezne smrt. Zbytek prchne a cestou vypálí Helldorf. Karl a Vinnetou jsou rozhořčeni a spolu s několika železničáři stíhají Siouxe k jedné ze dvou hor Hancock. Večer před útokem se Vinnetou svěří Karlovi se svou předtuchou smrti a kde zakopal poslední vůli. Při útoku se předtucha naplní, Vinnetou je střelen do hrudi a umírá v Old Shatterhandově náruči. Jeho poslední slova vyznávají víru v Ježíše, Spasitele. Osvobození osadníci umírajícího Vinnetoua doprovodí na věčnost zpěvem Ave Maria.

Vinnetou mrtev! V jaké náladě se asi Karl nachází! Zotavuje se ze ztráty v nově založeném Helldorfu. Po delší době vyráží k Nugget-tsilu. Cestou se mimo jiného střetne s To-kei-chunem (V říši stříbrného lva). Seznamuje se s trojicí Gates, Clay a Summer, kteří jedou k Nugget-tsilu (oni mu říkají Mugworth Hills), kde se mají setkat se Santerem. Karl se představí jako Jones. U hrobů Karl vykope závěť a je nachytán Santerem s Kiowy.

Ve vsi Kiowů je odsouzen ke smrti mučením. Odmítne nabídku vykoupit se sňatkem s dcerou Kiowů. Santer se zmocní závěti a medicíny Pidy, syna náčelníka Tanguy. Pida za ním vyráží. Karl se v noci uvolní a vydává se v jejich stopách. Nakonec se spojí s Pidou a několika Apači. Santera doženou u Temné vody (Deklil-to), ale je pozdě. Santer s posměchem roztrhá závěť a hodí ji do jezera. Následuje výbuch, kterým chtěl Santer odkrýt zlato, a padouch je stržen do hlubin Temné vody...

Poznámka:

[1] M. Fibiger. Pouť za dobrodružstvím, exotikou a fantazií. S. 14.

Použitá literatura:

 • MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman I. Brno: NÁVRAT, 2000. ISBN 80-7174-383-6.
 • MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman II. Brno: NÁVRAT, 1997. ISBN 80-7174-028-4.
 • MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman III. Brno: NÁVRAT, 1997. ISBN 80-7174-172-8.
 • MAY, Karel. Vinnetou, rudý gentleman IV. Brno: NÁVRAT, 1998. ISBN 80-7174-054-3.
 • MAY, Karel. Vinnetou - Indiánské léto. Brno: NÁVRAT, 1993. ISBN 80-7174-072-1.
 • MAY, Karel. Vinnetou - Rudý gentleman. Brno: NÁVRAT, 1993. ISBN 80-7174-276-7.
 • MAY, Karel. Vinnetou - Na válečné stezce. Brno: NÁVRAT, 1994. ISBN 80-7174-312-7.
 • MAY, Karel. Old Firehand. Praha: Olympia, 1991. ISBN 80-7033-124-0.
 • MAY, Karel. Vinnetou 1-3. Praha: SNDK, 1968.
 • MAY, Karel. Vinnetou 1-2. Praha: Albatros, 1987.
 • FIBIGER, Milan. Pouť za dobrodružstvím, exotikou a fantazií. 1. vydání. Praha : vlastní náklad, 2014. 248 S.od 1. 9. 2005