Mayovky na Internetu

Duch Llana Estacada (Duch prérie)

Der Geist des Llano estakado (1888)

Vydání, rokPoznámky
J.R. Vilímek, 1889 Vilímek vydal Ducha Llana Estacada mnohokrát ve dvou různých překladech a se dvěma různými názvy - Duch Llana estakada (1889 - J. Pekař), Duch prérie (1895 - J. Pekař, 1907 a 1908 - F.X. Andrlík). Některá vydání mají ilustrace V. Černého.
Vojtěch Šeba, 1923 překlad F.X. Andrlík, il. V. Černý
TaM, 1933 Upravený překlad F.X.Andrlíka, il. Zd. Burian, vydáno v letech 1933, 1934 a 1941.
SNDK, 1959 34. svazek edice KOD, přel. V. Kocourek (pod pseudonymem Jiří Bernard), il. Zd. Burian
Olympia, 1989 il. Gustav Krum, překl. Věra Houbová podle Karl-May-Verlag, Bamberg, 1953, oproti Návratu stručnější text, vyházeny Frankovy projevy, bratři Čmuchálkové jsou nahrazeni Jemmym a Davym. Tu je nutno poznamenat, že nahrazení Čmuchálků odstraňuje nekonzistenci, kterou May zanesl, když nechal Old Shatterhanda bratry znovu poznat na začátku románu V říši stříbrného lva.
Návrat, 1995 podle Union, 1890, překlad Xaver Andrlík, adaptace Petr Dorňák.

Úvod

Román navazuje bez dějové souvislosti na příběh "Syn lovce medvědů" (tyto dva romány bývají spojovány pod titulem Mezi supy (Unter Geiern, od 1914). Je druhým románem ze série románů psaných Mayem pro mládež a je považován za jeden z nejlepších Mayových románů. Nejprve vycházel v časopise Der Gute Kamerad (1888) a poté knižně u stuttgartského vydavatelství Union (1890).

Děj

Hobble Frank a Sliding Bob cestují na Helmers Home a cestou se seznamují s mladíkem Bloody Foxem. Na Helmersově farmě potkávají Juggle Freda (Kejklíř Fred) a též podezřelého mormona Tobiase Burtona.

Mezitím jinde bratři Čmuchálkové (Jim a Tim Hoffmannové - [3], str. 65) prozkoumávají bojiště, kde se dva indiáni bránili tlupě bělochů. Jdou po stopě a objevují bělochy v čele s mužem, který se jmenuje Stewart. Pokračují dále a seznamují se s Komančem Železným srdcem (Šiba-bigk), jemuž bělochové zastřelili otce.

Na farmě se později objevuje několik lidí. Nejprve falešný dragoun, ve kterém nalézáme zákeřníka Stewarta. Poté Old Shatterhand v doprovodu Tlustého Jemmyho a Dlouhého Davyho (u Olympie přijede sám). Old Shatterhand dragouna prokoukne. Ten uprchne a Shatterhand s Frankem a Fredem se za ním vydávají a setkávají se s Čmuchálky. Dozvídáme se, že Shatterhand Šiba-bigkova otce Ohnivou hvězdu (Tehua-šove) znal a kouřil s ním dýmku míru.

Zálesáci usuzují, že Stewart a jeho kumpáni chystají nějaký zločin a rozhodnou se zakročit. Pomůžou duchovi Llana Estacada, za kterým se žene několik padouchů. Stewart je mezi nimi a Šiba-bigk jej skolí nožem.

Přesouváme se do jiné části Llana Estacada ke čtyřem mužům. K nim se přidružují mexikáni, kteří je nabádají k cestě přes Llano, že tam jedou taky. Další se objevují lovec medvědů Baumann a jeho syn Martin, Vinnetou a družina Komančů. Mexičani jsou odhaleni jako tyčkaři. Prchají a jsou sledováni.

V poušti je skrytá oáza, kde sídlí černoška Sanna a duch prérie, neboli Bloody Fox, jak zjišťujeme. Chystá se pomoci výpravě, kterou chtějí tyčkaři zničit. Naši hrdinové se sjíždějí v poušti a společně porazí tyčkaře u Bloody Foxovy oázy.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.

Obálky


http://karelmay.wz.cz/

(bel)
od 1. 9. 2005