Mayovky na Internetu

Zajímavosti a články o indiánech

Zajímavosti a články nezařazené do jednotlivých rubrik v menu

Řekli o mayovkách

Vyjádření známých osobností na téma knižní a filmové mayovky. Tuto sekci zařazujeme v naději, že se nám podaří časem vytvořit důstojný protějšek ankety, kterou bylo doplněno české vydání Mayovy autobiografie z vydavatelství Toužimský a Moravec - Vyznání. (Přidáno: 8. 4. 2010)

Lawrence z Arábie

Slavný T.E. Lawrence, pouštní bojovník a spisovatel. (Přidáno: 4. 2. 2023)

Mandaríni ve stínu šumavských hvozdů

Komiksová parodie mayovek zabývající se nahotou a ztrátou dětské nevinnosti. (Přidáno: 15. 6. 2021)

Moje kniha Vinnetou

Komiksový příběh o přátelství a vyrovnávání se se ztrátou. (Přidáno: 14. 11. 2020)

U táborových ohňů

Zazpívejte si u táboráku tři písně s mayovkovskou hudbou a texty. (Přidáno: 4. 5. 2019)

Karel May a Barrandov

Článek Karla Jordána, který zkoumá filmové vazby mezi filmovými mayovkami a barrandovskými studii. (Přidáno: 30. 1. 2019)

Kdy zemřel Vinnetou?

Karel Jordán seznamuje s knihou, která zkoumá chronologii cest Old Shatterhanda/Kary ben Nemsího. (Přidáno: 4. 3. 2016)

Alois Musil - moravský Karel May

Světoznámý arabista, vysokoškolský profesor, kněz, beduínský šejk, cestovatel, objevitel - a hlavně morální vzor, to vše je Alois Musil. (Přidáno: 23. 12. 2011)

O touze stát se Indiánem

Aneb jak mohlo proběhnout setkání Franze Kafky a Karla Maye na zaoceánské lodi v představě Petera Hanische. (Přidáno: 15. 4. 2010)

Peklo Manitoby

Film sice nemá vůbec nic společného s Karlem Mayem, zato se v něm objevují hned tři mayovští herci: Pierre Brice a Lex Barker jako pistolníci Reese a Brenner, menší roli zde dostal také někdejší soudce Edwards z filmu Old Surehand – Wolfgang Lukschy. (Přidáno: 14. 2. 2007)

Stanislav Guth-Jarkovský alias Stanislav Vraný

Jméno Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského si nejspíše vybavíme v souvislosti se slušným vychováním a pravidly etikety. Málokdo však tuší, že pod pseudonymem "Stanislav Vraný" přeložil orientální cyklus Po stopě zlého činu, vydaný na přelomu minulého století nakladatelem Jos. R. Vilímkem. (Přidáno: 3. 1. 2007)

Mayovky a socialismus

Mayovky a socialismus - Aneb Honza Reichardt vzpomíná... "Vše vypuklo v roce 1963, kdy se začal promítat v nově rekonstruovaném premiérovém kině Lucerna Poklad na Stříbrném jezeře, který se stal ihned trhákem. Vstupenky byly beznadějně vyprodané na měsíc dopředu, tak se sháněly za dvojnásobnou cenu u bab biletářek, které se rázem staly váženými dámami..." (Přidáno: 13. 10. 2006)

Bravo slavilo 50 let

Historicky nejslavnější časopis pro mládež "BRAVO" oslavil své 50. narozeniny! První číslo leželo na pultech německých kiosků již 26. srpna 1956 jako "Magazín pro film a televizi". Do dnešního dne se Pierre Brice objevil celkem 34 krát na titulní straně, předčily ho pouze takové hvězdy jako Britney Spears, The Beatles či Elvis Presley. (Přidáno: 7. 9. 2006)

Špetka historie

Inču-čuna měl knír

Jen málokdo si dokáže představit severoamerického Indiána s knírem, kotlety nebo dokonce plnovousem. Přesto si některé kmeny vousy vědomě pěstovaly: u Indiánů z tichomořského pobřeží amerického státu Washington a západní Kanady bychom stěží nalezli holobradého dospělého muže. (Přidáno: 28. 2. 2007)

Bílý Meskaler

I když se o tom spisovatel Karel May zřejmě nikdy nedozvěděl, jeho ideál, přátelské svazky mezi Meskalery a bledými tvářemi, existovaly i ve skutečnosti. Následující článek vás seznámí s pravdivým příběhem bílého Američana, který se s "Vinnetouovým kmenem" sblížil a sbratřil. (Přidáno: 17. 2. 2007)

Doktor a náčelník

Na přelomu 60. a 70. let 19. století se v jižním Novém Mexiku odehrál příběh velkého přátelství dvou silných osobností, doktora a podnikatele Josepha H. Blazera a náčelníka severních Meskalerů Santany, který se překvapivě podobal ideálnímu vztahu legendárního knižního a filmového dua Vinnetoua a Old Shatterhanda. (Přidáno: 9. 2. 2007)