Mayovky na Internetu

Zábava, zajímavosti a články o Indiánech

 Zajímavosti a články nezařazené do jednotlivých rubrik v menu
Osobnosti o mayovkách Řekli o mayovkách - Vyjádření známých osobností na téma knižní a filmové mayovky. Tuto sekci zařazujeme v naději, že se nám podaří časem vytvořit důstojný protějšek ankety, kterou bylo doplněno české vydání Mayovy autobiografie z vydavatelství Toužimský a Moravec - Vyznání. (Přidáno: 8. 4. 2010)
Chronik eines Weltläufers Kdy zemřel Vinnetou? - Karel Jordán seznamuje s knihou, která zkoumá chronologii cest Old Shatterhanda/Kary ben Nemsího. (Přidáno: 4. 3. 2016)
Alois Musil Alois Musil - moravský Karel May - světoznámý arabista, vysokoškolský profesor, kněz, beduínský šejk, cestovatel, objevitel - a hlavně nepochybný morální vzor, to vše je Alois Musil. (Přidáno: 23. 12. 2011)
O touze stát se Indiánem O touze stát se Indiánem - aneb jak mohlo proběhnout setkání Franze Kafky a Karla Maye na záoceánské lodi v představě Petera Hanische. (Přidáno: 15. 4. 2010)
Peklo Manitoby Peklo Manitoby - Film sice nemá vůbec nic společného s Karlem Mayem, zato se v něm objevují hned tři mayovští herci: Pierre Brice a Lex Barker jako pistolníci Reese a Brenner, menší roli zde dostal také někdejší soudce Edwards z filmu Old Surehand – Wolfgang Lukschy. (Přidáno: 14. 2. 2007)
Guth-Jarkovský Stanislav Guth-Jarkovský alias Stanislav Vraný - Jméno Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského si nejspíše vybavíme v souvislosti se slušným vychováním a pravidly etikety. Málokdo však tuší, že pod pseudonymem "Stanislav Vraný" přeložil orientální cyklus Po stopě zlého činu, vydaný na přelomu minulého století nakladatelem Jos. R. Vilímkem. (Přidáno: 3. 1. 2007)
Mayovky a socialismus Mayovky a socialismus - Aneb Honza Reichardt vzpomíná... "Vše vypuklo v roce 1963, kdy se začal promítat v nově rekonstruovaném premiérovém kině Lucerna Poklad na Stříbrném jezeře, který se stal ihned trhákem. Vstupenky byly beznadějně vyprodané na měsíc dopředu, tak se sháněly za dvojnásobnou cenu u bab biletářek, které se rázem staly váženými dámami..." (Přidáno: 13. 10. 2006)
Bravo slavilo 50 let Bravo slavilo 50 let - Historicky nejslavnější časopis pro mládež "BRAVO" oslavil své 50. narozeniny! První číslo leželo na pultech německých kiosků již 26. srpna 1956 jako "Magazín pro film a televizi". Do dnešního dne se Pierre Brice objevil celkem 34 krát na titulní straně, předčily ho pouze takové hvězdy jako Britney Spears, The Beatles či Elvis Presley. (Přidáno: 7. 9. 2006)
Vinnetou a Old Sugarhand Vinnetou a Old Sugarhand v údolí mrtvých skunků - Aneb jak Sam Hawkens zastřelil fatamorgánu. Doufám, že návštěvníci stránek vezmou text s humorem a nikoliv jako urážku Mayova díla :-) (Přidáno: 3. 9. 2006)

 

 Špetka historie
Inču-čuna měl knír Inču-čuna měl knír - Jen málokdo si dokáže představit severoamerického Indiána s knírem, kotlety nebo dokonce plnovousem. Přesto si některé kmeny vousy vědomě pěstovaly: u Indiánů z tichomořského pobřeží amerického státu Washington a západní Kanady bychom stěží nalezli holobradého dospělého muže. (Přidáno: 28. 2. 2007)
Bílý Meskaler Bílý Meskaler - I když se o tom spisovatel Karel May zřejmě nikdy nedozvěděl, jeho ideál, přátelské svazky mezi Meskalery a bledými tvářemi, existovaly i ve skutečnosti. Následující článek vás seznámí s pravdivým příběhem bílého Američana, který se s "Vinnetouovým kmenem" sblížil a sbratřil. (Přidáno: 17. 2. 2007)
Doktor a náčelník Doktor a náčelník - Na přelomu 60. a 70. let 19. století se v jižním Novém Mexiku odehrál příběh velkého přátelství dvou silných osobností, doktora a podnikatele Josepha H. Blazera a náčelníka severních Meskalerů Santany, který se překvapivě podobal ideálnímu vztahu legendárního knižního a filmového dua Vinnetoua a Old Shatterhanda. (Přidáno: 9. 2. 2007)

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


od 1. 9. 2005