Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>
Kakho-oto
20.08.2020 10:48
m: Tak na českého malého Vinnetoua z Ohníčku (?) jsem si ani já nevzpomněl. Zeta: Určitě víš o několika animovaných filmech a seriálech s Vinnetouem, např. Winnetoons, které se nepřekvapivě nedrželo knižních předloh. Velmi se mi líbí loutkový film Stopa vede ke Stříbrnému jezeru, který natočili východoněmečtí filmaři na konci 80. let 20. století. Nutno dodat, že tento film poměrně dost a v rámci možností ctí knižní předlohu Karla Maye. Chystali i loutkovou adaptaci Ducha Llana Estacada, k níž však nedošlo kvůli brzkému pádu NDR a sjednocení Německa. Z obdobných důvodů nebyl natočen hraný film Vinnetou, jenž se měl natáčet v roce 1945, avšak mezitím byla nenáviděná Hitlerova říše naštěstí poražena. Zatím není ani jisté, zda bude Mladý náčelník Vinnetou natočen. Dodnes mě mrzí, že Němci nakonec nenatočili film Ve stínu Žuta (projekt z let 2007-2008). Byť by to zase bylo zřejmě "frei von Karl May", na druhé straně mayovská orientální tématika, samozřejmě dobře pojatá, by mohla mít dobrý potenciál k úspěchu.

Zeta
20.08.2020 00:18
m.: Přesně tak mi to připadá také - ten projekt v podstatě nemá koho oslovit. Třeba budeme mile překvapeni, ale moc nadějně to nevidím. Jinak animák by se mi líbil moc! Umím si velmi dobře představit mayovský animovaný film (nebo ještě lépe seriál), ať už cílený na děti, takže hravý a vtipný (třeba jako Auta nebo Toy Story), bez potoků krve a bez tragických témat, nebo na dospělé, takže spíš temný, kde by právě byly i věci jako smrt Ribanny, těžké zranění OS, všechny ty boje na život a na smrt, něco ve stylu westernového Aloise Nebela. Nebo i napůl cesty, jako třeba Vzhůru do oblak a dát tam pro každého něco, prostě rodinný film, kde by se ty největší brutality vynechaly, ale kde by mělo místo i takové to trochu filozofování...IMHO dobrodružnému pojetí mayových knížek by animace/komix velmi slušely...
m.
19.08.2020 23:03
Zeta: souhlas, to vypadá od počátku jako projekt bez cílové skupiny :-(
m.
19.08.2020 23:02
kakho-oto: tak já nevím, ale to jsou nějací opoždění, to my už dávno máme, ne? ;-)


Zeta
19.08.2020 21:44
Tohle vidím poprvé, díky! Vím, že existují knížky od Mayových epigonů, kde se objevuje mladý Vinnetou - nikdy jsem ale žádnou nečetla, protože jsou jen v němčině, tak si netroufám odhadnout, jak jsou nebo nejsou populární/kvalitní. Nicméně tohle mi přijde opět jako přesně to, co píšu o příspěvek níž :( U dětí film propadne, protože romantické pojetí westernu je dnes minulost, a dospělé si nezíská, protože kvůli zaměření na děti bude muset být "neškodný" a politicky korektní, tak jako třeba hvězdné války od chvíle, co značku vlastní Disney. Věci jako bizoni atd., no dejme tomu, to je obvyklé westernové klišé, stejně jako pistolník s temnou minulostí a kolty proklatě nízko. Ale tady mám pocit, že snaha zůstane opět napůl cesty, bohužel...
Kakho-oto
19.08.2020 21:02
https://www.youtube.com/watch?v=HYuwJpCtMjk

Už jsem viděl i zařazení filmu Mladý náčelník Vinnetou mezi nerealizované filmy, nicméně některé odkazy uvádí, že by tento kinofilm měl být uveden v roce 2021. Jednalo by se o adaptaci divadelní hry Malý náčelník Vinnetou. Nastínění děje: dvanáctiletý Vinnetou spolu se sirotkem Tomem zachraňuje Apače, které ohrožuje vymírání bizonů. Asi je zbytečné dodávat: a) film by měl s knižními mayovkami společné jen pár postav a prostředí, b) realističnost příběhu kulhá na obě nohy, poněvadž apačské kmeny nepatřily k prérijním indiánům, jejichž život se točil okolo bizonů (navíc vybíjení bizonů bylo záležitostí až 70. let 19. století, nikoliv roku 1852 - v tomto roce by měl Vinnetou 12 let). Přesto bych v případě realizace projektu očekával, že by to mohlo být pro milovníka a ctitele knižních předloh přijatelnější než trilogie natočená před pěti lety (a vysílaná koncem roku 2016). Apropos slyšeli jste již něco o plánovaném filmu Mladý náčelník Vinnetou?

Zeta
13.08.2020 18:48
Ještě doplněk - ale je to samozřejmě čistě můj osobní názor, navic ve stylu "co by, kdyby", ale tvůrci se měli zaměřit na publikum, které mayovky zná. Tak jako to velmi úspěšně udělal Peter Jackson s Pánem prstenů. Prostě se vykašlal na nějaké obrovské změny v ději vyjma toho, že dal víc prostoru Arwen (ale nebylo to tak moc, jako tady u Nšo-Či). Jistě, vypustily se pasáže, které nepřináší nic do hlavní dějové linie, ale to je u filmu pochopitelné. Zbytek jel natvrdo podle knihy. Přitom to byl obrovský risk, Pán prstenů rozhodně nepatřil v době vzniku mezi nejpůjčovanější knížky, to na gymplu četli akorát nerdi (byla jsem nerd, to přiznám). Ale skalní fandové byli unešení - a díky tomu si film získal popularitu i u ostatních.

U V1 by bylo naprosto okay třeba vypustit hon na bizony a posléze na mustangy, a zápas s medvědem udělat nějak jinak, ale kdyby se tvůrci zaměřili primárně na lidi, kterým mayovky pořád hodně říkají - a že minimálně v Německu jich není málo, stačí se podívat na popularitu různých festivalů typu Elspe - jeli podle knih a vybodli se na podbízení mladé generaci, filmy mohly být divácky daleko úspěšnější...

Naposledy upraveno: 13.08.2020 18:48, Zeta


Zeta
12.08.2020 20:13
m.: Děkuji! A souhlasím v plném rozsahu. Taktéž nepotřebuji velké epické scény, a rozhodně by mi udělalo radost, kdyby bylo víc takových těch chvilek, kdy jsou sami dva, nebo jen ve skupině několika dalších zálesáků, a kdy vlastně vzniká to bratrské pouto (např. vítací scéna v lese v příběhu s Old Deathem, putování prériemi s Pittem a Dickem atd.). Ostatně velkých bitev v Mayovi zase tolik není, v každé knížce možná tak jedna? Napadá mě střet zeměmřičů s Apači a Kiowy, masakr, při kterém je zabit Old Wabble, a závěrečná bitva v Satan a Jidáš. Jo a ještě přepadení OF skrýše. Jinak se většinou OS a V podaří boji vlastně předejít...

Divočejší verze Vinnetoua mi naprosto nevadila, ostatně v první verzi ho i May měl takového, takže proč ne. A ta dynamika se mi líbila taktéž, nakonec, i v knihách ho OS postupem času "zušlechtí" na křesťana...

Ty negativní reakce na začátku trilogii hodně ublížily, bohužel. Ono asi jde v principu o to, že se málokdo ubránil srovnání s mega populárními filmy ze 60.let a s knížkami, které četl v dětství pořád dokola. Že měla spousta lidí pocit, jako by si někdo dovolil jim "ničit dětství". Což je paradox, protože filmy naopak původně měly za cíl představit mayovky nové generaci - proto IMHO víc akce, víc humoru, nutnost výrazné ženské hrdinky a vnitřně rozpolcený Old Shatterhand. Protože dneska se to ve filmech prostě takhle dělá, a nová generace diváků si to takhle žádá...Že se to trochu minulo účinkem je nejspíš dílem tím, že western v romantické podobě už mladé "netáhne" (ještě tak nějaká tarantinovka typu Nespoutaný Django...), a původní fanoušky tvůrci těmihle moderními prvky spíš naštvali :(
m.
12.08.2020 14:38
Zeta: to je zajímavý a trefný postřeh, že vztah mezi hlavními hrdiny (původně se to mělo i jmenovat "Winnetou & Old Shatterhand") je vlastně budován přes Nšo-či...

Souhlas taky se Samem Hawkinsem. I když byl v šedesátkových filmech zahraný dobře řekněme situačně, tady mi ta postava přišla vlastně taky zajímavější...

Já nijak nutně velké epické scény nepotřebuju (a May myslím vlastně taky moc ne), ale především se to vždycky musí produkčně vymyslet tak, aby to fungovalo - s tím taky souhlas. V prvním díle to myslím fungovalo, ale ve zbylých dvou už bylo vidět, že záměr je větší než finance...
My tady bychom asi snesli, kdyby si hlavní hrdinové víc povídali, někde na prérii, za pár korun O:-) Ostatně, jako u Maye...
(Scéna s pěnou se mi taky líbila, ale její předpokladem je ten "divočejší" Vinnetou, u napodzemsky ušlechtilého Brice by to bylo spíše legrační... ;-) Mě tahle dynamika, kdy Old Shatterhand seznamuje Vinnetoua s bělošskou civilizací bavila...)


Každopádně jsem moc rád, že nejsem jediný, kdo si myslí, že je škoda, že se to nechytlo. V době premiéry mi ty reakce v médiích přišly hlavně negativní a já byl taky trochu zklamaný, tak se to ve mě násobilo.
Jsem rád, že jsem si to zvládl s odstupem pustit a zkouknout zase (a propos, už jsem to viděl v českém dabingu, ve slovenském dabingu a první díl, ke kterému jsem našel titulky i v originálním znění; nejsem si teď jistý, jestli jsem na to při premiéře koukal v dabingu nebo s titulkama)...

Naposledy upraveno: 12.08.2020 14:39, m.


Zeta
11.08.2020 23:50
Belenor: No, ona popravdě ta trilogie s knížkami nemá moc společného, ale já osobně patřím mezi její zastánce od začátku :) Vůbec nemám problém s alternativním pohledem a s tím, že si tvůrci s V a OS takhle pohráli. Jasně, pár těch výhrad mám, ale nikdy jsem nepatřila k lidem, co tvrdí, že je to nějaká urážka odkazu KM, nebo tak něco. A vážně si těch filmů umím představit víc, škoda, že projekt nepokračoval dál...:)

Belenor
11.08.2020 22:02
Tak v tom případě je zfilmovaná fanfikce komplet celá trilogie :-)
Mně osobně přišel právě prostřední díl nejvíc "mayovkový", asi se na to budu muset opravdu znovu podívat :-)

Zeta
11.08.2020 04:09
Jinak ještě co se mi třeba hodně zamlouvalo, byl boj Vinnetoua s Tokvi-Kavou ve třetím díle. Myslím si totiž, že v reálu by bylo nemožné, aby všechny ty boje "na život a na smrt" byly tak jednoduché, jak je KM popisuje (jedna rána pěstí/nožem/sekerou a konec). Že to zkrátka byla občas trochu krvavá jatka, že i V a OS při těch bojích utržili nějaký ten zářez. Blonďák se mi sice na Tokvi-Kavu nehodí, ale dost dobře si ho v této podobě umím představit jako Parranoha :D A když jsme u toho, Old Firehand podle knižní předlohy by taky mohl jako film vypadat super!

A přiznám se, že v 2016 verzi se mi hodně líbilo i pojetí Sama Hawkense, který nebyl úplně za šaška, ale hlavním hrdinům fakt pomáhal - a líbila se mi i linie s Belle, přišla mi přirozeně zakomponovaná do celého příběhu. Nebo velmi mayovská chvíle, kdy je OS přivázán u kamen a musí být svědkem pobíjení Apačů, se kterým nemůže vůbec nic dělat (to mi hodně připomnělo, když třeba musí přihlížet útoku na haciendu v SaJ nebo vypálení vesnice v Mahdím). Líbily se mi momenty, kdy Vinnetou čichá k prstům, namočeným do pěny na holení, nebo když se OS musí "pro něco vrátit", a to něco je jeho zálesácký oblek. Nebo potápění v sudu do jezera a "Fantastické vynálezy. To znamená spolehlivé" :D Takových momentů imho mají ty filmy poměrně hodně, a kdo zná knížky, tak ví, že KM pravidelně zapojuje věci jako že OS má rozlepené boty, nebo že nakreslí podobizny náčelníků na papír, který pak dá do hlavně pušky atd., takže za mě paráda.

Jako hlavní negativum ale po několikerém shlédnutí fakt vidím to, že filmy nejsou vlastně o V a OS, ale o OS a Nšo-Či. Že prostě ti naši hrdinové nejsou bojovníci proti bezpráví, kteří se náhodou někde octnou, a zrovna se tam něco důležitého děje, co si vyžádá jejich zásah. Že to jejich pouto vlastně probíhá přes třetí osobu. Další věc je výprava - když mám do komparsu 20 lidí, nepouštím se do scén epických bitev (a tady by zasloužil přes prsty i dabing, že "se na nás hrnou ze všech stran"). Přitom třeba bitva o most v prvním díle byla myslím velmi povedená...

Zeta
10.08.2020 20:39
Belenor: Prostřední díl ocení jen ten, komu nevadí když se s "jeho hrdiny" zachází jinak, než jak říká kánon :D Mně přišel prostě jako zfilmovaná fanfikce - což klidně můžu a mám ráda. Akorát je škoda, že ty filmy byly jen tři - ne každej takovouhle věc má rád, ale mezi třeba deseti filmy/epizodami se to ztratí. Mezi třemi ne...
m.
10.08.2020 12:14
Belenor: no, tak to určitě dejte vědět, s tím já měl fakt největší problém :-(

Belenor
10.08.2020 09:54
Ty jo, taky jsem uvažoval o tom, že si to pustím znovu :-) Mně se totiž nejvíc líbil ten prostřední díl, tak bych se rád ujistil, že to tak stále je, nebo jsem jen podlehl nějakému chvilkovému klamu, když se nikomu jinému nelíbí :-)
m.
10.08.2020 00:14
Jak je léto, mám trochu času a navíc mi není dobře a jsem doma, vrátil jsem se k nové trilogii filmů…
Při premiéře mě to vlastně zklamalo (asi jako většinu lidí tady), ale teď s odstupem to vnímám maličko jinak.

Pamatuji si z dob premiéry nové trilogie pár výtek, o kterých se porůznu psalo:
- nebylo to podle románů – jo, byl bych radši, kdyby to bylo víc podle Mayovy předlohy, ale je to trochu vachrlatá výtka, neboť ony filmy z 60. let taky nebyly věrné (a některé byly vlastně dost příšerné, i když to třeba nechceme vidět :-) a stejně se staly kultem (tenkrát prostě nějak „zafungovala chemie“ či co a člověk leccos odpustil)…
- že je Wotan Wilke Möhring moc starý – jo, mohl by být mladší, ale zase mě bavilo, že byl May :) míra civilnosti a heroičnosti, se kterou to hrál, se mi vlastně líbila…
- že je Vinnetou moc velký divoch – to by mi vlastně ani tak nevadilo, kdyby těch filmů bylo víc (viz dále); on i u Maye, v raných textech, byl víc divoch, navíc v téhle verzi nebyl Klekí Petra, takže je dost logické, že nebyl tak civilizovaný a ideově ušlechtilý hned od počátku… kdyby na to byl prostor (více dílů), vlastně by se mi líbilo, kdyby charakterově ("duchovně") rostl až s Karlem (což se ostatně děje i v knižních mayovkách), civilizoval se a stával se křesťanem… (nevím, jestli by to ten přestavitel uhrál, ale jinak si to představit umím a přišlo by mi to vlastně dobré…)

První díl mě vlastně bavil poměrně dost, výhrady bych měl, ale na většinu "novot" a "chyb" bych jako divák přistoupil. Druhý díl mi přišel strašný :-( A třetí díl takový nedotažený (ale ne tak strašný jako druhý).
Škoda, že měli tvůrci potřebu ve třetím díle Vinnetou zabít. Jasně, víme ze 60. let (a vlastně i od Maye samotného), že to nic neznamená a další dobrodružství jsou možná, ale stejně to vypadá jako by si tvůrci na pokračování už nevěřili a byli rádi, že to nějak spytlíkovali to "posledního výstřelu"... :-(
Ale první by mi jako začátek nové verze, rebootu, vlastně vůbec nevadil, naopak. (Jen bych na něj tedy navázal hodně jinak než tvůrci...)

Já si tenkrát, když začala kampaň "Mythos Lebst", tak nějak nasnil, že se to chytne a bude z toho seriál, který nabídne třeba každý rok 3 nové díly a celkem že bude aspoň řekněme 12 (ale klidně i dvakrát tolik! :-) filmů, které postupně zadaptují (klidně volněji) aspoň ta nejznámější dobrodružství, pěkně postupně, "chronologicky" (tj. např. Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Petrolejový princ, Černý mustang, Satan a Jidáš I-III, Old Surehand I-III, Vánoce... a Wotan Wilke Möhring by mohl být vlastně fajn i ve Vinnetou IV, jako epilog...)
O seriálu už jste níže někteří psali – to by byl (aspoň pro mě) prostě sen... Látka je na to myslím skvělá, materiál je... I se mi zdálo, že se na to Němci celkem těšili, akorát ta realizace je zklamala... Dnešní doba navíc seriálům přeje...

Vlastně nechápu, proč ve filmech z Maye vždycky zbude tak málo… Proč si někdo dá tu práci, aby natočil Maye a přitom ho co nejvíc „vydezinfikoval“, aby se mu do výsledného filmu otiskl co nejméně…
(Ale když se už sto let zuřivě přepisují jeho knihy, asi se člověk nemůže divit, že si tvůrci filmy dělají úplně po svém...)

Myslím, že trochu "prokletí" je nostalgie filmových mayovkách ze 60. let, kterou já zase tolik netrpím - nebo si to spíše zakazuju :-)
Abychom si rozuměli, mám ty filmy rád, ale poměrně záhy mi začalo vadit, co (ne)dělají s předlohama a jak je to v celku vlastně dost podivný guláš...
V nových filmech bylo leccos hodně jinak a srovnání se starými filmy jim a priori škodilo...
Líbila se mi ale ta camea, ta pomrkávání, to bylo fajn.
Líbilo se mi, že to bylo realističtější a ne tak pohádkové jako filmy ze 60. let...
(Jo, asi to v lecčems byla spíše variace na Tanec s vlky než na Vinnetoua, ale zrovna tohle by zrovna mně tolik nevadilo…)

Čili takhle s odstupem mi to ze všeho nejvíce přijde jako promarněná příležitost a to mě vlastně hodně mrzí :-( Já bych rád trávil Vánoce s novou filmovou mayovkou klidně pět (i deset! :-) let po sobě…


(nejsem si jist, jak to tu žije, tak jsem to dal i do Knihy návštěv - kdyby to bylo proti něčemu, nechť mě admin prosím smaže...)

Naposledy upraveno: 10.08.2020 12:21, m.


Zeta
25.07.2017 19:26
Sapfo: To jsi shrnula perfektně, a máš úplnou pravdu! :) Pueblo by se asi trochu dalo "ošidit" - Old Shatterhand se uzdravuje v místnosti, takže ateliér, a zbytek událostí se víceméně odehrává venku před pueblem (aspoň se mi teď nic zásadního v pueblu nevybavuje), pueblo v pozadí scény by se dneska možná dalo už udělat i digitálně. Jediná bitva, která by vyžadovala větší výpravu je vlastně s Kiowy, a asi by nebylo snadné a levné natočit ty bizony a souboj s grizzlym... ale to je tak všechno, jak říkáš, mohl by to být krásný, komorní příběh o přátelství. Škoda, že tohle zatím napadlo akorát nás fanoušky, a že se toho nejspíš nedočkáme :(((
Sapfo
25.07.2017 15:44
pravda, nač tam montovat saloony, vysoké mosty, lokomotivy a další megavýpravu. Na první díl Vinnetoua, který by trochu ctil knižní děj, by stačila nekonečná prérie, semtam nějaký vodní tok a stromy, pár chlapů s vyměřovacími tyčemi, něco stanů, několik desítek bizonů, mustangové a 1x grizzly. Největším špekem by bylo asi pueblo Apačů a Kiowská osada + jejich obyvatelé a zvyky. Takový komorní, ale přesto napínavý mayovsky geniální příběh. Škoda, že to nejde :((((
Kakho-oto
24.07.2017 12:14
Zeta: Ano, velká většina filmů ze 60. let toho nemá s předlohami moc společného a romány jako Old Shatterhand nebo Vinnetou a míšenka Apanači ani neexistují. První z těch filmů si vzal pár motivů z knižních mayovek, druhý odkazuje na román Míšenec (Černý mustang), s nímž má film společného jen pár postav a stavbu železnice. Výhodu seriálu, o němž sníme, bych viděl právě v tom, že těch úprav a škrtání by nemuselo být zdaleka tolik.

Zeta
21.07.2017 23:56
Kakho-oto: Přesně tak, mayovky jsou plné úžasných vedlejších postav, takový Old Death, Sans Ear, nebo třeba i Judith...samozřejmě, že by se scénář musel přizpůsobit zákonitostem televizního seriálu a tudíž by došlo ke škrtání a úpravám, ale to se koneckonců ve větší než malé míře týkalo i filmů ze 60. let. Osobně si trochu myslím, že filmům od RTL hodně ublížila právě nerozhodnost, jestli má jít o TV seriál nebo film. Kdyby se natočil za ty peníze jeden film (já vím, že je to tzv. "pivní snění", jak se říká u nás na vsi), tak bychom viděli daleko bohatší výpravu, nadupanější akci a svižnější scénář. Kdyby to naopak natáhli na aspoň sedm epizod, tak by se nikdo nerozčiloval, že je málo komparzu a že všichni indiáni mluví lakotsky - protože by bylo jasné, že jde o čistě televizní počin. Takhle zůstala snaha v půli cesty a spokojený nebyl anijeden tábor. Kdyby se někdo ale rozhodl pro ten seriál, tak bych se osobně hodně těšila :))
<< | <> | >>