Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

 > | >>

Zeta
25.07.2017 19:26
Sapfo: To jsi shrnula perfektně, a máš úplnou pravdu! :) Pueblo by se asi trochu dalo "ošidit" - Old Shatterhand se uzdravuje v místnosti, takže ateliér, a zbytek událostí se víceméně odehrává venku před pueblem (aspoň se mi teď nic zásadního v pueblu nevybavuje), pueblo v pozadí scény by se dneska možná dalo už udělat i digitálně. Jediná bitva, která by vyžadovala větší výpravu je vlastně s Kiowy, a asi by nebylo snadné a levné natočit ty bizony a souboj s grizzlym... ale to je tak všechno, jak říkáš, mohl by to být krásný, komorní příběh o přátelství. Škoda, že tohle zatím napadlo akorát nás fanoušky, a že se toho nejspíš nedočkáme :(((
Life is too short for what ifs.
sapfo
25.07.2017 15:44
pravda, nač tam montovat saloony, vysoké mosty, lokomotivy a další megavýpravu. Na první díl Vinnetoua, který by trochu ctil knižní děj, by stačila nekonečná prérie, semtam nějaký vodní tok a stromy, pár chlapů s vyměřovacími tyčemi, něco stanů, několik desítek bizonů, mustangové a 1x grizzly. Největším špekem by bylo asi pueblo Apačů a Kiowská osada + jejich obyvatelé a zvyky. Takový komorní, ale přesto napínavý mayovsky geniální příběh. Škoda, že to nejde :((((
kakho-oto
24.07.2017 12:14
Zeta: Ano, velká většina filmů ze 60. let toho nemá s předlohami moc společného a romány jako Old Shatterhand nebo Vinnetou a míšenka Apanači ani neexistují. První z těch filmů si vzal pár motivů z knižních mayovek, druhý odkazuje na román Míšenec (Černý mustang), s nímž má film společného jen pár postav a stavbu železnice. Výhodu seriálu, o němž sníme, bych viděl právě v tom, že těch úprav a škrtání by nemuselo být zdaleka tolik.

Zeta
21.07.2017 23:56
Kakho-oto: Přesně tak, mayovky jsou plné úžasných vedlejších postav, takový Old Death, Sans Ear, nebo třeba i Judith...samozřejmě, že by se scénář musel přizpůsobit zákonitostem televizního seriálu a tudíž by došlo ke škrtání a úpravám, ale to se koneckonců ve větší než malé míře týkalo i filmů ze 60. let. Osobně si trochu myslím, že filmům od RTL hodně ublížila právě nerozhodnost, jestli má jít o TV seriál nebo film. Kdyby se natočil za ty peníze jeden film (já vím, že je to tzv. "pivní snění", jak se říká u nás na vsi), tak bychom viděli daleko bohatší výpravu, nadupanější akci a svižnější scénář. Kdyby to naopak natáhli na aspoň sedm epizod, tak by se nikdo nerozčiloval, že je málo komparzu a že všichni indiáni mluví lakotsky - protože by bylo jasné, že jde o čistě televizní počin. Takhle zůstala snaha v půli cesty a spokojený nebyl anijeden tábor. Kdyby se někdo ale rozhodl pro ten seriál, tak bych se osobně hodně těšila :))
Life is too short for what ifs.
kakho-oto
14.07.2017 13:25
Zeta: Rovněž jsem se často zasnil, jak by bylo parádní, kdyby byl seriál, jenž by reflektoval poměrně věrně všechna nebo valnou většinu dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua. Byly by to desítky dílů parádních dobrodružství, zaplněné řadou kladných i záporných postav. Škoda, že v roce 1990 nebyl natočen plánovaný šestidílný seriál o Vinnetouovi, v němž měly být knižní postavy - mj. Old Death, Muž bez uší, Harry, Monk. Podle toho lze usuzovat, že by se děj seriálu příliš neodkláněl od knižních předloh. Bohužel máš zřejmě pravdu a zbude nám jen snění (a samozřejmě Mayovy skvělé knihy).

Zeta
13.07.2017 20:47
Orient na stříbrném plátně by mohla být paráda! Nemám z těhle řad mnoho načteno, ale scenérie pouští, paláců a bitev by mohly vypadat hodně dobře! Takové Údolí stupňů, no jeje!!! :) Otázka je, jak by tu látku tvůrci uchopili v dnešní politicky korektní době, zrovna prostředí blízkého východu a muslimských zemí je trošku "o ústa".

Romány s Vinnetouem bych si pořád přála vidět jako výpravný TV seriál, pěkně od příjezdu OS do Ameriky za prací (tohle se mi např. na nových filmech líbilo, to byl slibný začátek), až po Vinnetouovu smrt a Santerův konec. Co příběh, to několik epizod, respektive krátká série - třeba Satan a Jidáš by zfilmovaný mohl vypadat skvostně. A celým seriálem by se klidně mohla jako "seriálová mytologie" táhnout ta honba za Santerem, nakonec v knížce se ho skutečně podaří "potrestat" až po spoustě let...Jeeej, to by byla paráda, ale obávám se, že zůstane jen u snění, škoda...

Naposledy upraveno: 13.07.2017 21:40, Zeta

Life is too short for what ifs.

Apanači
09.07.2017 19:25
Orient na striebornom plátne by som uvítala aj ja - všetkými desiatimi.
A tak nejak stále fandím aj tým amíkom, aby sa do toho nového filmu pustili.
Zatiaľ sa to, zdá sa, veľmi nehýbe.
Ale ja sa hýbem aj za nich :-) trochu som o tom blogovala:
Hľadá sa nová tvár OS - In the Search of New Old Shatterhand
http://andylalaland.blogspot.sk/p/hladasa-nova-tvar-old-shatterhanda_9.html

(V angličtine som už trochu out of practice, ak tam nájdete chyby, spokojne mi ich nahláste, pls)
;-)

Naposledy upraveno: 10.07.2017 01:56, Apanači

kakho-oto
09.07.2017 10:44
Mescalero: Vidím, že jsi se vrátil ke svému původnímu názoru a o dalších filmových zpracováních Vinnetoua nechceš slyšet. Samozřejmě nic proti tvému názoru. I když jsem osobně na nových filmech našel i pozitivní věci, řekl bych, že trilogie natolik propadla, že se dalšího zpracování Vinnetoua jen tak nedočkáme. Moje přání (asi bohužel nesplnitelné): natočení velkorozpočtového snímku, jenž by se inspiroval nějakou Mayovkou z Orientu. Na příklad takový Mahdí - nikdy nezfilmovaný román navíc s tématikou, jež je dnes aktuální (fanatické islamistické skupiny).

Zeta
17.05.2017 13:40
Apanači: Jj, koukala jsem, a rozhodně bych proti němu v roli mladého Old Shatterhanda nic neměla (otázka je, jaký je to herec - žádný film s ním neznám :). Daleko těžší bude IMHO vybrat herce pro roli Vinnetoua.

Ale když se ten nápad táhne už od roku 2010 a ještě se ani nezačalo točit, tak z toho nejspíš opravdu nic nebude...
Life is too short for what ifs.
mescalero
17.05.2017 11:17
Po zkušenosti s německou TV trilogii volám: už žádné nové zpracování Vinnetoua!!! za každou cenu je třeba zabránit vzniku nových mayovských filmů!!!
Konzultanti z řad Indiánů nejsou zárukou ničeho, Ten Meskaler (a kdoví koho je potomkem, může jít o Čirikavu či "míšence) jim na 90% narve pojetí Vinnetoua jako Čirikavy. Hrozně moc rád bych se v tomto pletl a mýlil, ale obávám se, že budu smutným prorokem. Ale nejspíše nic nevznikne, vybraní herci stárnou a stárnou, peníze se neshromažďují, nikdo nechce do toho rizika jít ...
A to nemluvím o scénáři, který může být zcela v pojetí "multi kulti" a new age. A jsme-li v USA, budou do děje narváni černoši a to v nikoli malých rolích.

Belenor
17.05.2017 10:47
Jo, asi jsem to tu už i psal, nějak je mi to povědomé :-) Ale tak může překvapit. Spíš se ale domnívám, že z projektu nic nakonec nevzejde.

Apanači
17.05.2017 10:38
:-D :-D :-D
Už som si zvykla, že v tejto problematike máme rôzny vkus.
:-D :-D :-D

Belenor
17.05.2017 10:18
Ježiš, jserm si ho vygůglil a to je hnusák :-) No než se dostanou k natáčení, tak bude starej jak Möhring :-)

Apanači
17.05.2017 10:10
Zeta, aj ja im fandím! Páčia sa mi fotky, ktoré zdieľajú - z krajiny, kde by chceli natáčať, autentické fotky železničných robotníkov... Asi si videla, že najali ako konzultantov Mescalera aj Kiowu, aby boli dôslední v zobrazení Native Americans.. Páči sa mi nádejný predstaviteľ Old Shatterhanda - slovinský herec Andrei Lenart, trošku si s ním aj občas píšem. :-)
sapfo
17.05.2017 08:50
Zeta, ten projekt visí dlouhodobě někde v předprodukci. Shánějí peníze, ale nemají zřejmě úspěch. Já bych byla klidně pro zfilmování ze strany USA, beztak se do toho tam pustili nadšenci s německými kořeny. Vinnetou točený v reáliích dalekého západu, přičemž hlavní důraz je kladen na věrnost knižní předloze - proč ne?

Zeta
16.05.2017 10:06
Včera jsem na Facebooku objevila skupinu https://www.facebook.com/WinnetouTheBeginning/, a dokonce existuje i oficiální stránka http://winnetou-the-beginning.com/. Nevíte někdo o projektu něco bližšího? Nápad natáčet skutečně v USA, a pokud možno co nejvěrněji podle knih, mi je sympatický, ale americká produkce...no nevím, nevím.
Life is too short for what ifs.
mescalero
27.03.2017 10:41
j.oakhurst: A. Steela jsem v Zlat. z Ark. také marně hledal. Vidov mohl hrát v Tekumsehovi Indiána, pak by byl těžko identifikovatelný, ale spíše to bude tak, že tu vůbec nehrál.
Proč cooperovskou tetralogii po r. 1977 (to je podle mě hraniční rok, kdy to ještě mohlo běžet v TV) nedávali v televizi, je mi záhadou. Taktéž se zcela vytratil rumunsko-franc. Tom Sawyer - podle mě jde o nejlepší zpracování Twainova příběhu.Kytarista a zpěvák skupiny Running Wild Rolf Kasparek (ročník 1961) vzpomíná v posledním Sparku, že tyto filmy (cooperovky, Tom Sawyer a další) dávali, když byl klukem, každý rok v západoněmeckých TV a že ho tyto filmy hluboce ovlivnily, dokonce ho vedly k napsání skladby The Last of Mohicans na posledním albu RW. Těch filmů a seriálů, které už zřejmě nikdy neuvidíme, je spousta. A pokud se něco z toho objeví, pak je to většinou s novým dabingem, který je obvykle strašný. Přitom staré dabingy existují, když ne v TV archivech, mají je různí sběratelé a lze se s nimi domluvit. Ovšem lenost, namyšlenost a snahá dát vydělat současným dab. studiím udělá svoje - proto se např. Čtyři z tanku vydali na DVD s ohavným dabingem, totéž prý platí pro Dva roky prázdnin atd.
Existují dva tři dabingy Filipovského pro filmy s Funesem (Jo, Ďábel a desatero a ještě jeden či dva), ovšem TV tvrdí, že jsou zničeny a dala je předabovat, přitom mezi lidmi tyto dabingy jsou a např. film Jo běžel před nějakým časem v kině Ponrepo (škoda, že nejsem v Praze, byl bych častým návštěvníkem) se starým dabingem, tj. s Filipovským.
j.oakhurst
24.03.2017 16:11
Mescalero S největší pravděpodobností se nejedná o jednoto a téhož herce i když pochybnosti tu jsou,,,,ale že ve filmových databázích jsou chyby to je fakt.Jednu dobu uváděli že ve filmu Zlatokopové z Arkansasu hraje Anthony Steel(Forrester Vinnetou 2) ,teď už z obsazení zmizel ,dále, už jsem jednou zmiňoval ,Oleg Vidov v Tecumsehovi, ale je uveden na ČSDF i imdb,com . Kdo ho ve filmu najde?
Ty filmy s Koženou punčochou jsou určitě neodmyslitelně spjaty s doznívajívající přesto však stále dost silnou érou filmových mayovek a nezávisle natáčejících se mitičovek v paměti všech, kteří vyrůstali koncem 60 a první poloviny 70let Je fakt škoda, že ty filmy zmizely určitě by se mnozí včetně mne právě z té nostalgie rádi podívali.....
Taky jsme měli jen jeden program a vždy se našel nějaký film či seriál který jsem si oblíbil kde jsem si nacházel své hrdiny......večer.byl ale problém když dávali film s hvězdičkou tam byli naši nekompromisní,korunu tomu ještě nasadila hlasatelka když oznámila tento pořad není opravdu vhodný pro děti a už jsem letěl do postele...
Škoda, že nedávají původní dabing u většiny starých filmů různých žánrů ta kvalita byla ohromná zásluhou vynikajících herců a celého týmu, kde by byl Funes bez F, Filipovského,? aj
Samozřejmě se to týká i filmových mayovek u těch pozdněji nadabovaných se bohužel na kvalitě u obou hlavních hrdinů , podepsal již věk herců přesto z určité piety vůči nim jim tu roli ponechali což myslím bylo dobře.
Nedokáži si ale představit předabování původních mayovských filmů ,jak by to přijala divácká obec....přinejmenším té starší generaci by se to nelíbilo
Zdá se ,že ti kteří o tom rozhodují  jsou si toho velice dobře vědomi, lze tedy doufat ,že k tomu nedojde.
mescalero
23.03.2017 13:09
j.oakhurst: já myslím, že starý H. Lange v Dobr. kriminalistiky nehrál. Hrál tu buď nějaký jeho jmenovec, případně příbuzný.
Já viděl nedávno (půjčeno od kamaráda) na DVD Lovce jelenů ve slovenštině a Prérii se starým (vynikajícím) českým dabingem. H. Lange vypadá na svých cca 45 let, ačkoliv, když jsem tyto filmy viděl jako malý, považoval jsem ho za mladšího. Kdo chce, najde si na Youtube ukázky z těchto filmů, s českým i slov. dabingem. Celé filmy lze vidět v německém či ruském znění. Je to nostalgie jako prase, člověk pomine kostýmy a další nesmysly, a vnimá určitou hloubku a smutek, které v těchto filmech jsou; také podzimní nálada, zcela odlišná od mayovek. A hlavně jsem si dokázal vybavit své dětské pocity a prožitky, všiml jsem si scén a prvků děje, které mě jako kluka hluboce ovlivnily (třeba zavěšené skalpy, mučení Nattyho - ty tomahavky zaseknuté těsně u jeho obličeje, delavárští jezdci na obzoru, přepadení stráží pevnosti Bushovým gangem a skvělá hudba tuto scénu doprovázející - mimochodem je vytvořena českým tvůrcem pro českou zvukovou verzi, v orig. tato hudba není, atd.).
V TV bohužel tyto filmy naposledy dávali kolem r. 1975, pamatuji si ta sobotní či nedělní dopoledne, kdy jsem netrpělivě čekal, až to začne. Měli jsme tehdy k dispozici jen jeden program (2. program jsme nechytali) a já s ním byl často spokojen, protože jsem viděl to, po čem jsem toužil - dnes chytnu 30 programů a mnohdy není ani na jednom z nich nic, co by mě zaujalo. Ach jo.

Naposledy upraveno: 23.03.2017 13:11, mescalero

j.oakhurst
07.03.2017 11:18
Díval jsem se ještě na na to H.L na imdb. Jeho jakási první role je z roku 1933 a pak od roku 1957.V této dosti velké časové pauze nic, to je dost zvláštní......
Napadá mne jestli tam není chyba v datu narození pokud by byl ročník 1923 začal by,, naplno, filmovat až ve 34letech je to sice možné... a Koženou punčuchu ve cca 46letech,ale spíše bych se příkláněl k tomu že byl mladší tedy teoreticky i o 10let.V tom případě když by hrál v DK bylo by mu 58 ....mohl by to být tedy on.....
V takovém věku když je člověk zdravý, udržuje se a za pomocí filmových maskérů nějaký ten rok dolů se podaří...

Filmy Prérie,Lovec Jelenů aj jsem naposledy viděl zač. 70let a od té doby ne. Už si podobu hlavního představitel N.B. přesně nevybavuji a DK jsem teď také nesledoval ale z dřívějších repríz si trochu pamatuji že mi herec toho jména tam připadal subtilnější než v cooperovkách...

V Pion,stezce před léty psali nějaký článek o V.Menšíkovi že byl roč..24.On sám se k tomu mezi přáteli  smál, že to měl chybně zapsané v občance a že alespoň půjde dříve do důchodu, Později se uvádělo správně již rok narození 29
 > | >>