Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

 > | >>
m.
01.03.2024 23:30
Tak jsem si tu novou trilogii dal po letech znovu - a vlastně jsem se s odstupem jen utvrdil v tom, jak to na mě působilo prve.

Nový svět se mi pořád vlastně dost líbí. Tehdy to byl pro mě velký příslib něčeho, co by mohlo být dobré. (Bohužel, tenkrát se to vysílalo tak rychle po sobě, že ta naděje netrvala dlouho.)
Ano, představitel Old Shatterhanda by mohl být mladší (i když Lex Barker taky nebyl zrovna mladík - ale přece jen tady je představitel role v prvním filmu stejně starý jako Lex Barker v posledním filmu, kde hrál Old Shatterhanda), ale typově a při ztotožnění s Mayem, které mě baví, mi vlastně sedí.
Ano, Vinnetou je větší "divoch" než u Maye, ale tím, jak v tom světě neexistuje Klekí Petra, dává to smysl. Nevadí mi, že je svalovec, dynamika mezi ním a Karlem/Shatterhandem mě baví. (A jelikož neexistuje Klekí Petra, dává smysl i to, že Rattler zabije Inču-čunu.)
Ano, Nšo-či je asi příliš posílená ženská postava, navíc šamanka, ale baví mě, i její představitelka mi přijde fajn.
Ano, Sama Hawkinse bylo málo a byla škoda, že nebyl stopařem zeměměřičů jako v románu (klidně by myslím mohl), ale jen nějaký podivný skřítek, co občas vyleze z křoví.
Je trochu komické, že Apači žijí a mluví jako Lakotové, ale asi to prostě bylo produkčně jednodušší, lakotština je mezi filmaři trochu "indiánské esperanto", je to prostě "indiánština". (Byť poslední Predátor je celý natočený v komanštině, tak by třeba i apačtina na těch pár dialogů šla...) A upřímně řečeno, kdyby to byl "Vinnetou, náčelník Lakotů", na příběhu jako takovém by se toho mnoho nezměnilo. Jsem radši, že jsou Indiáni zobrazeni autentičtěji, byť fakticky je to "těsně vedle".
Vlastně mě překvapuje, jak strašně málo je v tom příběhu z knižní předlohy, spíše to na mě působí jako remake/reimaginace filmu z roku 1963 - ostatně motivy jako Roswell, lokomotiva... ty v románu nejsou, ale ve filmu ano.
Ale přes to, že je to předloze vzdálené, se mi to líbilo a bavilo mě to, i když to byla spíš variace na Tanec s vlky než na románového Vinnetoua... Na pokračování jsem se upřímně těšil. Máme oba hrdiny konečně pospolu, teď mohou začít ta jejich společná dobrodružství!

Tajemství Stříbrného jezera začíná skvěle - scény, jak Old Shatterhand a Vinnetou chytají mustangy, Ilčiho a Hatátitu, povídají si a víc se poznávají, jsou výborné, moc mě bavily, a naděje hořela - začíná to slibně. Pak se ale objeví šílený Mexikánec a jde to celé do kopru... :-(
To, co udělali z Mr. Henryho je smutné, ale to, že Old Shatterhand henryovku ukradne, to je neodpustitelný lapsus.
A Cthulu?! Proč?!!
Těžké zklamání.

Poslední bitva bohužel pokračuje v trendu nastoleném 2. dílem :-(
Nevím, jestli jsou tam nějaké motivy z Petrolejového prince, když je tam ta ropa, to jsem četl dávno a moc si to nepamatuju. Ale i kdyby ano, celý ten příběh je... meh.
Opět zklamání.

Celkově jsem tedy spíše zklamán, jakkoliv 1. díl se mi líbil - a dal mi velké naděje. Selhali podle mě scenáristé, jinak bych byl (produkčně, herecky - s výhradami výše) vlastně spokojen.

To jen takové povzdechnutí po letech, s odstupem.

Naposledy upraveno: 01.03.2024 23:32, m.

Kakho-oto
19.02.2024 08:11
Poslední dva víkendy jsem si pustil film Mladý náčelník Vinnetou (2022) - německy mluvenou verzi s německými titulky. Podle mého názoru se jedná o pěkný dobrodružný film pro děti, bohužel, však ne pro dnešní děti, poněvadž ty jsou zvyklé na něco jiného (Harry Potter, Piráti z Karibiku, různá fantasy apod). Dvanáctiletý Vinnetou je příliš horkokrevný a v touze ukázat otci, co v něm je, se mu spíše daří opak. S pomocí mladší sestry Nšo-či a bílého sirotka Toma Silvera se mu však podaří přemoci bílé bandity, kteří sehnali do údolí velké stádo bizonů a poté mají zálusk na apačské zlato. Film obsahuje napínavé a akční scény, aniž by v něm některá postava zemřela. Divák sleduje dobrodružství indiánského a bělošského chlapce v apačském táboře, ve městě, v rozjetém voze i mezi bandity, mezi kterými dříve vyrůstal Tom Silver. Krajina španělské Almérie je velmi působivá a připomíná území, na němž žili Apači. Ti jsou ve filmu zobrazeni jako typičtí prérijní indiáni, Apače tak nejvíce připomínají červené čelenky. Kromě Vinnetoua a Nšo-či jsou ve filmu z knižních Mayových postav ještě Inču-čuna a také Sam Hawkens jako cca třináctiletý hoch. Zde bylo úplně jasné, že film nemůže být natočen podle knižních předloh Karla Maye. Ve srovnání s trilogií Vinnetou (2016), která si hrála na údajnou větší realističnost (a její tvůrci se někdy s despektem vyjadřovali ke knižním mayovkám), si však film Der junge Häuptling Winnetou na nic takového nehraje a divákovi předkládá romanticky dobrodružný příběh pro děti. Je celkem s podivem, že tento film bývá posuzován jako rasistický. Z německých článků jsem se dočetl, že rasistická je poznámka Toma Silvera, zda se indiáni také potí...Vinnetou dá oči v sloup a prohlásí: A běloši taky krvácí? Jsem rád, že film vznikl a doufám, že výborný Mika Ullritz není tím posledním filmovým Vinnetouem. Nejraději bych však viděl novou filmovou mayovku z prostředí Orientu, ale z toho mají Němci, jak známo, strach (viz ztroskotaný projekt Ve stínu Žuta, 2007).

Zeta
26.09.2022 03:28
Ani nevím, co mě napadlo otevřít tohle téma, když do něj nikdo nehrábnul rok a půl, ale je třeba si přiznat, že tady z nás diskutujících neměl pravdu ani jeden :-D:-D:-D Nepamatuju, že by slovo "Vinnetou" bylo skoro týden nejhledanějším na Seznamu, a že by se aféra okolo nového filmu na téma mayovky rozhořela přes půl Evropy :-D:-D

Zeta
13.01.2021 23:48
Nelze než souhlasit - kostýmy jsou zkrátka dané šedesátkovými mayovkami, takže Vinnetou zkrátka musí mít světle hnědé kalhoty a košili s třásněmi a modro-bílými pruhy, i když podle knih by to měl být téměř bílý oblek s červeným vyšíváním...Pokud to má být rodinný film, tak musí být pro všechny - aby se babička nepohoršovala nad nahatými scénami, rodiče se nenudili u dětinských dialogů, a děti se zasmály humorným momentům...S tím taky nikdo nic neudělá. Tohle jste napsal skvěle - přesně tak se dají charakterizovat i knížky (a byl by to skvělý film) - opravdoví hrdinové a padouchové, přiměřeně krve, a šťastný konec! Vážně nechápu, proč se ještě nikdo neujal třeba těch Supů, Old Surehanda, nebo Syna lovce medvědů...(Paskvily ze šedesátek s Grangerem nemám na mysli, ty mají společný jen název).

Zeta
03.01.2021 00:28
Moc si nepočtu, protože německy neumím, ale i tak díky za odkaz! Proti dobrodružstvím mladého Vinnetoua naprosto nic nenamítám, myslím, že epigonové Karla Maye napsali hned několik knížek na tohle téma, a pokud to bude cílené na děti, tak proč ne. Nakonec i v šedesátkových mayovkách jsou kostýmy takhle - s tím bohužel už asi nikdo nic neudělá, podobně jako s představou, že ve středověku válčili buď rytíři v brnění a s mečem, nebo chudáci v hadrech a s cepem, a nebylo nic mezi tím...Nedávno jsem zas jednou dočetla Vánoce, a opět mě zamrzelo, že toho Karl May nenapsal o mladém OS víc. Vždyť by přece bylo zajímavé si přečíst, jak se osmnáctiletý kluk z chudé rodiny dostane do Ameriky. Nebo jak se z neduživého dítěte stane muž, který přepere i mnohem silnější soupeře...

Nečekám, že film o mladém Vinnetouovi bude kdovíjak úspěšný nebo dobrý, ani že tam budou věci jako třeba spřátelení s Klekí-Petrou, nešťastná láska s Ribannou a tak. To bych asi chtěla příliš. Ale slušný rodinný film to klidně být může...
Kakho-oto
02.01.2021 14:02
Posílám odkazy na film Mladý náčelník Winnetou, který byl nakonec přece jen natočen. Jako datum premiéry první odkaz uvádí 28. 1. 2021. Stručný děj filmu jsem nastínil ve zprávě ze dne 19. 8. 2020. Podle "karl-may-wiki-de" byl film natočen od 15. 8. do 5. 10. 2020 ve španělské Almérii. Apači budou bohužel znovu zobrazeni jako prérijní "Siouxové". Poslední odkaz (youtube) informuje o odsunutí premiéry na 14. 10. 2021...

https://www.kino.de/film/der-junge-haeuptling-winnetou/

https://www.karl-may-wiki.de/index.php/Der_junge_H%C3%A4uptling_Winnetou_(Film)

https://www.youtube.com/watch?v=MvMSAhhmMKU

Naposledy upraveno: 02.01.2021 14:46, Kakho-oto


Zeta
17.09.2020 00:10
To oblečení je asi bohužel dané mega popularitou filmů z 60. let... Zkrátka navzdory knižnímu popisu má většina lidí zafixovaného Vinnetoua v kožené košili a kalhotách s modrobílými pruhy, a Old Shatterhanda v hnědém obleku s třásněmi. Je to "značka", která film lépe prodá, než kdyby vypadali jako v knižní předloze (natož jako na opravdovém divokém západě té doby).

K té diverzitě - tady souhlas, nová pravidla pro udílení Oscarů jsou zvrácenost. Pokud točím film třeba o době 70.let 20. století v Československu, asi těžko tam budu mít v hlavních rolích postavy černochů a hispánců. Transgender, gayové a lesby tehdy na veřejnosti orientaci museli skrývat, neslyšící a postižení žili povětšinou v ústavech. U filmového štábu mi to nařízení přijde ještě o level tupější, tam by přece mělo záležet na tom, jak dotyčný ovládá svou profesi. Pokud někdo umí třeba navrhovat skvělé kostýmy, mělo by být úplně jedno, zda je to žena nebo homosexuál, jakou má barvu pleti, nebo zda je či není na vozíku. Pro tu práci jsou tyhle věci naprosto irelevantní. Ale pro stavbu a přenášení kulis asi těžko uplatním vozíčkáře nebo holku, co má 50 kilo i s botama...

A když jsme u toho, zrovna Karel May byl v té diverzitě (minimálně na svou dobu) dost pokrokový. Ústředním námětem je blízké přátelství evropana s indiánem, v knihách se vyskytují jak ženy, tak hispánci, míšenci, lidé s různými tělesnými i duševními vadami (třeba pomatená Tokbela, Hobble Frank co kulhá, Bloody Fox s jizvou v obličeji atd...), černoch se vyskytne taky ve spoustě knih... Můžeme z dnešního pohledu polemizovat o tom, jak popisoval jejich inteligenci, a že to jsou všichni v podstatě osvobození otroci, ale taková byla tehdejší realita.

Kdyby se v hypotetickém filmu víc rozvinula třeba zápletka s matkou Sannou a shledáním se ztraceným synem - tak, aby to nepřebilo hlavní dějovou linku a v centru dění pořád zůstali V a OS - naprosto bych proti tomu nic neměla. Stejně jako mi vůbec nevadilo, že v nových filmech je Sam s Belle (v hypotetickém ať je klidně s Kliuna-Ai). Ať je OS trochu pochybující, nebo ať ho nechají coby "lidštějšího" hrdinu plakat - však i v knížkách pláče několikrát. Ať tam je ten kulturní střet. Ať tam je "divočejší" verze Vinnetoua, však v knížkách je taky. Jenže tady je (čistě dle mého názoru) zakopán pes. Podobný film by si pravděpodobně užili lidé, co znají knížky. Ale ne lidé, co znají jen filmy. A těch je bohužel většina. Většina má z dětství V a OS zafixované jako nepřemožitelné dnešními slovy řečeno "superhrdiny" na straně dobra, a tyhle jejich polohy typu OS mluvící o náboženství, nebo V skalpující nepřítele, vůbec neznají. I to je jedním z důvodů, proč nové filmy divácky propadly - snaha zůstala tak nějak napůl cesty, nedotažená pořádně na ani jednu stranu...:(

A ještě k těm jazykům - v knížkách OS opakovaně a na spoustě míst zmiňuje, že se na tom území používala běžně jakási směs angličtiny, španělštiny a různých domorodých jazyků, takže tohle mi přijde jako dobrý nápad, nechat je prostě mluvit anglicky a sem tam šoupnout domorodé slůvko.

Naposledy upraveno: 17.09.2020 00:21, Zeta


Zeta
15.09.2020 19:57
S mescalerštinou to asi moc snadné nebude - přímo v rezervaci v návštěvnickém centru jsem se po učebnici ptala - existuje, ale není moc snadné se k ní dostat, člověk, který není "native" si ji nemůže jen tak koupit, pokud neprokáže, že je třeba studentem historie. Přitom jméno Vinnetou padlo z úst průvodce po asi deseti minutách - koukala jsem jak tele na nový vrata ("V Evropě mají slavnou postavu, která je meskalerský apač. Jmenuje se Vinnetou."). Každý rok (bavíme se tedy o loňském červenci, jak je to teď netuším) jezdí zájezdy Němců, pro které se pořádají i různé akce.

Jinak žádných homosexuálních náznaků jsem si v nových filmech nevšimla, to když už, tak je spíš v knížkách, všelijaké držení za ruce, objímání, líbání *znovu a znovu* a podobně. Bohužel komerční filmy (tedy ne dokumentární) jsou tvořeny tak, aby vydělaly. Takže tam dneska musí být silná ženská, o sobě pochybující nebo jinak oslabený muž, někdo jiné etnicity/barvy pleti/sexuální orientace atd. Hollywood na to už zavedl kvóty...:(

Romance myslím k mayovkám patří, však tam jsou zmínky o tom, že seňory a seňority po celém jihu "jely" po Vinnetououvi, máme tam proradnou Juditu, Ribannu co si vzala o hodně staršího bělocha, Sama, co si chce vzít indiánku, různé ty podpantofláky nebo naopak tyrany v Orientě atd.

Zeta
26.08.2020 04:00
m.: :D :D Děkuji! No vzhledem k tomu, že jsem naposled vyhrála 500 Kč v Tutovce někdy v roce asi 1996 (takže šance na výhru v loterii je de facto nulová), a veškerý můj majetek se vejde do dvou kufrů, to s producentstvím moc nadějně nevidím...:D Ale představy jsou to moc hezké, jak by ty filmy mohly vypadat, a co by v nich mohlo teoreticky být. :(

Přesně! Tyhle filmy by taky vypadaly výborně, a IMHO by se daly natočit i s celkem "minimálním" rozpočtem. Fata morgana s Bloody Foxem jedoucím přes oblohu, to přece dneska dokáže každej trochu šikovnější grafik, stejně jako by nebyl problém dát tmavé barvivo do jezera - během korona hysterie to udělali v Anglii, aby odradili lidi od koupání, a nikdo proti tomu extra neřval. Černý mustang by imho byl složitější, protože se točí kolem stavby železnice, tam by muselo být spousta kulis, ale zbytek je pokaždé vlastně banda lidí na prérii/v lesích.

Učesání je pravda, a i chápu, že spousta fanoušků mayovek moc jakože "neuznává" tuhle stránku Mayova díla, ale prostě je tam. Já proti ní nic nemám, a třeba i povídka Old Shatterhandova první láska, kde vystupuje Marta Vogelová se mi líbila velmi.
m.
25.08.2020 23:51
Zeta: no, je to tak... kéž by Zeta byla filmová producentka! ;-)

juju, Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Černý mustang, Petrolejový princ... to měly být ty další filmy na další Vánoce, no :-(

k tomu natáčení kolportáže:
no, uvědomil jsem si, že v té době, kdy se to natáčelo, už byla kolportáž pěkně "učesaná" ("vydezinfikovaná") do zelených svazků a součástí Spisů - takže pro filmaře to bylo vlastně nerozlišitelné...

Naposledy upraveno: 26.08.2020 16:59, m.


Zeta
25.08.2020 22:55
m.: Díky! Fakt to takhle vidím, že samostatný Vinnetou zkrátka příběh "neutáhne", a to se potvrdilo jak v dílech s Grangerem, tak v těch pozdějších seriálech. Mně třeba moc nebaví ani fanfikce, kde je jen Vinnetou bez Old Shatterhanda, protože je předem jasný, že to bude jen další verze na vztah Vinnetou/Ribanna (případně nějaký own character).

Jj, Old Surehand je zkrátka moje oblíbená kniha, proto mě mrzí, že ji takhle zbastlili...Od nových filmů jsem čekala, že se právě třeba ujmou látek ze Supů nebo Surehanda, případně pokud chtěli cílit na mladé, tak věci jako Syn lovce medvědů nebo Černý mustang.

Klidně to celé postavit na "střetu kultur" ve stylu Tance s vlky, tak jak bylo nahozeno v prvním díle nové série. Jak jsem psala několikrát, v Surehandovi mi ten "neodvratný zánik indiánů" přijde zdůrazněn víc, než kde jinde (byť k němu nedošlo, ale to May v době, kdy knihu psal, nemohl vědět) - opět scéna, kdy Vinnetou se smutným a odevzdaným výrazem ve tváři povídá OS o indiánských bylinkách, které se smrtí rudého muže vymřou též, by mohla vypadat parádně, takový komorní moment! Klidně si umím představit dát prostor propletenci Benderovic rodiny - spousta divaček si tohle žádá, v mexických filmech mají romance hodně místa, a nikdy mi to nevadilo. Ono se to nezdá, ale Karl May i do americké série tyhle motivy zapojoval, v Supech je Judita, která stihne "chodit" se strýcem, synovcem a indiánským náčelníkem, v Petrolejovém princi máme svazek bělošky s indiánem atd., takže ani po téhle stránce by filmy podle knih nemusely být ochuzeny...

Jinak je vlastně zajímavý postřeh, který mě taktéž nikdy nenapadl, že se tolik odsuzovaný kolport natočil víckrát!
m.
25.08.2020 00:17
Zeta: to je dobrá úvaha!
jednak to se "samostojným" Vinnetouem, na tom něco bude... ostatně, asi nejen pro mě, jsou americké mayovky o Old Shatterhandovi (ano, i ta, která se jmenuje Vinnetou, je o Karlovi/Šarlím)...
filmová série z 60. let tohle u nás myslím dost změnila (ve smyslu mayovky = "vinnetouovky", Vinnetou jako hlavní "poster boy")

a ten popis Old Surehanda! to by se mělo marketingově prodat filmařům! ;-)
skvělé! :-D

kakho-oto: souhlas s Madisonem!
Granger mě strašně rozčiloval už jako dítě (s přibývajícím věkem je to jen horší - pokud se na to vůbec zvládnu dívat...)
u Kara ben Nemsi effendi nejsou ani na DVD titulky, v žádném jazyce, takže aspoň totu formou překlad do češtiny nehrozí :-( to, že na uvedení v TV už je pozdě, je asi bohužel pravda :-(

ad mexický Sternau: je vlastně s podivem, kolik silných námětů z kanonických mayovek zlstalo nevyužito a přitom se hned dvakrát natočil dvoudílný film (jednou pro kino, jednou televizní) podle kolportážní Lesní Růženky...

Zeta
24.08.2020 22:56
Můj přítel Vinnetou s obtloustlým OS, nebo Vinnetouův návrat, na to se nedalo koukat, ani když člověku bylo deset! Možná, že tahle "patálie" s tím, že filmy jen s Vinnetouem jsou propadáky, je v celém konceptu mayovek. Ty nejoblíbenější zkrátka stojí a padají s postavou Old Shatterhanda/KBN (nebo jiného hrdiny jako je zmiňovaný Sternau). Vinnetou sám o sobě hlavní postavou prostě není, byť KM jeho "samostatná" dobrodružství čas od času zmiňuje, třeba v povídkové části Old Surehanda. Bylo (a bude) tak IMHO strašně těžké napsat scénář, který by lidi bavil. Za mně 3/4 kouzla amerických mayovek jsou zkrátka a dobře to přátelství, bratrství "na život a na smrt" mezi bělochem a indiánem.

Ten Surehand mě mimochodem mrzí dost, knižního řadím mezi to nejlepší, co May napsal, a i z dnešního pohledu politické korektnosti by si snad nemohl nikdo stěžovat - žena, co se spoustu let převléká za muže, 90-ti letý kovboj, míšenci, zraněný OS, takže ne nepřemožitelný hrdina, záchrana celé party ženou, detektivní a zároveň romantická a tragická zápletka (úplně si představuju flashback scény se střelbou na svatbě...). Vždyť by to vypadalo strašně pěkně, kdyby se film natočil podle knižní předlohy! I tehdy v barvotiskovém vydání! Ale ne, místo toho ten paskvil s Grangerem, ach jo...
Kakho-oto
24.08.2020 16:14
m.: Seriál Kara ben Nemsi effendi bohužel unikl pozornosti českých televizních stanic. Ještě v devadesátých letech 20. století by měl seriál dobrou sledovanost, nyní už asi moc ne. Seriál je kvalitou úplně někde jinde než např. seriál Můj přítel Vinnetou nebo dvoudílný film Vinnetouův návrat.
Zeta: Pohled na filmové mayovky z 60. let 20. století máme velmi podobný. Orientální a mexická série jsou navíc literárnímu Mayovi podstatně blíže než Firehand nebo Apanači. Barker to bez Brice zvládl lépe než Brice bez Barkera. Stewart Granger nebral filmové mayovky vážně a myslím, že je to i vidět na jeho výkonu a způsobu ztvárnění Old Surehanda, jež je zcela jinde než literární Surehand. Guy Madison jako hlavní hrdina filmu Poklad Inků naopak zvládl svou roli velmi dobře a dle mě zde působí důstojně i ve srovnání s Lexovými superhrdiny.
m.
23.08.2020 20:51
Zeta: já bohužel taky neumím německy, takže si toho taky hodně úplně nevychutnám... :-(
naštěstí aspoň k těm filmům ze 30. a 50. (a i "mexickému" TV filmu z 80.) let jsou k dispozici titulky...
bohužel ne k seriálům a ne k tomu animovanému filmu :-(

kakho-oto: seriál Kara ben Nemsi effendi jsem opakovaně rozkoukal a trochu "proklikal" (je celý v pěkné kvalitě i na YT) a vypadá opravdu povedeně (a věrně), ale jak neumím německy, moc si to bohužel neužiju :-( je s podivem, že se to u nás při té obří oblibě mayovek nikdy nevysílalo...

Zeta
21.08.2020 20:08
Vnímám to úplně stejně! Míšenka Apanači má pořád plus aspoň v tom, že v ní hrají PB a LB - a jim dvěma to prostě spolu šlo, byť tam je i spousta iritujících věcí jako vložené záběry z V1, Sam Hawkens za úplného šaška, a zápletka je taky hodně vachrlatá. Dabing se rovněž dvakrát nepodařil. Ovšem ten zbytek mayovek, kde je jen PB je pro mě téměř nekoukatelný, tam prostě nefunguje vůbec nic, kromě hezké chorvatské krajiny. Filmy z Orientu a Mexika mám ráda. Samozřejmě, že na tom má podíl fešák LB, a asi i jeho dobrá souhra s RW (Narozdíl od Brice a Grangera), který zastává komické úlohy, ale celkově mi scénáře přijdou lepší. Jasně, jsou tam z dnešního pohledu úsměvné věci, jako závěr s lávou, nebo s KBN taženým za vozem, ale to je jednoduše dobou vzniku, dřív se zkrátka dobrodružné filmy takhle točily...

Naposledy upraveno: 21.08.2020 23:25, Zeta

Kakho-oto
21.08.2020 11:35
Zeta: Žuta a Divokým Kurdistánem (i "stříbrného lva", "mexické" filmy a Poklad Inků) mám osobně daleko raději než Old Surehanda či Mezi supy. První dva filmy z Orientu řadím hned za Vinnetoua I a III, Poklad na stříbrném jezeře a Old Shatterhanda. Seriál Kara ben Nemsi effendi (2 řady, celkem 26 dílů) se poměrně povedl, velkým kladem je pro filmovou mayovku neobvyklé držení se literární předlohy, které je skutečně značné. Naopak filmy Pouští, Karavana otroků a Lev babylonský mě příliš neoslovily. Prima navíc už minimálně druhým rokem nevysílá Old Shatterhanda, na rozdíl od slátanin Vinnetou a míšenka Apanači, Petrolejový princ a Old Firehand.

Zeta
20.08.2020 22:46
m.: V tom určitě máš pravdu, seriály a filmy vznikaly, ale vzhledem k tomu, že neumím německy, a že se nikdy nevysílaly, mě poměrně dost minuly. Nechápu třeba ani to, že TV Prima každé léto vysílá Old Surehanda a Mezi supy, a nikdy nedá třeba Žuta nebo Divokým Kurdistánem, které mi osobně - i když je to možná jen můj názor - přijdou daleko lepší.
m.
20.08.2020 18:11
Zeta: Stopa je roztomilá a opravdu nechápu, že ji u nás televize nikdy nevysílaly a nevysílají... :-(

to, že "orientálních mayovek nebylo vlastně natočeno zas až tak moc" je myslím maličko klam daný tím, co vysílala česká kina (a pak i televize)

když se člověk podívá do přehledu tady na webu, tak před Pokladem se točil v zásadě jen orientální May, až v té šedesátkové vlně je poměr 11 amerických ku 3 orientálním... a i po Pokladu vznikly dva orientální seriály...

Naposledy upraveno: 20.08.2020 19:03, m.


Zeta
20.08.2020 17:23
kakho-oto: Winnetoons znám, a popravdě za mě okay, je tam jasně vidět, že je celý počin cílen na děti, takže pochopitelně nikdo neumírá, Nšo-Či je hrdinka, co si rozumí s koňmi atd. Stopu jsem nikdy neviděla, což mě mrzí, vím, že běžela na festivalu německých filmů, to už jsem ale bohužel byla odstěhovaná v zahraničí :( IMHO je pravda, že orientálních mayovek nebylo vlastně natočeno zas až tak moc, přitom látky tam je spousta, jak vážné, tak humorné, a mohlo by to vypadat zajímavě, všelijací ti prohnaní šejkové, staré báby typu Petrželka, mladé a krásné dívky jako Zenica...škoda, že se do toho zatím nikdo nepustil.
 > | >>