Mayovky na Internetu

Old Shatterhand opět na Západě

Zakladatel: Belenor

  

Belenor
20.09.2013 15:33
Máš pravdu, taková diskuze sem nepatří. Lepší bude, když aspoň zde bude (jak se říká) oáza klidu. Stejně bychom se k ničemu nedobrali, protože co se týče politiky, přijde mi, že lidé jsou málo náchylní ke změně názorů, a akorát by to vedlo k plýtvání místem v databázi.
mescalero
20.09.2013 13:25
Belenor: za prve si myslím, že podobně rozvíjející se diskuse nepatří na mayovské stránky. Mohli by se tu totiž objevit opravdoví extrémisté zleva i zprava a zničit zdejší pokojnou a vcelku přátelskou atmosféru.
Milionáři a miliardáři - v civilizovanějším světě to není možná 90%, je to o něco méně, nicméně na nečestném, nepoctivém, nespravedlívém a nemorálním (může platit jen jedno z toho, může platit vše dohromady) zbohatnutí našich současných i nedávných horních 10000 trvám. Podotýkám, že nemorálním mi připadá i nabytí miliardového bohatství na burze (viz. "protikorupční" fofrspekulant Janeček). Ano většina zaměstnavatelů platí své zaměstnance mizerně (kdo pracuje v Praze ať nereaguje, mám na mysli zbytek republiky, kde je často běžným platem 10-12000,- hrubého a to i za odbornou práci na pozici středoškoláka s maturitou) a pak se všichni diví, že krachují živnostníci a další, kdož se snaží lidem něco prodat.
Co jsou to levicové ideje? Je něco špatného na tom, když si myslím, že lidé mají dostat za práci zaplaceno (viz Drábkovy nucené práce, které naštěstí a správně smetl ze stolu Ústavní soud: není to nejlepší příklad, ale i v koncentrácích byli lidé ubytovaní a dostali najíst, i takový otrokář musel své otroky živit, šatit, ubytovat atp., náš Drábek nedal moderním otrokům nic, vůbec nic, ani to jídlo, ani ubytování, ani nekompenzoval náklady na dojíždění: možná si to nikdo moc neuvědomuje, ale tohle byl jeden z nejhorších útoků na svobodu člověka v naší republice). Je něco špatného na tom, když se domnívám, že odměna za práci má člověku pokrýt náklady na živobytí, na vzdělání jeho dětí a ještě by mu mělo něco zbýt? Dnes vás na úřadě práce často nutí, abyste přijali zaměstnání za mzdu, která výše zmíněné nepokryje. A mohl bych toho jmenovat více, většinou normální běžné požadavky, které by měla dnešní solidní společnost svým občanům zajistit. Ovšem zatím to vypadá, že vlády jdou na ruku jen těm nejvíce movitým, osvobozují je od daní, od placení zdrav. pojištění, někteří by chtěli vzít volební právo nezaměstnaným a nemajetným.
My extrémní levicoví liberálové jsme vlastně velcí přátelé velkoburžoazie, protože jim zcela pokojně a mírně radíme: rozdělte se o to, co máte a co nemůžete využít, ani kdybyste žili 10 životů, co jste nabyli z větší části pochybným způsobem, protože když to neuděláte včas, když ten vhodný okamžik prošvihnete, tak si to lidé vezmou sami - a nejenom od těch největších lumpů - a s největší pravděpodobností při tom poteče krev.
Nakonec když už jsme na mayovských stránkách, u takových Apačů či jiných ind. kmenů levicové (můžete to nazvat i jinak, třeba solidární) ideje fungovaly. U nich buď hladověli všichni nebo nikdo. Náčelníkem byl často ten nejchudší člen tlupy, protože se v jeho postavení slušelo, aby se dělil o vše, co měl navíc, s těmi nejvíce potřebnými. I lempl mohl žít v ind. společenství, za prve jich nebylo moc a za druhé to bylo bezpečnější: kdo se nedokázal uživit lovem či zemědělskou prací, ten by po vyhnání z tlupy začal ostatní ohrožovat, protože hladem dobrovolně nikdo nezemře (tohle adresuji hlavně těm, kteří si myslí, že problém s cikány se vyřeší tím, že jim stát či obec nic nedají).
Končím tím, že by mně pro začátek stačilo, kdyby to tady fungovalo jako např. ve skandinávských zemích, to je systém, v němž může každý nějak existovat. Obávám se však, že se spíše dočkám neoliberálního "ráje" v podání páně Kalouska a jeho poskoků Drábků, Hegerů a Gazdíků: lidé jsou nepoučitelní, znám i ty s doslova holou prdelí, co to - snad omámeni dýmem z knižecí fajfky - sebevraženě hodili těmhle asociálním psychopatům.
Netřeba, aby někdo na má slova reagoval: pokud by už k tomu někdo chtěl něco podotknout, měli bychom to řešit a diskutovat mimo tento web.

Belenor
20.09.2013 10:59
Možná jsem naivní, ale nevěřím, že 90% milionářů nabylo svého majetku nečestně. Asi záleží na tom, co si pod tou "ctí" kdo představuje - pokud automaticky někdo předpokládá, že majetku milonář nabyl např. "nečestným vykořisťováním" svých podřízených, tak pak jich možná těch 90% bude. Osobně mi to přijde jako férová odměna za to, že je dotyčný schopen svým zaměstnancům zajistit práci, já bych to třeba nedokázal.

Nejhorší ovšem je, si myslím, že jakékoliv levicové ideje nemohou fungovat, protože lidé prostě takoví nejsou. Píšeš, že Mayovi kladní hrdinové často nebaží po bohatství, ale kolik takových lidí skutečně existuje? Myslím, že většina lidí se chce mít líp, než soused, je to lidská přirozenost, která brání komunismu, aby fungoval. Vždycky bude někdo trpět na úkor jiných. Obávám se, že Star Treku, ve kterém všichni pracují na lepších zítřkách dle svých schopností a možností, se jen tak nedočkáme, pokud lidi nezačnou myslet jinak.
mescalero
20.09.2013 07:28
Křesťan může být současně i levičákem, příkladem mohou být snahy nového papeže. V Latinské Americe stojí kat. církev většinou na straně chudých a utiskovaných a v podstatě supluje práci politických stran. V Mayově době církev sice chudým pomáhala, na druhé straně ale hájila tehdejší status quo, proti boháčům nikdy nešla, s tím, že jde stav daný od Boha a tomu se nelze protivit. May se tomuto také nevymykal, jeho Old Sh. často pomáhá zachránit majetek milionářům; o způsobu nabytí bohatství většinou neuvažuje ani ho moc neodsuzuje, i když je občas jasné, že čestným způsobem nemohl být získáno (což z 90% platí zvláště u nás i dnes).
mescalero
20.09.2013 07:07
Můj poslední příspěvek v této diskusi je samozřejmě do jisté míry nadsázkou. Extremní levicový liberál nemusí být protimluv, řekl bych, že to může být člověk, který je v mnohém levicovější než např. KSČM a odvážnější v názorech na mnohé sporné jevy než jsou dnešní tzv. liberálové. A pokud by šlo jen o spojení levicový liberál - je to dnes sice ne většinový, ale poměrně významný myšlenkový proud. Stručně řečeno, jde o přesvědčení, že sociální práva a svoboda jedince jsou nedělitelné, jedno bez současné existence druhého nemůže být.
Jestli byl May levičák či nikoli, to už zkoumali jiní, a došli k různým názorům. Jisté je, že se May vymezoval proti tehdejším soc. demokratům. Jeho hlavními kladnými hrdiny jsou však často lidé bez stálých příjmů, někdy i bez jakéhokoli mat. zajištění, kteří pramálo baží po bohatství.

Naposledy upraveno: 20.09.2013 07:19, mescalero


Belenor
19.09.2013 12:59
Já teda se v politice moc neorientuju a nevím, co je extrémní levicový liberál (přijde mi to jako protimluv), ani nevím, zda May myslel na politiku, když psal své příběhy, ale mám takový pocit, že socialisti mu byli proti srsti - mám pocit, že se to někde v jeho knize vyskytlo (napadá mě VŘSL). Na druhou stranu si myslím, že May v duchu možná levičák byl, ovšem v tom idealistickém smyslu - dobro pro všechny - ale to levicově možná jen vypadá, protože byl hlavně křesťan.

Naposledy upraveno: 19.09.2013 13:10, Belenor

mescalero
19.09.2013 12:34
Nemohl by někdo sestavit definici "znalce pravých mayovek", to proto, abychom takovému géniu vzdali patřičnou úctu, kdybychom už měli to štěstí a alespoň jednou v životě na něho narazili. Jako extrémního levicového liberála mě trochu mrzí, že se mluví jen o "pravých mayovkách", neexistují i nějaké spíše doleva zaměřená Mayova díla? Pokud ano, pak bych chtěl někdy v budoucnu (až to nastuduji a vstřebám) aspirovat na titul "znalce levých mayovek".
pavol stancel
16.04.2010 21:10
Súhlasám. Pan G. nech sa radšej venuje svojmu oboru.

Belenor
12.04.2010 21:52
"Znalci pravých mayovek i slavných filmů z 60. let jsou nadšeni" - naštěstí asi nejsem znalec, vyloženě nadšen nejsem :-)

Zatinka
12.04.2010 08:40
Článek o Gruberovi:

http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2010030048

Belenor
24.07.2009 11:45
Pokud někomu nevyhovuje křest v Boskovicích, tak jsem na Internetu ještě našel zmínku o dalším "křestu" :-) http://www.academia.cz/kalendar/krest-knihy-old-shatterhand-opet-na-zapade.html

Na omluvu k předchozímu výlevu musím přiznat, že psychovzorce vypadají zajímavě, hovořilo za mě mé ignoranství, nicméně stále mi to ke Shatterhandovi nesedí, byť tyto techniky mohl nevědomky používat.

Naposledy upraveno: 24.07.2009 11:52, Belenor


Belenor
23.07.2009 18:33
Mayovka od Grubera není zas tak špatná, ale mám řadu výhrad. Pominu-li chybu ve vrahovi Klekí-petry, nacházím i další podivnosti. Old Shatterhand má Hatátitlu, ač to vypadá, že do Ameriky teprve přijel. Vypadá to, že autor zcela zapomněl na děj v románu Duch Llana Estacada, neustále zmiňuje Yellowstone a události v Synu lovce medvědů, ale pak píše, že Frank někam zmizel a že jej Baumann již neviděl, což rozhodně není pravda. Další dost velkou podivností jsou psychovzorce. Nevím, kde je Gruber vyhrabal (kromě toho, že mají na Grubera evidentně těsnou vazbu), ale Shatterhand je velmi pravděpodobně neznal. Je sice pravda, že May se taky občas sekl, ale tohle je trochu moc. Celkově mi kniha přijde za dvě stovky trochu nedostatečná.

Co si myslíte vy?