Mayovky na Internetu

Jak jste se dostali k mayovkám?

Zakladatel: filda

<< | <> | >>

Belenor
18.12.2016 15:54
Ok, k tématu: myslím, že u mě to přišlo tak nějak obojí - jednak mi matka koupila Mayovy knihy a pak jsme ve stejném věku, kdy jsem začínal číst, jezdili pod stan. Taky jsem prázdniny trávil na vesnici a do lesa bylo pár kroků.
Ještě je taky otázka, co vlastně myslíš "mayovským pohledem na svět". Já si pod tím místo lesní moudrosti představuji spíš jakési křesťanské hodnoty.

Zeta
18.12.2016 12:43
:-D Zase jedna z věcí, které jsem se doposud nenaučila - tykání má nabízet žena muži, starší mladšímu, výše postavený níže postavenému, ale nikde už se nepíše, jak je to správné, když je muž zároveň výše postavený, než žena :-D No, už jsi tykání nabídl ty i já, tak jsme snad bontonu učinili zadost, ať je to podle pravidel jak chce :-D

Ale zpátky k tématu - když se řekne mayovky, tak se mi okamžitě vybaví věci jako dobrodružství, cestování, zálesáctví, lesní moudrost, divoká příroda...jsou někomu z vás tyhle věci také blízké? Respektive co přišlo dřív - mayovky samy, nebo řekněme "mayovský pohled na svět"?

Naposledy upraveno: 18.12.2016 12:43, Zeta


Belenor
17.12.2016 22:28
Hm, etiketa mi nikdy moc nešla, ale neměla by tykání navrhovat právě žena? Nebo možná starý kmet, což nejsem :-) Třeba svému trenérovi karate mám problém tykat dodnes :-) Pokud Ti tykání dělá potíže, s vykáním nemám problém. Možná bych si dovolil poznamenat, že za 12 let (nebo kolik to je) existence těchto stránek jsme tu žádné velké hádky a urážení, které by způsobilo tykání, snad ani neměli. Hm, tak nevím, jestli nezavést nějaké "soukromé zprávy", mi přijde, že jsme z tématu utekli na osobní úroveň. :-)

Zeta
17.12.2016 21:09
Belenor: já všem na internetu vykám - připadá mi to jako základní slušnost a hlavně se taky jinak říká "ty jsi vůl" a "vy jste vůl" - ač greenhorn, tak už teď vím, že třeba s uživatelem "mescalero" si nikdy nepotykám, pak by to sklouzlo k tupému handrkování o nesmyslech. A tobě naopak za nabídku tykání velmi děkuji, vážím si jí, dvojnásob jako žena a zelenáč k tomu :-)))

Belenor
17.12.2016 20:22
Nebráním se ani tykání, ani vykání. Ostatně, se Zatinkou jsme si vykali ještě několik měsíců po tom, co jsme začali na těchto stránkách spolupracovat :-)

Zeta
17.12.2016 18:15
Vím, který myslíte, navíc přímo na Senovážném budeme v hotelu Zlatá Váha přebývat :) V Praze jsem 3 roky žila, myslím, že jsem dokonce v tom antikvariátu i pár knížek kupovala, i když ne mayovky (safra, pojďme si tykat, jak jsi sám navrhl, budou se mi sice nějakou chvíli cukat prsty, ale naučím se to :) ) Děkuju za tip, určitě se tam podívám a nakoupím - kdyby tak měli komplet Satan a Jidáš, ať mám už jednou provždy v téhle části jasno :)

Naposledy upraveno: 17.12.2016 18:16, Zeta


Belenor
17.12.2016 17:52
Myslím, že na rohu Vodičkovy sídlí Academia? Když už budete s manželem na Václaváku, můžete se projít Jindřišskou na Senovážné náměstí a pak dál do Dlážděné, kde je antikvariát Arco. Určitě tam budou mít nějaké starší kusy od Olympie nebo Albatrosu.

Naposledy upraveno: 17.12.2016 17:52, Belenor


Zeta
17.12.2016 17:12
Belenor: Přesně tak! Z úterý na středu příští týden jedeme s manželem do Prahy na klasické vánoční nákupy - navštívím minimálně Luxor na Václaváku (je tam ještě jedno knihkupectví, na rohu Vodičkovy, ale nepamatuju si, jak se jmenuje - tam půjdu taky) a všude se zeptám na mayovky, ostatně Vinnetou II se mi zatím velmi líbí (jsem zhruba v půlce), takže to bude (snad) další koupě :)


Bydlet ve velkoměstě, s radostí se přidám a čtu Maye v metru, prima nápad!

Naposledy upraveno: 17.12.2016 17:20, Zeta


Belenor
17.12.2016 16:44
Myslím, že právě musíme jít příkladem. Proto už se taky nestydím si v metru, jsa oděn jako nějaký "kravaťák" v dlouhém kabátu, číst Vinnetoua. Navíc bych skoro řekl, že Mayovi trochu uškodila škatulka "literatury pro děti". Takový Harry Potter mi místy přijde infantilnější a bez ostychu ho čtou i dospělí, tak proč by se měli stydět za Maye?

Zeta
17.12.2016 16:28
Čingačgúk: Ale právě lidé jako vy jsou potřeba k tomu, aby se hezké věci šířily dál! Že se na vás koukají ostatní jako na blázna, za to buďte spíš rád - průměrňáky si nikdo nepamatuje, ale cvoky vždycky. Pamatuji si velmi dobře, jak to v dospívání bolí - být "jiná/ý". Ale to přejde - pokud se s tou bolestí nějak smíříte a srovnáte. Pak člověku najednou ze dne na den dojde, že "divnost" je naopak dar, co život usnadňuje. Průměrňák si spoustu věcí nedovolí právě proto, že by ho okolí považovalo za blázna, ale člověk, co už v té škatulce je, má daleko volnější ruce (okolí mávne rukou "no jo, to je celá ona/celý on, na hovadiny, na to by ji/ho užilo...").

Držím vám palce - určitě lidé ve vašem věku, co četli nějakou mayovku (nebo by si ji rádi přečetli) existují, ale třeba si myslí právě totéž, co vy - že nikdo jiný takový není. A kdyby ne v tom věku, tak si je najdou později (jako já:) )
Čingačgúk
17.12.2016 15:00
Môžem potvrdiť, že May dnešnej (mojej) generácii naozaj veľa nehovorí, lepšie povedané, nič nehovorí. Keď som sa zmienil niekedy o tom, že čítam Maya, moji spolužiaci na mňa pozreli ako na blázna. Zo svojho pohľadu by som povedal, že dnešná mládež až tak veľa nečíta, a ak áno, väčšinou je to nejaký Harry Poter, Pán prsteňov a podobné fantasy knihy, rozhodne nikto nečíta westerny.

Ešte podotýkam, že sa mi zatiaľ nepodarilo stretnúť človeka v mojom veku, ktorý by prečítal nejakú Mayovu knihu. Nanajvýš niektorí videli nejaký ten film, to je ale všetko.
Kakho-oto
17.12.2016 13:27
Již v roce 1985 jsem v kině viděl film Vinnetou - rudý gentleman, později v televizi i další tři díly z klasické čtyřky. První mayovku jsem přečetl na podzim 1991, v jedenácti letech věku. Jednalo se o knihu Pouští (shodou okolností i Hitler přečetl jako první mayovku právě tento román), následovaly Duch Llana Estacada a trilogie Vinnetou (další pořadí si již nepamatuji). Do svých 14 let jsem přečetl okolo 30 knih, pak mě knižní May začal znovu zajímat až ve věku 17 let. Do současné doby jsem přečetl téměř vše, co bylo do češtiny přeloženo. Některé kusy již čtyřikrát. Zatím jsem nedal pouze kolportážní romány Lesní růžička (právě čtu 1. díl), Cestu za štěstím a pár povídek.
Včera jsem byl zrovna na dětském oddělení městské knihovny v Přerově, abych si půjčil Moravcovu knihu Čtení z kamení. V regále bylo i pár desítek mayovek - bez volného místa, v dobrém stavu... Opět jsem se utvrdil v tom, že dnešním dětem May vůbec nic neříká (výjimek bude zřejmě moc málo).

Zeta
17.12.2016 13:18
Zetinka: Děkuji za odpověď, mám z ní radost! Je prima, že děti pořád čtou, i když třeba něco jiného, než naše generace. Potvrdila jste mi to, co si čím dál víc poslední dobou myslím - že za současný stav, kdy se všude píše, jak jsou dnešní děti slabé/nemotorné/nevzdělané atd. nemůžou děti, ale jejich rodiče.

Před měsícem jsem při čekání na vlak potkala svou učitelku ze základky - je už v důchodu, ale pořád na půl úvazku učí. Pěkně jsme si popovídaly, rukama jí musely projít stovky dětí, ale pamatovala si i jaké knížky jsem nosila do školy :) Zeptala jsem se jí na totéž - zda je to s dětmi dneska tak tristní, jak se říká. Odpověď mě překvapila, protože prý vůbec ne. Děti jsou pořád děti, změnily se jen dobové reálie (dřív měl jen kluk z nejbohatší rodiny svůj kopací míč, dneska je to iPhone). Pořád se některé rády učí a jiné zlobí. Jediné, čeho prý hodně přibylo jsou -jejími slovy- "sirotci žijících rodičů", tedy děti, na které doma nikdo nemá čas. Přesně takhle si představuji rodiče, co řeknou, že tahle knížka je hloupá, tahle se ti nebude líbit...ideálně by podle nich mělo dítě číst jenom učebnice a volný čas trávit v organizovaných kroužcích.

Naposledy upraveno: 17.12.2016 13:18, Zeta


Zatinka
17.12.2016 12:03
Neřekla bych, že děti nečtou. Spíše čtou jinou literaturu než my. Hodně letí komiksy všeho druhu, od Marvelu, přes Malého prince, po japonské mangy, Simpsonovi, Čtyřlístek (!), Asterix atd. Druhá kategorie je Minecraft a vše kolem toho, a pak knihy deníkového typu (Deník malého poseroutky, Deník mimoňky, Velkej frajer Nate apod.). Takže žádná náročná a hodnotná literatura. Ale čtou. Pak letí hodně fantasy všeho druhu, zombíci a u nás také detektivky a fantasy od Thomase Breziny. Samozřejmě děti chodí pravidelně, je to ale spíše menší okruh. Čím dál častěji si připadáme spíše jako oddělení pro dospělé, protože více chodí maminky a babičky.

Máme tu i pár dětí, které se chodí jen dívat, neboť jim rodiče zakazují (!!!) půjčovat si knihy domů. A úplně miluju rodiče, kteří na každou knihu, na kterou děcko ukáže, řeknou: "Tu ne, ta je škaredá. Tu taky ne, ta je hloupá. Ta se ti líbit nebude..."

Zeta
17.12.2016 11:41
To musí být krásné, pracovat v knihovně! Tím pádem máte (nebo máš? Nikdy na internetu nevím, zda vykat nebo tykat...) vlastně z první ruky informace o tom, jak to je dneska s dětmi/mládeží a čtením. Je to vážně taková katastrofa, jak se říká? Když píšete, že i dneska se najdou kluci, co chtějí dobrodružnou literaturu...Máte třeba děti, které si chodí půjčovat knížky pravidelně? (A nemyslím jen Mayovky, ale obecně).

Zatinka
17.12.2016 07:45
Ze své práce v knihovně vím, že pro nižší ročníky (nemluvím teď o středoškolácích) už většinou neexistují konkrétní seznamy, co přečíst, ale je to na vlastním výběru. Takže mi třeba přijde kluk, že potřebuje nějakou dobrodružnou literaturu a ať mu něco najdu. Pak je jednoduché podstřčit třeba Foglara nebo mayovky.

Belenor
16.12.2016 23:26
May v povinné četbě? Tak to je hustý. To bych nečekal. To jsem zvědav, esi s něčím takovým přijde synátor :-)
Čingačgúk
16.12.2016 22:47
Za moje prvé stretnutie s mayovkami vďačím otcovi. On ma priviedol k tomu, že som pozeral nejaké tie "vinetuovky". Mohol som mať vtedy cca 5 rokov. Filmové mayovky mi vtedy strašne učarovali :) Neskôr mi otec ukazoval rôzne fotky, ktoré si vystrieľal na strelnici, ešte keď bol chlapec; doniesol mi nejaké svoje 30 ročné hračky - kone a indiánov, a ja som bol v siedmom nebi. Odvtedy som sa hral s indiánikmi denno denne, Z TV programov som si vystihoval fotky z filmov, ak nejaký občas išiel, prinútil som otca, aby natočil všetky filmy, ktoré išli, na VHSky...

Knižné mayovky som vtedy vôbec neriešil, myslel som si, že je to aj tak to isté, čo vo filme, nuž načo to čítať? :D Zlom nastal, keď sme v piatom ročníku mali vrámci povinného čítania prečítať nejakú mayovku. Ako poctivec, som asi jediný z triedy bral túto úlohu vážne, a preto som povedal mame nech mi kúpi nejakú tú knihu. Kúpila mi Poklad v Striebornom jazere, z antikvariátu za 2€ :D - polorozpadnutá kniha, no pustil som sa do toho. Hneď prvé strany ma presvedčili, že to nebude asi totožné s filmom, a i keď som sa spočiatku tváril kyslo, kvôli rozsahu (knihy, ktoré som dovtedy čítal mali nanajvýš 120 strán), Knihu som doslova zhĺtol, ani neviem ako.

No a tu sa vlastne spustila lavína. Začal som prezerať antikvariáty, kúpil som každú mayovku v slovenčine, ktorú som zbadal. A ak sa nudím, čítam ich dookola, lebo nič lepšie nie je. Dnes mám 17 rokov a za ten čas som si nahromadil asi 24 kníh. Škoda, že toho v slovenčine vyšlo tak málo.

Asi pred 2-3 rokmi som objavil aj tento web, dostal som sa sem cez google, keď som sa pokúšal nájsť obrázok medveďobijky :) Na tejto stránke som toho veľmi veľa prečítal a ešte viac sa toho dozvedel - týmto chcem poďakovať aj tvorcom za to všetko čo tu spravili.

Belenor
16.12.2016 18:15
Dobrý nápad nejprve zdolat celého Vinnetoua. Myslím, že prokládat to jinými knihami při prvním čtení není vhodné.

Satan a Jidáš vs. Supové Mexika: zřejmě záleží na tom, o která vydání se jedná (Návrat, Laser/Naše vojsko...). Předem říkám, že se v e-knihách, které se povalují tu a onde na Internetu, neorientuji. Jediné, co si vybavuji, že jsme tu na stránkách řešili, bylo to, že nějaká naskenovaná verze Supů Mexika postrádá závěr - možná proto tam ta kapitola není? (řešili jsme to zde: http://karel-may.majerco.net/diskuze/tema/207-E-booky?start=15).

Kara ben Nemsí je srovnatelně kvalitní s americkými příběhy. Tam je jako startovací bod série Ve stínu pádišáha (Pouští, Divokým Kurdistánem atd.)

Zeta
16.12.2016 17:14
Děkuju za hezké přivítání, těší mě :)

Pročetla jsem příspěvek i diskusi k pořadí čtení - jsem zatím v první třetině Vinnetou II, ale do spousty dalších jsem nahlédla nebo přečetla pár stránek, když mě při tom nahlížení něco v ději zrovna zaujalo (už teď se třeba těším na dva díly Old Surehand, vypadá to hezky výpravně a zároveň dramaticky). Jsem předběžně rozhodnutá, že nejdřív zdolám 3 díly Vinnetoua a pak postupně zbytek knih, kde jsou hlavními postavami Vinnetou s Old Shatterhandem.

Nejsem třeba vůbec moudrá z knížek Satan a Jidáš, respektive Supové Mexika - podařilo se mi stáhnout kus knihy Satan a Jidáš - kapitola 8 Spravedlnost přichází z nebes, ale ani v jednom ze tří dílů Supů Mexika jsem ji nenašla, ale to bude nějaký čas trvat, než se dostanu až tak daleko :)

Karu ben Nemsiho zatím vůbec neřeším, i když jsem taky nahlédla, do toho se zakousnu později :)
<< | <> | >>