Mayovky na Internetu

Old Surehand

Zakladatel: jana

<< | <> | >>

honza.
25.12.2006 20:39
Jo, je to stejné jako "paznehty" (místo nehty) v Satanovi a Jidášovi. Jenže povídejte o tom něco nakladateli Suchánkovi. Zkoušel jsem to dvakrát, ale jako by mu na těch knihách, na jejich úrovni, vůbec nezáleželo. Přitom je to souborné vydání, něco, co v téhle zemi ještě nebylo a asi dlouho nebude. Škoda, že z toho bude vlastně takový - hm - polopaskvil...
jana
04.11.2006 18:15
Tak konečně se mi dostal do ruky "žlutý" Vinnetou.Ještě že ho taťka za ty roky nezlikvidoval.Dostal zabrat,ale izolepa a nůžky to spraví.Člověk si některých věcí začne vážit,až rokama zmoudří.
Ještě jeden poklad jsem tam našla a to od Eduarda Štorcha Minehava (Albatros 1973,ilustroval Zdeněk Burian)).Tu jsem četla snad 5x jak se mi moc ta knížka líbila.Pustím se do ní po těch letech,až dočtu Supové Mexika.

Naposledy upraveno: 04.11.2006 18:41, jana

jana
24.10.2006 11:42
V tom máš skoro pravdu.Ono hodně záleží i na tom,co si to vydavatelství dovolí vůči té knížce provést.Zaměnit postavy,vynechat příběhy,kdo maluje obrázky,......
Co se týká smrti Vinnetoua tak mi tečou slzy jak krokodýlovi v každém případě(ať o tom čtu a nebo vidím ve filmu) a to můžu k tomuto bodu dojít i 100x.

Zatinka
24.10.2006 08:59
:-) To je těžké, opravdu záleží na vkusu čtenáře, a je fakt, že pokud se ti nelíbí určitý román (myslím teď z hlediska děje), tak asi nepomůže ani změna nakladatele.

Jo, "Swallow, můj věrný mustang" - opravdu skvělý román.

Naposledy upraveno: 24.10.2006 09:02, Zatinka


Belenor
24.10.2006 08:37
Zatinko, můžeš být klidná. žlutý Vinnetou je též mojí nejoblíbenější i přes všechny chyby. Nebýt tohoto, asi bych se do Maye možná tak nezažral, kdo ví... Samozřejmě hlavní dík patří matce, která knihy od Maye kupovala už v době, kdy jsem ani ještě neuměl číst, a to prostě protože byly nedostatkové (teda, v osmdesátých letech už tolik ne, ale stejně... :-) A u žlutého Vinnetoua mám jednu navěky zarytou vzpomínku, kdy jsem knihu nechal přečíst spolubydlícímu na dětském zimním táboře, kterého kniha dojala k pláči (mluvím samozřejmě o smrti Vinnetoua). Je vidět, jak silně tato kniha působí.

Surehand - hmm, nemám jasno, zda doporučit koupi návratovského vydání, holt své mouchy má (počet svazků a cena, riziko překlepů a chyb, s tím má Návrat dost problémy) a pokud nezaujalo vydání od Olympie, tak nevím, zda zaujme od Návratu, zas tolik odlišností tam nebude.
jana
23.10.2006 23:05
Co se týká mé maličkosti,tak mě osobně zajímá Vinnetou.Vyrostla jsem rovněž na těch žlutých knížkách.Zatím je nevlastním,ale mám možnost si je vypůjčit od mé drahé kamarádky.(je asi o 20 let mladší než já).Viděla jsem je v antikvariátech na internetu,takže to není problém sehnat.Spíš se teď soustředín na splašení 3.5.6. dílu Vinnetou rudý gentl.od Návrata.Mým neskromným přáním je vlastnit časem pokud možno vše,co K.May o Vinnetouovi napsal.Do té sbírky samozřejmě bude patřit Old Suherand.U Návrata mě odrazuje těch 6 svazků,Olympie mě zklamala.Uvidím,na co narazím na internetu.
Jsem ráda,že mi Honza poslal ten Petrolejový požár a co se týká K.Maye,tak knížku Swallow,můj věrný mustang,která mi pomohla vidět tohoto autora z jiného úhlu.

Zatinka
23.10.2006 20:28
Tak ono to záleží i tak trochu, jestli se hodláš o Maye zajímat co nejpodrobněji, stát se sběratelem či badatelem a tak, nebo jestli jsi čtenář, který si chce pouze odpočinout a pobavit se u jeho knih. Když to třeba vztáhnu na sebe, tak ať má kdokoli na to jiný názor, tak třeba mé nejoblíbenější vydání Vinnetoua je to žluté albatrosovské, dnes tak trochu zatracované, ale většina z nás na něm vyrostla. Byla to má první kniha, a prostě k ní nějak tíhnu a vždy když si chci přečíst Vinnetoua, tak šáhnu právě po tomto vydání, i když je také hodně zkrácené. Co se týče Surehanda, tak pro tebe je tedy asi dostupné to od Albatrosu nebo Olympie, které jsi četla a moc tě nezaujalo příp. nové vydání Návratu. Ale co kdybys to zkusila ještě jednou, možná se právě napodruhé do toho začteš a uvidíš, že se ti to bude líbit.
jana
23.10.2006 19:40
Hm.Právě,pokud je člověk omezený po finanční stránce a není tu moc velká dostupnost těch knížek,tak mu nezbývá,než se řídit -myslím,že toto přísloví mají angličani-příslovím"nejsme tak bohatí,abychom kupovali levné věci."
Já jsem osobně ten typ člověka,který si nechá rád poradit.

Zatinka
23.10.2006 13:57
Víš Jani, ono je to těžké. Co se týče třeba albatrosovských vydání, nejsou zas špatné, akorát tam chybí spousta příběhů - jejich vydání jsou většinou hodně "pročištěné". Tzn. určitě jsou tyto knihy hodně čtivé pro čtenáře, je v nich vlastně soustředěn ten hlavní a nejnapínavější děj (můj osobní názor, páni znalci prominou), ale přijdeš o některé kapitoly. Pokud stojíš o to, číst původního Maye, tak v našich nynějších dostupných podmínkách to bude asi ten Návrat (i když - dá se to nazvat původní May?) Drží se původního Fehsenfeldova vydání, akorát je tam spousta chyb a překlepů. Pokud to jen trochu jde, snažím se mít od každého nakladatele jedno vydání, tak nejlépe poznáš rozdíly a sama si vybereš, co ti vyhovuje a ke které knize se budeš vracet.
jana
21.10.2006 08:56
To je nešťastné.Asi si ji koupím v antikvariátu za zlomkovou cenu.Dát zhruba 2000 nebo 200 Kc je pořádný rozdíl(pro mě určitě).Jaké starší vydání by jste mi doporučili,ať nejsem z toho rozčarovaná?
Vinnetou rudý gentl. má 7 svazků a já je nemůžu dát dohromady.Lepší jsou hrubší knížky a míň svazků.Např.Poklad na stříbrném jezeře mám 1 knížku.Sice ve slovenštině a pěkně hrubou,ale mám všechno z toho románu.

Zatinka
20.10.2006 19:26
Zatím vyšel první díl, celkem by jich mělo být šest - původní Old Surehand měl 3 díly, Návrat většinou má 1 díl = 2 svazky.
jana
20.10.2006 19:05
Tak to co jsem četla bylo od Olympie rok vydání 1984 1. díl a 1985 díl 2.
Jak Vás tady sleduji,tak mě nejspíš přesvědčíte a ty díly od Návrata si objednám.Nevíte náhodou,kolik dílů má v plánu vydat?

Naposledy upraveno: 20.10.2006 19:10, jana


Zatinka
20.10.2006 11:51
Já už ho mám doma.

Belenor
20.10.2006 11:27
No, už aby to bylo :-)
h&b
19.10.2006 16:01
Přátelé,
právě mi psal pan Póč z Návratu, že konečně vyšel první díl Old Surehanda. Celý cyklus bude přesně tak , jak ho May napsal. To znamená že i se setkáním lovců v Habokenu, kde každý z nich vypráví svoje zážitky.Tak by se tam měla objevit část románu Zajati na moři, kus Lesní Růženky a málo známá povídka Ve větrných kalhotách.
jana
17.10.2006 17:57
Vánoce mi teprve příjdou,takže po jejich přečtení uvidím,jak se mi budou líbit.Nedám dopustit na povídku Petrolejový požár.Ta je skvělá.Černý mustang a Syn lovce medvědů vcelku ujdou.
Napsala jsem dotaz mojí kamarádce,kdo vydal toho Old Suheranda,kterého jsem četla.Pak Vám dám vědět.Jsem zvědavá,jestli se mi nelíbí pro ten překlad nebo z jiných důvodů.

Zatinka
17.10.2006 13:46
No Vánoce jsem dočetla asi před čtvrt rokem, a musím říct, že se mi to líbilo. Zprvu jsem se do toho nemohla začíst, ale pak jsem se chytla. Ono, vlastně mě se víceméně líbí všechny mayovky s V+OS, když se na to dívám jako čtenář, který si chce odpočinout a odreagovat se. Přiznám se, že občas se některým naivním příhodám musím pousmát, ale přesto byl May geniálním vypravěčem.
pedlar
17.10.2006 13:14
Já mám brožované dvoudílné vydání Old Surehanda z r. 1992 (nakladatelství Albatros)s ilustracemi od Ervína Urbana (nejsem si úplně jistý, doma se na to mrknu).
Old Surehand je podle mě jeden z nejlepších románů Karla Maye. Souhlasím s tím, že úvodní dobrodružství v Llanu Estacadu je příliš zdlouhavé, ovšem zbytek románu se mi velmi líbí. Old Wabble patří k nejzajímavějším postavám Karla Maye + výborná zápletka týkající se rodinné tragédie + tradičně napínavý děj mezi různými indiánskými kmeny.
Co se týče knih s Vinnetouem je podle mě nejslabší asi román "Vánoce", moc se mi nelíbí ani "Černý mustang" nebo dokonce "Syn lovce medvědů". Vše ostatní s Vinnetouem řadím k vrcholu tvorby K. Maye.

Zatinka
17.10.2006 12:12
No jak chceš, uvidím, co mi k tomu napíše a pak se dohodnem.

Tady máš tiráž prvního dílu: Z původního vyd. Old Surehand volně přeložil a upravil Václav Hlouček. Obálku navrhl Jan Žbánek. Vydal jako svou 4075. publikaci Albatros, nakl. pro děti a mládež, v Praze r. 1971. Náklad 90 000 výtisků. 1. vydání. :-) Cena obou brožovaných svazků 49 Kčs :-) Ilustroval Z. Burian

Naposledy upraveno: 17.10.2006 12:15, Zatinka


Belenor
17.10.2006 11:43
Aha, tak teď mě napadá, nakolik jsou vlastně pro nás důležitá německá vydání (kterých bude určitě hromada). Možná nám stačí československá.
<< | <> | >>