Mayovky na Internetu

Nakl. Návrat

Zakladatel: jumadzi

<< | < 
mescalero
18.06.2015 10:55
Belenor: ano dělení do x svazků mě štve také (ale je tu tradice, viz staří TaM), autor příběh nějak koncipuje, rozdělí do svazků, z nichž každý má nějaké ukončení a pak přijde "kreativní" nakladatel a příběh končí ve své půlce atp.
Ano dnes už nikdo nechce čekat roky (a riziko "nedočkání se" je úměrné uplynulému času), než bude mít doma kompletní román či cyklus.
Vyprodanost u TaM: např. téměř celá kompletní edice S puškou a lasem, valná část svazků velké řady, včetně Vinnetoua z r. 2007, nověji vydané mayovky vyprodané nejsou, což se může časem změnit - opakuji, je to běh na delší trati, mayovka se dnes bude prodávat roky a to řada nakladatelů finančně neustojí.
O ilustracích Návratu vůbec nemluvím, to pomíjím, na přílohách obvykle pofiderní krajinky s dvěma třema minipanďuláky, pérovky v textu mají jedinou úlohu - natáhnout svazek na alespoň cca 200 stran.
Sběratelská složka - OK, ale Sebrané spisy nejsou pro každého, potencionálních kupců je daleko méně, vždyť kdo touží doma mít takové mayovky jako je Bábel a bible, Světlé výšiny, korespondence atp. - a co z tohoto superčtivého Mayova díla Návrat doposud vydal (a co vydá? dovolím si odpovědět, že nic - až na nějaké venkovské příběhy -, čímž se vlastně o Sebraných spisech nedá hovořit). Celý projekt Sebraných spisů byl fatální omyl, takový počin musí být podporován nějak oficiálně, granty, dotacemi, sponzory, anketami, reklamou a recenzemi v liter. časopisech a TV pořadech, duchu takového seriozního produktu se zcela vzpírá koncept dělení do "nehorázného počtu svazků" (viz původní 4 díly Cesty za štěstím a výslednými 12 svazky Návratu), o systému a kvalitě ilustračního doprovodu ani nemluvě. Nakladatelství typu Návrat mělo postupovat titul od titulu, vyzobávat si třeba nevydané romány a povídky, ale nikdy nemělo jít do Sebr. spisů a co nejpůvodnějšího textu (což také není v řadě případů dodrženo).
Osobně bych uvítal, kdyby pokračoval mayovský projekt Olympie založený na překladech K. M. Verlagu, a my se mohli seznámit i s čtivější podobou Mayovy kolportáže. Mezi milovníkem typického Mayova dobr. díla a sběratelem-badatelem původních textů je často rozdíl a hlavně početní nepoměr. Tohle si Návrat nebyl ochoten připustit a i proto jsme dnes tam, kde jsme.

Naposledy upraveno: 18.06.2015 11:00, mescalero


Belenor
18.06.2015 08:31
Ke zmetkovosti výroby bych jen dodal, že ani Návrat v tomto není úplně svatý.

Mně osobně nejvíc vadí dělení do místy nehorázných počtů svazků. Já jsem zvyklý na mnohasetstránkové knihy Stephena Kinga a byl bych rád, kdyby i May byl vydáván tak, jak to bylo třeba u Fehsenfelda. To by ovšem znamenalo, že svazek bude dražší, ale nevím - možná by si to koupilo víc lidí. Měli by rovnou celý román a nemuseli by čekat na další svazek (a obávat se, že nevyjde).

Ilustrace tam taky někdy Návrat má, jen aby tam nějaké měl, ale abych se jimi kochal jen tak, to se mi stalo snad jen u Karavany otroků od Grbavčice. A chyby v textu mě taky nenadchnou. Dokonce má tzv. velká řada i případy, kdy to není Mayův text, ale upravená verze (tedy, napadá mě jeden případ: Vinnetou, r.g., svazky 6 a 7).

Mě tak napadá, že nejpozitivnější na Návratu pro mě byla sběratelská složka :-) Začal jsem pozdě - až někdy na přelomu tisíciletí, takže některé svazky jsem musel porůznu shánět :-) Třeba skvělý úlovek (jeden díl Vinnetoua), když jsem byl na školení v Chrudimi :-) Bohužel mi stále některé svazky chybí, zejména mě mrzí Černý mustang.

Btw. zmetková výroba před Vánoci: TaM docela dobré (hm, nic o vyprodanosti na jejich stránkách nevidím?), Albatros slabší (jen jeden díl), ostatní skutečně nic moc, si myslím.

Naposledy upraveno: 18.06.2015 08:32, Belenor

mescalero
18.06.2015 07:09
Zatinka: z Tvého příspěvku bych vypíchl jen tato slova:
"hlásit se k odběru návratovek, když sama nevím, co bude, mi nepřipadá fér a p. Suchánkovi to nijak nepomůže."
Tím je řečeno vše, já dodávám, že ani p. Suchánek neví, co bude a že ani 100 ba ani 400 příslibů koupě nemusí nic znamenat, neboť "situace na frontě se mění každým dnem" a příslib není vymahatelný závazek.
Shrnu-li, buď nakladatel půjde do rizika nebo nepůjde. Rozhodně bych dnes každému důrazně rozmluvil vydávání mnohosvazkových cyklů. Výsledkem může být velká ztráta a spousta nasraných čtenářů, když budou mít doma (už navěky) nedovydanou sérii knih (na českém knižním nebi je takových nedokončených projektů spousta).

Naposledy upraveno: 18.06.2015 07:12, mescalero

mescalero
18.06.2015 07:00
Jumadzi: o tom, zda má cenu vydávat mayovky, si musí rozhodnout nakladatel sám, tak to bohužel je - u nás se nikdy nedá dohromady sdostatek kupců, kteří by někomu zaručili nakladatelský úspěch či alespoň neprodělek (zkušenosti v tomto směru jsou jednoznačné, lidé se obecně nechtějí v něčem organizovat, angažovat, něco dopředu slibovat, nechtějí podporovat podnikatele, zajišťovat někomu výdělek atp.). Nějaké moralistické apod. apely lidi jen naštvou. Co mi přišlo zajímavé - současné TaM má na svých stránkách takřka u všech svých dobrodružných počinů, včetně mayovek, napsáno VYPRODÁNO (vyprodáno z pohledu vydavatele, v knihkupectvích se knihy stále ještě mohou válet a příslušný knihkupec může proklínat den, kdy si s TaM něco začal) a nevím o tom, že by se p. Moravec doprošoval nějaké odběratelské jistoty.
Co se má na mysli zmetkovou výrobu před Vánoci?
Řekl bych, že mayovky si dnes může dovolit vydat jen ten, kdo má zajištěn zisk z něčeho jiného a kdo nemusí prodat knihu hned, respektive v nějakém kratším časovém údobí. Mayovky se už nikdy nebudou prodávat jinak než v delším časovém horizontu, několikatisícový náklad třeba pět a více let. Co by pomohlo: vybraná Mayova díla by se mohla stát součástí jakési doporučené dětské či školní literatury, ten potenciál tu je, což s sebou přináší i nějaké granty a zaručené odběry knih.
Závěrem: zkuste si odpovědět sami, proč se mayovky Návratu neprodávají. Já plácnu jen tento argument: celý projekt trvá už strašně dlouho a prvotní nadšení všech účastných je dávno pryč. Každé sebrané spisy (a tady jde snad o 200 a více svazků) jsou nakladatelské riziko, už v počátku takového podniku je zakódován i jeho zánik.

Zatinka
17.06.2015 21:36
Jumadzi: to není fér. Takové řeči se mi vůbec nelíbí. Neznáš naši situaci a nemáš právo hodnotit. Za sebe mohu říct, že já zájem o knihy mám, ale na plnou hubu tady říkám, že jsem bez peněz. Každý měsíc musím pečlivě zvážit, co si mohu dovolit. A knihama své děti nenakrmím! Když se mi poštěstí dostat pár kaček navíc, ráda nějakou knihu koupím. Ale hlásit se k odběru návratovek, když sama nevím, co bude, mi nepřipadá fér a p. Suchánkovi to nijak nepomůže. Howgh!
jumadzi
17.06.2015 18:49
Pro Jan Policer pište na E-Mail: sberac123@seznam.cz
jumadzi
17.06.2015 18:05
Tak utloukli jste mě argumenty nemá cenu vydávat Mayovky s nedostatku peněz čtenářů a jejich nezájmem. Prostě než něco dělat tak se na to radši vykašlat, podporovat tím zmetkovou výrobu jako před vánoci a pak si jen stěžovat a stěžovat. Ach jo.
jumadzi
26.05.2015 22:09
https://www.facebook.com/groups/419172864921665/

Belenor
26.05.2015 20:10
Byl by přímý odkaz? Já se s facebookem moc nekamarádím a nevím, zda to dokážu najít :-)
jumadzi
25.05.2015 15:31
Přidejte se prosím ke skupině Karel May - Návrat na facebooku.
<< | <