Mayovky na Internetu

Nakl. Návrat

Zakladatel: jumadzi

 > | >>
jumadzi
23.12.2018 13:38
Tak jsem se včera ptal zda je ještě nějaká naděje pro Mayovky Velké řady a pan Suchánek striktně odpověděl že ne, že ukončení je definitivní.
kodado
03.12.2018 17:50
za mně - možné to je, jen nevím, je to myšleno tak, že by stačilo odebrat a zaplatit jen některá díla? rád bych se přidal do takového spolku ...
cukot
18.11.2018 20:28
Je to neštěstí s tím Návratem. Nešlo by se nějak domluvit, že by se našla skupina lidí, kteří by si knihy objednali a předem panu Suchánkovi zaplatili, aby je pak vydal? Achich.

Ale alespoň jsem rozšířil články o Mayovi na Wikipedii

Naposledy upraveno: 18.11.2018 21:36, cukot


Belenor
10.05.2018 11:25
Tak to se omlouvám :-) Holt nevýhoda aukce :-)
Povedlo se mi aspoň zakoupit nějaké svazky od Vilímka - sice saláty, ale za pár kaček :-) Tak postupně doplním srovnání textu na jednotlivé stránky.
jumadzi
10.05.2018 10:01
Tak už vím kdo mi navyšoval cenu :-) . Přihazoval jsem na 13 knih a s toho 12 získal.

Belenor
03.05.2018 14:48
To je hrozný, já toho Ztracenýho syna snad nedosbírám :-) Jsem na aukru přihazoval na čtyři knihy a ani jedna - a to jsem dle mě nepřihazoval nijak málo :-) By měl Suchánek toho Maye ještě zvážit, páč na Aukru jde na dračku :-D
thaliasodi11
17.01.2018 14:07
S panem Suchánkem jsem si dopisovala v září 2016 a taky mi psal, že vydávat rozhodně neplánuje, aby mu to leželo na skladu. Doporučil mi sehnat si i celou malou řadu. Moc mě to mrzí, hlavně ty rozvydávané cykly. Tuším Ztracený syn není kompletní, ani Pouští a harémem. A toho Inku bych si moc ráda přečetla. Jen tedy nevím, jestli je reálné, aby se k tomu p. Suchánek někdy vrátil, když v plánu bylo cca 140 knih. Je fakt, že je to dost...
jumadzi
08.09.2016 12:17
Podle dostupných informací od pana Suchánka je potřeba nejméně 130 kusů nákladu. Myslím že by stačilo jen menší podporu například od firmy Knihy Dobrovský či Luxor kteří mají celorepublikové pobočky, pak myslím že by pan Suchánek vydání zvážil už s toho důvodu že má kompletně připraveného Inku a Kurdistán.

Belenor
15.04.2016 15:30
Díky za informaci. Tak nějak mě to ani nepřekvapuje. By to chtělo nějakého mecenáše :-)
constantius
15.04.2016 13:27
Dnes 15.4.2016 mne pan Radomír Suchánek mailem potvrdil, že jeho nakladatelství Návrat ve vydávání díla Karla Maye nepokračuje, zaměřil se vydání celého díla Julese Verna.

Naposledy upraveno: 15.04.2016 13:27, constantius

kodado
28.12.2015 21:58
to mescalero: knihu uvádím hlavně z faktických důvodů (byť je, dle mne, velmi povedená a bylo by velmi hezké kdyby učitelé vybírali povinnou školní četbu z ní!). Jinak souhlasím, že asi větší vliv by měl projekt typu kniha o KM, jiná popularizace KM a jeho díla (třeba i nějaká divadelní parafráze) či třeba tento web ...
mescalero
21.12.2015 10:34
Kodado: otázkou je, kolika lidem se dostane do rukou kniha p. Mandyse a jaký to bude mít vliv na popularitu a přežití mayovek, osobně si myslím, že žádný ... Muselo by jít o propagaci na úrovni školních osnov, alespoň jedna mayovka by se měla stát povinnou četbou, asi ve stylu, v jakém se "probírá" Robinson Crusoe.
Je zajímavé, jak se hodnota věcí mění v čase, za našeho mládí byl May apod. beznadějným brakem, dnes se dožíváme toho, že jsou mayovky považovány za jakousi klasiku či prototyp dobr. literatury, totéž platí o filmových mayovkách.

Apanači
20.12.2015 11:21
To vyzerá byť veľmi vydarená publikácia!
Pri tejto príležitosti som si spomenula na môj hrdinský počin v 17 rokoch, keď som sa odhodlala písať SOČku (stredoškolská odborná činnosť) na tému Prečo je dôležité zaradiť Karla Maya do čítaniek a učebníc literatúry. :)
Keď som tú tému nahlasovala profesorovi, väčšina triedy, vrátane neho, sa smiali. Hneď ma aj vyvolal k tabuli, aby som prezentovala, ako si to predstavujem. Mal rád na svojich hodinách zábavu.
Načrtla som základné delenia diel, dodala zopár faktov zo života spisovateľa...až ma profák zastavil a povedal: "Môžeš si dať túto tému. Bude to dobré!" Už sa nikto nesmial.
Tak toľko moja krátka true story. :)
A určite si u nejakej kamarátky slovenčinárky overím, ako je to teraz u nás s Karlom Mayom, či je niekde odporúčaný.
kodado
19.12.2015 18:14
dobrý den,
můj minulý příspěvek (na tomto místě) mi přišel trochu zmatečný (až hloupý) - proto jsem jej dodatečně vymazal.

mescalero píše: "Co by pomohlo: vybraná Mayova díla by se mohla stát součástí jakési doporučené dětské či školní literatury". ale podobná kniha již (v češtině) existuje !: 2 x 101 knih pro děti a mládež: nejlepší a nejvlivnější knihy. viz bibl. citace na konci příspěvku.
tato kniha popisuje z díla K.Maye jen román Syn lovce medvědů, který (a související informace) je zde podrobně popsaný na 2 stranách jako ostatní dětskomládežnická díla. V textu u knihy jsou zmíněna ještě následující díla KM: Duch Llana Estacada, Old Firehand a Vinnetou.
Není to mnoho, ale je vidět, že něco takového, jak proto horujete, existuje. Jestli jsem to dobře pochopil a myslel jste toto...

jinak bych některá "návratovská" díla KM, kdyby znovu vyšla (a jak už jsem kdesi na těchto stránkách napsal), rád odebral - zvlášť ty z malé řady. Na výhodnost či nevýhodnost jejich vydávání však přesný názor nemám.
hezké Vánoce!
(cit.: Mandys, Pavel a kol. 2 x 101 knih pro děti a mládež: nejlepší a nejvlivnější knihy. 1. vyd. V Praze: Albatros, 2013. 430 s. ISBN 978-80-00-03336-5.)

Naposledy upraveno: 19.12.2015 18:15, kodado

jumadzi
15.08.2015 10:50
Ou nějak jsem to tu pokazil a nechtíc jsem vymazal poslední příspěvek. Ale souhlasím. Taky bych si přál Padišáha od TaM a jakoukoliv jinou Mayovku jen ne prosím Naše Vojsko či Albatros.
mescalero
18.06.2015 10:55
Belenor: ano dělení do x svazků mě štve také (ale je tu tradice, viz staří TaM), autor příběh nějak koncipuje, rozdělí do svazků, z nichž každý má nějaké ukončení a pak přijde "kreativní" nakladatel a příběh končí ve své půlce atp.
Ano dnes už nikdo nechce čekat roky (a riziko "nedočkání se" je úměrné uplynulému času), než bude mít doma kompletní román či cyklus.
Vyprodanost u TaM: např. téměř celá kompletní edice S puškou a lasem, valná část svazků velké řady, včetně Vinnetoua z r. 2007, nověji vydané mayovky vyprodané nejsou, což se může časem změnit - opakuji, je to běh na delší trati, mayovka se dnes bude prodávat roky a to řada nakladatelů finančně neustojí.
O ilustracích Návratu vůbec nemluvím, to pomíjím, na přílohách obvykle pofiderní krajinky s dvěma třema minipanďuláky, pérovky v textu mají jedinou úlohu - natáhnout svazek na alespoň cca 200 stran.
Sběratelská složka - OK, ale Sebrané spisy nejsou pro každého, potencionálních kupců je daleko méně, vždyť kdo touží doma mít takové mayovky jako je Bábel a bible, Světlé výšiny, korespondence atp. - a co z tohoto superčtivého Mayova díla Návrat doposud vydal (a co vydá? dovolím si odpovědět, že nic - až na nějaké venkovské příběhy -, čímž se vlastně o Sebraných spisech nedá hovořit). Celý projekt Sebraných spisů byl fatální omyl, takový počin musí být podporován nějak oficiálně, granty, dotacemi, sponzory, anketami, reklamou a recenzemi v liter. časopisech a TV pořadech, duchu takového seriozního produktu se zcela vzpírá koncept dělení do "nehorázného počtu svazků" (viz původní 4 díly Cesty za štěstím a výslednými 12 svazky Návratu), o systému a kvalitě ilustračního doprovodu ani nemluvě. Nakladatelství typu Návrat mělo postupovat titul od titulu, vyzobávat si třeba nevydané romány a povídky, ale nikdy nemělo jít do Sebr. spisů a co nejpůvodnějšího textu (což také není v řadě případů dodrženo).
Osobně bych uvítal, kdyby pokračoval mayovský projekt Olympie založený na překladech K. M. Verlagu, a my se mohli seznámit i s čtivější podobou Mayovy kolportáže. Mezi milovníkem typického Mayova dobr. díla a sběratelem-badatelem původních textů je často rozdíl a hlavně početní nepoměr. Tohle si Návrat nebyl ochoten připustit a i proto jsme dnes tam, kde jsme.

Naposledy upraveno: 18.06.2015 11:00, mescalero


Belenor
18.06.2015 08:31
Ke zmetkovosti výroby bych jen dodal, že ani Návrat v tomto není úplně svatý.

Mně osobně nejvíc vadí dělení do místy nehorázných počtů svazků. Já jsem zvyklý na mnohasetstránkové knihy Stephena Kinga a byl bych rád, kdyby i May byl vydáván tak, jak to bylo třeba u Fehsenfelda. To by ovšem znamenalo, že svazek bude dražší, ale nevím - možná by si to koupilo víc lidí. Měli by rovnou celý román a nemuseli by čekat na další svazek (a obávat se, že nevyjde).

Ilustrace tam taky někdy Návrat má, jen aby tam nějaké měl, ale abych se jimi kochal jen tak, to se mi stalo snad jen u Karavany otroků od Grbavčice. A chyby v textu mě taky nenadchnou. Dokonce má tzv. velká řada i případy, kdy to není Mayův text, ale upravená verze (tedy, napadá mě jeden případ: Vinnetou, r.g., svazky 6 a 7).

Mě tak napadá, že nejpozitivnější na Návratu pro mě byla sběratelská složka :-) Začal jsem pozdě - až někdy na přelomu tisíciletí, takže některé svazky jsem musel porůznu shánět :-) Třeba skvělý úlovek (jeden díl Vinnetoua), když jsem byl na školení v Chrudimi :-) Bohužel mi stále některé svazky chybí, zejména mě mrzí Černý mustang.

Btw. zmetková výroba před Vánoci: TaM docela dobré (hm, nic o vyprodanosti na jejich stránkách nevidím?), Albatros slabší (jen jeden díl), ostatní skutečně nic moc, si myslím.

Naposledy upraveno: 18.06.2015 08:32, Belenor

mescalero
18.06.2015 07:09
Zatinka: z Tvého příspěvku bych vypíchl jen tato slova:
"hlásit se k odběru návratovek, když sama nevím, co bude, mi nepřipadá fér a p. Suchánkovi to nijak nepomůže."
Tím je řečeno vše, já dodávám, že ani p. Suchánek neví, co bude a že ani 100 ba ani 400 příslibů koupě nemusí nic znamenat, neboť "situace na frontě se mění každým dnem" a příslib není vymahatelný závazek.
Shrnu-li, buď nakladatel půjde do rizika nebo nepůjde. Rozhodně bych dnes každému důrazně rozmluvil vydávání mnohosvazkových cyklů. Výsledkem může být velká ztráta a spousta nasraných čtenářů, když budou mít doma (už navěky) nedovydanou sérii knih (na českém knižním nebi je takových nedokončených projektů spousta).

Naposledy upraveno: 18.06.2015 07:12, mescalero

mescalero
18.06.2015 07:00
Jumadzi: o tom, zda má cenu vydávat mayovky, si musí rozhodnout nakladatel sám, tak to bohužel je - u nás se nikdy nedá dohromady sdostatek kupců, kteří by někomu zaručili nakladatelský úspěch či alespoň neprodělek (zkušenosti v tomto směru jsou jednoznačné, lidé se obecně nechtějí v něčem organizovat, angažovat, něco dopředu slibovat, nechtějí podporovat podnikatele, zajišťovat někomu výdělek atp.). Nějaké moralistické apod. apely lidi jen naštvou. Co mi přišlo zajímavé - současné TaM má na svých stránkách takřka u všech svých dobrodružných počinů, včetně mayovek, napsáno VYPRODÁNO (vyprodáno z pohledu vydavatele, v knihkupectvích se knihy stále ještě mohou válet a příslušný knihkupec může proklínat den, kdy si s TaM něco začal) a nevím o tom, že by se p. Moravec doprošoval nějaké odběratelské jistoty.
Co se má na mysli zmetkovou výrobu před Vánoci?
Řekl bych, že mayovky si dnes může dovolit vydat jen ten, kdo má zajištěn zisk z něčeho jiného a kdo nemusí prodat knihu hned, respektive v nějakém kratším časovém údobí. Mayovky se už nikdy nebudou prodávat jinak než v delším časovém horizontu, několikatisícový náklad třeba pět a více let. Co by pomohlo: vybraná Mayova díla by se mohla stát součástí jakési doporučené dětské či školní literatury, ten potenciál tu je, což s sebou přináší i nějaké granty a zaručené odběry knih.
Závěrem: zkuste si odpovědět sami, proč se mayovky Návratu neprodávají. Já plácnu jen tento argument: celý projekt trvá už strašně dlouho a prvotní nadšení všech účastných je dávno pryč. Každé sebrané spisy (a tady jde snad o 200 a více svazků) jsou nakladatelské riziko, už v počátku takového podniku je zakódován i jeho zánik.

Zatinka
17.06.2015 21:36
Jumadzi: to není fér. Takové řeči se mi vůbec nelíbí. Neznáš naši situaci a nemáš právo hodnotit. Za sebe mohu říct, že já zájem o knihy mám, ale na plnou hubu tady říkám, že jsem bez peněz. Každý měsíc musím pečlivě zvážit, co si mohu dovolit. A knihama své děti nenakrmím! Když se mi poštěstí dostat pár kaček navíc, ráda nějakou knihu koupím. Ale hlásit se k odběru návratovek, když sama nevím, co bude, mi nepřipadá fér a p. Suchánkovi to nijak nepomůže. Howgh!
 > | >>