Mayovky na Internetu

Nakl. Návrat

Zakladatel: jumadzi

 > | >>

Zeta
17.10.2019 20:06
Když ono je dle mého názoru opětovné vydávání mayovek a nezájem o ně těžká věc i proto, že *je už každý má*. V prakticky každé české domácnosti se najde minimálně Vinnetou a Syn lovce medvědů nebo Poklad na Stříbrném jezeře. A to píšu minimálně - v rodinách kde má čtení tradici, kde mají rádi country a jezdí na výlety do přírody (což je v Česku odhadem každá druhá) je většinou kompletní sada KOD ještě po tátovi nebo dědovi...Takže proč kupovat nové, pokud člověk není zapálený fanoušek a nesbírá např. různé překlady nebo vydání s různými ilustracemi. Za mě je to škoda, sen o novém a věrném překladu mayovek asi zůstane nesplněn...

Kodado: Tak třeba já sem zajdu i několikrát denně. Chodím sem především kvůli knížkám, už třetím rokem mě fest drží a tady nacházím informace o různých vydáních, všelijaké zajímavosti o překladu, plus si prostě popovídám se stejně naladěnými lidmi...
Life is too short for what ifs.

Belenor
17.10.2019 13:12
Ještě je taky otázka, kolik lidí sem chodí kvůli knihám a kolik kvůli filmům :-)
Každopádně s vydáváním Maye je dle mě v podstatě konec až na tu a tam nějaký kus od Albatrosu nebo TaM.
kodado
17.10.2019 12:11
OMLOUVAM SE, ale dnes píši v bodech.

- chybí mi (tedy chybí z množiny knih, o níž mám zájem) asi 9 svazků malé řady a některé tzv. kolportážní romány z velké řady Návratu
- otázka: vznikla velká řada z důvodu dojení peněz, nebo se mýlím a jde o dovydání méně vydaných děl ? Možná bude – vysvětlení – někde na půli cesty … u každého díla to může být i jiné.

dosud jsem kupoval Maye tak, jak jsem si jeho díla pro sebe objevoval; ale možná je čas změnit (tuto) taktiku; ale, běda, u většinuy z mnou pohledáváných děl z velké řady jde o následující:
BUĎ nevím moc, o co v dílu jde
NEBO ano, a už dílo doma mám, tzn. neuvažuji o jeho koupi

HLAVNĚ sbírám jen jeho dobrodružné příběhy z, pro nás, exotických míst – tj. příběhy z afriky, ameriky atp. ale např.i Žezlo a kladivo, Ostrov šperků, lesní Růženka
a u toho je mi průvodcem mj. Vaše stránka, takže gratuluji, že jste to udělali a že se to povedlo

nevím co dodat – leda ještě: změní to něco když z nás, co tu přispíváme (tj. tak 30 lidí) si každý koupí třeba pár knížek co chce (plus pět navíc) ?
mimochodem: Taky nevím jaký je početní rozdíl mezi „těmi co tu přispíváme“ a „těmi, co chodí na tuto stránku pravidelně“? zdravím

Naposledy upraveno: 17.10.2019 12:16, kodado

warspite
22.03.2019 20:26
Pripojím sa trochu neskôr do diskusie ale predsa. Nerozumiem jednej veci p.Suchánek tvrdí, že o Maya nie je záujem, pritom sa niektoré knihy od Návratu predávajú za veľké čiastky. Na Slovensku z omnoho menším trhom sa cyklus "Ve stínu pádišáha" bez problémov vydal a asi sa predával, keď to dokončili.
jumadzi
22.01.2019 22:48
To myslím že je nereálné sehnat padesát bláznů a pokud ano myslím že bude trvat dlouho než se prodají tudíž by nastal stejný problém pro vydávání dalších titulů přec jenom mezera činí něco kolem 40 svazků. Ale jak jsem psal třeba se domluvit v této skupině i když poslední dva dny přispívali do této diskuze 4 lidé.
decerme
22.01.2019 19:48
Děkuji, dám to do inzerce, bohužel chybí mi svazky z třech dílů světa a z cest za štěstím, takže nic z toho co nabízíte. Ještě mě napadl velmi bláznivý nápad, jak jste psal, že byste odebral i více svazků navíc, jestli by to nebyla schůdnější cesta, tedy sehnat něco přes padesát "bláznů", kteří by byli ochotní odebrat po třech kusech a ty přebývající prodat sami. No já bych i do toho šel. Myslím, že by to nebyl zase tak velký problém prodat přebývající svazky. Pokud by totiž ta kniha byla pouze ve 160 výtiscích, dříve nebo později se stane ceněnou raritou a to i se svými chybami a myslím, že je docela možné, že by moji vnuci jednou prohlásili jak byl jejich děda prozíravý. Kromě sběratelské (fandovské) stránky věci je tady i pohled investiční. A věřím, že knihy Karla Maye jsou dobrá investice, ikdyž jim momentálně doba nepřeje, to již v historii bylo vícekrát.
jumadzi
22.01.2019 19:36
Myslím že by bylo dobré kdyby se ozvali panu Suchánkovi sběratelé s této skupiny, jinak níže v diskuzi je antikvariát tam můžete dát poptávku a nabídku, já osobně mám k prodeji Quitzowi, Petrolejového prince a Satana a Jidáše.
decerme
22.01.2019 19:15
Mě to popsal celkem podrobně. Můj závěr z toho je: problém je v nedostatku zájmu, takže pokud bychom sehnali dost vážných zájemců, tak si myslím, že by šlo ho přesvědčit o znovuvydávání. Tak jsem to pochopil. Mě se třeba při tom dřívějším zjišťování zájmu nikdo neptal a takových může být víc. Také psal, že je ochotný celou edici někomu předat, ale že do toho nikdo nešel. Jumadzi, jestli máte zájem mohu Vám ten mail přeposlat. Já jiné sběratele neznám, ale pokud Vy ano, tak se k tomu rád připojím. Pro mne by nebyl problém předplatit si třeba 5 svazků na rok po tísícovce, ale chápu, že pro mnohé to problém je. Pana Suchánka je třeba oslovit s pevným počtem vážných zájemců a pak se dá o něčem jednat. Do té doby on do toho nepůjde. Petice bych řekl není nutná. Jinak ke shánění knih Návratu, já do toho nastoupil pozdě, až v roce 2006, to už hodně svazků bylo pryč. Postupně jsem všechno sehnal. Chybí mi ještě 6ks, jeden jsem sehnal dnes, tak mi snad dorazí v pořádku. Mám i nějaké kusy dvakrát. Má cenu dávat soupis tady do inzerce jako výměnu za ty co nemám? Prodávat je zatím nechci, jen pokud bych je mohl vyměnit za ty co mi chybí.
jumadzi
22.01.2019 17:47
Mě řekl striktně nene ukončení je definitivní, jinak souhlasím že Mayovky od Návratu jsou těžko k sehnání, kompletace možná i nemožná, je škoda že to nepokračuje, mě by vyšší cena nevadila odebral bych i pár svazků klidně navíc, jinak myslím že Verne už také tak netáhne ale je pravda že se vydává i v jiných formách levněji, prostě jedině meilová petice kde budou vážní zájemci a pokud by jich bylo dost tak vybrat nějaké zálohy a podle toho se rozhodnou zda by to šlo, i když jsou moderní technologie proti tištěné formě tak by nás ale mohla všechny spojit.
decerme
22.01.2019 10:40
Aha, pochopil jsem to, že narážíte na archaickost textu. S tímto sice souhlasím, ale to by znamenalo udělat zcela nový překlad, který by asi nebyl zadarmo. Hlavně mi připadá řešit to, když je už vydaných 9 desítek svazků, trochu pozdě.
Kačka
22.01.2019 10:18
Nerozumíme si, nejde mi tolik o přechodníky (o archaický slovosled trochu ano), ale o to, že je to překlad poplatný době (který není?). Chceme Mayovo nacionalistické vidění světa, nebo překladatelovo protiněmecké? Chápu, že většině čtenářů na tomto nezáleží, ale to si pak mohou v antikvariátu za pár korun koupit verzi nakladatelství Olympia s výbornými ilustracemi od Kruma.
decerme
22.01.2019 09:57
Takže mám odpověď od pana Suchánka. Ve zkratce - někteří sběratelé dělali průzkum jaký je zájem a výsledek byl žalostný. Málo kdo se chtěl zavázat k odběru. Vyšší cena by vadila. Tvrdí, že u Verna je zájem velký a tam to jde bez problémů.
Jinak, mně by vyšší cena nevadila a nevadilo by mi zaplatit dopředu. S výhradami, které uvádíte (např. Kačka) souhlasím, ale nepovažuji je za až tak významné. To, že je použit starý překlad mi nevadí, nemám problém s přechodníky apod.. Naopak líbí se mi to. Překlepy mi sice vadí, ale ty jsou téměř ve všech knihách co jsem četl. Dělení knih na více svazků je nepříjemné snad jen kvůli ceně. To je můj názor, bohužel pokud jsem sám, tak se pokračovat ve vydávání nebude.
Kačka
22.01.2019 09:34
Ono ani tak nejde o to, že by přestali mít zájem, ale o to, že si člověk řekne "proč bych psal? napíšou jiní/stejně to vydá". Myslím, že je to obdoba toho "proč bych šla volit, stejně to nemá cenu" :)

Dám klidně pětikilo nebo kolik za svazek, ale bylo by super, kdyby Návrat opustil dělení na tolik svazků a dal si více pozor na věrnost (převzetí Vilímka nestačí) a "českost" (modernizaci) překladu. Dnes jsou snadno dostupné originální texty, takže možnost porovnání překladu tu je a stojí to jen čas. Dodávám, že "Pouští a harémem" od Návratu přečtené nemám, takže nevím, jak na tom text je.
decerme
22.01.2019 09:08
A to je mi právě divné. Proč ti, co už Maye kupovali, přestali mít zájem o dokončení začatých cyklů. Hledal jsem schválně na internetu Pouští a harémem a nepodařilo se mi to najít, všude je to vyprodané. Že těm, co to mají doma nevadí, že není pokračování. Panu Suchánkovi jsem dnes psal, moc si od toho ale neslibuji. Byl bych sám ochotný dát za svazek více než dosud stál, s ohledem na nižší objem tisku. Na sponzorování celého nákladu, ale nemám, ani nevím na kolik by to přišlo.

Belenor
22.01.2019 08:52
FYI: mám pocit, že se Návrat již dříve pokoušel vyzvat sběratele, aby napsali, že mají zájem. Zřejmě neměla výzva očekávanou odezvu. Vizte přebaly pozdějších vydání, kde už nebyl obsah knihy.

A byť si myslím, že zrovna vydání cyklu Ve stínu pádišáha má v dnešní divoké době plné teroru smysl a dalo by se slušně propagovat, chápu Suchánkovu nechuť se do Maye znovu pouštět. Já bych to i zadotoval, ale manželka by mě zabila :-)
decerme
21.01.2019 20:17
Dobře, já mu tedy napíšu, zkusím to nějak rozumně zformulovat.
jumadzi
21.01.2019 19:57
Právě se chce nebát a napsat. Hlavu Vám nikdo neutrhne že projevíte zájem. Jinak vybírání zálohy není dobré řešení, i když někdo pár stovek oželí, jde o to že se určitě nesejde 160 předplatitelů. Kupců možná, jediné řešení je prostě rozeslat mailem nějakou petici a zbytek vydat do obyč prodeje.
decerme
21.01.2019 19:05
A myslíte, že by mělo smysl se ho snažit ještě přesvědčit? Třeba kdyby každý, kdo o to má zájem mu znova napsal. Třeba by to zvážil. Chtěl jsem to už udělat, ale nerad bych ho naštval. Myslím si, že by se dalo před každým vydáním nové knihy chtít od zájemců zaplacení buď celé částky nebo zálohy a teprve potom knihu vydat. Nejednalo by se o dlouhodobý závazek, jak tu kdosi psal, že neví co bude. Bylo by to předplacení si pouze jednoho dalšího titulu a potom zase dalšího. To je přece realizovatelné, ne?
jumadzi
21.01.2019 18:54
Je škoda že se pan Suchánek nepokusí vydat žádnou Mayovku i TaM vydává Mayovky opakovaně doteď a třeba i jen tři knihy během roku a ne ani každý rok. Podle posledních informací, než se pan Suchánek rozhodl skončit s Mayovkami byli do tiskárny připraveny Inka a Kurdistán, oba po dvou dílech kdyby je vyzkoušel vydat viděl by reálný zájem s minimem nákladů. Jedině by chtělo oslovit třeba knih kupecké řetězce jako je Luxor či Dobrovský tam by se určitě 160 výtisků ztratilo. Co se týká těchto řetězců mezi dobrodružkami se u nic v regálech nalézá z bídou pár knih podobného žánru jako May, takže smutný příběh, chtělo by ten regál obohatit. Když vezmeme Vernea od Návratu tak se de facto vydává ve dvou verzích a celkem čtyřech variantách což působí pro mě zvláštně i když důvody jsou jasné, takže dělení Maye do více svazků není v porovnání s tím hrozné. Myslím že už Verne také moc netáhne, plán pana Suchánka vydávat 5-7 titulů Vernea se také moc nedaří. Lidé prostě na čtení jsou líní, zaneprázdnění, maximum jejich úsilí číst je e-kniha.
decerme
21.01.2019 13:02
Kupuji nová vydání verneovek a je pravda, že zatím co román to jedna kniha. Což má výhodu, že kdyby je přestali vydávat budu mít kompletní jednotlivá díla. Mě by dělení Maye do více svazků nevadilo, kdybych měl všechny svazky. Texty Mayových knih lze naštěstí stáhnout z internetu (v originále), ale chtěl jsem je mít i v češtině. Je zajímavé porovnávat co se "ztratilo v překladu".
 > | >>