Mayovky na Internetu

Indiáni

Zakladatel: Kniga

<< | < 

Zeta
02.06.2017 13:22
Mescalero: Spolecne s Knigou bychom se chtely zeptat na par otazek tykajicich se indianskych koni, myslis, ze bys v tomhle oboru mohl pomoci?

Po diskusi s nekolika "konaky" vyplynulo, ze by bylo pomerne narocne udrzet kone pri pochodu pouze na zelene pastve (je tezka do zaludku, plus ma malou vyzivovou hodnotu a kun by ji musel spast velke mnozstvi). Podle konaku ma prumerny kun hmotnost cca 500 kg, vychazi to tedy, ze by musel spast neco okolo 12 kg denne. Mnohem vyzivnejsi jsou obiloviny, srot, pripadne seno atd. Ani jedne z nas se ovsem moc nepozdava, ze by s sebou na dlouhe cesty Indiani tahali zoky se senem nebo obilim pro kone. Existuji nekde nejake fakticke podklady jak tedy Indiani s konmi cestovali? Zda obilne krmivo znali ci nikoliv, jestli ho vyuzivali...

Za jakykoliv postreh k tomuto tematu predem moc diky :)
Sapfo
02.06.2017 11:14
mně se z beletrie líbí ještě Zvěd z tvrze Oswego a Dakota v ohni. Ale to je asi už velký kýč, že?
mescalero
02.06.2017 09:19
Kniga: budu nyní stručný (vypsal jsem se na jiném tématu). Rozhodně knihy o historii (Opatrný, Dee Brown, Stingl už moc ne, v jeho knihách jsou stovky fakt. chyb, na druhé straně píše asi nejčtivěji ze všech), vynikající jsou knihy Hydovy (mám od něho v angličtině Indians of High Plains, kde popisuje osidlování prérií ind. kmeny a popisuje i etnogenezi Apačů, Komančů a jiných). Z beletrie: Malý velký muž (i pokračování Návrat M. V. M), Vábení Velkého medvěda (byl i dvoudílný televizní film, jsou tu okolnosti Rielova povstání a další zaj. ze života Prérijních Kríů), Pochod Cheyennů (film příliš dobrý není), doporučuji ještě Arnold: Zlomený šíp, Carter: Odvedu vás do Sierry Madre. Z memoárové lit. Pláč Ptáka Bouřliváka, Mluví Černý jelen (v angličtině mám podobných knih více, různé další paměti např. G. A. Custera, mám stažené a vytištěné z netu). Mohu poslat seznam "ind. literatury" v češtině a slovenštině, který jsme sepsali s jedním známým, pravda, léta už nebyl doplňován, a zcela určitě není úplný, ale je tu toho opravdu hodně.

Kniga
01.06.2017 09:22
Tak konečně se dostávám k založení nějakého toho tématu o fkatech ohledně indánů.
Jednu dobu jsem jimibyla dost posedlá, ale je to už tka 15 let na zpátek a už toho v hlavě moc nemám a ráda se nechám poučit od znalejších lidí. Pro začátek začnu fotkami své knihovničky. Není toho mnoho, ale jen by mě zajímal názor jestli jsou to špatné knihy, nebo zda nějaká za něco stojí :)



Naposledy upraveno: 01.06.2017 09:24, Kniga

<< | <