Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

<< | <> | >>
La Luna
23.02.2021 08:16
Páni, takže na to fakt myslel... Ale stejně, nebyl by ten cop přece jenom trochu praktičtější, když se to zaplete jednou a pak se člověk nemusí několik dní starat? :)

Zeta
16.02.2021 16:25
Wow, Belenore, to je velmi zajímavá informace! A pak že si May vymýšlel, že...Představa Vinnetoua s vlasy svázanými pod bradou mi sice přijde trochu komická, ale pokud se to tak dělalo běžně, nikomu by to asi nijak divné nepřipadalo...

Belenor
16.02.2021 09:56
K dlouhým vlasům v divočině (proběhla zde o nich diskuse): teď čtu Odkaz Inky a v originálu je následující pasáž:

"A vaše dlouhé vlasy?" pravil Otec jaguár. "Budeme se muset plazit trním a křovisky. Zamotáte se do nich."
"Víme, co dělat, abychom se nezachytili."
Rozdělil své dlouhé, šedé vlasy na dva prameny, jeden vpravo, jeden vlevo, a svázal je pod bradou do uzlu. Inka se svými učinil totéž a pak vyrazili.

Tj. May na to myslel :-)

Zeta
05.02.2021 02:11
Jo, přesně tak to s opalováním mám i já! :D Po přestěhování do Řecka jsem se první léto samozřejmě brutálně spálila - holt greenhorn ze země, kde toho sluníčka moc není...:D No naučila jsem se začít už v únoru na balkoně a vybudovat si tu přirozenou bariéru, takže jsem pak vůec nepotřebovala ani opalovací krém. Ale barvy mého manžela prostě nedosáhnu nikdy, to jsou holt ti jižani - jak zmiňuješ kamarádku z Chilskými kořeny, tak u lidí hispánského původu to je stejný, jak u těch s balkánským...:D :D

A opět ano ano!!! Já si taky Vinnetoua představuju jako tak nějak kočičího - elegantní, pružná, ale přitom dravá šelma, která když chce, tak se jemně a neslyšně proplíží na tlapičkách, ale - opět když chce - umí strašně rychle, přesně a krutě zaútočit. A nenechává si dávat rozkazy, narozdíl od psa. To mi na Vinnetoua sedí taky - nepamatuju si snad jedinou situaci, kdy by si nechával od někoho poroučet, i když byli třeba v zajetí. Je tam taková nějaká "živočišnost" nebo jak to nazvat.

V kontrastu k tomu přesně jak říkáš - Old Shatterhand má všechno v podstatě "naučené" - sportovní běh (to myslím několikrát v knížkách zmiňuje, že to jsou spíš jakési poskoky a přenášení váhy), údery pěstí atd. Tam ta šelmovitost zkrátka není, asi proto, že prostě a jednoduše vyrůstal "v civilizaci".

Doteď mi přijde neskutečné, jak skvěle Pierre Brice a Lex Barker naše oblíbené hrdiny zahráli, a že i když v podstatě mayovky ani jeden neznal, tak do svých rolí přenesli tu neskutečnou chemii. Třeba jejich podávání ruky i přes předloktí, to radost a láska v jejich očích, kdykoli se vítají, jak jsme zmínili tak i pohyby, které jsou u každého jiné...
La Luna
04.02.2021 19:31
Apanači, to jsi napsala krásně. :) A máš pravdu, pro herce je opravdu důležité ukázat povahu postavy i jinak než slovy, protože jak se říká, tělem se dá zahrát všechno. (A jen tak na okraj, Pierre byl opravdu úplně jako Vinnetou - uměl prostě všechno! :D)

Apanači
04.02.2021 17:06
Roje komárov
Takže, my – dámy tuná - to máme jasné: k nám sa za bieleho dňa len tak hocikto nepriplíži – spozorujeme ho vďaka roju mušiek a komárov! :-D
Scéna v jaskyni
Tak tu teda Vinnetou stratil pár bodíkov svojou bledosťou, ALE on si ich zase bohato získa inde: milujem scény, kde beží – našľapuje na špičky ako baleťák (a Pierre sa naozaj živil aj tancom) – tak nejak si predstavujem ten popis z mayoviek, že bol mrštný a pružný ako divá mačka alebo puma.
Lex – ten zase beží ako športovec. To mi tiež sedí k OS.
Páči sa mi, keď herec vie čisto pohybom – bez toho, aby preriekol slovo – vyjadriť charakteristiku postavy, ktorú má stvárniť. A toto vo filmových mayovkách fungovalo parádne. :-)
La Luna
04.02.2021 08:56
Komárů máme dost i u nás, stačí si v létě udělat výlet k vodě. :) A zvlášť šťastné je to pro toho, kdo komárům prostě chutná - pokud by si stovka komárů měla vybrat mezi mnou a kamarádkou, tak jenom dva poletí na ni a zbytek na mě. :)
S těmi geny úplně souhlasím. Taky se vždycky dobře opaluju, ale i když jsem oproti svojí normální barvě už úplně hnědá, vedle kamarádky s chilskými kořeny si připadám jak kus sýra vedle hořké čokolády. :D

Zeta
03.02.2021 22:40
Parádo trp, to zní ještě líp, než v češtině :D :D A jak určitě víš z mého Facebook profilu, taktéž se tomu co nejvíc vyhýbám, jsem zkrátka poměrně "neholčičí" :D Jinak si vybavuju, že někde v knížce když Karl vzpomíná na své začátky a zálesáckou "školu", tak zmiňuje, že by si býval všiml úkrytu zvěda už podle většího množství komárů :D Takže s těmi mouchami nejsi úplně od věci (jinak potvrzuju, na jihu v Georgii, na Floridě a tak jsou komáři schopný propíchnout i kalhoty. A jsou v létě všude, jakmile člověk zajde třeba i k nějakému křoví)

Upřímně - Vinnetou jen v mokrých kalhotách mě zklamal trochu taky :D Potřít ho víc do bronzova by neškodilo. Plus na mě zkrátka nepůsobil jako ten štíhlý, pružný chlapík, jak vidím knižního Vinnetoua...

Ještě co se té pokožky týká, tak Chorvati, Srbové atd. jsou zkrátka už ten "snědý typ", no...Pierre, který pocházel z Normandie tenhle gen neměl. Doteď je na mých starších fotkách vidět, že manžel, který je napůl Řek, vypadá oproti mně a mojí české rodině skoro jak černoch :D Zkrátka vyleze na sluníčko a hned se opálí skoro do černa :) A to jsem přitom v Řecku čtyři roky žila a opaluju se naprosto bez problémů. Ale rozdíl zkrátka markantní a nezapřu ho, no... :D

Naposledy upraveno: 04.02.2021 03:07, Zeta


Apanači
03.02.2021 08:25
Blbinky
To je až prekvapivé, ako blbinky - malé radosti- simple pleasures, vedia prežiariť taký zamračený deň...ktoré tu teraz máme vkuse.
Cukrová voda
Parádo trp! - to je závažná životná pravda :-D ktorej sa snažím vyhnúť, kde sa dá. ;-) Ale pre takého westmana môže byť život-ohrozjúce, keď sa má niekam tajne priplížiť a pri tom sa nad ním vznáša „hejno“ múch. :-)
Oblečenie-neoblečenie
Tuším sa tu ešte nepretriasala téma záchrannej akcie v jaskyni z filmu Rudý gentleman. Tam som ako dieťa Vinnetua takmer nespoznala, lebo nemal svoju peknú farebnú vyšívanú košeľu, ale vyzeral ako ujo z kúpaliska. :-)
Zo súčasného pohľadu – by som produkcii odporučila solárko alebo samoopaľovací krém – je mi ľúto, že Pierre popri chorvátskych indiánoch vyzerá tak bledo. V mayovkách sa vždy píše o bronzovom nádychu jeho pokožky...tak je len toľko – že viac bronzu prosím.

Zeta
02.02.2021 20:40
Apanači: Člověk se musí nějak zabavit, zvlášť v téhle složité době - a povídání o blbinkách a rozebírání oblečení a různých dalších věcí z mayovek je k tomu naprosto ideální! :D Devadesátkovou vlnu nad čelem si pamatuju, to byla tehdy móda! :D Z vos a mravenců bych asi strach neměla, však jak říkávala babička - "pro krásu se musí trpět" :D Přidej se, se svými představami jak vypadali Vinnetou a Old Shatterhand nebo další postavy!

Naposledy upraveno: 03.02.2021 05:38, Zeta


Apanači
02.02.2021 19:23
Tak vy ste to tu riadne roztočili! Fantasticky som sa tu zabavila aj dovzdelávala!
Chcela by som prispieť skúsenosťou s cukrovou vodou na vlasy:
Funguje to! Pamätáte, keď boli v 90tych rokoch v móde také vlny nad čelom? Mne nestačila moja prirodzená, chcela som viac a tak som raz cez prázdniny rozpustila vo vode práškový cukor... držalo to, krásne sa to lesklo a malo to prirodzený look.
Z diaľky.
Hneď som si to ale umyla – zo strachu, že ma budú obletovať osy a iné hmyzy... :-D Zálesákom ani indiánom z toho istého dôvodu neodporúčam. :-D

Zeta
02.02.2021 19:04
Přesně tak! Tohle si myslím taky, že při přihypotetické jízdě mezi kaktusy by musel být nějak chráněn i ten kůň - myslím, že to Karel May zmiňuje buď v Duch Llana Estacada, nebo povídce se Sans-Earem, že když si kůň šlápne na kaktusový osten, tak je to pro jezdce poměrně velká nepříjemnost a leckdy to znamená smrt...A tady by vysoké boty byly celkem k ničemu...Ono i v tom Old Surehandovi to je trochu vachrlaté - s chlazením zranění vodou pomocí namočené ponožky mám osobní zkušenost, funguje to slušně, ale on tam popisuje, že nechával do boty nalít vodu...to by přece na koni taky nebylo zrovna dvakrát praktické, ne? Ke kolenům jo, tam to smysl dává, do půl stehen už moc ne...:D

Ostatně asi ani Vinnetou by nenosil zdobný vyšívaný oděv na "všední den", kdy musí lovit, plížit se křovím a tak...přece i indiáni měli oděv na běžné nošení a pak něco jako slavnostní oblek - tam byly právě různé ty výšivky, korálky a peříčka, ty běžné byly mnohem umírněnější...

A severní točna a Cimrman pobavily :D :D Úplně jsem si představila Vinnetoua s Old Shatterhandem na nějaké "cestě kolem světa za 80 dní" :D To by bylo mega vtipné, vidět je někde v džungli, u moře v Karibiku, na severním pólu a tak podobně...:D :D Určitě by u toho stihli navíc ještě zachránit spoustu lidí, potrestat spoustu padouchů a užít si hromadu dobrodružství...(A Zeta si teď jde dát na čelo studenou placku, jak už jí z těch dvou hrabe :D :D)

Naposledy upraveno: 02.02.2021 20:34, Zeta

La Luna
02.02.2021 16:39
Mě už by ta severní točna nepřekvapila, právě kvůli té Sahaře. :) Ale Cimrmanovi by to nemuselo být po chuti. :)
Jestli si to vybavuju správně, v knize Na Rio de la Plata Old Shatterhand říká, že ty boty dobře chrání proti kaktusům, ale myslím, že nejspíš nebyly zamýšleny jako doplněk pro pohodlnou jízdu na koni. Kdyby ale měly chránit proti kaktusům, tak co ten kůň? Kaktusy tak vysoké, že zraní jezdcova stehna, by toho koně musely pobodat. A v jiné knížce May píše, že to je to poslední, co si jezdec může přát. Takže jediné využití vidím ve druhém dílu Old Surehanda, kde si díky nim Old Shatterhand chladí ránu. Výška ke kolenům by mohla být praktická, ale vyšší mi už přijdou zbytečné.

Zeta
02.02.2021 09:34
To nevím, nebo si možná jen nevybavím z mayovek, ale to byly právě spíš "legginy" nebo chaps, ne? Prostě ty kožené návleky na kalhoty. Což alespoň podle dobových obrázků nosili jak indiáni, tak běloši (ale jak říkám, nejsem žádný odborník, tohle by daleko líp zodpověděl třeba Mescalero).

Belenor
02.02.2021 07:48
Hele, já tomu teda nerozumím, ale nebyly ty vysoké boty jako ochrana nohou při jízdě na koni?

Zeta
01.02.2021 23:02
To budou určitě zase rozdíly v překladech a různé dodatky, které třeba v originále ani nejsou. No je to s mayovkami v tomhle ohledu složité - ty tuhé, nekrotné vlasy jsou zmíněny myslím ve verzi od Návratu. Ale je prima se bavit právě i o těhle věcech a navzájem si předávat informace, ne? Vinnetou a Old Shatterhand na severní točně, to mě rozesmálo :D :D Ale vlastně proč ne, když se spolu mrkli i na Saharu, že? :D :D Jinak přesně jak říkáš, u těch bot si myslím totéž. Praktičnost naprosto nulová. Chápala bych pevné boty - jak říkám - někde do půl lýtek nebo pod kolena. Jasný, kaktusy, písek v prériích jsou navíc celkem často šutry a tak...ale proč propánakrále až do půl stehen? Pokud už jsou někde obrovské kaktusy, tak je to stejně k ničemu (určitě každý kaktus poroste přesně do výše poloviny stehen Old Shatterhanda. A teď tu o Karkulce...), musí v tom být vedro, navíc o kožené boty je třeba pečovat pravidelným krémováním, a na to by potřeboval kbelík viksu, což s sebou určitě netahal...(i když ta představa je škodolibě vtipná :D :D)

Naposledy upraveno: 01.02.2021 23:06, Zeta

La Luna
01.02.2021 21:43
To s tou kůží je vlastně pravda, ale myslím, že v opravdu parném létě by byla příjemnější nějaká tkanina. Ale i tak by ty boty musely být vyrobené na míru nebo tak nějak, jinak by se třeba samy shrnovaly nebo tak (pokud by opravdu zakrývaly i stehna).
O stříhání u matky Thickové vím, ale že by se tam psalo o německém holiči bědujícím nad nepoddajnými vlasy, o tom si nevybavuju nic. Že by zase rozdíly v překladech? Už si kvůli nim začínám připadat trochu hloupě - o tom medvědovi jsem nevěděla, co dalšího se asi ještě dozvím? :) Snad ne třeba to, že Vinnetou a Old Shatterhand spolu dobyli severní točnu. :D

Zeta
01.02.2021 21:16
Jojo, přesně tohle :D Lesklé a dokonalé jak z reklamy na Pantene pro V s provitamínem B5 :D :D

Old Shatterhanda vidím ponejvíc tak, jako mám na "profilovce", tu Krumovskou verzi. A on to dokonce i myslím parkrát zmiňuje, minimálně když matka Thicková chce jeho kadeř - že má vlasy jak dráty, a že nad stříháním jeho husté, nezkrotné kštice kdysi bědoval i holič v Německu :D Jinak ty boty mi taky přijdou jako holý nesmysl - brala bych něco ve stylu kovbojských "koní" nějak do půl lýtek, to se na jihu USA celkem běžně nosí i dneska, a i v létě - ona zase pravá kůže je prodyšná a s nositelem časem jaksi "splyne", ale taky to vidím spíš na nějaké jakože kotníčkové mokasíny. Hlavně i na to plížení, různé úprky, asi i jízdu na koni, by tak vysoké kožené boty byly naprosto nevhodné :D
La Luna
01.02.2021 19:57
Lesklé jak z reklamy na šampon? :D Ale chápu, cos tím myslela. :) Ale Old Shatterhand a neučesaný vlasy? Ne, ne, ne. Lex Barker je prostě dokonalý a ty vlasy taky. :D
Mimochodem, když jsme u Old Shatterhanda, co ty šílené vysoký ohrnovací boty? Asi byly odolný proti kaktusům a možná i proti hadímu kousnutí. Ale v létě v nich muselo být šílený vedro. Na to léto je nejspíš musel vyměnit za nějaký pohodlný mokasíny, ne?

Zeta
31.01.2021 22:34
Taky mi přijde šíleně nepraktické, aby měl Vinnetou vlasy až na zadek, a nechával je volně (když pomineme ten přilbovitý účes)...ta představa dlouhovlasého indiána se mi líbí moc, ale v každodenním životě bych to zkrátka viděla na cop, nebo minimálně culík. Aspoň při těch toulkách prériemi. V pueblu a tedy doma si umím představit, že Vinnetou ty vlasy měl rozpuštěné, ale při všech těch dobrodužstvích těžko. Já osobně Vinnetouovy vlasy vidím jako rovné, těžké, hedvábné a jaksi lesklé - neřekla bych mastné, to ne, ale tak nějak asi jako má postava "Vítr ve vlasech" z Tance s vlky.

Vrabčí hnízdo si představuju naopak u Old Shatterhanda :D Toho vidím, že když se ráno probudí, tak mu vlasy rozcuchaně trčí do všech stran. Samozřejmě se snaží učesat, ale prostě má takový ten typ tuhých vlasů, co nejdou moc dobře ostříhat, natož zkulturnit do rozumného účesu, aby to nějakou dobu vydrželo :D
<< | <> | >>