Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

 > | >>

Zeta
14.10.2022 00:47
Odkaz

Tohle mě dneska příjemně pobavilo :-D Představa, že by si Old Shatterhand nasadil na hlavu zplihlou hučku, která mu ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře visí u sedla :-D :-D :-D

Naposledy upraveno: 14.10.2022 00:49, Zeta


Zeta
20.09.2022 22:04
Rozhodně si z toho nedělám těžkou hlavu, jen mě pořád ještě neomrzelo se dloubat v úplných podružnostech a blbinkách :-D:-D

Právě že si rovněž z některé z knih vybavuju, že se mluvilo o nějaké duté jak kdyby trubici nebo vaku nebo čeho, a že se věci dávaly "dovnitř". Přišlo mi to šíleně nepraktické, leda že by tak třeba zlatokopové přenášeli zlato (což je ale zas nesmysl, protože v tom případě se o skrýších v oblečení všeobecně vědělo, a bandité by automaticky šli po těhle různých dvojitých podšívkách, dutých opascích a podobně...)

Taky se proto přikláním spíš k různým kapsičkám, váčkům a tobolkám, už jen vzhledem k tomu, jak obrovské množství drobností k častému používání tehdejší zálesák potřeboval. Kotlík nebo ešus asi logicky přijde do sedlové brašny, stejně jako ty Old Shatterhandovy kapesníky a šitíčko, ale třeba křesadlo s troudem není od věci mít po ruce, kompas, střelivo, což tehdy obnášelo kulky i střelný prach, nůž, revolver, jistě i tabák do dýmky, čutora s vodou a tak...

A jinak když jsem zmínila ty kšandy, což tehdy byla běžná součást pánského oděvu, napadlo mě, že toho lidé ehdy nosili na sobě hrozně moc :-D To muselo být v těch vedrech západních prérií docela utrpení, mít na sobě dlouhé spodky, pak košili, vestu, nějaký ten jelenicový kabát, kalhoty a přes ně zas ještě jezdecké kožené "chaps" nebo legíny, uzavřené vysoké boty, na krku šátek a na hlavě klobouk...to si přece vyloženě koleduje o úpal!:-D:-D

Edit: Odeslala jsem, než jsem si přečetla příspěvek od Oldmilanman - jo, tohle vypadá hodně nadějně, díky moc za odkaz!!! Asi samozřejmě v dobách Old Shatterhanda neexistoval zip, ale předpokládám, že šikovnější westmen a ostatně i indiáni si uměli poradit s pomocí nějakých šňůrek, poutek atd. V tomhle případě bych brala, že takový pásek skutečně sloužil pro uchovávání zvlášť cenných věcí jako peníze, možná nějaké šperky, hodinky atd. Vlastně je to celkem šikovná vychytávka! :-D

Naposledy upraveno: 20.09.2022 22:08, Zeta


oldmilanman
20.09.2022 21:22
Tohle si představuju buď jako opasek, který má kapsy jako součást, kdy jde o jeden kus, a cokoliv je v kapsách je pak i v opasku. Taky může jít o něco jako je toto:

Odkaz na aukro.

Kdy asi šlo o kombinaci obojího. Jedna dvě větší kapsy a pak místa, kde je opasek dutý a lze do něj dávat věci. Při rychlém prohledání se cizí lidé dostají k těm kapsám, ale aby prohledali opasek, museli by ho dotyčnému sundat.
scyris
20.09.2022 14:20
Mám pocit, že jsem někde četla, že OS měl dutý (nebo dvojitý) opasek, kde schovával různé věci.
Ale podrobnosti si nevybavuji. A taky mohlo jít o fantazii překladatelů :-)
La Luna
20.09.2022 10:17
Nad tím jsem opravdu nikdy nepřemýšlela, ale takové kapsy, které se daly připnout na opasek, se mi zdají celkem rozumné. Já jsem zatím vždycky slyšela, že se věci dávaly "k opasku". Navíc Vinnetouovo pouzdro na nůž je taky připnuté k opasku, takže předpokládám, že se tak zavěšovaly i pouzdra na náboje atd.
Ne, že bych si kvůli tomu dělala těžkou hlavu. ;)

Zeta
20.09.2022 07:22
Už nějakou dobu jsme se nepohrabali v garderóbě našich hrdinů, a jak jsem si dneska poslouchala různé útržky z mayovek (co taky lepšího dělat takhle o volném pondělí, během úklidu kvartýru :-D:-D) - všimla jsem si, že na několika různých místech je zmíněno, že zálesáci včetně Old Shatterhanda si dávali věci "do opasku". Tedy nikoli zavěšovali na opasek. Zkoušela jsem posléze něco k tomu najít, ale našla jsem akorát moderní verze pásků s tajnou kapsičkou uvnitř, tam se vejdou bankovky nebo třeba platební karta. Všechno ostatní jsou zkrátka opasky, na kterých jsou zavěšená pouzdra na drobnosti jako nůž, kompas, dalekohled, čutora, tehdy určitě i střelivo atd. A které zároveň drží kalhoty.

Tíme mě napadlo, že ve druhé polovině 19.století pořád ještě jednoznačně dominovaly kšandy nad opasky, (repsktive opasek nesloužil asi primárně k udržení kalhot na místě? Tudíž možná se používal jinak? Tomu by vlastně odpovídalo filmové zpracování mayovek, kde jak Vinnetou, tak Old Shatterhand opasek mají přes koženou košili. :-))) Blbinka zas, a přemýšlení nad nesmrtelností chrousta, ale pokud někdo máte bližší informace, jen tak ze zvědavosti by mě to zajímalo, díky! ;-))

Naposledy upraveno: 20.09.2022 07:24, Zeta

natethla
08.09.2022 08:33
Zetě: "Myslím, že indiáni znali třeba i sůl" ... ano. Když si vezmeš mapu USA a najdeš místo, kde se jihovýchodní cíp státu Nové Mexiko noří do státu Texas, tak tam byla vysychající solná jezera a Indiánům zde žijícím, kteří zde se solí obchodovali, se říkalo v 17. a 18. století Salineros (Solaříci ). A patřili k Vinnetouově kmeni, k Mescalerům.

Naposledy upraveno: 08.09.2022 08:34, natethla


Zeta
26.08.2022 19:24
Momentálně se nacházím v Kalifornii, jen necelou hodinu cesty od mexických hranic, a musím se přiznat, že když vidím ty různé ošumělé splácané pididomečky Mexičanů (je jich tady fakt hodně), různé ty špeluňky, kde by se normální člověk skoro štítil vzít za kliku, nevyhnutelně vidím našeho Charleyho v Sonoře a vůbec v těhle krajích. I v San Franciscu, kde to vypadá zas naopak úplně jinak - úhledné barevné patrové domečky, strmé ulice - "byl Charley se mnou", a musím říct, že přes to nehostinné hornaté území to tehdy při honbě za uneseným Allanem Marshallem určitě bylo životu nebezpečné...

Naposledy upraveno: 28.08.2022 18:58, Zeta

La Luna
29.07.2022 22:38
Tak mám dočteno! Podrobnou odpověď jsem nakonec dala do vlákna Fanfiction, protože se mi to tam hodilo víc.

Zeta
28.07.2022 04:54
Hihi, ano, fakt si to myslím, že Vinnetou tohle zná:-D Myslím, že indiáni znali třeba i sůl - solných jezer a různých slaných planin tady na západě je hodně. V soli se mimochodem dá skvěle sušit i maso, a ani k tomu není potřeba slunce, což synům divočiny určitě neuniklo:-))) Vybavuju si zmínky o nějakých myslím fazolích a dýnich, což jsou samy o sobě poměrně nevýrazné potraviny. Všude tady navíc roste jalovec, různé divoké bylinky jako tymián a šalvěj, stačí si natrhat...:-)) Takže Vinnetou o tomhle ví, když zná i různé ty léčivé indiánské byliny, a - řečeno tvými slovy -"nikdo mě nepřesvědčí o opaku!":-D:-D

Naposledy upraveno: 28.07.2022 09:03, Zeta

La Luna
27.07.2022 23:04
Puma možná ne, ale to, že "Vinnetou zná bylinky, které se výborně hodí k masu"? To už jsem někde viděla... :)

Zeta
27.07.2022 22:56
:-))) Ja Jen stala u úplně prvotního nápadů, protože pod nějakou jinou diskusi jsme se bavili právě o tom, jak Vinnetou učil Old Shatterhanda zvládat bolest (protože v knize Old Surehand je výslovně řečeno že "se NAUČIL snášet bolest jako rudy muž) No a tohle z toho vzniklo, že prostě se naučil o hodně víc:-))) Mně se mimochodem to propojování duši, a to, že vlastně i tvorové a stromy v přírodě jaksi mají duši, hrozně moc líbí! A ta puma z mojí hlavy není :-)))
La Luna
27.07.2022 21:35
Zatím se blížím půlce a musím říct, že mi šíleně připomíná Tolkiena, všechno to vzájemné dotýkání se duší těch druhých. V náboženství indiánských kmenů se nevyznám, ale zrovna tahle myšlenka se Tolkienovi asi hodně líbila. Jinak koukám, že v tom celém taky máš trochu prsty. :)
(Dodatek č.1: Ano! Toho objetí jsem se konečně dočkala! :)
(Dodatek č.2: Aha! Že uhodnu, kdo vymyslel tu šéfkuchařovu vynikající pečínku z pumy? (Ano, koukám na tebe. :D))

Naposledy upraveno: 27.07.2022 22:22, La Luna


Zeta
27.07.2022 21:18
Je to dlouhý, ano, ale má to myslím nejvíc hvězdiček ze všeho, co na tom fóru kdy bylo publikováno. Mně se myšlenka, že se Vinnetou s Old Shatterhandem takhle navzájem obohatí, strašně moc líbí. Tedy že Vinnetou postupně přijme křesťanské hodnoty plus se naučí sžívat s měnícím se a modernizujícím se světem, a Old Shatterhand se naopak zbaví své tak trochu "nafoukanosti" a naučí se na věci dívat z více úhlů, než z toho, kdy on snědl všechnu moudrost.
La Luna
27.07.2022 10:30
No, tak tady někdo rozhodně netroškařil. Bude nějakou dobu trvat, než se tím prokoušu a doufám, že u toho nepřehltím překladač. :)

Zeta
27.07.2022 05:17
Asi by to patřilo spíš do tématu fanfikce, nicméně když jsme už tohle nakously, nádherná fanfikce na téma jak se Old Shatterhand učí "vidět vnitřníma očima", je tady:https://www.fanfiktion.de/s/590043ce000750cd137eea70/1/Was-bleibt-ist-Stille.

Měla na fóru takový úspěch, že ji holky vydaly dokonce i knižně. Není potřeba se bát žádného slashe nebo nějakých sexuálních narážek, je tam sice dost "angst" momentů, hlavně ke konci, ale jinak je to právě o cestě, kdy Old Shatterhand v podstatě "dovolí" Vinnetouovi, aby mu ukázal svět tak, jak ho vnímá on. Pochopitelně ta cesta není jednoduchá, není bez konfliktů, ale (*SPOILER ALERT*!!! ve chvíli, kdy poprvé uvidí zářící stromy a jak kdyby ucítí jejich "duše", jsem tála jak sněhová vločka)

Zeta
26.07.2022 21:23
Taky si myslím, že Vinnetou ho postupně během let učí s tou intuicí víc pracovat a víc jí věřit. Ale prostě jsou bariéry, přes které právě "bílý muž" nedokáže projít, zatímco ten nezkrocený rudý to vnímá přirozeně. Myslím si, že třeba Vinnetou má odjakživa jiný vztah k přírodě, než Old Shatterhand. Že zkrátka sice Old Shatterhand má znalosti a vědmosti a jak jsi psala - pozná směr podle houkání sovy :-D:-D a tak, Ale pořád to zkrátka vnímá spíš analytickým myšlením, zatímco Vinnetou v tom vyrostl a sám sebe vnímá jako součást té přírody a všechno okolo sebe vnímá víc právě tou intuicí. Old Shatterhand by nikdy paralelu s ochočeným a nezkroceným zvířetem nepoužil - jednoduše by ho nenapadla, i když se živí psaním knih.

Stejné to je s překonáváním fyzické bolesti, jak jsme se tady myslím už bavili. Old Shatterhand zatne zuby a vydrží to, minimálně do určité míry, zatímco Vinnetou se podle mého názoru úplně jak kdyby oprostí od svého těla, a tím pádem doopravdy skoro nic necítí (je to myslím někde zmíněno, že i kdyby ho mučili sebehůř, tak by stejně neřekl nic a ani by nekviknul). Zkrátka jejich dětství, výchova a prostředí, kde vyrůstali, bylo úplně jiné, a i když mají jeden na druhého v dospělosti blahodárný vliv a přijmou navzájem spoustu hodnot a pohledu na svět, tyhle věci nikdy změnit nepůjdou.
La Luna
26.07.2022 12:26
Uznávám, Vinnetou dá na svoje předtuchy víc jak Old Shatterhand. I tak si ale myslím, že ho Vinnetou naučil s nima pracovat. A vidíš, teď jsem si vzpomněla, jak mu Vinnetou říká, že "bílý muž je jako ochočené zvíře, ale rudý muž je stále nezkrocený".

Zeta
26.07.2022 09:33
Ten "emocionální, dávající přednost intuici" samozřejmě Vinnetou. Třeba jak jsou vlákáni do té jeskyně, kterou nepřátelé uzavřou balvanem, Vinnetou to tuší už předem, ale není mu popřáno sluchu. Stejně tak hned ví, že Santerovy oči byly zlé, a že ta banda nemá v úmyslu nic dobrého - i tady ale převládne logika Charleyho a ostatních, že se nic nemůže stát, což se ukáže jako liché. Totéž se opakuje při dobrodružství v Africe, kdy Old Shatterhand se jde podívat na místo hrobu údajného Smalla Huntera, ale Vinnetouovi se tam moc nechce, protože tuší nějakou nekalost. Prostě přijde mi, že Old Shatterhand jedná spíš na základě svého "detektivního" čichu, logické série úvah, zkušeností atd., zatímco Vinnetou spíš na základě takového toho čemu se v angličtině říká "gut feeling".

Ouuuujéééé, samozřejmě s Halefem tam je taky spousta odlišností:-D:-D
Už třeba jen to, že Halef je mnohonásobný otec x Kara svobodný mládenec (aspoň teda v cyklu Ve stínu Padišáha)
Muslim x křesťan
Tak trochu protivná "huba propíchlá", co pro ostřejší jednání a bič z hroší kůže nejde daleko x totální kliďas
Podceňovaný skrček x respektovaný sidi (pokud se teda zrovna s Halefem nepropadli holubníkem, nebo nedostali nakládačku na lodi :-D:-D)

Taky se mi právě tohlecto líbí - že i dva na první dojem úplně odlišní lidé se mohou přátelit. Snažím se podle toho celý život žít, a upřímně přiznávám, že mám hromadu jakože "netradičních přátelství". A je to super! Myslím, že Vinnetou a Old Shatterhand se navzájem obohatili strašně moc...
La Luna
26.07.2022 09:03
Sice si nejsem jistá, na koho z nich má sedět ten bod "emocionální, dávající přednost intuici", protože Old Shatterhand s předtuchama a podobně taky dost pracoval, ale jinak to vlastně sedí. A je to moc pěkný, že dva tak odlišní lidé se můžou navzájem respektovat a dokonce se spřátelit. I když si myslím, že mezi Karou ben Nemsím a Halefem je ten kontrast mnohem ostřejší.
 > | >>