Mayovky na Internetu

Můj přítel Vinnetou

Zakladatel: m.

  
milys98
22.11.2023 14:59
Dal som tomu dva diely a neprišlo mi to také hrozné ako píšu recenzie, ktoré hodnotia z rokov minulých, ale už ma to taky nejako nebavilo:/

Zeta
09.09.2020 23:01
Jsem ročník 1984, tak jsme to viděli asi v podobné době, taky jsem byla malé dítě, a vzpomínka právě poměrně matná, dokud jsem to neviděla v dospělosti. Pravdu máš v tom, že se seriál pokoušel o jakousi "informovanost" o životě indiánů, a že záměr tam nepochybně byl, ale to zpracování prostě moc nefungovalo. Stejně jako nefunguje vlastně žádnej sólo Vinnetou bez Oldy (okay, tady se občas objevil, ale asi tak na těch 5 minut za celých 14 dílů), jak jsme se shodli v jiném vlákně...

Mayovky jsou - ať chceme nebo nechceme - prostě dobrodružství a cesty Karla o a jeho přátelství s lidmi různých národů, tečka. Vinnetou sám to neutáhne, nebo minimálně ne v podobě vychovatele mladého kluka. Pak zkrátka dobrodružství mizí a je z toho výchovný pořad - což je to poslední, co děti chtějí sledovat. Pokud by to bylo celé vyprávěno z pohledu toho Ta-Šunky a Vinnetou byl jen okrajová postava, možná by byl úspěch u dětí větší, ale takhle ty dlouhé dialogy jsou pro dítě nudné a pro dospělého málo inteligentní, takže ve výsledku sledovanost=tragédie...

Oblečení indiánů nebo vzdálenost Čejenů a Hopiů, s tím nemám problém, zvlášť pokud se mělo jednat o příběh pro děti (v těch běžně jsou věci jako půlnoční království hned vedle denního a podobně).
m.
09.09.2020 14:16
Zeta: No, já to právě prvně viděl jako šestileté dítě (jestli se nepletu, hihihi, bylo to před Studiem Kamarád, ne přímo jako jeho součást, ale to je detail), takže ta vzpomínka byla taková velmi matná. Mayovkám jsem propadl až o dva roky později a byl jsem prostě ještě dost špunt, no.

Ale souhlasím, že to patří do dětského vysílání - ale to ne tím, že by se to nepovedlo, podle mého to musel být i záměr tvůrců, protože Vinnetou po většinu času interaguje hlávě právě s dětmi - s malým Peterem, čejenskými chlapci - a místo "buddyho" Old Shatterhanda má "sidekicka" Tašunku, kterého mentoruje...
Taky tomu odpovídá ten celkově "vzdělávací" ráz - Vinnetou velmi často pronáší nějaká moudra a životě Indiánů a i historická fakta (o masakrech) natvrdo na kameru (a i tady v popisu se píše, že Brice "seriálem chtěl upozornit na skutečné problémy Indiánů na konci 19. století").

Mně to s odstupem času a jako dospělému napřijde horší než "filmový Old Firehand, Old Surehand a Petrolejový princ dohromady", jak píšeš. Zatímco ty filmy byly jen prachprosté dojení značky "Vinnetou" za každou cenu a bez jakékoliv invence, tady byl myslím nějaký (řekněme bohulibý) záměr, který se prostě jen (asi) nepovedl...

Se Samem Hawkinsem máš pravdu, ten jeho příběh je napsaný strašně divně (jen aby tam byl a využil se Wolter, jediná spojka s filmy, a aby ho mentorující Vinnetou mohl přivést ze zcestí na správnou stezku), Old Shatterhand se moc nepovedl, ale vzhledem k tomu, že tam byl asi celkem 5 minut za celých 14 dílů, tak mě to tolik nedrásalo...

Líbilo se mi, že Indiáni jsou víc Indiáni a méně "jugoslávští tělocvikáři s hasičskými sekyrkami" (nemyslím teď co do enticity herců, ale co do prezentace oblečení, zvyků apod.).

Je tam ale spousta podivností...
Že se neřeší, jak to, že Vinnetou nezemřel, to bych i bral (rozhodně lepší než to, jak to "vyřešili" v Rückkehr) - on i pro diváky filmů Vinnetou tak nějak žil i po Posledním výstřelu...
Proč má ale najednou otce ("víceotce"), který není Mescalero, ale Arapaho, a Vinnetou tvrdí, že ho všechno naučil. Inču-čuna je zapomenut... To by nestačilo, kdyby to byl třeba dobrý přítel, ne?
Ta snaha být "encyklopedií příkoří na Indiánech" se myslím koná za tu cenu, že se moc neřeší, že některé kmeny žili poměrně daleko od sebe. To, že Vinnetoua znají "v každém stanu a u každého ohně", se dá brát jako licence, s tím problém nemám, ale že malí kluci doběhnou za dva dny od Čejenů k Hopiům, to mi přijde trochu moc...
Ale to by jistě lépe posoudili odborníci na Indiány v řadách návštěvníků tohoto webu lépe než já...

Naposledy upraveno: 09.09.2020 14:30, m.


Zeta
08.09.2020 03:37
Viděla jsem v dospělosti jen jednou, a je to ještě horší než filmový Old Firehand, Old Surehand a Petrolejový princ dohromady. Pokud si vybavuju správně, seriál kdysi běžel ve Studiu Kamarád - a to je asi tak jediné místo, kam patří. Obtloustlý a trapný Old Shatterhand bolí do očí, Sam Hawkens zkarikovaný vážně na už jen komickou figurku, a Ta-Šunka, to jsem nepobrala vůbec! Upřímně jsem nikdy moc nepochopila ani Tujungu ve filmu Old Shatterhand, ani jakoukoliv fanfiction, kde by se Vinnetou otcovsky staral o cizí dítě - proč by něco takového dělal, když KM v knihách mockrát zdůrazňuje (byť to můžeme a nemusíme brát jako jeho vlastní "autorskou licenci" - koneckonců psal beletrii a nikoliv literaturu faktu), že náčelník je volená funkce a nikoliv děděná?

Naposledy upraveno: 08.09.2020 20:52, Zeta

m.
07.09.2020 00:58
Jak to máte s tímhle seriálem?
Na Česko-slovenské filmové databázi to má dost příšerná hodnocení, ale z většiny je patrné, že se hodnotí podle dávné vzpomínky na dětské shlédnutí...
Viděl jste to někde v dospělém věku?