Mayovky na Internetu

Poslední cesty obou Quitzowů

Zakladatel: pedlar

  
pavol stancel
25.10.2009 20:16
Quitzovov som ešte nezohnal, takže nečítané, ale dočítal som sa, že May tento román písal na objednávku od Munchmayera ako pokračovanie románu Kníže a junker - Furst und junker vydaného u Munchmayera v rokoch 1875-76, od Friedricha Axmanna (1843 - 76). Ale je možné, že Aymann bol jedným z pseudonimov K Maya.

deerslayer
24.10.2009 13:36
Nestál by práve tento román za sfilmovanie ?

deerslayer
29.06.2008 11:06
Rád by som si to prečítal, ale nemôžem zohnať....
pedlar
27.10.2006 13:06
Zajímalo by mě, jaký máte názor na tuto knihu Karla Maye, která je jediným jeho dílem odehrávajícím se ve středověku.
Já jsem "Quitzowy" četl v červenci t. r. již podruhé a byl jsem nadšen stejně jako před 6 lety, když jsem "Quitzowy" četl poprvé. Pravda - kniha je dost nepřehledná, vystupuje zde spousta postav (v rámci každého rodu několik postav, které se někdy neliší ani křestním jménem), děj skáče z místa na místo, dějových linií je vícero. Ovšem spousta zápletek a zejména napínavých scén podle mne výše zmíněné nedostatky hravě přebije. Nejvíce se mi líbila kapitola, kde jsou v temném lese přepadeni Uchtenhagenové a nebo ty, kde se s Brunhildou sbližuje šlechtic z nepřátelského rodu, vydávající se za sokolníka. Všechny dějové linie knihy souvisí s válkou markaběte F. von Zollern proti loupeživým rytířům, v jejichž čele stojí Claus a Dietrich von Quitzowové.
Zajímavé je, že ne úplně celá kniha je dílem K. Maye. Autorem některých kapitol má být snad nějaký Goldmann...
Osobně mě také zaujalo, že 2 z podstatných (a kladných)postav příběhu jsou příslušníky rodu Bismarcků, respektive Moltkeů. To znamená těch rodů, jejichž příslušníci se v pozdějších dobách (18./19. st. Moltke, poslední třetina 19. století Otto von Bismarck) stali hrdiny Pruska, respektive sjednoceného Německa... K. May tak podle mě demonstroval své vlastenectví.
Román "Poslední cesty obou Quitzowů" se odehrává v 2. desetiletí 15. století, poněvadž právě v té době se konal kostnický koncil (1414-1418), o kterém se postavy románu zmiňují. Návrat však na přebalu knihy píše, že se "Quitzowové" odehrávají v blíže neurčeném období...