Mayovky na Internetu

V Ríši strieborného leva

Zakladatel: ph2007club

  
ph2007club
18.03.2022 08:52
No a , samozrejme, je tu Murad Násir ako H. G. Munchmeier.

Zeta
18.03.2022 02:54
La Luna: Klekí Petra se mi nějak zvláštním způsobem už dlouhou dobu propojuje s postavou školního ředitele z Vánoc. Myslím, že nějaká osoba starého, hodného a přesto vlastně přísného pana profesora v životě Karla Maye určitě existovala. Vlastně i Sam Hawkens nějaké atributy postavy podobného druhu má. Je to dobrák a tak trochu ťunťa, ale zas jako nechat si o sebe otírat boty fakt nenechá a třeba v Petrolejovém princovi opravdu hodně kvalitně ukáže, že se vyplatí na starého Sama spolehnout.

Pokud chápu správně, velmi úzké, skoro až bratrské pouto měl KM s panem Sashou Schneiderem, a to navzdory faktu, že on v té době byl člověkem poměrně hodně kontroverzním - otevřeně se hlásil k homosexualitě, za což tehdy hrozily vysoké tresty. Tím naprosto nemíním jakkoli řešit orientaci Karla Maye, jen a pouze chci říct, že se nebál otevřeně hlásit k někomu, kdo spoustě lidí ležel v žaludku jen proto, jak se narodil. Tam bych viděla paralelu s indiány - za to, že se někdo narodil jako Native American přece taky nemohl, a nedělalo to z něj nijak horší osobu.

Dick a Pitt, to by mohli být možná nějací spolužáci ze školy nebo kámoši ze sousedství. Tak trochu šašci, ale ve skutečnosti se statečným a věrným srdcem. Typ co i když se časem ožení a má děti a vnoučata, tak stejně pořád chodí s tím svým dávným spolužákem každej čtvrtek do hospody U Kaštanu na mariáš a dvě piva.

Myslím, že i Old Firehand a Old Surehand nějaký předobraz mají - oba jsou nešťastný, stárnoucí muži, kteří měli v životě víc smůly, než štěstí, ale nějak prostě jdou dál, existujou, fungujou...
La Luna
16.03.2022 10:37
Zeto, já jsem, myslím, někde viděla, že měl dokonce prohlásit, že on sám je vlastně Halef. Ale už si bohužel nevzpomínám, kde jsem to vzala, takže to nemůžu ověřit. Každopádně mě osobně by nejvíc zajímalo, jestli znal někoho, ke komu vzhlížel stejně jako Old Shatterhand k Vinnetouovi. A co takový Sam Hawkens, Dick a Pitt nebo Klekí Petra?

Zeta
15.03.2022 00:43
ph2007club: Karl May to dokonce i sám řekl, že všechny příběhy, co jsou v jeho knihách skutečně prožil :-)) Dá se asi říct, že prostě jen vyměnil "kulisy" za dobrodružnější a exotičtější. Vždycky mě zajímalo, jestli opravdu znal předobrazy například mrchy Judity (Satan a Jidáš), Old Wabblea (Old Surehand), Carpia (Vánoce), Halefa (Ve stínu Pádišáha) a podobně...Skoro bych věřila, že ano, že v nějaké podobě ti lidé skutečně v životě KM existovali.
ph2007club
07.03.2022 12:59
Ale toto mi dosť pomáha, keď si uvedomím, že povedzme Šakara je vlastne Klára, Pekala je vlastne Emma, a podobne možno ďalšie postavy stotožniť s reálnymi osobami, tak už to potom prestáva byť také záhadné. :)
La Luna
03.03.2022 20:36
ph2007club: Pod to se podepisuji v plném rozsahu.
ph2007club
03.03.2022 10:52
Mne je tento monumentálny cyklus aj vcelku sympatický, ale občas mám pocit, že sa strácam v tom, "čo tým chcel básnik povedať".
Kačka
02.03.2022 16:03
Myslím, že nechtěl psát realističtěji, spíš si v pozdním díle vybíjel vztek nad protivníky v Německu plus se snažil formulovat své pacifistické myšlenky a představy o hledání "ušlechtilého" člověka.
Kakho-oto
02.03.2022 13:58
Cyklus jsem četl na přelomu let 2021/2022 - razantní změna v polovině cyklu (v českém vydání z let 1991-1992 je polovinou cyklu závěr III. svazku Tajemství věže babylonské) je skutečně hodně znát. První část cyklu je mnohem dobrodružnější a akčnější, nicméně úplný začátek cyklu, tedy část z Divokého západu, mně přišel jako jedna z nejslabších částí - snad jen většina děje ze IV. svazku (V propastech stínů) byla horší. Nejvíce se mi líbil děj od poloviny I. svazku až téměř do konce III. svazku. Z té symbolické části mě nejvíce bavil V. svazek cyklu (Ahriman Mirza). Většina VI. svazku (Růže ze Širázu) a další dva svazky jsou již navazujícím cyklem Ardistan a Džinistan, který si přečtu později. Uvádí se, že Kara ben Nemsi ztratil v druhé polovině cyklu hrdinské stránky a stal z něho obyčejný smrtelník. Jak se to vezme - co se týče chytrosti a důvtipu je na tom ještě lépe a to tak, že se ani nemusí bít a střílet...Taky si myslím, že pokud chtěl psát o Orientu realističtěji, nepovedlo se mu to. Realističtěji na mě rozhodně působí dobrodružství s otrokáři (cyklus V zemi Mahdího) či klasický cyklus Ve stínu padišáha, než symbolisticko-pacifistické vyprávění alá druhá polovina cyklu V říši stříbrného lva. Ano, příliš mnoha čtenářům cykly V říši stříbrného lva a Ardistan a Džinistan nepřirostly zrovna k srdci (k takovým patřím také, ale za brak je nepovažuji), avšak literárními kritiky jsou tato díla hodnocena jako to nejlepší od Karla Maye.

Naposledy upraveno: 02.03.2022 13:58, Kakho-oto

ph2007club
02.03.2022 13:35
No, hej, je to také symbolistické celé. - Inak, mnohí priaznivci jeho klasického spôsobu písania nad tým určite ohŕňali nos. :)

Zeta
25.02.2022 19:29
ph2007club: Ono to tak totiž je. Jak píše Kačka, Karl May vyrazil skutečně na dlouhou cestu po Orientu, aby se podíval na vlastní oči...bohužel, realita neměla s jeho romány téměř nic společného, navíc se ještě nakazil nějakou nemocí (už nevím, zda tyfem nebo malárií - no zkrátka nějakou exotickou). De facto úplně přišel o iluze a snad chvíli uvažoval i o tom, že s psaním nadobro skončí. Až zájem fanoušků ho přesvědčil, aby pokračoval. Nicméně nedokázal už psát stejně jako předtím, a dal se spíš dráhou symbolismu a nikoli dobrdružství...
Kačka
12.02.2022 15:10
Přesně tak to je - v půlce psaní románu May vyrazil na cestu Orientem, psychicky se zhroutil a začal psát jinak.
ph2007club
11.02.2022 21:34
Aj vám sa pri čítaní tohto cyklu zrazu stalo, že ste mali neodbytný pocit, zhruba asi tak v polovici, že čítate úplne iného autora? - P. S.: Dúfam, že po Satanovi a Judášovi sa Epos jedného dňa ujme aj tohto monumentálneho cyklu. :)