Mayovky na Internetu

Jsou mayovky out?

Zakladatel: Zatinka

Proč dnes mládež nečte mayovky?

<< | < 
jiří černý
10.05.2008 17:09
Důvod je obvykle ten, ostatně již mnohokrát vyslovený, totiž, že děti mají dnes obrovská lákadla ve filmech a počítačových hrách. Je to vše rychlejší a akčnější než se prokousávat četbou. Soudobé filmy mají nesmírný vliv i na módu, co je "in". Např. Pán prstenů nebo takový Harry Potter. Žasl jsem, že můj desetiletý syn dokázal přečíst všechny díly v rekordní době, sbírá nálepky, karty a já neví co ještě. V tom se to podobá našemu nadšení pro filmové mayovky, kdy jsme sbírali pohlednice s Vinnetouem a vůbec vše, i výstřižek z časopisu pro mne měl tehdy cenu zlata. Jinými slovy, vliv má samozřejmě i nabídka zboží, nějakým způsobem označeného, souvisejícího s kultovním námětem. Ovšem, i já se musím přiznat, že "kánon" mayovek pro mne byly pouze Reinlovy filmy s Vinnetouem, nikoliv Mayovy knihy. Ty jsem se snažil číst, ale až po seznámení s filmy. Narážel jsem však na rozdíly a nesrovnalosti a nedokázal jsem se přes to přenést. Zastávám názor, že Reinl sehrál stejně důležitou roli jako samotný Karel May (ne-li větší, což už je téměř kacířská myšlenka).

Zatinka
30.04.2008 10:52
Najde, neboj :-) Např. můj šestiletý synovec na filmové mayovky kouká už dva roky a taky si to pouští pořád dokola. A pokud ho chytly filmy, věřím tomu, že si do ruky vezme časem i tu knížku. Stejně jako já, když jsem byla děcko... Taky by mě ta moje sbírka mrzela, kdybych ji musela odprodat. Ale teď máme doma malého špunta, tak doufám, že až vyroste a bude denodenně chodit kolem regálu s mayovkami, že se taky přidá do klubu (snad se mu to naopak neznechutí) :-)
zdero
29.04.2008 20:39
Ahoj Tanio,
máš pravdu, hrozně moc záleží na rodičích jakým vzorem pro děti jsou. Já jsem měl taky štěstí, táta sice moc nečetl ale Májovky znal a líbily se mu Burianovy kresby které byly v těch knížkách ze 60. let a proto mi je kupoval. Mě se strašně líbily no a k tomu potom ty filmy. To byly prostě neskutečný zážitky. Když to dneska vykládám svejm dětem, tak to nejsou schopny pochopit. Mám samozřejmě všechny filmy na DVD, občas (tak jednou za měsíc) si nějakej pustím a zbytek rodiny si klepe na čelo. Nechápou, že já se na ty dvě hodiny prostě vrátím do dětství. Když o tom tak přemýšlím, tak nevím co s těma knížkama po mě jednou bude, nejspíš je dám někam do antikvariátu aby si je zase mohl nějakej nadšenec do Májovek koupit.Jestli se v tý době ještě nějakej najde ........ .
tania
28.04.2008 14:51
Ahoj Zdero,
je mi 32 - a na mayovkách jsem přímo vyrostla. Byla jsem jimi snad posedlá :)) . Asi záleží na tom, co mají rodiče v knihovně, já jsem měla štěstí.
A pokud si dobře pamatuji, když jsem byla dítě, tak jakmile na vánoce dávali v kině (na vesnici) Vinnetoua, šlo na to opravdu spousta lidí. Bylo to až dojemné.
(Jak to teď píšu, uvědomuji si, co mi v knihovně chybí :( , asi ty knihy rodičům zabavím :) , ať mají dětičky co číst :) )
Míša Mišunová
28.12.2007 07:57
Je mi 19 a Mayovky patří k mím oblíbeným...........dlouho jsem žádnou nečetla, protože jsem se k tomu nějak nedostala, ale když můžu čtu........a filmy mám tolikrát shlédnuté, že bych je možná mohla vyprávět......:-)
Myslím si, že děj jak ve filmu, tak v knihách je nejen krásný, ale i poučný.............
zdero
27.12.2007 20:39
Bohužel, Mayovky už dnes nečtou nejenom děti ale ani dospělí. Mě je 46 let a zažil jsem tu dobu když Mayovky vtrhly do kin. Kupovali jsme si fotky z filmů v trafice za korunu a hráli jsme si na indiány. Tohle už nezná ani generace o 5 - 6 let mladší. Můžu to říct, mám hodně známých kolem 40tky a Mayovky už jim nic neříkají. Nedivme se tedy dnešním dětem. Za nás prostě nic jiného nebylo. A dneska ? Vždyť ty děcka jsou chudáci. Jsou bombardováni ze všech stran vším možným a mají v hlavě akorát zmatek. Kamarádství, přátelství, pomáhat druhým - to prostě dneska není in. Stačí si pustit nějakou počítačovou hru a máte tam víc krve než ve všech Mayovkách dohromady. Je to škoda že o tyhle filmy a knihy mládež nemá dneska zájem. Já jsem ale hrozně rád že jsem našel tyhle stránky a lidi kteří ten zájem mají. Díky Vám, děláte to dobře.

Belenor
06.12.2007 14:16
Souhlasím s Janou, přesnější dotaz by byl "Proč dnes mládež nečte?" Myslím, že děcka hledají "rychlejší" zábavu (kino, počítačová hra) než je kniha. Co se týče mayovek, tak je otázka, zda se vůbec dítě dozví, že něco takového existuje. Pottera, Pána prstenů nebo Hvězdných válek je všude plno, ale o mayovkách moc slyšet není. I když - docela pravidelně jsou v telce, možná že to tu a tam někoho přivede ke čtení.

EDIT: zat, zkusil jsem to u svých kolegů rytířů řádu Jedi, viz http://rs.majerco.net/index.php?sekce=diskuze&modul=disk_view&did=124 :-)

Naposledy upraveno: 06.12.2007 16:05, Belenor

jana
06.12.2007 12:24
Můj bráška (16) , nerad čte.V televizi se však podíval na všechny díly a líbilo se mu to.
Myslím,že je v tom velký problém,že mladí neradi čtou.Pohodlnější je pro ně koukat na TV,DVD a počítač.

Zatinka
05.12.2007 14:52
Přátelé, mám pro vás jednu malou anketní otázku:
<b>"Proč dnes mládež nečte mayovky?"</b>
Jaké pro to mohou být důvody? Stojí za tím neaktuálnost tématu, příliš idealizovaný obraz Divokého západu, nedostatek propagace knih Karla Maye či jen to, že mládež už má dnes jiné hrdiny, a dialogy, které mezi sebou vedou Old Shatterhand a Vinnetou, jim připadají směšné? Vy, co máte děti v "mayovském" věku, zkuste se jich prosím zeptat, ať vám na rovinu řeknou, proč je mayovky nepřitahují. Možná se mi to bude hodit do bakalářky :-) Děkuji všem.
<< | <