Mayovky na Internetu

MAYOVKY - OLYMPIA

Zakladatel: muflon

pro mě nejlepší

  

pavlina
17.08.2017 17:44
Mám takový dotaz. Chci vědět zhruba o čem jsou knížky z Olympií, Cizinec přichází a Přízrak.
raglof
31.01.2009 21:14
Škoda, že už je Olympia nevydává. Ale sehnal jsem ještě na e-mailu Olympii ještě 15 let stare vydani, které tam ještě leží ve skladě. Je jich tam asi 5.

deerslayer
22.06.2008 17:05
Olympiu mám komplet...aj bielu radu Albatrosu...Aj krum aj Burian majú svoje prednosti, ale nehovoril by som o záporoch. Burianove kvaše sú úžasné, Krumove sú zase dôkazom jeho trpezlivosti a dôkladnosti...
muflon
11.01.2008 19:10
vidíš - to jsem ani nevěděl :-D to s tou kresbou GK..ale je fakt,že olympia je prostě the best of, jak mi češi správně říkáváme..škoda, že je to už dávno ukončená edice.. :-( ale je fakt, že v dobách, kdy se to vydalo mu nikdo v čechách nevěřil, že v těch krajinách nikdy nebyl.. :-) prostě machr nad machry..

honza.
11.01.2008 16:45
Výhrady? Oh, to bude velice hubená diskuze.... Mohu jen potvrdit, co napsal Mescalero, jsou to "moje" překlady, to znamená ty nejzažitější. Jakékoliv jiné, byt přesnější znění pak je při četbě rušivé. Nakladatelství věnovalo knihám velkou péči např. i v jazykových záležitostech - arabština, turečtina atd. A za Mescalerova slova o Mistru Krumovi bych mu nejraději stiskl ruku. Mistr Krum je mayofil, ještě dnes se v knihách velmi dobře orientuje a skicy měl v šuplíku dávno před tím, než ho Olympia oslovila. Jeho ilustrace opravdu vystihují atmosféru, což se Burianovi ne vždy tak dokonale povedlo - ve vší úctě. Ale ZB Maye prý neměl rád, narozdíl od GK. Mimochodem, ti dva byli kamarádi a přátelé a ZB postavil svému kolegovi pomníček - zvěčnil ho na ilustraci (perovce)v Duchu Llana Estacada, kdy Dlouhý Davy a Tlustý Jemmy stojí nad mrtvým náčelníkem Tevua-šohe - Tlustý Jemmy má tvář Gustava Kruma...
mescalero
11.01.2008 13:46
Právě dočítám Ve stínu pádišáha od Olympie (chybí mi asi 10 stránek v Žutovi). Čtu to během života už počtvrté a teď mě to (v mých 40,5 letech) chytlo nejvíce. Krum je tu ve skvělé formě, etnograficky je téměř bezchybný (což se jinak nedá říci o žádném jiném českém ilustrátorovi orientálních mayovek: mám pár knih o Albánii, Makedonii atp., kde jsou reálné kresby Miriditů a spol. takže mohu věrnost Krumových Škipetarů, Černohorců aj. potvrdit), má skvělé kompozice (lepší než Burian), které přímo vtahují do děje. Vynikající je i nápad s kresbou na titulní straně (dvojstrana v úvodu knihy) a mapky. Graficky je Olympie bezpochyby vrcholem mayovské knižní produkce po r. 1950. A nic na tom nemění, že desky nejsou plátěné. Vidím jedinou chybu - jména autora je větší než název titulu, mělo by to být opačně, tak to alespoň vidím.

Naposledy upraveno: 11.01.2008 13:47, mescalero

muflon
11.01.2008 01:36
je fakt, že jak se probírám příspěvky, celkem málo se tu mluví o olympii (byt je to fakt už starý)..já mám nejraději vydání právě od nich (nejen kvůli kresbám Gustava Kruma)..vyrostl jsem na nich, začal jsem je sbírat a nemůžu se od nich odtrhnout.. ;o) mám tudíž dotaz na vaše výhrady k nim :-)