Mayovky na Internetu

Konvoj pomoci Pierra Brice do Bosny

V roce 1995 zorganizoval Pierre Brice pomoc obyvatelstvu Bosny postiženého občanskou válkou. Jeho rozhodnutí pramenilo z přesvědčení, že je-li člověk slavný, musí sdělovat své myšlenky veřejnosti a pokusit se získat co nejvíce lidí pro dobrou věc.

V Německu uspořádal charitativní sbírku. Podařilo se mu vybrat 2 miliony marek, které využil na nákup léků, potravin a dalších nezbytných potřeb, které osobně přivezl s Konvojem pomoci Pierra Brice (Pierre Brice Hilfskonvoi) do postižených oblastí, kde je následně předal místním lidem. Na úspěchu sbírky se velkou měrou podílela obrovská popularita Pierra Brice a také důvěra, kterou mu lidé při předávání finančních darů projevovali.

Do Bosny se vydalo osm kamionů naložených potravinami a léky. Pierre Brice odmítl doprovod tisku, protože konvoj jel na válečné území, a navíc se nechtěl tímto činem ani profilovat ani z něho profitovat pro svoji kariéru. Na území bývalé Jugoslávie nedostali vojenskou ochranu, přesto pokračovali v cestě na vlastní riziko. Brice byl mnohokrát v přímém nebezpečí života a prokázal mimořádnou statečnost. Cestovali přes válečná území v neprůstřelných vestách, přes opuštěné vesnice se zničenými domy, ale také přes oblasti, kde na ně Srbové pálili ze samopalů a vedle kamionů explodovaly granáty. Ocitli se rovněž v situaci, kdy se jim na poslední chvíli podařilo uniknout před mafií, která se chystala přepadnout a ukrást konvoj. Pierre Brice byl dokonce obviněn bosenskou policií jako špión ze spolupráce se srbským nepřítelem a málem skončil ve vězení. Přesto se jim podařilo dopravit potraviny do uprchlických táborů, předat místním obyvatelům a dovézt léky do nemocnic. Při návratu se ocitli v pasti a neměli jinou volbu, než bez světel a v úplné tmě projet riskantním úsekem pod palbou srbských vojsk.

„Neštěstí a ničení, které jsme v Bosně každý den viděli, mne posílily a upevnily mé rozhodnutí bojovat proti hlouposti, nevědomosti a krutosti lidí dobrou vůlí. Nikdy nepřestanu přesvědčovat a vždy půjdu příkladem, abych dokázal, že pořekadlo 'Dobrý skutek bude po zásluze potrestán', je lež,“ uvedl po této misi Pierre Brice. V této souvislosti také řekl, že jeho životním úspěchem, na který je řádně pyšný, je dojemný pohled dětí v Bosně, jimž přivezl lásku, naději a útěchu. „Mé srdce naplnila radost. Málokdy jsem byl tak šťastný jako během té humanitární akce. Byl jsem rád, že mohu dávat, mohu se dělit, spát na zemi, cítit nebezpečí, prožívat výbornou atmosféru v naší skupině… Bylo mi zase 20 let. Jsem stvořen pro akci, ne pro koktejlové dýchánky ve smokingu, kde se konverzuje.“

 

Použitá literatura:

  • BRICE, Pierre. Vinnetou a já: můj skutečný život. 1.vyd. Praha: Albatros, 2005. ISBN 80-00-01625-7
  • Pierre Brice [online]. [cit. 9.10. 2009]. Dostupné z: www.pierrebrice.de.

(Autor článku - Daniela Krofiánová, vytvořeno dne 14.10. 2009)