Mayovky na Internetu

Pierre Brice jako velvyslanec UNICEF proti nebezpečí nášlapných min

V roce 1999 se na Pierra Brice obrátila organizace UNICEF, aby se jako její zástupce zúčastnil mise do Kambodže a upozornil na nebezpečí nášlapných min. Při své návštěvě se přesvědčil o velké bídě tohoto národa, který trpěl pod krvavou diktaturou Rudých Khmerů. Tisíce dětí a dospělých bylo poznamenáno až do konce života – byli zmrzačeni minami Rudých Khmerů a biologickými zbraněmi amerických jednotek.

V Kambodži navštívil Pierre Brice školy, nemocnice, rehabilitační střediska i továrny na protézy. Setkal se také s dětmi, které zmrzačily nášlapné miny. Seznámil se například s otřesným příběhem jedenáctileté Savie, která přišla díky výbuchu nášlapné miny o nohu a nášlapné miny také zabily před jejíma očima zbytek její rodiny. Po návratu z Kambodže se Pierre Brice zúčastnil v Německu televizního vysílání, během kterého vyprávěl své silné dojmy a zážitky z této mise – na konci vysílání bylo vybráno šest a půl milionů marek na pomoc postiženým lidem Kambodže.

Jako uznání za jeho nasazení v humanitárních akcích obdržel Pierre Brice v září 2000 cenu Thomase Mora. Ve své děkovné řeči zdůraznil, jak je pro něho důležité pomáhat nejenom dětem jakékoliv národnosti, ale také bojovat proti rasové nesnášenlivosti. „Nejsem utopista, jsem jenom muž, který využívá svého jména, aby pomohl dětem v tísni, ať je to v Bosně, Kambodži, v Německu nebo kdekoliv, kam mne zavolají. Zároveň je pro mne důležité bojovat proti xenofobii. Nikdy jsem se neptal na národnost těch dětí. Pomoc je důležitější. Pro násilí a bezpráví tu nesmí být místo.“

 

Použitá literatura:

  • BRICE, Pierre. Vinnetou a já: můj skutečný život. 1.vyd. Praha: Albatros, 2005. ISBN 80-00-01625-7
  • Pierre Brice [online]. [cit. 9.10. 2009]. Dostupné z: www.pierrebrice.de.

(Autor článku - Daniela Krofiánová, vytvořeno dne 14.10. 2009)