Mayovky na Internetu

Udělení řádu Rytíře čestné legie

Z projevu pana Clauda Martina, velvyslance Francie při příležitosti udělení řádu Rytíře čestné legie P. Briceovi v Berlíně, 7. června 2007

Vážený Pierre Brice,

je to pro mne velká čest, že Vám mohu za účasti Vaší rodiny a Vašich přátel předat jménem prezidenta Francouzské republiky řád Rytíře čestné legie. Toto francouzské vyznamenání je Vám uděleno za Vaše zásluhy v oblasti rozvoje evropského filmu.

Pokusím se několika slovy nastínit Vaši dráhu všestranně talentovaného umělce.

V roce 1929 jste v Brestu spatřil světlo světa. Po Vaší vojenské službě ve francouzské armádě v Alžírsku a v Indočíně jste se usadil v Paříži, abyste se věnoval divadlu, a to i proti vůli Vašich rodičů. V roce 1951 jste docházel na hodiny herectví k ruskému herci Grégorymu Chmarovi.

Zpočátku jste vykonával různá povolání, pracoval jste jako manekýn a akrobatický tanečník, poté jste byl angažován do Vašich prvních divadelních rolí. Nejdříve jste hrál v divadelních hrách klasických autorů, jako je Dostojevský, Tolstoj nebo Victor Hugo.

V roce 1954 jste získal první filmovou roli po boku Eddiho Constantina v celovečerním francouzském filmu Půjde do tuhého. Hrál jste také v italských a španělských filmech spolu s nejvýznamnějšími francouzskými a italskými herci, jako je Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Jean-Paul Belmondo, Catherine Deneuve, Claude Rich, Michele Morgan nebo Bourvil.

V roce 1962 jste poprvé navštívil Německo, a to při příležitosti představení celovečerního filmu Los Atracadores od režiséra Francisca Rovira Belety v rámci filmového festivalu v Berlíně. Tento rok znamenal významný zlom ve Vaší kariéře. Na festivalu jste se potkal s producentem Horstem Wendlandem, který ve Vás okamžitě spatřil ztělesnění Vinnetoua, apačského náčelníka z díla Karla Maye. Protože pro Vás byla tato postava neznámá, nejdříve jste si přečetl francouzskou verzi knih Karla Maye. Nakonec jste s rolí souhlasil, a to k úžasné radosti německé mládeže. Úspěch této role byl okamžitý. V letech 1962 až 1998 jste hrál roli Vinnetoua v 11 celovečerních filmech a ve dvou televizních seriálech. Ale nespokojil jste se prezentací této role na plátně či obrazovce. Po dobu 15 let jste hrál Vinnetoua také na scénách divadelních festivalů, které byly věnovány Karlu Mayovi.

I když Vám tato role přinesla řadu cen, nejkrásnější ocenění přišlo od zástupců, indiánského kmene Winnegabo, kteří byli dojati Vaším bojem za uznání jejich práv, a proto Vám udělili titul "Rainbow man".

Vaše kariéra zahrnuje filmové, divadelní i televizní role. Ale od roku 1965 jste se také začal věnovat hudbě a v té době jste vydal své první hudební album s tituly písní, jako je Ich steh allein a Ribanna.

Jste nejen umělcem, ale také člověkem se srdcem na pravém místě. Angažujete se v boji proti bídě dětí a za uznání lidských práv. V rámci těchto aktivit jste jel s konvojem humanitární pomoci do Bosny. Stal jste se také velvyslancem UNICEF.

Děkujeme Vám za veškeré Vaše aktivity na poli kulturním i na poli humanitární pomoci a také za Vaši reprezentaci Francie v Německu i v zahraničí. Jménem Francouzské republiky Vám udělujeme řád Rytíře čestné legie.

» Originální znění projevu (pdf, 27 kB)

(Autor překladu - Daniela Krofiánová, vytvořeno dne 5.11. 2009)