Mayovky na Internetu

Pierre Brice v Excalibur City - 11. června 2011

Nákupní a zábavné centrum Excalibur City Hatě na česko-rakouských hranicích nedaleko Znojma navštívila v sobotu 11. června 2011 vzácná návštěva - herecký idol šedesátých let Pierre Brice, který byl s manželkou Hellou hvězdou otevření Merlinova dětského světa.

Pierre Brice a Ján Winkler. | Foto: Ján Winkler.
Pierre Brice a Hella Brice. | Foto: Ján Winkler.
  

Když jsem se dozvěděl o jeho návštěvě, byl jsem plný nadšení. Dětský sen o setkání s představitelem slavného Vinnetoua se mohl proměnit ve skutečnost, zvláště, když ještě nikdy nebyl tak blízko mé Bratislavy. Hned jsem si spolu s manželkou objednal ubytování v hotelu Savannah, nacházejícím se přímo v areálu centra. Po příjezdu mě čekalo příjemné překvapení, neboť Pierre Brice byl ubytován ve vedlejším apartmánu. Ve vestibulu jsem potkal přátele z boskovických srazů - paní Danielu Krofiánovou a paní Lukešovou. Při kávičce jsem se od nich dozvěděl, že se bude v 17 hodin konat tisková konference. Počkal jsem na něho ve vestibulu a nechal si podepsat několik připravených materiálů. Na společné fotografii s Marií Versini a Lexem Barkerem mi chybí už jen podpis Old Shatterhanda. Ten už bohužel nikdy nepřidám. Kvůli nedostatku času jsem však nestihl společnou fotografii, ale dostal jsem příslib, že se spolu vyfotíme po autogramiádě. Hodinová tisková konference uběhla velmi rychle i přesto, že nepadlo mnoho otázek. Česko-německo-francouzský překlad trošku zdržoval. Na mou otázku, zda plánuje někdy navštívit i Slovensko, odpověděl diplomaticky s úsměvem: "Všechno je možné."

V 18 hodin následoval nezapomenutelný dvouhodinový program, na kterém Pierre Brice četl ze své knihy Vinnetou a já. Překlad se promítal na velkoplošné obrazovce spolu se záběry z filmových mayovek. Přestávky mezi čtením vyplňoval šedesátičlenný symfonický orchestr Czech Virtuosi se skvělým rakouským dirigentem Erwinem Kiennastem, který hrál známé melodie Martina Böttchera z filmů o Vinnetouovi. Dvoutisícové publikum odcházelo určitě velmi spokojené. Ale to ještě nebyl konec. Pierre se přesunul do interiéru Merlinova dětského světa na autogramiádu. Téměř dvě hodiny trpělivě podepisoval knihy, plakáty, fotky, trička a jiné vzpomínkové materiály všem, kteří na autogramiádu přišli. Mezi účastníky byli také otec a syn Rohlíčkovi, kteří stejně jako na boskovických srazech oblékli kostýmy Vinnetoua a Old Surehanda. Pierre se však s nikým v průběhu autogramiády nefotil - s výjimkou managementu Excalibur City a rakouského zpěváka Waterloo, který před příchodem Pierra Brice bavil svými písničkami děti.

Po skončení autogramiády jsem začal ztrácet naději, že budu mít společnou fotografii s Pierrem Bricem. Štěstí se na však na mě usmálo a než Pierre nasednul do připraveného auta, stihli jsme se vyfotit. Musím připomenout, že celý program trval téměř pět hodin a Pierre byl i přes svůj vysoký věk ve skvělé formě a nedal najevo svou únavu. Druhý den jsem viděl paní Krofiánovou, jak s paní Hellou hovořila při snídani o budoucích plánech Pierra Brice. Možná i o další návštěvě. Společnou fotografii jsem obratem poslal Pierrovi a za pár dní mi přišla podepsaná i s věnováním.

Děkuji, pane Brici.

(Autor článku - Ján Winkler, vytvořeno dne 7.2. 2012)