Mayovky na Internetu

Pierre Brice v Karlových Varech - červen 1968

Psal se rok 1968 a na XVI. filmový festival v Karlových Varech dorazila hvězda, která tehdy patřila mezi ty nejzářivější. Ne, nebyl jsem tam, ještě chybělo šest let do mého narození. Dalších asi deset roků poté trvalo, než nastala i pro mne chvíle prvního okouzlení touto hvězdou. Jak to tehdy ve Varech vypadalo, když přijel náčelník Apačů Vinnetou? Neznám bohužel nikoho z přímých účastníků této první návštěvy Pierra Brice u nás a tak budu vycházet z článků, které o jeho návštěvě otiskly tehdejší noviny a časopisy a co o této návštěvě řekl on sám.

Možná, že to bylo takhle… Blíží se konec filmového festivalu. Návštěvníci, diváci a fanoušci jsou však stále více napnutí a netrpěliví. Přijede? Kdy? Všichni čekají před Grandhotelem už šest hodin. Už jede! Skutečně přijíždí černá šestsettrojka a z ní vystupuje on – Pierre Brice. On, který už navždy zůstane Vinnetouem. Kdo je ale ta krasavice, která ho doprovází? Podle jedněch sekretářka, podle druhých snoubenka. Určitě, určitě sekretářka, ujišťují se holky, dívky, slečny i mladé ženy, které se okamžitě snaží dostat do bezprostřední blízkosti krásného Francouze. Novináři a fotografové se marně snaží získat exkluzivní záběry. Jsou zmítáni masou těl, která se chce dostat co nejblíže. Každý touží po podpisu na připravenou pohlednici, novinový výstřižek, do památníku či přímo do nějaké knižní mayovky. I v tomto mumraji je Pierre usměvavý a přátelský. Vypije ze skleněné fajfčičky trochu likérku od pana Bechera a jistě je rád, že tento český kalumet míru se skutečně pije. Ale pak už tlačenice narůstá do takové míry, že musí zasáhnout příslušníci Veřejné bezpečnosti, kteří nám všem Vinnetoua zachraňují od umačkání a odvádějí ho do hotelu.

Dav malých i velkých fanoušků a fanynek se ale nerozchází. Stojí oddaně pod okny hotelu a znovu a znovu volají jeho jméno. Až se konečně otevírají dveře u jednoho balkonu a on vychází a mává. V následujících hodinách se Pierre musí po Varech pohybovat za doprovodu ochranky, pokud možno postranními ulicemi. Ale stejně je vždy vypátrán, polapen a obrán o další a další autogramy.

A co na to sám Pierre Brice? V mnoha rozhovorech prohlásil, jak rád jezdí do České republiky. "Miluji vaši zemi a mám rád vřelost vašich lidí." Od festivalu v roce 1968 uplynulo čtyřicet let. Pierre Brice za tu dobu natočil kilometry filmového a televizního materiálu, sehrál stovky představení, navštívil desítky zemí, byl hostem mnoha festivalů a setkal se s tisíci a statisíci svých fanoušků. Přesto při zmínce o Karlových Varech roku 1968 vzpomenul, že se mu tam dostalo skutečně královského přijetí. Tato karlovarská návštěva Pierra Brice byla pro naše kraje na dlouhá léta poslední. Je nám jistě velkou radostí, že k nám náš přítel Vinnetou jezdí stále častěji.

(Autor článku - Jan Policer, vytvořeno dne 5.11. 2009)