Mayovky na Internetu

Pierre Brice v Mladé Boleslavi - 5. září 2009

Reportáže Daniely Krofiánové a Jana Kotena

Slavnostně vyzdobené Muzeum Škoda Auto bylo v sobotu 5. září 2009 dějištěm zahájení 7. ročníku Festivalu evropských filmových úsměvů. Nejostřeji sledovanou hvězdou večera byl francouzský herec Pierre Brice doprovázený manželkou Hellou, který zde převzal cenu za přínos evropskému filmu, příznačně nazvanou Cena pro hrdinu dětských srdcí.

Ocenění Pierru Briceovi předali na pódiu ředitel festivalu Jan Kuděla a známá moderátorka Halina Pawlowská. Předávání ceny na slavnostním večeru byla přítomna řada osobností kultury i politiky a rovněž členové mezinárodní poroty, zástupci partnerů a sponzorů. Celé publikum ocenilo Pierra Brice bouřlivým potleskem vestoje. Při přebírání ceny Pierre Brice vyjádřil své poděkování České republice, která ho tak vřele přijímá. Zároveň také vzpomenul na svého hereckého kolegu Lexe Barkera, představitele Old Shatterhanda. "Nesmíme na něj zapomenout, měl by zde také být. Byl to úžasný přítel a moc se mi po něm stýská," řekl. Kromě ocenění čekalo Pierra Brice na pódiu překvapení v podobě obrovského dortu ve tvaru Vinnetouovy pušky, který mu přivezly jeho obdivovatelky. "Uvidím, co tomu budou říkat Air France při mém návratu," žertoval Pierre Brice. Skvěle vypadající herec, kterému by nikdo rozhodně nehádal osmdesát let, si užíval zájem publika a pobavil přítomné vtipnými dialogy i scénkami, kdy rozdával polibky na všechny strany. Jeho noblesnost a vřelost byly nepředstírané a jeho vystoupení bylo úžasným zážitkem celého večera.

Na tiskové konferenci, která proběhla následující den, Pierre Brice zdůraznil, že role Vinnetoua byla tak obrovským úspěchem, že jej nebylo možné překonat žádnou další rolí. "Tato obrovská popularita mi umožnila, abych rozvíjel svou humanitární činnost pro ty, kteří potřebují pomoci," potvrdil Pierre Brice. "Na natáčení vzpomínám velmi rád, ale zážitků mám tolik, že bych na vyprávění potřeboval tři dny," uvedl. Na následné autogramiádě zavalilo Pierra Brice velké množství fanoušků. Dorazilo jich okolo pěti set, od dětí až po seniory. Pierre Brice potvrdil pověst galantního muže a neodmítl žádného zájemce o podpis, proto se o třicet minut zpozdilo promítání filmu o Vinnetouovi. Podle pořadatelů festivalu měl herec zatím největší úspěch ze všech hostů.

Pierre Brice. | Foto: Karel Hron.Pierre Brice. | Foto: Karel Hron.Pierre Brice. | Foto: Karel Hron.Hella, manželka Pierra Brice. | Foto: Karel Hron.Pierre Brice. | Foto: Stanislav Juga.

V rámci festivalu jsem měl velmi vzácnou a unikátní příležitost poobědvat s Pierrem Bricem. Organizátorkou celé akce byla paní Daniela Krofiánová, s níž už skoro rok připravuji scénář k českému dokumentárnímu filmu o představiteli Vinnetoua, ale byla to paní Hella, která pracovní setkání nad tímto tématem navrhla. Sešli jsme se v neděli v 11 hodin v recepci hotelu Galatea v Kosmonosích, kde manželé Briceovi bydleli. Po krátkém přivítání a představení - byl přítomen ještě pan Slawik, přítel a spolupracovník Pierra Brice a Jiří Fedor, spolupracovník náš - jsme všichni odešli do salonku restaurace. Tam hovořila hlavně Daniela, která jako jediná z české strany ovládala francouzštinu.

Výsledek pracovní schůzky je potěšující: Pierre Brice velmi uvítá širší prezentaci své osoby na našich webových stránkách i v českém tisku s tím, že podrobné materiály nám bude dodávat jeho agentura, vedená paní Martinou Schneiderovou. Rovněž s natáčením dokumentu je srozuměný, s rámcovým scénářem projevil spokojenost a přidal dokonce několik nápadů.

A co jsme obědvali? Hovězí steak Wasabi (s mořskými řasami), šopský salát a zapíjeli jsme to červeným vínem Merlot 2006. Nechybělo samozřejmě nealkoholické pivo Birell, které si pochvalovala zejména paní Hella Brice, a Mattoniho minerálka. Byla to plodná, ale hlavně velmi příjemná hodinka, která měla jen jednu vadu - že uběhla moc rychle, protože se blížil čas tiskové konference a autogramiády a Pierre Brice nechtěl nechat své fanoušky čekat.

Pierre Brice. | Foto: Jiří Fedor.Jiří Fedor, Pierre Brice a Daniela Krofiánová. | Foto: Jiří Fedor.Pan Slawik, Pierre Brice, Daniela Krofiánová a Jan Koten. | Foto: Jiří Fedor.

 

(Autoři článku - Daniela Krofiánová a Jan Koten, vytvořeno dne 10.9. 2009)