Mayovky na Internetu

Pierre Brice v pořadu Snář - 1994

Pierre Brice se zjevil českým divákům zcela nečekaně během pořadu České televize Snář - Večer splněných přání v roce 1994. Byl živým dárkem pro zpěváka Štefana Margitu. Ten se v pořadu vyznal k lásce k mayovkám, zavzpomínal na dětství, kdy on byl Vinnetou a jeho bratr Old Shatterhand. Následoval příjezd Stanislava Fišera v kostýmu Vinnetoua na černém koni přímo do studia. Nejprve oddeklamoval "Vinnetouovským" hlasem kousek z filmu, aby se následně už běžnou intonací zeptal, kdo ho sundá z toho koně. A pak už se rozezněla Böttcherova melodie, otevřely se dveře a do studia, za obrovského údivu pana Margity, vkráčel Pierre Brice. Po uvítání a představení hlavních aktérů večera následoval rozhovor s hlavní hvězdou. Pan Vladimír Mertlík - průvodce a moderátor večera se ptal:

Jaké sny měl kdysi Pierre Brice?

Když jsem byl mladý, před válkou, měl jsem v mém rodném Brestu možnost setkat se Jeanem Gabinem a Michele Morgan. Oni zde natáčeli film a velice mne to zaujalo. Později, když jsem bydlel v Paříži jako mladý herec, byla Michele Morgan tou ženou, která mi dala první příležitost, první roli ve filmu.

Co předcházelo vaší umělecké dráze?

Než jsem se stal hercem, byl jsem šest let vojákem a také jsem se účastnil války v Indočíně.

Vyhledáváte ve svém životě dobrodružství? Jste dobrodruh?

Ne, nejsem dobrodruh. Občas jsem k tomu byl donucen. Ale mám dobrodruhy rád. Já jsem se stal pouze skromným hercem.

Co předcházelo roli Vinnetoua?

Než jsem udělal kariéru v Německu, začal jsem v Itálii, kde jsem natočil hodně filmů. Následně jsem natočil velice úspěšný film ve Španělsku. A odjel jsem na berlínský festival, abych tento film uvedl. Na konci festivalu byla slavnostní večeře. Seděl jsem u stolu a naproti mně byl muž, který se stále díval mým směrem. Myslel jsem, že se tak dlouze dívá na mou přítelkyni. Měl jsem vztek a chtěl jsem ho požádat o vysvětlení. Ve skutečnosti se tento člověk jmenoval Horst Wendlandt, slavný producent, který připravoval první film Karla Maye. Měl už všechny role obsazené, ale chyběl mu Vinnetou. On viděl můj španělský film a teď mi řekl - to je můj Vinnetou. A od té doby jsem stále v sedle.

Splnily se vám všechny sny v životě?

Já neznám člověka, který by měl štěstí, aby se mu splnily všechny jeho sny. Měl jsem pár snů, které se splnily, ale ne všechny. Chtěl jsem se stát úspěšným hercem. Myslím, že jsem trochu uspěl, ale ne všechny sny se mi splnily.

Co byste si přál?

Bez váhání vám odpovím. Chtěl bych konec války ve Rwandě, aby si lidé přestali škodit, aby nebyla válka v Jugoslávii a chtěl bych, aby bylo o něco více lásky, protože to, co lidem dnes chybí, je právě láska. Lidé se nemají dost rádi. Moje přání je láska, láska, láska.

Po celou dobu mé kariéry v Německu jsem měl mladé publikum a vždy jsem mluvil o hodnotách, které dnes bohužel mizí. Hovořil jsem o svobodě, rovnosti o ochraně lidských práv.

Na závěr pan Mertlík Bricemu poděkoval za to, že charaktery rolí, které hrál, dokázal žít.

Jak má podle vás vypadat žena snů?

To je problém. Já obdivuji všechny ženy, a proto mi asi trvalo tak dlouho, než jsem se oženil. A oženil jsem se ve chvíli, kdy jsem potkal ženu, která pro mne představuje všechny ženy světa. Jsme spolu už sedmnáct let a je zde s námi.

A Pierre políbil svou ženu Hellu, která seděla v hledišti.

Užasle jsem sledoval na obrazovce tehdy pětašedesátiletého náčelníka Apačů a horečně přemýšlel, jak se okamžitě po skončení pořadu dostat do Ostravy. Ale Pendolino ještě nejezdilo, auto nebylo......a tak jsem si na setkání s legendou musel ještě skoro deset let počkat...

(Autor článku - Jan Policer, vytvořeno dne 16.2. 2012)