Mayovky na Internetu

Pierre Brice v Trutnově - 22. srpna 2008

Ve dnech 21.-24. srpna 2008 se v trutnovském areálu Na Bojišti konala tradiční přehlídka rockové hudby Open Air Music Festival. Východočeský Woodstock, jak je festival přezdíván, si naplánoval start na čtyřicáté výročí sovětské invaze - a jejím 108 obětem byl také věnován. Symbolicky se na pódiích během prodlouženého víkendu vystřídalo 108 účinkujících. Hlavní hvězdou večera však nebyl nikdo z hudební branže, nýbrž francouzský herec Pierre Brice.

Pierre Brice v Trutnově. | Foto: MAFA/Ondřej Littera.
Pierre Brice v Trutnově. | Foto: MAFA/Ondřej Littera.
Pierre Brice v Trutnově. | Foto: www.trutnovinky.cz.
Pierre Brice v Trutnově. | Foto: www.trutnovinky.cz.

Čtvrteční večer, na který se sjelo podle odhadu pořadatele Martina Věcheta 11 tisíc návštěvníků, zahájila vzpomínka na Karla Kryla a zahrála mimo jiné britská kapela The Subways či Američané s mexickou krví Voodoo Glow Skulls. V pátek 22. srpna se počet návštěvníků vyšplhal až na 20 tisíc. Na menších scénách se hrál punk a jeho odvozeniny, nechyběly ale například ani Buty se svými největšími hity. Velký úspěch slavili v trutnovském amfiteátru veteráni českého rocku. Radim Hladík s Blue Effectem rozezpíval publikum čtyřicet let starým evergreenem Slunečný hrob. Michal Prokop s Framusem Five zase sklidil obrovské ovace s hity z alba Kolej Yesterday.

Nejočekávanějším bodem pátečního programu, kdy se do prostoru hlavní scény stáhla naprostá většina návštěvníků z celého festivalového areálu, se ovšem stal příjezd francouzského herce Pierra Brice. Pro představitele Vinnetoua byla návštěva Trutnova prvním setkáním s rockovou subkulturou tohoto typu na vlastní kůži. To způsobilo i jeho prvotní rozpaky. Do zákulisí ho auto přivezlo pouhé tři minuty před plánovaným vystoupením na scénu ve 22 hodin. Kolem vozu se nahrnuly desítky fotografů, filmařů i dalších osob, majících oprávnění ke vstupu do zákulisí. Brice odmítl z auta vystoupit, dokud se jeho fanoušci nestáhnou do uctivé vzdálenosti. Poté odešel do připravené šatny, odkud ho po několika minutách vyvedli na pódium Martin Věchet a moderátor Zdeněk Suchý.

Herec pozdravil jásající hlediště za zvuků scénické hudby z Vinnetoua indiánským gestem a pravil: „Jsem velmi dojat. Takové přijetí jsem ještě nikdy nezažil. Děkuji vám z celého srdce a přeji všem dobrý festival. Doufám, že příští rok budu moci být zase s vámi." Poté mu Martin Věchet posadil na hlavu velkou náčelnickou čelenku jako stvrzení přijetí hlavy "spřáteleného kmene Apačů" místním "trutnovským národem". Bezprostředně po odchodu z pódia nastoupil Pierre Brice do auta, čelenku odložil na zadní sedadlo a odjel, čímž poněkud zklamal některé obyvatele zákulisí, kteří toužili po společné fotografii. Příležitost dostali ještě v sobotu odpoledne, kdy herce čekala diskuze s festivalovými návštěvníky a autogramiáda.

Přehrát ukázku

Použitá literatura:

(Autor článku - Zatinka, vytvořeno dne 7.2. 2012)