Mayovky na Internetu

Lexikon herců - H


Sophie HARDY

4. října 1944 (Paříž, Francie)

Francouzská filmová herečka. V mládí působila jako fotomodelka a objevovala se na titulních stránkách prestižních časopisů. Jako herečka debutovala ve filipínském filmu Pitong Gabi sa Paris (1960). Vzápětí přišly nabídky také od francouzských filmařů. První větší roli získala ve filmu Svit Měsíce nad Maubeuge (1962). Po boku Eddieho Constantina se objevila ve špionážním filmu Jeff Gordon, tajný agent (1964). Poté odešla do Německa, kde natočila kriminálky Záhadný Hektor (1964) a Znamení trojúhelníku (1966). Mezitím točila v Británii a ve Španělsku, koncem šedesátých let se vrátila do Francie a získala doktorát na pařížské Sorbonně. Dlouhou dobu pak působila v Lucembursku jako televizní moderátorka. Až po více než dvaceti letech se začala sporadicky vracet před kameru, kromě několika prací pro francouzskou televizi se objevila také v koprodukčním filmu Boxer století (2004).


Kelo HENDERSON

8. srpna 1923 (Pueblo, Colorado) - 10. prosince 2019 (Ridgecrest, Kalifornie)

Americký filmový herec, vlastním jménem Paul Henderson. Živil se jako profesionální pistolník, ovládal nejrůznější triky a učil herce zacházet se zbraní. Získal mnoho ocenění a titulů, např. Nejrychlejší střelec. Byl rovněž předákem na ranči. V letech 1957-1959 si zahrál v několika filmech, nejvíce se proslavil jako Clint Travis v televizním seriálu 26 men. V roce 1962 se stal čestným občanem Arizony, v roce 2003 mu byla udělena cena Golden Boot Award.


Marianne HOLD

15. května 1933 (Johannisburg, dnes Pisz, Polsko) - 11. září 1994 (Lugano, Švýcarsko)

Německá filmová herečka. Krátce před koncem války utekla s matkou do Innsbrucku. Poté, co si matka našla novou známost, odešla do Říma, kde pracovala nejprve jako pomocnice v domácnosti a později jako asistentka ve střižně. Zde ji pro film objevil Luis Trenker. První větší roli získala ve snímku Duell in den Bergen (1950). Větší slávu jí přinesl film Die Fischerin vom Bodensee (1956). Ve druhé polovině padesátých let se z ní stala topstar vesnických dramat, tzv. Heimatfilmů. Pravidelně ztělesňovala přirozené, nezkažené a sebevědomé ženy, které na konci příběhu najdou toho pravého muže. S postupným odklonem diváků od tohoto žánru začala klesat i její popularita. V roce 1964 se provdala za herce Fredericka Stafforda. Po natočení snímku Žut a narození syna se stáhla do ústraní. Začala se věnovat malířství a pomáhala mladým umělcům v rozjezdu kariéry. Zemřela na selhání srdce.


Marianne HOPPE

26. dubna 1909 (Rostock, Německo) - 23. října 2002 (Siegsdorf, Německo)

Německá filmová a divadelní herečka. Rodiče vlastnili rytířský statek. Marianne brala soukromé hodiny vyučování (škola byla příliš vzdálena od bydliště), odpoledne pomáhala s prací na poli. V sedmnácti letech začala navštěvovat obchodní školu ve Výmaru, kde navázala první kontakty s divadlem. Herectví jí natolik fascinovalo, že se rozhodla přestoupit na školu patřící k Deutsches Theater. Na jevišti debutovala počátkem března 1928. V letech 1930-1932 hrála ve frankfurtském divadle Neues Theater a na další dva roky ji angažovala komorní scéna Münchner Kammerspiele. Od roku 1935 působila pod vedením Gustafa Gründgense, s nímž ji pojilo desetileté manželství, v berlínském Preußisches Staatstheater. Jako filmová herečka debutovala roku 1933 ve filmu Der Judas von Tirol. Zejména ve třicátých letech se stala jednou z nejžádanějších a nejoblíbenějších hereček produkční společnosti UFA. Famózní výkon předvedla ve filmu Das verlorene Gesicht (1948), v němž ztvárnila ženu trpící schizofrenií. V roce 1946 se Marianne rozvedla s Gustafem Gründgensem, opustila Berlín a přesídlila do Siegsdorfu. Po druhé světové válce se zaměřila především na kariéru divadelní herečky, nadále však přijímala i filmové nabídky. V letech 1947-1955 působila jako členka ansáblu Schauspielhaus Düsseldorf, hostovala v Berlíně, Mnichově, Vídni či Hamburgu. V roce 1990 získala hlavní roli ve hře Král Lear. Na jevišti vystupovala až do svých 88 let. Za svou dlouholetou uměleckou kariéru byla oceněna desítkou nejrůznějších cen. Zemřela v domově důchodců.


Chris HOWLAND

30. července 1928 (Londýn, Anglie) - 29. listopadu 2013 (Rösrath, Německo)

Britský herec, zpěvák a moderátor. Narodil se do rodiny slavného redaktora BBC. Chris se vyučil včelařem, ale brzy se vydal ve šlépějích svého otce. V roce 1948 nastoupil k britskému provozovateli televizních a rozhlasových stanic BFN (dnes BFBS), kde působil jako hlasatel a vedoucí hudebního oddělení. Od roku 1952 pracoval v Hamburgu jako diskžokej u Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR) a moderoval pořad Rhythmus der Welt, v němž informoval posluchače o novinkách na mezinárodní hudební scéně. Počátkem roku 1954 se přestěhoval do Kolína a nastoupil k NWDR Köln. Před filmovou kamerou se objevil poprvé v roce 1953 v televizním filmu Schlager-Expreß, v němž vystupoval jako zpěvák. Do konce padesátých let natočil V Německu ještě několik snímků a pak se vrátil do Británie, kde uváděl televizní talk show Peoples and Places. Od roku 1961 pracoval opět v Německu jako rozhlasový a televizní moderátor. Uváděl pořad Vorsicht Kamera, obdobu dnešní Skryté kamery. Koncem padesátých let zaznamenal první úspěchy i jako zpěvák, když s písněmi Fräulein a Das hab' ich in Paris gelernt obsadil třetí místo v německé hitparádě. Na vrcholu popularity se ocitl v polovině šedesátých let díky účinkování v pěti mayovkách. V roce 1970 odletěl na Mallorku, kde se staral o svůj hotel a podílel se na výstavbě prvního německého rozhlasového vysílače. Od roku 1975 působil opět v Německu a moderoval další rozhlasové a televizní pořady. V roce 2002 získal cenu Scharlih, což je nejstarší a nejslavnější ocenění spojené se jménem Karla Maye. V roce 2009 vydal vzpomínkovou knihu Yes, Sir! - Aus dem Leben eines englischen Gastarbeiters.