Mayovky na Internetu

Biografie chorvatských specialistů a jezdců

Skupinu specialistů, kteří se podíleli na natáčení mayovek z produkce Jadran filmu, tvořili lidé, kteří zpravidla točili jezdecké scény. Často se jim říkalo jezdci neboli jahaći a bylo jich okolo padesáti. Někteří jezdci jsou ještě naživu a jsme s nimi v kontaktu, jiní jsou bohužel již po smrti a o jejich životních osudech nemáme téměř žádné informace. Ve fotogalerii si připomeneme alespoň jejich tváře a nejvýznamnější role.

Tato prezentace vznikla na základě korespondence a osobních rozhovorů s bývalými kaskadéry Miroslavem Buhinem, Šimunem Jagarincem, Domagojem Vukušićem, Lukou Kneževićem a Valentem Borovićem, s jejichž pomocí se nám v průběhu několika let podařilo vypátrat a kontaktovat množství dosud neznámých jezdců, například Stjepana Hrgoviće, Antuna Goriška, Zvonimira Kuzmiće a další. Díky těmto pánům můžeme veřejnost seznámit s osobnostmi, které by zůstaly navždy zapomenuty, v mnohých případech i zcela nepoznány. Informace doplňujeme průběžně podle toho, co se nám podaří vypátrat a jak si na různé události a kolegy vzpomenou další zúčastnění. Není to jednoduché, vždyť od natáčení mayovek uplynulo již dlouhých padesát let. Mnozí jezdci se rozutekli do různých koutů země a teprve nyní se (částečně i díky našemu intenzivnímu zájmu) dávají opět dohromady a pomáhají nám v našem dalším pátrání. Touto malou prezentací bychom jim chtěli poděkovat za jejich ochotu, trpělivost a důvěru.


Franjo Bijankini / Franc

Narodil se v chorvatském Záhřebu, kde se vyučil jako malíř a natěrač. Příležitost předvést své kaskadérské umění dostal již v prvním díle Vinnetoua, dále se objevil např. v Posledním výstřelu, kde byl jedním z banditů číhajících ve stáji na Old Shatterhanda. Aby si přivydělal trochu peněz, našel si vedlejší zaměstnání, které se mu stalo osudným: v roce 1966 mu během manipulace se stříkací pistolí explodovala nádrž se stlačeným vzduchem a urvala mu hlavu.

Franjo Biankini (uprostřed) ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.Franjo Biankini (vpravo se zbraní) ve filmu Old Surehand.

Josip Biščan / Suhi

Jezdec s drobnou chlapeckou postavou a blond vlasy si zahrál minimálně ve čtyřech mayovkách, ale na obrazovce je vidět spíše zřídka. Detailní záběr na jeho postavu si můžete prohlédnout snad jen ve filmu Vinnetou a Old Firehand. Už je rovněž po smrti.

Josip Biščan ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Krešo Branković / Moko

Účinkoval přinejmenším ve dvou mayovkách, a to Vinnetou a míšenka Apanači a Vinnetou a Old Firehand. Údajně žije ve Skandinávii a pokoušíme se o navázání kontaktu.

Krešo Branković ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Zvonimir Brcko / Brc

Narodil se 2. prosince 1939 v Záhřebu. O jeho životě víme pouze to, že dvanáct let žil v Německu. S manželkou bydlí ve velmi skromném bytě a s cizími lidmi téměř nekomunikuje.

Zvonimir Brcko ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Tomislav Buhin / Stari Isus

Starší bratr kaskadéra Miroslava Buhina. Narodil se 21. prosince 1941 v Záhřebu a živil se jako zámečník. Účinkoval již v Pokladu na Stříbrném jezeře a pak mimo jiné ve snímku Vinnetou - Poslední výstřel, Old Surehand nebo Vinnetou a míšenka Apanači. Zemřel v roce 1985 poté, co mu zaskočilo jehněčí. Než přijela záchranka, udusil se.

Tomislav Buhin ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.Tomislav Buhin (vlevo) ve filmu Old Surehand.

Franjo Crnečki / Fićo

Narodil se 23. září 1942 v Záhřebu. Působil nejméně v šesti mayovkách, členem týmu byl už od natáčení Pokladu na Stříbrném jezeře. Díky drobné postavě dubloval ženské postavy, např. Nšo-či, Apanači nebo Juditu v Old Surehandovi. Přivydělával si pletením uzdeček a ohlávek, pak se živil jako profesionální řidič. Jeho přezdívka dala jméno koni, kterého jezdil Vinnetou. Crnečki zemřel 20. listopadu 2003 v Záhřebu na rakovinu plic.

Kasim Čikoš / Mađar

Představitel bandity Gonzalese v Pokladu na Stříbrném jezeře, který měl za úkol střežit zajatou Ellen Pattersonovou a jejího otce. Účinkoval rovněž v prvním díle Vinnetoua, ale tam ho lze rozeznat pouze při pečlivém sledování, navíc v jednom jediném záběru. O jeho životních osudech zatím nic nevíme. Bohužel již nežije.

Kasim Čikoš ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Zvonimir Dobrin / Pinac

Zvonimir Dobrin patřil k těm jezdcům, kteří byli na obrazovce vidět docela často. Mihnul se již ve snímku Vinnetou, ale mnohem větší herecký prostor dostal ve filmech Vinnetou - Poslední výstřel a Vinnetou a míšenka Apanači. Zvonko již není naživu.

Zvonimir Dobrin ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Nikola Gal

K týmu specialistů patřil od počátku natáčení mayovek. V Pokladu na Stříbrném jezeře a prvních dvou dílech Vinnetoua byl osobním dublérem Lexe Barkera. Zemřel za velmi tragických okolností. V létě roku 1964 se účastnil vlakové přepravy koní ze Záhřebu do Splitu a seděl na židli uprostřed otevřeného vagonu. Po chvíli na židli usnul, svezl se dolů a nohy mu vyčouhly ven z vagonu. Bohužel v tu chvíli míjeli sloup, o který se mu nohy zachytily a jeho to téměř rozpůlilo.

Nikola Gal (uprostřed) ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Slavko Godinić

Určitě si vzpomenete na kočího, do jehož vozu přiskočil Old Shatterhand během útoku Kiowů v prvním díle Vinnetoua, nebo na banditu, který zaútočil na Old Shatterhanda, když chtěl v Posledním výstřelu poslat telegram guvernérovi ze Santa Fé. Slavko Godinić je už bohužel po smrti.

Slavko Godinić ve filmu Vinnetou.Slavko Godinić (vlevo) ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Antun Gorišek / Tonč, Lisac

Narodil se 25. srpna 1939 v Záhřebu. Vyučil se truhlářem, poté přešel k Jadran filmu jako pomocný kameraman, ale brzy s tím přestal. Jeho prvním filmem byl v roce 1959 Austerlitz (Napoleon), posledním v roce 1993 Vlak smrti. Účinkoval ve všech mayovkách produkovaných Jadran filmem, občas zastupoval i Pierra Brice. Je vdovcem, má jednoho syna, který žije v Německu. Sám Gorišek žije mimo hlavní město Záhřeb a v poslední době ho trápí zdravotní potíže - byla mu diagnostikována rakovina hrtanu.

Antun Gorišek (vpravo) ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Stjepan Hrgović / Pépo

Narodil se 25. dubna 1944 v Záhřebu, vystudoval gymnázium a volný čas trávil na hipodromu, kde také zahájil svou filmovou kariéru. Natočil okolo třiceti filmů. Účinkoval v pěti mayovkách - v prvních dvou dílech trilogie Vinnetou, dále ve snímcích Mezi Supy, Vinnetou a míšenka Apanači a Vinnetou a Old Firehand. V mayovkách působil nejen jako herec, ale i jako dublér Vladimira Medara a Borise Dvornika. Všichni zúčastnění vzpomínají na večer, kdy během natáčení filmu Mezi Supy zklamaný Pépo oznámil, že dostal povolávací rozkaz a za dva dny se má hlásit v Záhřebu. To, co se poté odehrálo, označují mnozí za největší chlastačku, k jaké během natáčení mayovek došlo. Je přes třicet let ženatý a se ženou Bibou má syna Marka.

Stjepan Hrgović ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Mate Ivanković / Dugi Mato

Narodil se 5. ledna 1937 ve městě Široki Brijeg (dnes Bosna a Hercegovina). Po výkonu vojenské služby působil u produkční společnosti Dubrava film. Byl vedoucím jedné ze čtyř stájí záhřebského hipodromu. Mihnul se již v Pokladu na Stříbrném jezeře, kde proslul jako bandita házející zápalnou pochodeň před útokem na Butlerovu farmu. Větší herecký prostor dostal zejména ve filmech Vinnetou - Poslední výstřel a Old Surehand, kde ztvárnil vcelku výrazné postavy banditů. Kromě toho byl osobním dublérem Lexe Barkera ve snímku Žut a zahrál si rovněž v mexické sérii mayovek. Během natáčení vykonával funkci spoluorganizátora jezdeckých scén. Byl ženatý, měl dceru a syna. Zemřel 13. února 2006 v Záhřebu.

Mate Ivanković ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.Mate Ivanković ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Mirko Ivanković

Mladší bratr Mata Ivankoviće. Narodil se 1. března 1939 jako nejmladší z deseti dětí. Účinkoval v Pokladu na Stříbrném jezeře a v trilogii Vinnetou. V letech 1965-1969 žil v Itálii. Po návratu do Jugoslávie pracoval jako řidič u televize, později jako taxikář. Dnes je vdovcem a má dvě dcery.

Mirko Ivanković (vlevo) ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Kemal Jahić

Jeden z úzkého kruhu banditů kolem Santera v prvním díle Vinnetoua. Spatřit ho můžeme i ve filmech Vinnetou - Rudý gentleman nebo Vinnetou a Old Firehand. Zemřel už před mnoha lety.

Kemal Jahić (druhý zprava) ve filmu Vinnetou.

Esad Jujić / Juja

Narodil se 1. ledna 1940 ve městě Kozarac (Bosna a Hercegovina). V roce 1958 vyrazil za lepším do Záhřebu. Uchytil se u filmu a brzy se stal specialistou na práci s kočáry, dostavníky a mnohapočetnými spřeženími. Dubloval Stewarta Grangera, Roda Camerona či Mihaila Baloha. Účastnil se natáčení všech mayovek produkovaných Jadran filmem a po jejich skončení v roce 1968 účinkoval v několika televizních filmech. Postavil si dům v klidné části Záhřebu, kde žije s celou svou rodinou (má syna a dceru). Před několika lety prodělal meningitidu, která se negativně podepsala na jeho zdravotním stavu.

Esad Jujić (vlevo) ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Tomislav Kovač / Stampi

O tomto chlapíkovi nevíme zatím zhola nic, pouze to, že se krátce mihnul ve snímku Vinnetou a Old Firehand.

Tomislav Kovać (vpravo) ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Jozo Kovačević

Mezi jezdci zaujímá poněkud zvláštní postavení, díky důležitosti rolí ho totiž můžeme označit i za herce. Jistě netřeba představovat - Velký vlk, náčelník Utahů z Pokladu na Stříbrném jezeře, nebo náčelník Ponců z Rudého gentlemana, s jehož vydatnou pomocí lehlo popelem New Venango. Dodnes nejsme schopni objasnit, jak je možné, že neznámému jezdci byly svěřeny takto velké role. Nutno přiznat, že Jozův výkon nezaostává za výkony profesionálních jugoslávských herců. Pravděpodobně ještě žije v Záhřebu, ale zatím se nám ho nepodařilo kontaktovat.

Jozo Kovačević ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.Jozo Kovačević ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Dragoš Krnetić / Leo

Další z jezdců, o kterém nevíme téměř nic. Účinkoval ve snímu Vinnetou a míšenka Apanači. Zemřel v roce 2007.

Dragoš Krnetić ve filmu Vinnetou a míšenka Apanači.

Zvonimir Kuzmić / Šana

Narodil se 11. ledna 1942 v záhřebské městské části Trnje. Studoval na gymnáziu, ale kvůli neutěšeným rodinným podmínkám musel studia přerušit a dát se na řemeslo - vyučil se zedníkem. V roce 1963 odešel z domu a odjel vlakem rovnou na Rijeku, kde se právě natáčel film Vinnetou. Měl štěstí - jezdec Kruno Majcan odjížděl druhý den na vojnu, takže vyfasoval jeho koně Varvarina a ihned zapadl mezi ostatní hochy. Působil v šesti mayovkách, ale rozeznat ho můžeme pouze ve filmu Old Firehand, kde dostal i svou jedinou mluvenou roli. Od poloviny sedmdesátých let je ženatý, má syna Zvonka a dvě vnučky. I přes svůj věk je stále pracovně činný, jelikož z penze by nevyžil. Přezdívku Šana získal kvůli svému polovičnímu bratrovi Miroslavu Šanićovi, který rovněž účinkoval v mayovkách.

Zvonimir Kuzmić ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Mirko Latinović

Byl častým představitelem Indiánů, v prvním díle Vinnetoua zastupoval Tomislava Eraka v roli Tangui. Z nějakého důvodu nemohl pobírat důchod, zůstal zcela bez prostředků, a proto žil až do své smrti v malém pokoji oblíbené hospody, kde se dříve scházeli kaskadéři z Trnje. V žádném případě ale nebyl alkoholikem, jak se chybně uvádí v německé literatuře.

Vladimir Di Lorenco

Můžete se setkat i se zkomolenou variantou příjmení - Delorenc. Proslul jako Mexikánec, jenž se v mayovce Vinnetou - Poslední výstřel popral s Old Shatterhandem ve stáji. Zahrál si i v dalších dvou dílech trilogie Vinnetou a ve snímku Mezi Supy. Prozatím nemáme o jeho životních osudech žádné informace.

Vladimir Di Lorenco (vpravo) ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.Vladimir Di Lorenco ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Kruno Majcen

Účinkoval zřejmě jenom v prvním a třetím díle trilogie Vinnetou, a to navíc v nepatrných rolích. O jeho životě víme jen to, že pracoval v pivovaru a zemřel na následky alkoholismu.

Kruno Majcen (vzadu uprostřed) ve filmu Vinnetou.Kruno Majcen ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Milan Marić

Představitel bandity Grega, který chytil Ellen a Freda, když se pokusili o útěk od Stříbrného jezera. V dalších mayovkách už pravděpodobně nehrál a nikdo z kolegů si na něj příliš nepamatuje.

Milan Marić ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Andrija Mitrečić / Mitre

Narodil se 30. března 1944 v Záhřebu. Působil již v Pokladu na Stříbrném jezeře, dále v trilogii Vinnetou a v dalších čtyřech mayovkách. Zastupoval Pierra Brice v bezpečných scénách, např. ve filmu Vinnetou se namísto Pierra Brice plazí ke svému koni, když utíká z tábora Kiowů. S manželkou Josipou má dva syny.

Andrija Mitrečić (vlevo) drží Baumanna ve filmu Mezi Supy.

Ivan Novaković / Beli

V německé literatuře je uváděn pod jménem Ivan Nowak. Představitel mladíka v modré košili, jenž se na začátku filmu Vinnetou - Poslední výstřel připojil k banditům a posléze byl jimi zavražděn. Poměrně velkou roli získal i ve filmu Old Surehand. Novaković trpěl cukrovkou, s níž bojoval až do své smrti. Zemřel téměř dvousetkilový, posledního půl roku strávil upoután na lůžko.

Ivan Novaković ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.Ivan Novaković ve filmu Old Surehand.

Slavko Pantelić / Srbo, Matori

Původem srbský jezdec. Byl nejméně o jednu dekádu starší než ostatní jezdci. Před natáčením strávil 8 let ve vězení za autonehodu, kterou nezavinil a při níž zemřely všechny jeho tři děti. Po propuštění začal žít kočovným životem. S jedním cirkusem se dostal v roce 1961 do Záhřebu, kde zrovna probíhalo natáčení filmu Tataři. Využil šance přivydělat si trochu peněz a zúčastnil se coby jezdec natáčení hromadných scén. Práce u filmu se mu zalíbila, a tak v Záhřebu zůstal a stal se nedílnou součástí jezdecké skupiny. Na konci šedesátých let se vrátil do Bělehradu, kde také zemřel.

Slavko Pantelić (v zelené košili) ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.Slavko Pantelić (vlevo) ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Milan Sosa

Jeden z hlavních banditů v poslední mayovce Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. O jeho osudu toho zatím moc nevíme. Údajně vlastnil kavárnu a pravděpodobně žije ještě v Záhřebu.

Milan Sosa (v červené košili) ve filmu Old Surehand.

Milivoj Stojanović / Micić

Pravá ruka Cornela Brinkleye ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Jeden z mála specialistů, který dostal v mayovce takto výraznou roli. Bohužel zůstalo jen u této jediné role, v dalších mayovkách byl nahrazen mladšími a "levnějšími" kolegy. Zemřel v roce 2012.

Milivoj Stojanović ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.Milivoj Stojanović ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře.

Miroslav Šanić

Poloviční bratr jezdce Zvonimira Kuzmiće. Narodil se v roce 1928 a účinkoval pouze v jedné mayovce - Vinnetou a Old Firehand. Zemřel v roce 1984.

Miroslav Šanić (vpravo) ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Franjo Špoljarić

Bratr kaskadéra Stjepana Špoljariće. Zahrál si například ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman. O jeho osudech nevíme zatím nic, ani to, zda je ještě naživu.

Franjo Špoljarić ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Izidor Štefanko

Narodil se 17. března 1943 v chorvatské obci Bednja. K filmu se dostal po vojně díky bratrovi Valentovi. Ve třech filmech (Vinnetou - Poslední výstřel, Old Surehand a Vinnetou a míšenka Apanači) působil jako jezdec, při čtvrtém (Vinnetou a Old Firehand) jako řidič - vozil herce na plac. Poté pracoval nějaký čas jako šofér ředitele textilní firmy. Posledních 27 let, než odešel do důchodu, se živil jako elektrikář u vodovodních služeb hlavního města. S první ženou Alexandrou byl 35 let a má s ní dceru. V roce 2012 ovdověl a nyní žije se svou dětskou láskou Melitou.

Valent Štefanko

Bratr Izidora Štefanka. Narodil se 12. února 1933 v chorvatské obci Bednja. Byl nejlepším kovářem v celé Jugoslávii a v každé mayovce dostal i malou statistní roli. Zemřel 31. srpna 2008 v Záhřebu. Jeho žena Nada účinkovala v mayovkách Mezi Supy a Petrolejový princ.

K bratrům Štefankovým se váže jedna příhoda z natáčení třetího dílu Vinnetoua na Plitvicích: chlapci byli pařit v jedné místní krčmě, přičemž se celý večer provokovali se starousedlíky - navzájem si zpívali provokativní písně. Když chlapci odešli, zjistil Valent Štefanko, že nechal uvnitř klobouk a vrátil se pro něj. Když místní spatřili, že je sám, vrhli se na něj a pořádně mu natloukli. Jenže pak se tam chlapci vrátili a strhla se mela. Vymlátili celou hospodu, nepřežila ani jedna židle. Mate Ivanković prý zlomil několik nosů. Událost měla na podzim dohru v podobě soudu. Valent Štefanko dostal měsíc natvrdo, Valent Borović tři měsíce.

Valent Štefanko (vpravo) ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Josip Valkaj / Dugi Joža

Na svém kontě má nejméně pět mayovek. Do povědomí publika se zapsal především jako bojovník Assiniboinů ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman, kterého zasáhl tomahawkem David Luka při svém nočním útěku ze zajetí. Mnohem větší prostor dostal ve filmech Vinnetou a míšenka Apanači a Vinnetou a Old Firehand. Valkaj je už mnoho let po smrti.

Josip Valkaj ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman.

Željko Vukelić

Prozatím stojíme na začátku pátrání a o jeho životě ještě nic nevíme. Mihnul se ve snímku Vinnetou a Old Firehand.

Željko Vukelić (vpravo) ve filmu Vinnetou a Old Firehand.

Nedeljko Vuković

Také o tomto jezdci nevíme prozatím nic bližšího. Účinkoval ve filmech Vinnetou a Vinnetou - Poslední výstřel, kde ztvárnil banditu zasaženého Vinnetouovým nožem.

Ivan Zenić / Žmulek

Ivan Zenić patřil k nejobsazovanějším jezdcům, účinkoval nejméně v šesti filmových mayovkách. Nikdy ale nezískal žádné významnější role, na obrazovce je vidět spíše zřídka a v krátkých záběrech. Bohužel již není naživu.

Ivan Zenić ve filmu Vinnetou - Poslední výstřel.

Vladimir Žilić / Šarko

Narodil se 8. července 1943 v Záhřebu. Účinkoval v Pokladu na Stříbrném jezeře a v prvních dvou dílech trilogie Vinnetou, pak se živil jako fotograf a šofér. Má dceru a syna.


Autoři článku - © Jaroslav Maryška a Michaela Kroupová, publikováno - 29.11. 2012, poslední aktualizace 2.11. 2013.