Mayovky na Internetu

Lexikon herců - J


Dušan JANIĆIJEVIĆ

27. dubna 1932 (Gornje Grgure, Srbsko) - 5. července 2011 (Gornje Grgure, Srbsko)

Srbský filmový, televizní a divadelní herec. Studoval na divadelní akademii v Bělehradu. V roce 1954 debutoval ve filmu Stojan Mutikaša, který získal hlavní cenu na prvním ročníku Filmového festivalu v Pule. Během své šedesátileté herecké kariéry ztvárnil stovky rolí. V roce 1992 byl vyznamenán cenou Slavica. V roce 2011 vydal knihu vzpomínek.


Vida JERMAN

28. května 1939 (Záhřeb, Chorvatsko) - 10. prosince 2011 (Záhřeb, Chorvatsko)

Chorvatská divadelní, filmová a televizní herečka, esperantistka. Vystudovala herectví na Akademii dramatického umění v Záhřebu, poté pokračovala ve studiu angličtiny, italštiny a španělštiny na filozofické fakultě. Začínala jako divadelní herečka, vystupovala v mnoha rozhlasových a televizních dramatech, účinkovala i v zahraničních produkcích. V červnu roku 1997 byla vyznamenána za přínos divadelnímu umění a za zásluhy v prezentaci chorvatské kultury v tuzemsku i v zahraničí. V témže roce založila divadelní společnost PONTO a stala se její uměleckou ředitelkou. Skupina hraje v několika jazycích, především v esperantu. Jerman byla dlouholetou členkou Světového esperantského svazu (UEA).


Jelena JOVANOVIĆ

3. listopadu 1933 (Bělehrad, Srbsko)

Srbská filmová a televizní herečka. Před kamerou stála poprvé ve dvaceti letech, do dnešního dne účinkovala ve více než šedesáti filmech a seriálech. Byla vdaná za srbského herce a režiséra Steva Žigona, s nímž má dceru Ivanu.