Mayovky na Internetu

Lexikon herců - L


Karl LANGE

30. října 1909 (Flensburg, Německo) - 23. června 1999 (Ostfildern, Německo)

Německý divadelní a filmový herec. Dříve se živil jako malíř kulis a dekorací. V roce 1925 debutoval na jevišti v rodném městě, poté získal angažmá v dalších městských divadlech. Teprve od poloviny padesátých let začal účinkovat i ve filmech. Stal se ideálním představitelem vojáků, šlechticů a jiných osobností vzbuzujících respekt. Mezi jeho známé filmy patří Poslední Mohykán (1965) nebo Hadí jáma a kyvadlo (1967). Účinkoval také v televizním seriálu Derrick.


Daliah LAVI

12. října 1942 (Haifa, Izrael) - 3. května 2017 (Asheville, Severní Karolína, USA)

Izraelská herečka a zpěvačka. Náhodné setkání s hercem Kirkem Douglasem jí dopomohlo k získání stipendia na prestižní baletní školu ve Stockholmu. Ze zdravotních důvodů školu nedokončila a vrátila se k rodině do Izraele, kde pracovala jako modelka. V roce 1960 debutovala v dobrodružném dramatu Brennender Sand. V osmnácti letech se provdala za francouzského obchodníka a odjela s ním do Paříže. Po rozvodu se na čas usadila v Itálii. Exotická krása a jazykové nadání (hovořila plynně hebrejsky, anglicky, švédsky, německy, francouzsky, italsky a rusky) jí dopomohly k účinkování ve čtyřech desítkách evropských filmů. Krátce působila i v Hollywoodu. Od roku 1971, kdy natočila svůj poslední film Catlow, se plně věnovala pěvecké kariéře. Její písně Liebeslied jener Sommernacht či Jerusalem se pravidelně umisťovaly na předních příčkách německých hitparád. Konec života strávila se svým čtvrtým manželem, americkým průmyslníkem Charlesem Gansem, v USA, kde též skonala. Je matkou čtyř dětí (dvou vlastních a dvou nevlastních).


Harald LEIPNITZ

22. dubna 1926 (Wuppertal, Německo) - 21. listopadu 2000 (Mnichov, Německo)

Německý filmový herec. Po skončení druhé světové války začal studovat chemii a spřátelil se s členy ochotnického hereckého spolku. Herectví se mu zalíbilo natolik, že opustil školu a začal brát hodiny herectví u Hanse Caninenberga. Svou první filmovou roli získal v roce 1962 ve filmu Die endlose Nacht. V šedesátých letech si zahrál ve snímcích natočených podle kriminálních příběhů Edgara Wallace (např. Tajemný mnich, 1965) nebo mayovkách Petrolejový princ (1965) a Vinnetou a Old Firehand (1966). V sedmdesátých letech účinkoval také ve filmových zpracováních knih J. M. Simmela Všichni lidé bratři jsou (1973) a Gott schützt die Liebenden (1973). V osmdesátých a devadesátých letech hrál Leipnitz převážně v televizních seriálech, např. Derrick a Starej. Harald Leipnitz byl ženatý a měl tři děti: Thomase (*1950), Christine (*1956) a Cosimu (*1962). Zemřel na rakovinu plic.


Herbert LOM

9. ledna 1917 (Praha) - 27. září 2012 (Londýn, Anglie)

Česko-britský herec a spisovatel. Narodil do zámožné židovské rodiny. Vystudoval filozofickou fakultu. Jako dvacetiletý mladík si zahrál ve filmech Žena pod křížem a Boží mlýny. V roce 1939 emigroval do Anglie. Přivydělával si pěstováním vánočních stromků, získal stipendium a začal studovat herectví. Po válce se prosadil jako filmový herec, hrál po boku nejkrásnějších hereček, např. s Audrey Hepburn ve Vojně a míru (1956). Ztvárnil celou řadu historických či literárních postav, např. Napoleona, kapitána Nema (Tajuplný ostrov), Tigrana (Spartakus) nebo dr. Van Helsinga (Hrabě Dracula). Do paměti diváků se nejvíce zapsal jako šéfinspektor Dreyfus ze série filmů o Růžovém Panterovi, v nichž účinkoval během let 1964–1993. Jeho manželkou byla literární a filmová agentka Dina Scheu, s níž měl dva syny. Věnoval se malování, skládání hudby a literatuře - jeho kniha Dr. Guillotine byla přeložena do několika jazyků včetně češtiny.


Teresa LORCA

1947

Španělská herečka a tanečnice. Během natáčení mexických mayovek se zamilovala do francouzského herce Gérarda Barraye, za kterého se brzy provdala. Spolu s dětmi se přestěhovali do španělské Marbelly. V hotelu Puente Romano si otevřeli bar, kde po večerech zpívali a hráli na klavír. Dnes žijí životem obyčejných lidí.


Wolfgang LUKSCHY

19. října 1905 (Berlín, Německo) - 10. července 1983 (Berlín, Německo)

Německý divadelní a filmový herec, dabér. V roce 1928 začal brát hodiny herectví a brzy získal angažmá na různých divadelních scénách v Německu. Před filmovou kamerou stál poprvé v roce 1940. Často byl obsazován do rolí milovníků a dosáhl velké popularity. Po druhé světové válce byl činný také jako režisér. Na jevišti zazářil jako profesor Higgins v muzikálu My Fair Lady. V šedesátých letech byl k vidění ve wallaceovkách, v mayovkách a dokonce i ve westernu Pro hrst dolarů (1964). Byl aktivním dabérem, jeho hlasem promlouvali k německým divákům např. Walter Matthau, Stewart Granger, Gregory Peck nebo John Wayne.