Mayovky na Internetu

Mali Alan

Velebit je největší chorvatský masív, který je zároveň nejdelším pásmem Dinárských hor. Od průsmyku Vratnik na severozápadě až po řeku Zrmanja na jihovýchodě měří více než 150 km. K nejpozoruhodnějším partiím patří kromě Národního parku Paklenica rezervace Rožanski kukovi (Rožanské skály). Je to impozantní horská skupina, která spolu s Tulove grede patří mezi nejpůsobivější partie Velebitu. Tulove grede jsou úplně holé, ohlazené vápencové skály při silnici z Obrovacu do horského průsmyku Mali Alan. Cesta na Mali Alan patří k největším zážitkům z výletu po místech natáčení. Cesta vedoucí přes průsmyk je plná serpentin, dolní část silnice je dnes asfaltová, což v době natáčení mayovek ještě nebylo. Krátce před vrcholem je silnice na pravé straně ohraničená dlouhou kamennou ochrannou zdí, kde je nutné nechat vůz. Přímo před vámi pak leží Tulove grede (Nugget-tsil). Před ním se nachází obrovský kráter, ze kterého visel Santer ve filmu Vinnetou, můžete zde vidět také zbytky hrobů Nšo-či a Inču-čuny.

Satelitní mapa s místy natáčení v oblasti Mali Alan

Pro váš lepší komfort jsme se pokusili zaznamenat jednotlivá místa natáčení v oblasti Mali Alan do Google mapy. Její používání je velice snadné - pomocí kolečka myši mapu přibližujete nebo oddalujete, přidržením levého tlačítka myši můžete mapu posouvat do stran (k těmto úkonům slouží také navigační panel po levé straně mapy). Berte prosím v úvahu, že jednotlivá místa natáčení jsou v této mapě zaznačena pouze orientačně. » Zobrazit mapu online

1. Tábor železničářů

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 15 kilometrech podjíždíme dálnici a za chvíli přijde důležitý bod: odbočka vlevo na silnici č. 54 směrem na Obrovac. Po 4 kilometrech projedeme vesnicí Jasenice. Následuje dlouhá táhlá rovina, po chvíli míjíme první křižovatku, pak druhou, od které bude po pravé straně vidět továrna, my však odbočíme vlevo. Jedeme jen několik set metrů, dokud po levé straně neuvidíme širokou šotolinovou cestu. Auto necháme stát vedle silnice a jdeme po cestě zhruba 400 metrů (bod 1).

 • Vinnetou 1. díl - tábor železničářů
 • Vinnetou 3. díl - jámy nastražené proti banditům

2. Strom Klekí-petry

Od předchozího bodu pokračujeme v jízdě serpentinami. Po několika kilometrech přijde velmi ostrá levotočivá zatáčka, u které se nalézají ruiny domu. Na vnější straně zatáčky se nachází místo, kde stál ve filmu Vinnetou strom s mrtvým Klekí-petrou (bod 2).

3. Pod dálnicí

Po několika dalších kilometrech dojedeme až těsně pod dálnici. Po levé straně uvidíme velký prostor plný navezených sutin. Tady se natáčela pouze jediná scéna: kolona Apačů na cestě k Nugget-Tsilu ve filmu Vinnetou (bod 3).

4. Kamenolom

Nadjedeme dálnici a pokračujeme v jízdě dál. Po chvíli přechází asfaltová část cesty v šotolinovou. Musíme postupovat pomalu, jelikož cesta je plná ostrých kamínků. Po několika kilometrech, již ve velké nadmořské výšce, se po levé straně cesty nachází nepoužívaný menší kamenolom, u kterého zaparkujeme. Hledané místo se nachází na okraji kamenolomu. Po dalších několika stech metrech se v menší zatáčce nalézá další místo natáčení (bod 4).

 • Mezi Supy - část titulků
 • Vinnetou a míšenka Apanači - Happy na skále slézá po žebříku

5. Happy

Vrátíme se k autu a pokračujeme v jízdě dál. Projedeme dvěma zatáčkami a dojedeme těsně pod vrchol. Po levé straně cesty se nachází místo, kterému se říká "U Happyho" (Vinnetou zachraňuje Happyho před orlem) (bod 5).

6. U zdi

Když vyjedeme poslední dvě zatáčky, ocitneme se u dlouhé, přes dva metry vysoké zdi, u které zaparkujeme auto. Hned v okolí zdi vzniklo několik záběrů (bod 6):

 • Vinnetou 1. díl - jízda Černého orla těsně před začátkem titulků; Old Shatterhand s Apači obrací koně a jede na pomoc Vinnetouovi
 • Old Surehand - vojáci odvádí zajaté bandity a Komančové odjíždějí
 • Vinnetou a míšenka Apanači - Happy kouká na orlí hnízdo; orel napadne Happyho; část vytahování Happyho

7. Louka Supů

Stojíme na pravé straně zdi (na levé straně je cesta, po které jsme přijeli). Místo natáčení známé jako "Louka Supů" se nachází několik set metrů od zdi v prvním údolí (nebo spíše na uzavřené louce) (bod 7).

 • Vinnetou 1. díl - Santer pozoruje jedoucí Apače; Inču-čuna, Vinnetou a Nšo-či jedou pro zlato
 • Mezi Supy - noční tábor Supů; zajetí a osvobození Martina Baumanna
 • Old Surehand - Vinnetou a Toby vyslechnou Generálovo přiznání; Úžlabina ztracených výkřiků
 • Vinnetou a míšenka Apanači - Vinnetou seskočí z koně a běží na pomoc Happymu8. Zelená louka

Od zdi jdeme úzkou pěšinkou přes dvě údolí, až po 20 minutách dorazíme do třetího a zároveň největšího (bod 8).

 • Vinnetou 3. díl - úplně první záběr; pronásledování Vinnetoua; Vinnetouova smrt a s ní spojené scény
9. U kráteru

Od zdi se musíme dostat na druhou stranu skal tyčících se před námi. Obejdeme je zleva. Je zde poměrně široká vyšlapaná cesta. Ani ne po deseti minutách klidné chůze dorazíme až ke kráteru (bod 9).

 • Vinnetou 1. díl - úvodní scéna; Inču-čuna, Vinnetou a Nšo-či jdou pro zlato; závěrečný boj


10. Sedlo

Chceme-li se dostat do sedla, musíme jít od kráteru směrem nahoru k vrcholkům skal. Až k samotnému místu natáčení vede úzká pěšina, která je každých třicet metrů značena červenými body na kamenech (bod 10).

 • Vinnetou 3. díl - bandité číhají na Vinnetoua; Old Shatterhand ho zachraňuje; rozhovor s Rudým perem11. Louka s hroby

Louka s hroby leží přímo pod kráterem. Stačí sejít skalnatým lesíkem, ve kterém se točily souboje banditů s Apači a jsme na místě (bod 11).

 • Vinnetou 1. díl - Vinnetou předává zlato Černému orlovi; skupina dorazila k Nugget-Tsilu a loučí se s Old Shatterhandem; Shatterhand nese umírající Nšo-či
 • Vinnetou 3. díl - setkání pokrevních bratrů u hrobů; Apačové na cestě do úkrytu
 • Vinnetou a míšenka Apanači - úvodní scéna s prologem

Kdybychom od zdi pokračovali autem další dva kilometry, přijeli bychom k místu, odkud je krásný výhled na kráter a Mali Alan (bod V na mapě).

 • Mezi Supy - Baumann střílí na medvědaNávštěva všech míst v okolí Mali Alanu je na vlastní nebezpečí! Území není ještě zcela odminováno!

 

Použitá literatura:

(Text a fotografie - Jarda Maryška; grafická úprava - Zatinka, vytvořeno 13.2. 2011)